FVE 6-9 kWp s ekonomickou návratností

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

FVE 6-9 kWp s ekonomickou návratností

Příspěvek od ZdZ »

Je tady někdo kdo řešil mini elektrárnu tak, aby se mu to finančně vrátilo ? Nemyslím za 15-25 let, to nemá smysl.
Chápu že když se koupí baterie za 60-100 tisíc, měnič za 40-80 tisíc a k tomu ještě další vychytralosti a přebytkama se netopí do aku nádrže, tak se to nemůže zaplatit nikdy. Nahřívat jen bojler samotný nemá u topení tuhými palivy smysl. To víme. Další podmínkou bude, aby si to člověk celé sám postavil, protože jinak se nedoplatí.

Virtuální baterie od čezu a prodej přebytků do sítě se také zřejmě ekonomicky nevrátí, protože výkupní cena je tak nízká, že to podle mě snad ani nemá cenu.

Současná roční spotřeba je 6MWh za elektřinu, topení a TUV 30MWh - tuhá paliva. Zateplení je, tam už se nedá pomoci.

Myšlenka je 6-9kWp 60-90 tis, baterie max 5kWh - 30tis, měnič 5kW - 20tis s paralelně s topnými spirálami do aku nádrže (20 tis), nádrž si svařím také sám. Nějaká kontrukce a přepěťová ochrana a kabely, to neřeším. Raspberry které to řídí, aby nedošlo k rychlému cyklování při zapojování a odpojování topných spirál zvládnu také sám.

Asi nemá smysl k takovému systému připojovat spotřebiče typu indukční deska 7,5kW, čerpadlo na vodu 1,5kW, rychlovarnou konvici a další věci, které nejdou rozumně napájet, nebo běží jen krátkou dobu a moc toho nespotřebují. Pračka, myčka, sušička, případně trouba postupně, nebo přepnout ručně na DS a neřešit. Ale určitě možnost fve. A mrazáky s lednicí stále k elektrárně.

Vím že plno místních odborníků to nazývá naprostou kravinou a rovnou ví, že to nemůže pořádně fungovat a nikdy se to nezaplatí. Ale, třeba je tady někdo, kdo to nemá jen jako bezedné hobby, ale provozuje to proto, aby ušetřil :-)
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
vaclavvacek
Příspěvky: 21
Registrován: stř pro 09, 2020 4:33 pm

Re: FVE 6-9 kWp s ekonomickou návratností

Příspěvek od vaclavvacek »

S tou návratností to takhle moc nevidím. Ty náklady vyjdou (včetně serepetiček, které nepočítáš) řekněme na 200 000. Spotřeba je 6MWh. Pokud by byla rovnoměrně rozložená v roce (což být nemusí, tu analýzu si každý musí udělat sám), tak v březnu - říjnu spotřebuješ 4 MWh. Řekněme, že 70% z toho vykryješ FVE (zase, záleží jak kdo, případ od případu, charakter spotřeby....), to máme 2,8 MWh. Jestli jsem pochopil, stavba bude samo-domo, takže bez připojení na DS, tudíž bez přetoků a možnosti virtuální baterie. Takže za těch 2,8 MWh ušetříš (zase záleží kdo má jakou sazbu)při 5 Kč/kWh 14000 Kč. No a 200000:14000=14,3 let návratnost. Pokud nic za tu dobu neumře. Což u těch nalevno koupených komponent lze očekávat. Samo, cena elektřiny poroste a návratnost se bude podle toho vylepšovat. Závěr - IMHO pod 10 let se s návratností nedostaneš.
Tu aku nádrž bych zvážil, co s tolika teplý vody mimo zimní období? Protože 4 měsíce nevyrobíš ze sluníčka skoro nic. Jestli tuhá paliva = uhlí, tak si raději kup tepelné čerpadlo.
Ale na druhou stranu, jako koníček dobrý. U koníčků se na návratnost nehledí. A sledovat grafy výroby je v poslední době uspokojivější, než koukat na čumbednu.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: FVE 6-9 kWp s ekonomickou návratností

Příspěvek od luky »

Jsme na tom s myšlenkama nějak podobně. Já už mám (skoro) realizováno. viz https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=6898.
Výroba zatím nic moc (je tma). Ale můžu ti prozradit, že to stálo 100k a ještě mi tam pár věcí chybí.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: FVE 6-9 kWp s ekonomickou návratností

Příspěvek od sindyk »

Jak jsou v tom baterky, tak se návratnost dost posouvá, moc bych se na to neupínal. Já beru i jako bonus fakt, že v neděli půl dne a večer u nás nešel proud, ale já si v klidu dosmažil kuřecí stripsy, fungovalo topení, tekla voda a nemusel jsem hledat svíčky :)
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE 6-9 kWp s ekonomickou návratností

Příspěvek od Diablo1st »

Podľa mňa na to ideš zo špatného konca. Treba si najprv určiť, čo je cieľ a potom navrhnúť optimálne riešenie. Mať 9kWp a 5kWh batériu mi nepríde pri klasickom koncepte ako šťastné riešenie. Všetky serepetičky majú svoj reakčný čas a keď zasvieti slnko aby ti do bateriek netieklo 200A. Čo by to s tou malou baterkou spravilo veru neviem, možno by ju odpojila BMS a zničil by sa regl.

Každý to má inak, ale dôležité je energiu nejako zmysluplne využiť. Ono ukladať to do Akumulačiek cez leto tiež nie je zrovna výhra, keďže cez leto nekúriš, asi ťažko to teplo spotrebuješ. Jedine v prechodnom období, kedy si na večer môžeš troška prikúriť. Ale dimenzovať na toto FVE mi príde troška mimo, ak ti ide prioritne o návratnosť.

Osobne mám 3,3kWp ongrid prioritne kvôli letnému ohrevu TUV. Návratnosť mi vychádza okolo 8 rokov s tým, že podľa údajov som dokázal zúžitkovať cca. 92% energie (údaje koľko vyrobil menič / koľko som dodal do siete). Mne to splnilo účel a očakávania.

Ak pre teba nie je priorita záloha a vieš energiu spotrebovať v Akumulačkách, možno by pre teba bolo lepšie riešenie oficiálny ongrid + ac-coupling s malou baterkou na zálohu iektorých spotrebičov. Konkrétne mám na mysli Goodwe GW10KT-DT + Goodwe S-BP 3,6kW. V spolupráci s Wattrouterom by toto mohla byť pre teba cesta. Len je treba to oficiálne pripojiť, čo nie je až také náročné.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: FVE 6-9 kWp s ekonomickou návratností

Příspěvek od ZdZ »

200 tisíc je na takovou elektrárnu přespříliš, když si to děláš sám a jen nakupuješ rozumné komponenty
teplá voda na topení a do bojleru + bazén - hlavně jaro a podzim

a na co by mi bylo tepelné čerpadlo, když voda-voda jede za úplně stejné peníze jako uhelný automat, navíc tepelné čerpadlo s vrty nebo kolektorem za 50 tisíc nepořídíš :-) uhlí je nejlevnější, co vůbec může být, když nechceš celé léto dělat dřevo a chodit x krát za den do sklepa nebo mít zaprášený a začouzený obývak a pořád něco někam přenášet, jako kočka koťata

spočítal sem no celkově na 140 komplet i s ochranami a konstrukcí

když vypadne proud tak mi stačí pohánět kotel, nebo kamínka doma, nějaké světlo a občas čerpadlo
takže možná by stačili i 50Ah baterky, jen pro vyrovnávání a omezit nabíjecí proud na 20A třeba, to ještě zvážím
nechápu, proč to chcete všichni nabíjet těmi obrovskými proudy

kdybych chtěl vařit když není proud, tak jdu do letní kuchyně a pojedu na plyn, klidně i v zimě, to mi problém nedělá

a když přijde armagedon a dlouhodobý blekaut, tak to bude určitě v zimě kdy nesvítí a pak mi jsou velké aku stejně k ničemu a pojedu na centrálu. Stačí mít doma 120l benzínu v kanystrech a je vystaráno.

I přes léto topím v bazénu na 28° a to taky něco vezme, napustíš si vanu, roztopím saunu nebo páru odpoledne přímotopem a pak ji večer dojedu dřevem

s připojením do sítě nic nevím, to si teda dozjistím
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE 6-9 kWp s ekonomickou návratností

Příspěvek od Diablo1st »

No s tým uhlím je to ťažko, lebo je možné že o pár rokov sa nebude dať zohnať. Pri dreve je viac roboty, ale "celé leto" to rozhodne nie je. Ja som nachystal asi 30m3 dreva za týždeň + každý mesiac 4hodky na nahádzanie do pivnice.

Problém malej baterky a veľkého poľa je spôsob ako obmedziť nabíjací prúd. Neviem, či sa dá spoľahnúť na "software" pri regulátore, že zadáš 20A a vybavené. Pri 9kWp poli bez obmedzenia pôjde z reglu cca. 165-180A. Ak ti nezafunguje tá "software" limitácia? resp. zareaguje o pár milisekúnd neskôr? Čo spraví 50Ah batérii taký prúd? Ja to neviem, ale určite jej to na životnosti neprídá. Kvôli tomu sa ráta, že by si mal mať takú veľkú batériu, aby si dokázal poňať plný výkon a bolo to max 0,5C, t.z. pri 9kWp cca. 360Ah. Možno je to prehnané, ale takto sa to ráta.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: FVE 6-9 kWp s ekonomickou návratností

Příspěvek od ZdZ »

Uhlí bych se nebál to bude pořád a oproti ostatním energiím bude nejlevnější, u nás je na severu obrovská zásoba uhlí a poláci ty jsou na našich hranicích uhlím úplně zavalený. Jen se to tady politicky trošku po upravuje a straší se lidi, aby se dala zvýšit cena. Navíc kdyby uhlí nebylo tak naše republika energeticky končí. A až v tisícileté říši zruší vlastní uhelné elektrárny, jádro samozřejmě v té době nebude, tak kde tu energii asi budou brát, kdyby u nás pozavírali uhelné elektrárny.
Navíc ta šaškárna s plynem a že se nebude moc pálit čistý zemní plyn ale dávat do toho biosložky, tak to chci vidět kde ty biosložky naberou.
A kdyby na tomhle všem opravdu trvali, tak přijdou regulérní dlouhodobý black-outy a Evropa se postupně rozpadne. Pak se naše hymna už nebude zpívat německy, ale čínsky.
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: FVE 6-9 kWp s ekonomickou návratností

Příspěvek od ZdZ »

Ale zpět k návratnosti. Když nebudu do návratnosti baterek započítávat měnič, protože bez něj 230V AC neudělám a samotné topení do vody není tak ekonomický výhodné jako výroba elektřiny pro pohon spotřebičů.
Umíte někdo odhadnout Za jak dlouho se pětikilovatowa baterka při slušném zacházení zaplatí a kolik pak ještě vydělá než vypustí duši? Nabíjel bych šetrně, vybral bych šetrně žádné velké odběry, 4 kWh na 230VAC není problém za den spotřebovat, snad kromě léta.
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 6-9 kWp s ekonomickou návratností

Příspěvek od marko250 »

Jak chcete docílit návratnosti bez baterky,když nejste schopen využívat potenciál panelů v čase a v hodinách kdy je tma ,či zamračeno nemáte nic?
4kWh baterka v life by měla být provozována: 4000Wh/51.2V=78Ah x 0.5C=39A x 51.2= 2000W max ,aby v pohodě vydržela přez 20 let v pokojové teplotě.A teď mi řekněte,který spotřebič ve vaší domácnosti se do 2000W vejde ,včetně volnoběžné spotřeby domu v danou chvíli? Řešíte cenu baterky,tak jednoduše ze zdejšího ceníku:16ks 120Ah life po 1799Kč=28 784Kč a máte aspoň 6.14kWh s 3000W k dispozici,což je hrana každého spotřebiče(2.4-3.2kW) v domácnosti a řeší to jen provoz přez noc a výkyvy.Máme tady vyzkoušeno aspoň plné dva dny ,aby se účinnost FVE přiblížila k 90% za rok.Vaše domácnost bere 17kWh /den ,tedy potřebujete 34kWh baterku,aby jste dosáhl přes 90% vykrytí domu a ten by měl jet celý na FVE.A minimálně 12kWp panelů,doporučuji 15-20kWp. Panely a baterky považuji dnes již za vyřešené a stabilní,jediná poruchová věc je elektronika,tady nikdy nevíme kdy to příjde.Výkon měniče je dán souběhy a měla by tam být rezerva na jeden silový spotřebič pár minut.Návratnost před zdražením byla do 10-13 let,dle spotřeby domu.
Ta návratnost se zrychluje,právě bylo zveřejněno 25% zdražení el. energie od března a 30% plynu.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 6-9 kWp s ekonomickou návratností

Příspěvek od kodl69 »

začal bych úsporama v domácnosti, 17kWh je celkem dost. Jestli je většina z toho bazén, tak to je věc, kterou stačí řešit v létě.
Pokud se dostaneš na 12kWh/den jako máme my, a to už je s klimatizací a pod, tj rozhazování, tak tohle všechno provozuju s 6kWp panelů a 15kWh baterkou. A je to +- na ty dva dny - když nejedou 6h denně tři klimatizace, najednou je spotřeba domu celkem 6kWh denně. Dle měření je to asi takhle: 1.5kWh svícení + wifi a další blbiny přímo z DC. 1kWh pračka (2kWh na praní, ale jede obden)
1.5kWh myčka 1kWh TV 1kWh vaření. 0.4kWh lednička. Ale je potřeba na tom zapracovat, tři mražáky v kterejch je jenom předloňská zelenina, spousta věcí ve standby, zapnutý pažravý PC s monitorama a podobně klidně takovouhle spotřebu zvednou na dvojnásobek.
A pak se řeší solární mostrum, přitom stačilo na začátku koupit elektroměr do zásuvky a týden měřit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: FVE 6-9 kWp s ekonomickou návratností

Příspěvek od ZdZ »

jak se přišlo na 17kWh denně ?

bazén jedu celoročně uzavřenej, takže musím topit nonstop na 28° vzduch, abych nemusel mít odvlhčovač, voda má cca 24°a se zakrytou hladinou, s tím že se občas vyvětrá se vlhkost drží na 70-75%
navíc bych mohl trochu předehřát i saunu elektrickým přímotopem, abych ušetřil něco dřeva, v létě samozřejmě, když bude zrovna svítit

ono se to celkově nasbírá a teď když jsem přešel na řešebí 8kWp pole + 2 měniče 5,5kW, tak na to připojím i troubu + spotřebiče v kuchyni, ale s přepínáním na DS, protože když nebude dobře svítit, tak se to z baterky nedá provozovat
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek