Blackout mikroelektrárna

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Karel123
Příspěvky: 13
Registrován: pon říj 24, 2022 11:22 pm
Lokalita: Pardubicko
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 1300
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Pardubicko

Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od Karel123 »

Zdravím ve spolek,
chtěl bych sestavit malou pokusnou FVE zálohovanou elektrocentrálou pro případ výpadku sítě.
Mám k ní zatím elektrocentrálu Rato o výkonu 1 kW, ze stavby mi zbyl měnič Carspa CPS2000-122 o výkonu 2kW a mám nově koupený 2x FVE panel Leapton 650 W.
Chtěl bych si pokusně sestavit 12 V baterii ze 4 článků LIFEPO4 o kapacitě cca 230-280 Ah + BMS + solární regulátor.
Regulátorem bych baterii přes FVE panel nabíjel ve dne a měničem přes centrálu při vypnutém regulátoru po setmění. Blackout spotřeba by byla pouze počítač 80 W, lednička invertorová občas 50 W a světlo cca 10 W. Měnič se při této spotřebě chová tiše, větráky se rozjedou až při vyšší spotřebě (míchačka, flexa).
Pokud se mi bude dařit vše propojit včetně napojení na PC, tak bych pak šel do větší 48 V FVE, cca 6-8 kW + baterie 10-15 kW. Pro laika vše v bezpečném nízkém napětí do 120 V.
Pokud se dařit nebude, vše prodám na bazaru se ztrátou a půjdu do dotační FVE přes firmu.
Chtěl bych nyní koupit 4 články zde:
https://shop.mypower.cz/clanek-lifepo4- ... izace-9623
a nebo tyto :
https://shop.mypower.cz/clanek-lifepo4- ... izace-9609
Prodejce mě však varoval, že případný dokup dalších 12 článků s příslušným BMS po 4 měsících někdy v únoru není vhodný. BMS bude mít problém srovnat 4 staré a 12 nových článků k sobě. Přitom tuto 4 článkovou baterii bych využíval minimálně jen pro pokusy několikrát lehce vybít a nabít. Jaký na to máte názor ?
Dále řeším koupi BMS. Líbí se mi tato :
https://shop.mypower.cz/balancer-bms-4s ... tooth-9733
ale rád bych ji propojil přímo s PC přes UART port. Po dotazu na dodavatele jsem nedostal odpověď, kde koupit příslušný kabel a sehnat program. Kabel jsem našel včetně programu zde, ale nevím, zda to bude kompatibilní:
https://www.resacs.cz/komunikacni-zariz ... smart-bms/
A pak již jen solární měnič nejlépe pro 12 V i 48 V např. zde (dodávají kabel pro PC i program) :
https://vmshop.cz/XTRA4415N-XDS2/epsola ... larni-mppt
Prosím o komentáře k výše uvedenému. Mám zkušenosti pouze s opravou PC, vše co se týkalo 230 V mi dělal elektrikář.
Zdraví Karel
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od rva »

Bude to fungovat a na osahání dobré. Ty články bych zvolil taky jen 4 a pak doplnil na 16. I když je možnost koupit už teď 16 článků menší kapacity (např. 50Ah) a zapojit si je 4 paralelně na 12 V systém.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od luky »

Proč stavět elektrárnu na 12V, když stejně chceš přejít na 48V? Já osobně jsem po přečtení diskusí zde rovnou začal na 48V.
Jestli to chceš skutečně jen na vyzkoušení, tak nějaké polomrtvé 12V olovo se vždycky najde, ne?
Alternativně - složit 12V LiFePO a pak jí někomu prodat (např. do karavanu).
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od PetrDubi »

Ono je někoklik problémů s dokupem na jaře:
1) Ty články co teď koupíš nemusí na jaře být.
2) Výrobce může změnit technologii výroby nebo složení elektrolytu a ty nové články se budou chovat jinak.
3) Pár cyklů do jara uřčitě udělají a hlavně na začátku provozu bývají největší změny charakteristiky těch článků a potom už se mění méně a pomaleji, takže ty nové články budou fungovat jinak a bude se to rozjíždět.
4) Když koupíš všechny najednou, tak ti prodejce vybere články tak, aby měly co nejpodobnější kapacitu - až budeš dokupovat těch 12 článků, tak už ta kapacita dodávaných článků může být o nějaké procento jiná (úplně jiná série) a bude se ti to rozjíždět.

Takže já osobně bych to taky nedoporučoval a pokud už to takhle chceš, tak buď koupit všech 16 článků a dát vždycky 4 paralelně (a na jaře je rozhodíš a postavíš baterku 48V nebo prodáš) a nebo koupit 4 články 100-130Ah s tím, že pokud půjdeš do velké baterie, tak tyhle holt se ztrátou prodáš nebo použiješ na něco jiného (jako 12V baterii), akorát si musíš dát pozor, aby jsi je moc nepřetěžoval (nebo nastavit na BMS omezení výstupního proudu, nad který se holt vypne).
Těch 16 článků 50Ah po čtařech paralelně by taky byla možnost, ale z toho uděláš baterku necelé 3 kWh a to je spíš takové tintítko a musela by mít vlastní BMS (a na tu velkou další BMS). Na druhou stranu by to mohla být taková záloha, která to podrží kdyby vypnula hlavní baterie, tak aby se něco nezničilo (když na ní nastavíš o něco volnější parametry než na té hlavní).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Karel123
Příspěvky: 13
Registrován: pon říj 24, 2022 11:22 pm
Lokalita: Pardubicko
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 1300
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Pardubicko

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od Karel123 »

rva píše:Bude to fungovat a na osahání dobré. Ty články bych zvolil taky jen 4 a pak doplnil na 16. I když je možnost koupit už teď 16 článků menší kapacity (např. 50Ah) a zapojit si je 4 paralelně na 12 V systém.
Díky za reakci, přesně o to mi jde, vše si osahat. Pokud mi shoří BMS za 3 tisíce tak to bude bolet méně, než kdyby byla za 6 tisíc. Čtyři 12 V baterie to nedám, to by na mě bylo moc složité.
FVE panely 2 x 650 W Leapton, 1x JV, 1x JZ, regulátor TRACER 6415AN, baterie LiFePO4 4x280Ah = 3,5 kW, BMS JBD-SP10S009V na 12V 4s 100A, měnič Carspa CPS2000-122 2kW
Karel123
Příspěvky: 13
Registrován: pon říj 24, 2022 11:22 pm
Lokalita: Pardubicko
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 1300
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Pardubicko

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od Karel123 »

luky píše:Proč stavět elektrárnu na 12V, když stejně chceš přejít na 48V? Já osobně jsem po přečtení diskusí zde rovnou začal na 48V.
Jestli to chceš skutečně jen na vyzkoušení, tak nějaké polomrtvé 12V olovo se vždycky najde, ne?
Alternativně - složit 12V LiFePO a pak jí někomu prodat (např. do karavanu).
Bohužel nyní nevím, zda mi vyjde kšeft, se kterým jsem již počítal. Vše se vyjasní do konce roku. Mám dvě děti na VŠ a jejich dostudování je daleko přednější než budování FVE. Proto se nemohu hned dát do budování velké FVE i když by to bylo určitě vhodnější.

Olovo nechci, to je pasé. Chci si sám sestavit malou LIFEPO4 baterku s BMS. A díky za tip s baterkou do karavanu. Měl jsem obavu, že 12V baterku pak neprodám, ale pro tento účel by se mohla někomu hodit.
FVE panely 2 x 650 W Leapton, 1x JV, 1x JZ, regulátor TRACER 6415AN, baterie LiFePO4 4x280Ah = 3,5 kW, BMS JBD-SP10S009V na 12V 4s 100A, měnič Carspa CPS2000-122 2kW
Karel123
Příspěvky: 13
Registrován: pon říj 24, 2022 11:22 pm
Lokalita: Pardubicko
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 1300
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Pardubicko

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od Karel123 »

PetrDubi píše:Ono je někoklik problémů s dokupem na jaře:
1) Ty články co teď koupíš nemusí na jaře být.
2) Výrobce může změnit technologii výroby nebo složení elektrolytu a ty nové články se budou chovat jinak.
3) Pár cyklů do jara uřčitě udělají a hlavně na začátku provozu bývají největší změny charakteristiky těch článků a potom už se mění méně a pomaleji, takže ty nové články budou fungovat jinak a bude se to rozjíždět.
4) Když koupíš všechny najednou, tak ti prodejce vybere články tak, aby měly co nejpodobnější kapacitu - až budeš dokupovat těch 12 článků, tak už ta kapacita dodávaných článků může být o nějaké procento jiná (úplně jiná série) a bude se ti to rozjíždět.

Takže já osobně bych to taky nedoporučoval a pokud už to takhle chceš, tak buď koupit všech 16 článků a dát vždycky 4 paralelně (a na jaře je rozhodíš a postavíš baterku 48V nebo prodáš) a nebo koupit 4 články 100-130Ah s tím, že pokud půjdeš do velké baterie, tak tyhle holt se ztrátou prodáš nebo použiješ na něco jiného (jako 12V baterii), akorát si musíš dát pozor, aby jsi je moc nepřetěžoval (nebo nastavit na BMS omezení výstupního proudu, nad který se holt vypne).
Těch 16 článků 50Ah po čtařech paralelně by taky byla možnost, ale z toho uděláš baterku necelé 3 kWh a to je spíš takové tintítko a musela by mít vlastní BMS (a na tu velkou další BMS). Na druhou stranu by to mohla být taková záloha, která to podrží kdyby vypnula hlavní baterie, tak aby se něco nezničilo (když na ní nastavíš o něco volnější parametry než na té hlavní).
Díky moc za podrobné vysvětlení, proč není vhodné baterii kupovat stylem 4+12 článků. Myslel jsem si, že ty 4 měsíce v tom nemůžou hrát roli, když má baterka vydržet 10 a více let. Takže to vypadá na prodej hotové 12 V baterie a nákup nových 16 článků na jaře pokud vše půjde dobře (finance a zprovoznění mikroFVE).

Nyní musím rozhodnout mezi 230Ah články od firmy CALB a nebo 280 Ah články od firmy REPT.
Víc mě láká REPT kvůli budoucí možné kapacitě baterky téměř 15 kW. Jaká značka je lepší ?

Zbývá ještě dořešit koupi BMS. Chci mít vše připojené přes PC a začít se učit s HA.
Zde je nabízena BMS s propojením na PC včetně kabelu a programu :
https://www.resacs.cz/smart-bms-a-pcb-m ... bluetooth/
ale má za podobné peníze poloviční proud oproti této :
https://shop.mypower.cz/balancer-bms-4s ... tooth-9733
Nemáte někdo zkušenosti s touto BMS ?
Zkusím ještě oslovit dodavatele, zatím z něho tahám informace jak z chlupaté deky.
FVE panely 2 x 650 W Leapton, 1x JV, 1x JZ, regulátor TRACER 6415AN, baterie LiFePO4 4x280Ah = 3,5 kW, BMS JBD-SP10S009V na 12V 4s 100A, měnič Carspa CPS2000-122 2kW
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od kodl69 »

Lepší značka baterek je Winston, je na trhu snad nejdýl. Hned potom CALB, ale papírově mají drobek horší parametry.
Smart BMS - jo, to používám na elektrokola a podobný hračky už několik let. Veskrze není co řešit, snad jenom to, že mají zoufale malej balanční proud, a asi nekomunikují s měničem.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Karel123
Příspěvky: 13
Registrován: pon říj 24, 2022 11:22 pm
Lokalita: Pardubicko
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 1300
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Pardubicko

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od Karel123 »

Zdravím,
tak se mi podařilo nakoupit všechny základní komponenty FVE a začal jsem sestavením baterie. Ta je 4 článková 280 Ah na 12 V, BMS je tato :
https://www.resacs.cz/smart-bms-a-pcb-m ... bluetooth/
Program pro BMS ze stránek dodavatele jsem bez problémů nainstaloval na Windows, ale nedařilo se tam dostat příslušný COM port. Pomohla až instalace ovladačů stažených zde:
https://ftdichip.com/drivers/d2xx-drivers/.
Instaloval jsem první dva, nevím který nakonec zabral. Pak jsem již mohl vyčítat napětí článků, nastavit různé parametry včetně kalibrace teploměrů a vyzkoušet balancování a vypnutí BMS při přepětí. Jen se mi nedařilo nakalibrovat proud. Pak jsem náhodou na jedné diskusi našel, že je třeba změnit nastavení Current Res z 2.5 na 0.2 a proud začal odpovídat např. při zapojení 12 V 60W žárovky. Nevím vůbec co Current Res znamená, ale funguje to.
Nyní řeším jištění panelů. Chci vložit mezi panely a solární regulátor SS jistič s vyrážecí cívkou :
https://www.elima.cz/obchod/002138722-j ... 46374.html
https://www.elima.cz/obchod/07-10-0-24- ... 41902.html
U jističů je možné vybrat charakteristiku B nebo C, můžete poradit jakou ? Nebo jsou lepší jističe z OEZ ?
Plánovaná FVE by měla mít dva stringy 2S3P, tj. 6 panelů Leapton 650 W v JV a JZ směru. Pro tuto sestavu nemohu nikde najít slučovací konektory. Jeden string by měl mít napětí cca 70-80V a proud 50A. Všechny co jsem našel jsou do 30 A, jak to jinak vyřešit ? Např.zde:
https://www.solarsun.cz/slucovaci-konek ... lem---par/
Také chci kopupit DC přípojince, tyto by mohly vyhovovat :
https://www.solarsun.cz/dc-pripojnice-v ... vc--krytu/
Baterii chci jistit tímto s pojistkou 150 A :
https://www.hadex.cz/k737b-pojistkove-p ... -anl-mini/
Na panelu Leapton je napsáno Fuse Current 30 A. Co to znamená ?
Předem díky za komentáře k výše uvedenému. Jak jsem nyní zjistil, tak to není jen o výběru panelů, baterie, regulátoru či měniče, ale i o té drobotině a o tom to správně poskládat.
FVE panely 2 x 650 W Leapton, 1x JV, 1x JZ, regulátor TRACER 6415AN, baterie LiFePO4 4x280Ah = 3,5 kW, BMS JBD-SP10S009V na 12V 4s 100A, měnič Carspa CPS2000-122 2kW
jova
Příspěvky: 183
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od jova »

A jsi si jistý, že vypínací spoušť od Bonegy, ti bude fungovat na jističi od Etimatu?
Karel123
Příspěvky: 13
Registrován: pon říj 24, 2022 11:22 pm
Lokalita: Pardubicko
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 1300
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Pardubicko

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od Karel123 »

jova píše:A jsi si jistý, že vypínací spoušť od Bonegy, ti bude fungovat na jističi od Etimatu?
No to právě nevím, zkusím jim zítra zavolat.
FVE panely 2 x 650 W Leapton, 1x JV, 1x JZ, regulátor TRACER 6415AN, baterie LiFePO4 4x280Ah = 3,5 kW, BMS JBD-SP10S009V na 12V 4s 100A, měnič Carspa CPS2000-122 2kW
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od LIX »

A prečo nepoužiješ zapojenie 3s 2p? Väčšie napätie a menšie prúdy. Zle počítaš aj tak prúdy, ak zapojíš 2s tak prúd zostáva rovnaký ako pri jednom panely, dvoch, alebo 3. Zvyšuje sa napätie. Aký budeš mať regulátor? Zvládol by 3s do série? Nechápem ako chceš dať Panely na jednu stranu strechy a 3 na druhú a zapojiť ich 2s.
Na odpájanie panelov sa používajú poistkové odpínače či už 10x38 alebo 14x51, je to lacnejšie a účinejšie. Hlavne pri zásahu blesku. Inokedy tie poistky nemajú prečo vyhorieť.
Inak ideálne je mať dva kusy MPPT ak chceš dávať panely na dve rozdielne svetové strany. Každopádne to lacnejšie riešenie býva väčšinou to lepšie, ale píšem ako sa to má robiť.

Ak máš 2000W menič tak tam nemôžeš dať 150A poitku. Treba použiť aspoň 200A poistku. Ďalej do toho držiaku nevlezie kábel viac ako 16mm2. Na tvoj výkon meniča treba použiť vodič aspoň 25mm2 na dvoj metrovú dĺžku, aj to sa pri odbere 1500W začnú zahrievať tie vodiče.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od cipis »

Pojistkový odpínač se musí shodit ručně, ten vyrážeč se hodí, když chci třeba central stop.

Na kabely se dělají redukce, z jedné strany je svorka na 25, z druhé strany kus kovu, co se vleze do té 16 díry.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Karel123
Příspěvky: 13
Registrován: pon říj 24, 2022 11:22 pm
Lokalita: Pardubicko
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 1300
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Pardubicko

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od Karel123 »

LIX píše:A prečo nepoužiješ zapojenie 3s 2p? Väčšie napätie a menšie prúdy. Zle počítaš aj tak prúdy, ak zapojíš 2s tak prúd zostáva rovnaký ako pri jednom panely, dvoch, alebo 3. Zvyšuje sa napätie. Aký budeš mať regulátor? Zvládol by 3s do série? Nechápem ako chceš dať Panely na jednu stranu strechy a 3 na druhú a zapojiť ich 2s.
Na odpájanie panelov sa používajú poistkové odpínače či už 10x38 alebo 14x51, je to lacnejšie a účinejšie. Hlavne pri zásahu blesku. Inokedy tie poistky nemajú prečo vyhorieť.
Inak ideálne je mať dva kusy MPPT ak chceš dávať panely na dve rozdielne svetové strany. Každopádne to lacnejšie riešenie býva väčšinou to lepšie, ale píšem ako sa to má robiť.

Ak máš 2000W menič tak tam nemôžeš dať 150A poitku. Treba použiť aspoň 200A poistku. Ďalej do toho držiaku nevlezie kábel viac ako 16mm2. Na tvoj výkon meniča treba použiť vodič aspoň 25mm2 na dvoj metrovú dĺžku, aj to sa pri odbere 1500W začnú zahrievať tie vodiče.
Pro vysvětlení nyní stavím pokusnou FVE o 2 panelech 650W s 12 V baterií, na jaře baterii prodám a dokoupím dalších 10 panelů a 48 V baterii. Měnič zatím nevím jaký, pro pokusnou mám 12 V a 2 kW.
A už taky plánuju tu velkou FVE, kde chci použít co nejvíc věcí z té pokusné (jističe, kabely s oky, pojistky, DC přípojnice, solární regulátory) viz níže:
Co se týče napětí, já se prostě vyššího napětí bojím a 70 V (v zimě cca 90 V) mi připadá bezpečné a vyšší nechci. Panelů v jednom stringu bude 6 x 650 W, tj. 35V x2 a proud cca17A x3. To paralelní propojení FVE panelů asi budu muset udělat nějak jinak, žádné slučovací konektory na 50 A jsem nenašel. Regulátory budou dva TRACER 6415AN. Ty se dají přepanelovat 1.5x , navíc na JV a JZ stringu nikdy plný výkon nebude. Kabel od panelů k regulátoru bude dražší, s tím počítám.
Z regulátoru na DC přípojnici může téci cca 80 A( 3900/48), průřez kabelu bych dal 16 mm2. Z DC přípojnice do baterie při dvou regulátorech TRACER 6415AN (3000 W x 2/48) = 125 A, průřez kabelu 35 mm2. Baterii 280 Ah lze dobíjet 0.5 C, tj.140 A, tam je to v limitu.
Nakonec při 12 V systému to bude podobné a kabely si mohu již připravit pro 48 V systém. A díky za upozornění k pojistce (2000 / 12 = 167 A), musím dát 200 A.
Jističe s vyrážecí cívkou k panelům chci hlavně pro možnost havarijně odpojit panely třeba i na dálku přes počítač či mobil. Kvůli jističům jsem volal do http://www.bonega.cz, obchodnice mi jen doporučila jistič s charakteristikou B, ale nevěděla zda typ 6J nebo 10J – napíšu mail technikům. Ta firma vypadá zajímavě, nikdy jsem o ní neslyšel.
FVE panely 2 x 650 W Leapton, 1x JV, 1x JZ, regulátor TRACER 6415AN, baterie LiFePO4 4x280Ah = 3,5 kW, BMS JBD-SP10S009V na 12V 4s 100A, měnič Carspa CPS2000-122 2kW
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od cipis »

Norma za "bezpečné" považuje 120 V DC.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Karel123
Příspěvky: 13
Registrován: pon říj 24, 2022 11:22 pm
Lokalita: Pardubicko
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 1300
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Pardubicko

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od Karel123 »

Právě kompletuju svou malou FVE a narazil jsem u regulátoru na Tracer AN 6415 na „Dálkový senzor napětí baterie“ RBVS. To by měl být tenký kabel méně než 1 mm2, připojený z horního pravého konektoru „Remote voltage sensor“ do baterie. Mám ho připojit přímo na baterii nebo mínus pól až za BMS ? Je to vůbec důležité ? Regulátor je přece s baterií spojený a jak jsem sledoval videa z youtube, tak jsem ho často připojený neviděl :
https://support.epever.com/support/solu ... e-battery-

Cipis s tím napětím náš pravdu - níže popisují podrobněji „nízké napětí“. Raději se budu pohybovat okolo 70V než 120V (vyděržaj pianěr) : https://cs.wikipedia.org/wiki/Velmi_nízké_napětí
FVE panely 2 x 650 W Leapton, 1x JV, 1x JZ, regulátor TRACER 6415AN, baterie LiFePO4 4x280Ah = 3,5 kW, BMS JBD-SP10S009V na 12V 4s 100A, měnič Carspa CPS2000-122 2kW
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od Kostěj »

Karel123 píše: u regulátoru na Tracer AN 6415 na „Dálkový senzor napětí baterie“ RBVS. To by měl být tenký kabel méně než 1 mm2, připojený z horního pravého konektoru „Remote voltage sensor“ do baterie. Mám ho připojit přímo na baterii nebo mínus pól až za BMS ? Je to vůbec důležité ?
Je to velmi vhodné připojit přímo na baterku, protože regulátor reguluje podle napětí. A když do baterek poteče 60A, může být na kabelech mezi Tracerem a baterií úbytek napětí stovky milivolt - pak přestane Tracer nabíjet zbytečně brzo (bude znát jen své výstupní napětí, ale ne skutečné na baterce). Mám to připojeno přímo na plus a minus baterie.
Karel123
Příspěvky: 13
Registrován: pon říj 24, 2022 11:22 pm
Lokalita: Pardubicko
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 1300
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Pardubicko

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od Karel123 »

Zdravím ve spolek. Po delší odmlce, způsobené výbuchem kondenzátorů v měniči a jeho dlouhou opravou, pokračuji v testování.

Nyní v zimních podmínkách mám problém, že při plném slunci na panel mi prudce vyskočí proud a ihned klesne na nulu. Napětí z cca 38 V na 45 V. To se opakuje každých cca 4-5 minut. Pokud je slunko pod mrakem, tak panel dává cca 50-150 W bez těch poklesů na nulu. V létě při plném slunci panel dával 300-400 W bez poklesů. Panely mám dva 650 W, jeden ne JV a druhý na JZ (sklonu cca 35°) a chovají se stejně, zapínám je jističi dle slunka na jeden regulátor. Bohužel nemám právo vkládat obrázky, obrázek by byl názornější.

V čem by mohl být problém ? Celou FVE jsem zkontroloval pomocí termokamery a teploty na různých kontaktech jsou jen o cca 5 °C vyšší. Parametry regulátoru TRACER 6415AN, výkon 750W/12V a nabíjecí proud 60 A jsou nad výkonem panelu, BMS je na 100 A.
Pokud je zataženo, tak zapínám oba panely a dnes mi to při slabém sněžení natočilo 420 W, což mě překvapilo jak mnoho. Tedy ráno jsem z panel musel uklidit sníh.
Děkuji za případné rady zkušenějších.
FVE panely 2 x 650 W Leapton, 1x JV, 1x JZ, regulátor TRACER 6415AN, baterie LiFePO4 4x280Ah = 3,5 kW, BMS JBD-SP10S009V na 12V 4s 100A, měnič Carspa CPS2000-122 2kW
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od gupa »

Prý to mohou dělat přehodový odpory ai přístroje, mezi regulátorem a baterií. Termokamera může klamat, pokud se nic kvůli cyklování a nebo rychlejšímu přechodu tepla, ani nezahřeje.
https://diysolarforum.com/threads/epeve ... 5an.27458/
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blackout mikroelektrárna

Příspěvek od Kostěj »

Karel123 píše: úte lis 28, 2023 10:15 pm ...při plném slunci na panel mi prudce vyskočí proud a ihned klesne na nulu.
Ano, to vypadá na přechodový odpor, nebo vadný spoj na článku baterie nebo vadný článek (velký vnitřní odpor). Velký nabíjecí proud z Epeveru způsobí nárůst napětí na baterce, Epever si myslí: "napětí je nahoře, baterka je nabitá, přestanu nabíjet stáhnu proud na nulu". Po chvilce znovu otestuje napětí a cyklus opakuje. Jestli chceš vidět, kde je problém, vezmi ještě jednu baterku 12V (třeba starou z auta), spoj mínusy, a plus zapoj na napěťové čidlo Epeveru. Tím si Epever bude myslet, že má baterka stále 12V a pošle tam plný proud. Ale hlídat, ať ti něco nebouchne či nechytne - využít na měření úbytků na jednotlivých propojkách, napětí na jednotlivém článku, propoj Epever-baterie (a vždy měř napětí na patě vývodu článku, ne horní šroub či až na propojce).

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek