Galvanické oddělení měničů

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
glottis
Příspěvky: 2093
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od glottis »

dusanmsk píše:O problematiku DC prudov a AC chranicov som len tak povrchne zakopol, ale zarazilo ma, ze pritomnost DC prudu moze chranic znefunkcnit nie len na cas, kedy je tam ten DC prud, ale na neurcito az nekonecno. Ale ono to vo vysledku je logicke, pokial chranic ma v sebe permanentny magnet, ktory moze byt trvale (alebo docasne) premagnetizovany.

Trosku som googlil a narazil som na tuto diskusiu, kde niektori naznacuju, ze riziko zmagnetizovania chranica pomocou DC prudu je zanedbatelne, resp. to riziko existuje primarne v pripade, ze ten DC prud tecie medzi PE a N/L a nie medzi N a L. Dovod - pokial je v chranici L a N cievka namotana protismerne, tak sa magneticke polia odcitaju/vynuluju.

K tomu mam teda par otazok, ktore si sam neviem uplne zodpovedat:

1. riziko, ze z menica pojde dc zlozka sa tyka obecne vsetkych menicov, alebo len niektorych typov? (typicky trafo vs step-up buck [montujem si studer]).
2. je mozne nejak (jednoducho) detekovat DC prud medzi L a N? Resp. keby niekto pozeral na AC sinusoidu osciloskopom, co konkretne by tam hladal? Posunutu bazu od nuly?
3. variacia bodu 2 - nepomohlo by vlastne len merat dc napatie medzi N-PE a L-PE? - a v pripade ze tam nejake je, zhodit menic?
4. ako je to u oficialnych ongrid menicov? Pokial poruchovy menic dokaze poslad DC zlozku do mojho chranica a tym ho oslepit, co mu brani, aby oslepil chranice v celej ulici?
K te DC slozce muze pry dojit i jinak, nez ze bude leak z menice. Muze jit treba o to, kdyz bys mel treba usmernovac, hlavne ais jednocestny a bral si vlastne jen z jedne pulvlny.

J atu mel dlouho pripraveny tenhle clanek
http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/c ... nice--3653

Vlastne z nej nevim, proc bych mel vubec pouzivat typ AC v dome. Tam by mel byt vsude podle me A, ktery je i odolnejsi. Mozna ze nevydrzi nejaky DC leak z menice ale to znefunkcneni nejakym spinanym zdrojem muze byt taky docela problem

EDIT: cena A vs AC je asi 30 korun navic u jednofazoveho

A koukam co mam v rozvadeci a mam vse AC ve 2 roky starem rozvadeci. Jako proc? :) Je tam nejaka vyhoda? Nebo hold si musi clovek vsechno nastudovat aby mohl i revizaky poucovat?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od tomas »

A vypínače a jističe na DC proud netřeba? A proč ne i spotřebiče na DC když už jsme u toho blbnutí? Pokud vím tak proudový chránič je doplňková ochrana, základ je ochrana nulováním a tedy vypnutí jističe, takže jističe by měli mít ve výměně přednost. A co chudák distributor, ten by měl také sítě předělat aby přenesli i DC proud. Koukám že výrobci chráničů si vzali příklad s hromosvodné loby a zřejmě chtějící prosadit aby se nedali revidovat elektroinstalace kde nedojde k výměně jističů a chráničů?
Proudové chrániče mají výrobcem předepsané závazné pravidelné kontroly. Často je to třeba jednou měsíčně. A ještě jsem se nesetkal s nikým kdo by to dělal a nějak řešil a manuál výrobce je na rozdíl od normy závazný.
Podívejte se raději do manuálu střídače a neztrácejte čas takovými blbostmi které tu vytvářejí lobisti a snaží se to prosadit do legislativy stejně jako se to podařilo hromosvodné loby. U Solaxu je například:
"

Kód: Vybrat vše

Měnič má zabudovaný certifikovaný vnitřní proudový chránič (RCM) pro ochranu před možným úrazem
elektrickým proudem a před požárem v případě poruchy na kabeláži nebo poruchy měniče. Podle IEC
62109-2:2011 jsou požadovány dvě prahové hodnoty vybavení chrániče: Výchozí hodnota pro ochranu
před úrazem elektrickým proudem je 30mA a pro pomalu rostoucí proud 300mA.
Měnič se zabudovaným RCM zamezí možnosti zbytkového DC proudu na 6mA, takže v systému lze
použít externí proudový chránič typu A (≥30 mA).
"
Takže chránič typu A vyhovuje, protože vestavěný certifikovaný chránič ve střídači zamezuje většímu DC proudu než 6mA. A ty bezmozky co vám tvrdí něco jiného pošlete tam kde slunce nesvítí.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7412
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od kodl69 »

Jasně, výrobce měniče uvádí... To píšu pořád. Dohnali jste mě k tomu:

Kód: Vybrat vše

 ČSN 33 2000-7-712/ed.2 článek 712.530.3.101  Použije li se RCD na ochranu PV AC napájecího obvodu, musí být použit RCD typu B v souladu s EN 62423 nebo EN 60947-2 pokud:
-měnič poskytuje alespoň jednoduché jednoduché oddělení mezi AC a DC stranou; nebo
-instalace poskytuje alespoň jednoduché oddělení mezi měničem a RCD pomocí oddělených vinutí transformátoru; nebo
-měnič nevyžaduje RCD typu B, pokud je stanoveno výrobcem měniče. 
Výrobce Akspertu neuvádí vůbec nic. Jestli máš podobnej popis u Solax X3 hybrid, tak jenom dobře, klidně to tady taky odcituj.
Chrániče A vs AC - ještě před pár lety se to neřešilo, pak se poprvé zmínky o jinejch chráničích objevily v lékařské normě, ale k elektrikáři se to všechno dostane dost zpožděně. A rozdíl 30Kč A vs AC? to asi ne, tady je 40A typ A za 1506Kč a ve stejným obchodě AC https://www.elima.cz/v/40485/pf7-40-4-0 ... p-ac-eaton nečekaně za 1506Kč... Tohle mě překvapilo. To bylo ale ještě nedávno výrazně jinak, AC pod 1kKč, A nad 1500Kč. Spíš to bude o tom, že se používá to nejlevnější, když zůstaneme u eatonu, 6kA řada najednou stojí 869Kč, https://www.elima.cz/v/45290/pf6-40-4-0 ... p-ac-eaton a existuje snad jenom v AC provedení. Jako motážní firma, co bys tam dal? 700Kč /kus to je rozdíl že? do 1kKč má typ A jenom Hager... Schválně jsem se byl podívat po baráku, a všechny jsou typ A, a to jsem před těmi víc než desíti lety neřešil typ chrániče, jenom cenu a kdo mi ho dodá nejlevněj, a nebylo to přímo z obchodu. V německu jsou chrániče typ AC už nějakou dobu v novejch instalacích zakázaný, u nás to čekám v nejbližší době. A znovu a znovu: vím o několika AC chráničích, který nevybaví ani zkušebním tlačítkem, dokud je k nim připojená "nesinusová" zátěž. Po odpojení zátěže (shození jističů hned vedle chrániče) najdenou chránič jede jak vlak. Nejhorší je, že tohle se vlasně ani nedá posuzovat jako závada, chránič máš kontrolovat bez zátěže...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od tomas »

Já jsem nainstaloval kombinované přístroje jističochránič s AFDD, všechny stály přes 30 tisíc Kč. A není tam žádný magnet pouze elektronika, navíc se ani pro 3 fáze nevyrábí, protože to kopírují z USA kde mají domácnosti pouze dvě fáze a to je daleko větší problém, protože třeba varná deska je na tři fáze a nešlo to použít, takže na desku jsem bohužel musel použít pouze jisičochránič.
Takže to není černobílé jak se to zdá. A ty lobisty a revizáky bezmozku co tu šíří a prosazují také takové nesmysly aniž by o tom něco věděli by zasloužili zepředu nakopal do řiti. Protože už jsem to řešil se spoustou vyděšených zákazníků které nutili do rekonstrukce elektroinstalace, protože jsme jim dali na střechu panely.
Ano souhlasím že A provedení je lepší a dávám ho také přednostně, ale nelze to řešit takovým způsobem a bez nějakých znalostí o tom a strašit takto lidi a nutit je do rekonstrukcí jak to teď řeší homosvodná loby nebo hasiči nebo dokonce tvrdit že to měla udělat realizační firma FVE v ceně a že jsme je okradli, mají to nebezpečné, nikdo to nezreviduje a podobně, když to ten střídač má vyřešené.
Naposledy upravil(a) tomas dne stř úno 22, 2023 10:36 pm, celkem upraveno 1 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7412
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od kodl69 »

Jestli narážíš na mě, tak se můžem klidně setkat a vyříkat si to osobně... Třeba v Chudčicích, tam nás třeba od sebe někdo odtrhne :) Ono je potřeba říct A pak B - tohle vlastně nastává pouze na zálohovaných vývodech s měniči, u kterých výrobce tohle neuvádí. Proto ty přepínače sítí některý firmy nerady montují...
Hromosvodná lobby: norma hovoří jasně, FVE je závažný zásah do střechy objektu, a v normě je jasně napsaný, že podmínky ČSN EN 62305 musí splňovat všechny nové a rekonstruované objekty. A co je rekonstrukce a co oprava je taky celkem přesně stanoveno. Ty ses zaslepenej tím co děláš, a nevidíš nic kolem sebe, a házíš špínu nalidi, kteří chtějí dělat svou práci pořádně. Já jsem ještě neviděl FVE, kde by shned po instalaci nedalo najít hromadu závad. Protože peníze...A naopak, když to někdo udělá pořádně, tak prodělá gatě, protože bude dražší něž parta východoevropskejch montérů, kteří na půlce střechy spojí konstrukce s hromosvodem a na druhé to dají jakože do dostatečné vzdálenosti, ale zbytek je provedenej jako by to bylo celý v dostatečné vzdálenosti...
Naposledy upravil(a) kodl69 dne stř úno 22, 2023 10:41 pm, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od tomas »

Já to nemyslel osobně.
Nebo se "ozvala potrefená husa"? :)
Jde mi o to že o tom nic neví a straší lidi a snaží se to hodit na nás aniž by si to nezávisle nastudovali a šíří nesmysly.
Třeba na sol. novinkách nedávno vyšel článek s tímto textem:
Fotovoltaiku neinstalujte svépomocí

V první řadě je potřeba zdůraznit, aby se zájemci nepouštěli do realizace sami.
Nejen že je to nebezpečné, ale také nelegální.
Instalaci může provádět pouze autorizovaná osoba s profesní kvalifikací elektromontér fotovoltaických systémů (kód 26-014-H).
https://www.solarninovinky.cz/jak-predc ... lektraren/
vždyť je to nesmysl a lež. Profesní kvalifikace je vyžadována pouze u dotovaných projektů.

Začínají tu do legislativy a do norem pronikat různé lobbistické skupiny aby prosadili své zájmy, podobně jako se to u hromosvodů podařilo Dehnu. Teď je tu velká snaha firmou Solaedge legislativou zakázat panely bez optimizérů - vypínačů na úrovni panelů. Hasičům nakukali že to bude bezpečnější.
Ale přitom nejčastější příčina požáru jsou konektory a různé DC vypínače a jističe na střeše. Takže ty požadavky hasičů paradoxně a prokazatelně zvyšují míru rizika požáru, optimizéry/vypínače na úrovni panelů dvojnásobně zvyšují počet konektorů a délku DC kabelů zbytečně navíc. A ty přístroje vůbec neslouží ke snížení rizika požáru, ale jen k pohodlnému hašení, tedy fungují až při vzniku požáru. Dávají jen falešný pocit bezpečí. Protože všechny elektrické zařízení se hasí jako kdyby byly pod napětí i kdyby nebyly a hašení pod napětí do 1000V je běžnou praxí. Takže k čemu a komu to má vlastně sloužit?
Hasiči to požadují, ale nechtějí být za to zodpovědí, když zařízení které požadují nainstalovat způsobí požár, tak to nepřiznají a ve vyšetřovací zprávě uvedou jen - technická závada. Nenapíšou pravdu že to zařízení bylo jen zbytečné riziko požáru navíc a na jejich požadavek. Pojišťovna by vymáhala škodu po nich.
Naposledy upravil(a) tomas dne stř úno 22, 2023 11:13 pm, celkem upraveno 5 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7412
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od kodl69 »

Ne, ale jak píšu v předchozím příspěvku. Určitě bych nějaký závady našel už jenom z fotek instalace... Dnes mě volal jeden, že má firmu na montáže FVE, a jestli bych pro něj nedělal revize. Tak jsem mu hned na začátku odvětil, že nechce mít revizi ode mne, protože výchozí musí být bez závad a to jsem ještě takovou instalaci FVE neviděl, a bylo vše vyřešeno.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
glottis
Příspěvky: 2093
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od glottis »

kodl69: 30 korun byl pripad, kdy jsme hledal svoje AC chranice a k nim varianku A

https://www.schrack.cz/eshop/jistici-a- ... A%7B%7D%7D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od tomas »

Omlouvám se trochu jsem to popletl. Vyžadovaný chránič typu A je OK, AC ne. Ale ke mne se dostal text a zprávy že je vyžadován typ B. A tam není rozdíl ceny 30 Kč. Takže v Německu typ A, ale v ČEZku typ B, zvláštně ty normy zharmonizovali.
Bylo to i na školení: Základní legislativní požadavky na realizace fotovoltaických elektráren čtvrtek 16. února 2023
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od teonas »

To je asi jen "prototyp" ne? Nebo to i vyrábí a nestojí to majlant?
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od teonas »

Když shrnu to co tu zaznělo:
- norma prostě vyžaduje typ B u měničů, které nemají popsáno přímo v návodu, že je to v cajku.
- u čistého ongridu to není třeba řešit, síť si případnou DC složku stáhne a funkci typu A to neohrozí
- majitelé Axperta mají smůlu, typ B musí být
- pokud někdo má ještě doma typ AC (bez ohledu jestli FVE má či nemá), tak pro vyšší bezpečnost vyměnit, protože v reálném provozu a s dnešními spotřebiči je tam v podstatě na parádu.
- nepodceňujme pravidelné testování chráničů

Zatím nedořešeno je chování typu A při průchodu DC složky - co ještě ustojí a zda se odmagnetizuje sám.
cipis
Příspěvky: 4402
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od cipis »

To dořešeno normou je, musí snést trvalý DC proud do 6 mA.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ElektroEzs
Příspěvky: 1123
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od ElektroEzs »

Mam sice Multiplus ale asi vsechny AC chranice vymenim za A pro klid duse nebo alespon ten pro bazen, na vystpu pro AC OUT pro ohrev vody uz jsme A chranic dal. Staci pro uzemeni - baterie pripojeni na PEN? Jde mi hlavne o uvedeni na stejny potencial, pro zkratovy proud baterie by to musel byt velky prurez a to je v miste me instalace nerealny. Diky
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek