Tepelné ztráty nemovitosti

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
mopadzi
Příspěvky: 992
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od mopadzi »

Honzík píše:kybos to přesně popsal!!Takže min 16 cm šedého EPS 100 F,což je cca 19 cm bílého EPS 100 F !! ,Ale dal bych tak 25 cm šedého, nebo 30 cm bíléhoEPS 100 F. Hlavně,pozor na špalety oken a dveří,tam překrýt rám okna co to dá,...5 a víc cm.Hlavně - ROSNý BOD MIMO ZEĎ !!!!!!!!!!!!!- DO EPS !!!!! Poté akorát vyřešit vnitřní větrání............tam je průser s veškerou rekuperací,ale to je na,...no nadlouho.Jde o to, že v rozvodech rekuperace,veškerých filtrech a zákoutích, se během pár hodin dokážou vyskytnout docela dost nechutné kultury fauny a flory....to je krutá realita, kterou nechtějí slyšet výrobci těchto zařízení.
to se dá zvládnout.. ale není to tak ostre. kondenz z rekuperace 200m2 domu je do 20l.. mam kybl který se pruběžně odparuje do sklepa s jablkama..mají to rady. nevylevam. pokud rosny bod je v EPS tak není co řešit. takže doporučuji co nejvic...dokud nebudou okna připomínat strilny...kvalitní polyš vydrží hodně...neřešte to.. nic levnějšího není.
pokud nemáte rekuperaci tak jen klidně s rozmyslem větrat
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od střídač »

Honzík píše:ROSNý BOD MIMO ZEĎ !!!!!!!!!!!!!- DO EPS !!!!! Poté akorát vyřešit vnitřní větrání............
K rychlosti světla se přibližujeme obezřetně, v poslední fázi trošku provětráme.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od xmasin »

Já hodlám příští rok zateplovat dům, který je stavěný v roce 1975 a bohužel zdi jsou jen 35 cm CDm, budu dávat šedý polystyren, ale od Baumitu, který je difuzně otevřený, takže nehrozí, že bych měl problém s vlhkostí. Baumit nabízí celý systém včetně lepidel a vrchní omítky. Výhoda tohodle systému je ta, že si barák nezavřete a tím pádem se nemusí tak řešit větrání.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od PavelR »

Nekde na tzb jsem cetl clanek o vlhkostni bilanci domu. Vyplyvalo z toho to, ze prostup vlhkosti zdivem tedy to dychani je prakticky zanedbatelne. Tak a ted si vybrat ...
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od Roger »

Tusim okolo 5% zdivem...
luban1
Příspěvky: 17
Registrován: ned led 08, 2012 10:17 am

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od luban1 »

On taky polystyrén je středně paropropustný
Antonio
Příspěvky: 48
Registrován: stř srp 24, 2011 8:58 pm

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od Antonio »

Zatepľovať /tepelne izolovať/ tehlu šedým polystyrénom s dierkami je zbytočné. Paropriepustnosť tehly a obyčajného fasádneho polystyrénu je zrovnateľná. Pri hrúbke PPS nad 8cm bude ročná bilancia skondenzovanej vodnej pary priaznivá. Pri zatepľovaní difúzne otvorených materiálov/Ytong,Xella ,Porfix..../ je to horšie, ale aj tu pri vhodnej hrúbke fasadného PPS vo vzťahu k hrúbke steny je to možné aplikovať. Príklad: Stena s Ytongu Hr.20cm zateplená fasádnym PPS Hr.20cm sa vlhkostne zrovná po cca 3 rokoch od výstavby. Potom je už OK...
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od Roger »

Co tim myslis zbytecne? Jakoze je lepsi bily polystyren na cihlove zdi?
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od střídač »

luban1 píše:On taky polystyrén je středně paropropustný
Od které doby?
Za starých dobrých časů byl polystyrem vždy a za každých okolností nenasáklivý a paronepropustný.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od brumlaj »

xmasin píše: Výhoda tohodle systému je ta, že si barák nezavřete a tím pádem se nemusí tak řešit větrání.
Pánové, větrání dnes řeší primárně koncentraci CO2 ve vnitřním prostředí. Relativní vlhkost je dnes méně důležitý (avšak ihned viditelný narozdíl od CO2) problém.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kodl69
Příspěvky: 7412
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od kodl69 »

to "zavření" polystyrénem je pustá teorie, problém je jenom při neodborné realizaci. Mám na domě už 11 let 10cm polystyrénu na cd ina A 36cm, část ytong 30cm. první zimu sem měl dojem že to nefunguje, ale další rok už to bylo ok, tj došlo k vyschnutí konstrukce během léta. Dokonce tam co byla plíseň před zateplením u země v rohu se už nikdy neobjevila. Jak je napsáno výše, hlavně špalety, detaily, přechod do země, dopasovat nepřesnosti polystyrénu. zatím nejlepší co jsem měl možnost dělat byla novostavba s 15 a 18 cm polystyrénem ve dvou vrstvách s překrytými spoji, zapuštěnými hmoždinkami a okny částečne v izolaci, na qporu 25cm, a tam se skoro nemusí topit.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od burda »

Polystyrén na novostavbě, která má korektně vyřešeno větrání a hlavně dobře provedenou hydroizolaci, není až takové "zlo" jako na starém vlhkém domě... Zabal knot do igelitu a ponoř spodní konec do vody, hádej co to udělá;)
Samozřejmě že difuzně otevřená skladba je lepší ve smyslu odvedení par z konstrukce... Nikde ti noc neplesniví a nehnije.
A je to jako se vším. Špatně provedené zateplení je vždy "průser".
Mám na domě 30cm izolace v konstrukci a strop zateplený 40cm. Topit musíš. Nejde o to, že ztráty jsou malé, ale jsou ikdyž přez zimu větráš rekuperací. Pokud chceš udržet rozumný vnitřní komfort topit je třeba. Zase na druhou stranu protopim za sezonu tak 3-5m3 dřeva a to i s ohřevem TUV;) do -5st. C topím jednou za 2dny..
Takže zateplení má jistě smysl!
Jeden blízký soused má 10cm "zateplení" nepříliš rozumě provedeno "profesionální stavební firmou" a protopí 15-20m3 dřeva při nesrovnatelném komfortu...
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od Marx »

Osobně moc nedám na teoretické výpočty, protože nejsou s to obsáhnout všechn proměnné. Už jenom lokace domu udolí/ kopec mění výsledky tepelných ztrát a to hodně podstatně. Osobně vytápím přízemní domek 70 m2, cihla plná, stáří 100 let, okna původní špaletová, 3 místnosti a koupelna a spálím 7-10 kubíků ne moc vyschlého smrku ročně. Krbovky s výměníkem.

V největších mrazech a s větrem topím kamnama jmenovitého výkonu 10 kW, a to nejsou přetopené, normální hoření. Počítám že moderní dům by uspořil 50 procent dřeva, čili 5-7 tisíc korun za rok. Zateplovat a měnit okna navzdory trendům nehodlám, moje náklady na topení jsou 15 tisíc ročně včetně údržby pily a dovozu dřava z lesa dodávkou nebo na vozíku za os. autem. Tepelná ztráta téhle ruiny je podle mého odhadu 10 kW, to je výkon který v největších mrazech potřebuju k vytopení na 18 - 20 st.c.

známá bydlí v podobném domku s podkrovím, výše na kopci, kamenné zdi, obytné podkroví. kotel 18 kW plus sporák 10 kW plus jotulky 6 kW musí jet naplno v největších mrazech a větru.

Oba domy jsou na stejně mizerné tepelně izolační úrovni, když venku fouká tak se hýbou záclony...
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od burda »

100let starý barák, může a nemusí být ruina;) Ale zrovna takový oplácat polystyrenem by byla blbost. Pokud se hýbou záclony je něco hodně špatně, spravit okna je minimum. Dofrézovat do nich dvojsklo na vnější křídlo pomůže hodně, ale pořádně zatěsnit udělá druhou půli.
To co jsem popisoval je dům na kopci - větrná hůrka;) Dneska sehnat dobré místo "za větrem" je problém, skoro zázrak;)
Na druhou stranu na kopci je fajn, hodně slunce, méně smradu a inverze;)
Jinak zateplení je o komfortu. I v zimě se dá sedět u stolu jen v krátkém triku, naboso ;)
(Toho se dá rekonstrukcí dosáhnout i ve starém baráčku, když se chce, jen je to více ruční práce.
Dnešní výpočty samozřejmě obsahují polohu domu a jistě neobsáhnou všechno, ale jsou hodně přesné... Když se stavba udělá precizně, funguje to perfektně;) To je jako se vším. Nejdřív měřím a počítám potom řežu, počítal li jsem blbě, je to krátké;)
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od Marx »

burda píše:Jinak zateplení je o komfortu. I v zimě se dá sedět u stolu jen v krátkém triku, naboso ;)
snad si nemyslíš že tady chodím ve svetru. :D mám jednoduchý podlahový topení (přitápění) a právě mám trenýrkovou teplotu, pro mě je to 20 st. jediný diskomfort proti novostavbě jsou studenejší obvodové zdi, možná na to zateplení dojde, asi jen SZ zeď, protože mám podřezáno a nic tomu nebrání, jen finanční (zatím) nenávratnost.
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
kodl69
Příspěvky: 7412
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od kodl69 »

No to jsem si taky myslel, ale opak je pravdou, podstatně kratší topná sezóna je dost poznat, navíc se značně zlepší tepelná setrvačnost, takže čas co věnuješ topení (obsluha kamen, popel) a přípravě paliva navíc můžeš využít jinak, což může být významný finanční rozdíl a nebo víc volnýho času, záleží na prioritách. Já jsem nedávno přidával do podkroví z počátku 90-tých let 10cm minerální vlny a výsledky jsou až nepředpokládané, a to je celkem 18cm izolace, v současné době míň než norma dovoluje... Pokud obýváš pouze přízemí, je nejjdenodušší začít stropem, málo peněz, a je to dost poznat hned.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od Marx »

[quote="kodl69"]kdepak ve stropě mám 2O cm plev, to máš jako 2Ocm polyše... já bych musel opravdu zateplit vše včetně oken a na to nemám a nebudu mít příštích 10 let :-) tak to neřeším, halt 4 víkendy dělám dřevo :-) Tyhle staré ratejny opravdu výhodnější zbourat a postavit odnova, ale kdo se na to má zadlužovat žejo. Rok budu zateplovat, vrazím do toho 100k a ušetřím 5 tisíc ročně, to je návratnost kdy? Ještě by to šlo vytunit spalováním uhlí, to vychází lépe jak dřevo, ale nemám kotel ani prostor na skl. uhlí.
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
kodl69
Příspěvky: 7412
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od kodl69 »

Dnes se mi dostala do ruky hračka Fluke VT04, tak jsem chodil kolem baráku a zjišťoval ty hrůzy, jak teplo prchá do prostoru - dost mě překvapily teploty v okolí miniokénka v koupelně zevnitř (cca 7 st. celsia, zdvojené okénko bez těsnění), no a potvrdilo mi to, že parozábranu pod sádrokarton a tepelné izolace si musí člověk udělat sám - malý kousek sádrokartonu cca 3x1m má v napojeních na strop a stěny teploty cca 11-13st, okolní zeď 19-21st. - to dělala odborná firma. Tam kde to dělal poučený amatér není rozdíl víc než 4 st. proti okolní zdi nebo ploše sádrokartonu. Celkem dost blbě na tom jsou i spodní okraje rámů oken, cca 15st. a to je 8 komor, ale ty podkladní profily jsou trochu obžaloba. A to ani venku moc nemrzne. Asi sem tu věc neměl dostat do ruky...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od ixo »

Pekná hračička. Ale niekedy asi naozaj radšej nevedieť. :)
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od Marx »

kodl69 píše:Celkem dost blbě na tom jsou i spodní okraje rámů oken, cca 15st. a to je 8 komor
to je toho tady kdež je pod -1O tak mám na skle rampouchy zevnitř :-) naložím kamna, otevřu vzduch, zapnu čerpadlo podlahovky a nic neřeším, lepší jeden velký tepelný most který je pod kontrolou, než kondensace v koutech na zdech a ve stropech.
Nechápu jak to ti předkové dělali že se obešli bez polopropsutné folie, EPS, asfaltové hydroizolace...
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek