FVE 18kWp + 6x Studer XTM 4000

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE 18kWp + 6x Studer XTM 4000

Příspěvek od Diablo1st »

kodl69 píše:Taky to nějak nechápu. Celkem s minimálním omezením komfortu žijme už druhý rok s 4kW měničem. S JEDNÍM !!!
Hlavní výhodu vidím v tom, že jeden měnič má klidovou spotřebu cca 20W, a 6 měničů ať studer nebo victron, bude mít spotřebu 120W. To je jkaždej den 2.4kW rozdíl A třeba včera byla moje celodeníí nýrobaz 6.2kWp podobná . Tj všechno by sežraly měniče a namě by nic nevyzbylo. Ale je to pořád dokola. Každej má "nezbytný 3f spotřebiče" který není problém buď provozovat na 1f (varná deska a spol) a nebo snadno vyměnit za 1f, jako je čerpadlo, cirkulárka z ařetězovou pilu a t.d. Ale je to o určení priorit, třeba Kobra postavil monstrum z galaxie X, a už se nějakou dobu neozývá. Třeba jenom spotřeba elektroměrů v jeho systému je vyšší, než obvyklá spotřeba mýho domu...
Ja to mám podobne. Asi 3 týždne som bežal v "Ignore AC" móde, čiže taký poloostrov a podarilo sa mi menič preťažiť len raz (žehlička je sviňa :lol: )
Navyše za posledné 2 roky so mal spotrebu nad 5kW len pár krát, podľa údajov z elektromera a to mám celý dom na 1 fáze.
Sú to všelijaký borci s ukrutnou spotrebou, ale všetkým stačili 3ks 5kW meničov. :)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE 18kWp + 6x Studer XTM 4000

Příspěvek od cipis »

U mě je největší problém mikrovlnka. Zkoušel jsem dvě, obě dokáží sundat 2kW měnič (který má až 6kW na pár vteřin). Mikrovlnka se pustí až na druhý, třetí pokus. Jinak zatím vše ostatní naprosto v pohodě. Žehličku teda nemám, ale horkovzdušná pistole 2kW naprosto bez problémů, zakňučí sice na max. větráky na měniči, ale dá to s přehledem.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 18kWp + 6x Studer XTM 4000

Příspěvek od PetrDubi »

Ta mikrovlnka má nejspíš problém v tom, že při zapnutí magnetronu je tam obrovský sytící proud (to je to zadrnčení/zabzučení plechů jádra) a ten 2 kW měnič to holt nedá..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
kyocera
Příspěvky: 1227
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: FVE 18kWp + 6x Studer XTM 4000

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
pro cipis i PetrDubi, pomohl by softstart, transformátor je VN v mikrovlnce a nabijí přes VN usměrňovací blok vysokonapětový kondenzátor , který filtruje DC napětí pro magnetron.
Proto tento obvod v přechodovém ději po zapnutí má obrovský odběr na straně DC a také i AC, než se kondenzátor VN nabije.
Po odeznění přechodového děje, je už VN kondenzátor nabitý a odběr DC proudu pro magnetron ustálený.
Pokud by jste cipis chtěl, mohu Vám přes mejl poslat moje odzkoušené schéma softstartéru co používám pro
induktivní zátěž 5kW.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE 18kWp + 6x Studer XTM 4000

Příspěvek od cipis »

Předpokládám, že ten softstart musím vřadit do obvodu vevnitř v mikrovlnce, ne mezi zásuvku a mikrovlnku :)
Jedna mikrovlnka je nová, tak tu kuchat nebudu, ale na jedné staré bych to mohl vyzkoušet ...
Sem by to nešlo dát? Asi by to uvítalo více lidí ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kyocera
Příspěvky: 1227
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: FVE 18kWp + 6x Studer XTM 4000

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
ne ten softstart se nevřazuje dovnitř mikrovlnky, ale mezi zásuvku a zástrčku mikrovlnky. To platí obecně
o všech softstarterech . Mikrovlnku tedy kuchat není třeba. Co se týče zveřejnění, mám na to takový názor .
I v minulosti jsem např. něco někomu zaslal jen do mejlu , zveřejnit bych se odvážil zapojení, kde je jen 12V.
Ale pokud je někde 220V sít, nikdy takové schéma nezveřejním. Je to z důvodu ochrany vlastní osoby před tím, že
někdo neodborně pracuje s napětím 230V , které může způsobit úraz , popálení nebo smrt. A šikovný právník by mně zažaloval, že dotyčný pracoval podle mého návodu , ale že např. moje zveřejněné zapojení nebylo v popisu úplné,
že jsem neupozornil na všechny možná rizika, že moje zapojení
neprošlo žádným schvalovacím procesem , že jsem např. nenapsal , že takové zapojení smí provádět osoba
znalá atd. Abych se takovým možným budoucím komplikacím vyhnul, tak já osobně schéma zapojení nezveřejňuji.
V minulosti jsem sice zveřejnil jen nějakou fotku ,bez schématu zapojení a je tam zmínka , že takto jsem udělal já, ale
nedoporučuji to dělat těm, kteří nemají základní elektrotechnické znalosti. Zrovna tak jsem kdysi nějakému
členu fora s jeho prvním a posledním dotazem ,jediným jednorázovým dotazem na mypower, kde hledal pomoc na na výrobu a instalaci nehomologovaného dílu na 12V do elektroinstalace jeho Mercedesu vysvětlil, že jeho auto Mercedes má hodinovou sazbu servisu 2tis.Kč / hod a nikdo kdo nechce mít nějaký budoucí problém, nebude dělat zásah za několik stokorun do jeho elektroinstalace 12V na Mercedesu a nebude vyrábět a instalovat nemomologovaný díl , jen proto, aby dotyčný majitel Mercedesu ušetřil několik tisíc v servisu Mercedes a dotyčný, kdo by mu pomohl , by mohl mít nějaký budoucí problém.
Protože pokud by auto např. mělo požár, soudní znalec by ihned zdůraznil, že auto mělo namontovaný díl, který
neprošel testem 8SD . A právníci by šli po tom, kdo díl instaloval. Svět není ideálně přátelský a růžový
ani tehdy, když někomu pomůžete. Sice žádná pravidla na mypower nezakazují zveřejňovat schémata ale z výše uvedených důvodů to nedělám. Uživatele cipis jsem odhadl, že není začátečník a proto jsem mu nabídl zaslání schéma zapojení přes mejl.
A pokud někdo neslyšel o softstarterech, tak obecný odkaz je zde
https://www.google.com/search?q=Soft+st ... =881&dpr=1
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FVE 18kWp + 6x Studer XTM 4000

Příspěvek od glottis »

mezi mikrovnku a zasuvku bych nejakej softstart dal jen pokud je ta mikrovnka nejaka stara hloupa bez nejake chytrejsi elektroniky. Mehcanicky casovac a tak. Jinak bych to kuchnul a dal to primo na transformator. Mohl by stacit i vhodne zvoleny termistor k tomu urceny a treba vylepsit casovym rele. Uprimne nevim, proc to tam nedavaj rovnou. Nebo ... vim. Kazda korunka se pocita.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 18kWp + 6x Studer XTM 4000

Příspěvek od marko250 »

Nní mikrovlnka jako mikrovlnka,dole rodiče 2kW(Tesla digitální) já nohoře 1200W obyč s otočným čudlem.Ta jejich dokázala vyhodit jistič někdy.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kyocera
Příspěvky: 1227
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: FVE 18kWp + 6x Studer XTM 4000

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
cipískovi jsem schéma zapojené poslal a napsal jsem mu, že
pokud se mu to zapojení osvědčí a na rozdíl ode mně bude mít odvahu zapojení zveřejnit, že
mně to nevadí a může zapojení volně šířit pod svým jménem. Dá se to využít i pro
jiné spotřebiče než jen mikrovlnka.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: FVE 18kWp + 6x Studer XTM 4000

Příspěvek od mgx »

katalog softstarterov od ABB

https://search-ext.abb.com/library/Down ... ion=Launch

V pripade mikrovlnky asi vyjde lacnejsie kupit novy model a poobhliadnut sa po takom, co nema prikon 3000W, ale niekde okolo 1000W-1200W. Ak taku najdete....
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE 18kWp + 6x Studer XTM 4000

Příspěvek od cipis »

Tak takovou mikrovlnku jsem jeste nevidel, aby mela 3kW...
Ten 2kW menic sunda i mala mikrovlnka, podivam se po stitkach, kolik tam pisou.
Ten pomaly nabeh tomu rozhodne pomuze, ale bez kuchani jen u tech mechanickych, co se daji "zapnout", aniz by v nich byla stava. Tj. si nakroutim cas mechanickym spinacem, magnetron je "zapnuty", a pak do toho pustim stavu pres softstart. Vsechno zaknuci, ale rozjede se to normalne.
Ty trouby, co maji elektronicke ovladani, tak takto zapnout nepujdou, protoze bez stavy neumi sepnout spinaci prvek. Tak by se musel ten pomaly nabeh vrazit az za ten spinaci prvek.
Predpokladam, ze grill v mikrovlnce, jakozto IR zaric, tak takove problemy delat nebude, nicmene, kdo v tom vubec takto pece?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ospaly
Příspěvky: 52
Registrován: čtv črc 28, 2016 9:40 pm

Re: FVE 18kWp + 6x Studer XTM 4000

Příspěvek od ospaly »

Trocha som sa odmlčal a pokračoval v čítaní príspevkov + čakám na projektanta bleskozvodu (už bol pozrieť dom), zatiaľ aspoň viem, že cena za návrh je cca 160€ (akceptovateľné), cenu na samotný bleskozvod a ani návrh zatiaľ nemám. Ale robí aj FVE (asi návrhy a pod), takže asi niečo bude vedieť... takže budem musieť počkať.
Medzitým sme aspoň telefonicky čiastočne poriešili prepaťovú ochranu. Samozrejme bude sa riešiť v jeho návrhu, ale chcel by som sa opýtať. V strojovni za meničom budem mať I-0-II prepánač na prepínanie DS alebo FVE, resp aby som vedel napríklad v zime pri dostatku slnka prepnúť dom na FV a TČ na kúrenie nechať na DS, tak tam budú 2xprepínače.
Vstup do domu bude chránený prepaťovkou T1+2. CCa 6m od vstupu do domu je strojovňa. Kde mám dať T2 prepatovú ochranu. A: 3fazovú pred prepínače, B: 3fazovú za meniče, C: použiť 2x 3fazovú prepaťovku zvlášť pred domom a pred TČ.
Z domu bude vyvedený 3x2,5kabel (čerpadla a okysličovanie pre ryby v jazierku a časom možno aj nejaká staršia klima na ochladzovanie vody). Dávať prípadne zvlášť prepaťovú ochranu na kábel k jazierku D:. Ďakujem.
prepatovka T2 v strojovni.jpg
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: FVE 18kWp + 6x Studer XTM 4000

Příspěvek od mgx »

to kde a aku prepatovu ochranu dat urci projekt a analyza rizika a dalsie faktory (miera ohrozenia). dalsie veci su tvoje moznosti uzemnenia, to definuje navrh/projekt.

To co si nakreslil je blbost (slusne povedane).

Chranis to, co chranit netreba a to co chranit treba (panely/combiner box/mppt), baterka nechranis.
ospaly
Příspěvky: 52
Registrován: čtv črc 28, 2016 9:40 pm

Re: FVE 18kWp + 6x Studer XTM 4000

Příspěvek od ospaly »

Vďaka za reakciu. Čo je na tom nesprávne (práve preto sa pýtam, že neviem a chcem vedieť aké sú možnosti). Ako som povedal, na projekt čakám (s projektantom sme rozpravali o ochrane konštrukcii panelov o prepaťovej ochrane stringov k regulatorom, aj o uzemnení, a spomenul aj uzemnenie baterie, na AC strane spomenul ochranu na vstupe do domu a aj T2 a T3 ochranu ďalej v dome) a predpokladám, že aj toto tam bude riešené. Ale doteraz som o tom nerozmýšľal, preto ma napadlo sa opýtať ako sa to rieši. P.S: mam potiahnutý 3x2,5 kábel do záhrady do skleníka, ako sa rieši prepaťová ochrana na tomto vedení (je to rovnaká situácia ako s vedením k jazierku)
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: FVE 18kWp + 6x Studer XTM 4000

Příspěvek od mgx »

Pockaj na projekt a urcenie triedy ochrany LPL. Podla toho T2 na vedeniach a T1/2/3 na vstupoch do chraneneho priestoru. Ochranu FVE ma riesit projekt.

Sklenik - ak je vedenie podzemne, tak predpokladam ze bude stacit t1/2/3 na vstupe do domu a t2 v sklenniku (ale len pre LPLIV)

https://www.kiwa.sk/wp-content/themes/k ... /ap-sk.pdf
ospaly
Příspěvky: 52
Registrován: čtv črc 28, 2016 9:40 pm

Re: FVE 18kWp + 6x Studer XTM 4000

Příspěvek od ospaly »

Projekt je spravený, trocha ma zastavil nedostatok komponentov (regulátori), ale už je všetko doma, potom počasie, občas blbli brigadníci.... Navyše som sa rozhodol namaľovať severnú strechu (už keď sa zdržala inštalácia panelov tak dlho, tak ešte týždeň to vydrží, aby som nezašpinili panely pri striekaní farbou)
IMG-20230413-WA0000 u.jpg
IMG_20230417_134442.jpg
Tak som si aspoň spravil radosť a zavesil na stenu meniče
IMG_20230401_131937 u.jpg
Ale sa smejem, že príznaky choroby sa zhoršujú, rozmýšľam, že v budúcnosti (možno o 1-2r) spravím prístrešok pre auto a zastrešenie by bolo z panelov. Uložím CYA 2x10 + uzemnenie CYA 16.... Prístrešok bude cca 10m od domu.
1. kde mám dať prepaťovky T1 priamo do prístrešku, alebo pri vstupe do domu (asi skôr by som dal pri vstupe... aj projektant vždy vravel, že pri prechode z jednej zóny do druhej sa umiestňujú).
2. kde umiestniť DC istič a poistku v prístrešku, alebo tiež až na vstupe do domu. Mne sa vyhovuje na vstupe, jediný nedostatok, že pri vypnutí cez TOTAL stop tlačidlo, bude vedenie od panelov po vstup do domu pod napatím (ale vedenie bude uložené v zemi v chráničke)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek