Silové rozvody 12VDC

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Jiri
Příspěvky: 56
Registrován: ned bře 06, 2011 7:16 am

Silové rozvody 12VDC

Příspěvek od Jiri »

Již několikrát bylo vzpomenuto "silové rozvody". Jasné že je třeba to spočítat dle zátěže. Ale když se budeme bavit obecně jak si představujete silové rozvody?

Můj plán je následující. Od rozvaděče směrem do kuchyně a dětského pokoje (cca 10-20m) mám v plánu zavést kabel 16mm2 zakončen dutinkou a přetažený smršťovací bužírkou. Na každé straně zapojeno do rozbočovacího můstku umístěného v krabici a v rozvaděči na din liště. Z jednotlivých koncových krabic pak spotřebiče jako TV, osvětlení apod.

Větší jak 16mm jsem neviděl a nevím ani jak to řešit prakticky. Viděl jsem snad jenom tzv. svorkovnice stoupačka kde by šel dát silnější kabel ale zkušenosti s tím nemám.

Myslím že i v 16 provedení to bude dost drahé. Prosím vaše názory a postřehy.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Silové rozvody 12VDC

Příspěvek od avatar »

Ahoj

Strašně záleží na tom co na té dané větvi bude zapojeno jaký tam bude odběr. podle toho to musíš dimenzovat....

je taky možné že ti těch 16mm nebude na tu vzdálenost stačit ono stačí 150Watů a už jsi na 20metru mimo normu.

Já to teď dost řeším jakým směrem se vydám. jestli 12 v nebo vše přes měnič 220v
Jiri
Příspěvky: 56
Registrován: ned bře 06, 2011 7:16 am

Re: Silové rozvody 12VDC

Příspěvek od Jiri »

Nechtěl jsem se bavit konkrétně ale když už to k tomu spěje tak plánuju 115W. Samozřejmě nepředpokládám že by měli všechny spotřebiče často fungovat současně.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Silové rozvody 12VDC

Příspěvek od avatar »

jj jasne

ale prave ze jde prave o to ze musis pocitat stim ze se to muze stat protoze pak by doslo k zahrivani kabelu pak bud by to vyhazovalo jistic a pokud by jsi ho mel na veci proud tak by mohlo dojit az k pozaru. Takze ty musis do budoucna vedet co vse na tom pojede jinak to nema cenu .

pozaru toho nejvice se bojim ja. Moc dobre si pamatuji kolikrat me dole v dilne shorely draty kdyz jsem jako malej kluk si hral s trafem a poustel na tom motory a dalsi veci.
Jiri
Příspěvky: 56
Registrován: ned bře 06, 2011 7:16 am

Re: Silové rozvody 12VDC

Příspěvek od Jiri »

Pokud na to nepojede třeba rychlovarná konvice nebo jiné řádově stovkové W spotřebiče tak požár nehrozí. Používám ledkové žárovky 2,5W a 5W zářivky. Největší spotřebič je Notebook a LED TV.

Jinak již několikrát tady byl odkaz na výpočet průřezu http://www.ekoproud.wz.cz/v_prurez.

Ale spíš jsem zde chtěl slyšet jak prakticky řešíte silový rozvod např. 25mm2
kuky
Příspěvky: 46
Registrován: stř dub 20, 2011 9:30 pm

Re: Silové rozvody 12VDC

Příspěvek od kuky »

Ja nevim celkem casto se tu resi rozvody 12 volt DC a vubec spotrebice na 12 v.Premyslim ze oslovim privrzence 24 volt na foru a tem 12voltakum to "nandame" nic proti MYPOWER no kdo si hraje nezlobi.Ted zkousime 48v DC/110vAC dobijeno vetrnou elektrarnou menic vl vyroby jestli to bude k necemu nevim no zkouska a votom to je.Cus kuky
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Silové rozvody 12VDC

Příspěvek od JiříK »

S tím hřáním se kabelů to zase není tak divoké. V autě jsem předělával nějaká relátka a dostala společné napájení. Je to sic na krátko, neřeším tam úbytky, ale kablíkem o průřezu 4mm2 občas teče i 35A. A můžu říct, že sice hřeje, ale není to ani tolik, aby změkla izolace. Takže pomineme-li námi ostře sledované úbytky napětí, nehrozí, aby ty kabely topily. Spíš je nutno dbát na pořádné jištění. Pokud na začátku kabelu s průřezem 16mm2 bude pojistka 30A z auta, tak ten kabel, co se oteplení týká, nepozná vůbec nic. Ale jistěte velmi důkladně. Ty baterky, mrchy, umí brutální proudy. A výše zmíněnou konvici je třeba mít z měniče, co je přímo u baterek. Tam to jinak nejde. To už topí i ty origo kabely (ony stejně stojí za houby), co mají jen 1m.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Jiri
Příspěvky: 56
Registrován: ned bře 06, 2011 7:16 am

Re: Silové rozvody 12VDC

Příspěvek od Jiri »

Zatím tam mám jističe 25A ale je to zbytečně moc. Původně jsem zamýšlel i další spotřebiče ale to padlo takže jej vyměním za 16A. K tomu to vše jede přes regulátor.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek