Regulátor menší nebo raději větší?

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Regulátor menší nebo raději větší?

Příspěvek od martinm »

Ahoj všem, ještě mám další dotaz, když mám v plánu ostrovní elektrárnu, že by mi jen tak tak stačilo 15A, mám vzít pro jistotu 20A nebo klidně i rovnou 30A, kdybych v následujících letech přikoupil nějaké panely, nebo to není vhodné a nemám to takto předimenzovávat preventivně, protože to nějak nedělá dobrotu?

Děkuji za informaci.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulátor menší nebo raději větší?

Příspěvek od kodl69 »

jde o to jaký regulátor. Jestli PWM z aliexpresu, tak musíš použít čínskou konstantu, a skutečný proud podělit minimálně dvěma. Na jeden
250Wp panel na 24V systému kupuju raděj 30A variantu, aby neodešel hned, a stejně na něm upravuju chlazení...
Pokud kupuješ MPPT, tak je otázka, jestli je ve výsledku lepší jeden výkonný, nebo několik menších, ale hned na začártku si nezavři cestu k 48V systému, pokud to není na malinkou chatku nebo na auto...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Soban
Příspěvky: 3465
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Regulátor menší nebo raději větší?

Příspěvek od Soban »

Podívej v každém případě musíš brát ohled na baterku, kolik snese nabíjecí proud a zda ten regulátor umí ten proud omezit.

Pokud neumí musíš vzít takový aby ti nezničil baterku, pokud umí omezit proud (jde to nastavit) tak můžeš vzít větší s ohledem na rozšíření.

Bez nějakého konkrétního příkladu nedostaneš konkrétní odpověď.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Regulátor menší nebo raději větší?

Příspěvek od martinm »

Aliexpressový používat určitě nechci.Ale podle jednoho eshopu všechny PWN z CZ distribuce snižují výkon panelů o 30 % vlivem způsobu fungování PWN. Přičmž MPPT prý výkon naopak snad zvyšuje či co. Takže pokud nechci návratnost mého malého ostrovního systému až v příštím životě, tak musím koupit drahý MPPT přičemž nehraje roli jestli ho předimenzuji?

Údajně také PWN regulátory umí maximálně 160w panel (zřejmě celkově sumu výkonu všech panelů max 160w), což je nic, já budu mít zřejmě 2x 120Wp + 4x 30Wp =360Wp (tuším, že to vychází celkem 15a), takže údajně je pro mě PWM pase?

Co všechno pro výběr hraje roli? Sčítám ampery, ale co takhle volty? Ty se hádám nesčítají?

@Soban:

V plánu je soustava o celkovém výkonu všech panelů 360Wp a přemýšlím co k nim dál, jaký regulátor a jakou baterii a proč. U baterií, které mám v záložkách se nepíše, jestli je něco zničí/nezničí, takže nedokážu posoudit, jestli je to zničí nebo ne.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulátor menší nebo raději větší?

Příspěvek od kodl69 »

Tohle je hodně silný kafe... Otevři si učebnici pro sedmou třídu, projdi si část o elektrice, zopakuj si ohmův zákon a pak začni řešit FV. Jinak to nedopadne dobře a já dostanu ban za neslušnej příspěvek.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Regulátor menší nebo raději větší?

Příspěvek od Pawel »

Taky nechápu že se lidi do něčeho takového pouští. Za mě na 360Wp stačí ten regulátor od Číňana.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulátor menší nebo raději větší?

Příspěvek od kodl69 »

Je to teď móda, samozřejmě každej začínal, a v té sedmé třídě jsem to už měl načtený a nazkoušený předem :) . Ale dnes je jiná doba, někde se zeptáš, a někdo ti rád odpoví. Co na tom, že to není správně (wikipedia) , hlavně že je to hned.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Regulátor menší nebo raději větší?

Příspěvek od martinm »

Pozor, nejsem elektrikář, fyziku si nechci opakovat, už takhle ze všeho mám hlavu jako pytel od banánů, ale nejmout si na to nikoho nemůžu, protože pak bych měl návratnost až v příštím životě. :-D

Ohmův zákon si pamatuji, ale nechápu, jak to souvisí s uvedeným limitem regulátorů, např. protože není znám odpor, který se na panelech neuvádí, a rovněž každý panel má jiné/jinak dlouhé kabely apod.

Existuje prosím alespoň nějaký konfigurátor ostrovních systémů, ve kterým bych si to mohl sestavit nějak rozumně, aby to pasovalo? :-D

Vy si instalujte pofidérní čínské šmejdy, já raději záruku, osvědčeného výrobce, který za to ručí, s CZ návodem apod.

Žije se vám dobře ve světě, kdy ne každý je elektrikář s 10 letou praxí s FVE? :-)
cipis
Příspěvky: 4358
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Regulátor menší nebo raději větší?

Příspěvek od cipis »

Se ti to ale nějak bije, chceš návratnost v tomto, a ne příštím životě, no a pak chceš záruku a osvědčeného výrobce s ručením a CZ návodem. To se vzájemně vylučuje.
Nejideálnější bude si koupit nějakou hračku se solárním napájením - synovci mají maketu větrné elektrárny, krásně se točí, když svítí sluníčko, tak to je asi tak nějak nejideálnější na hraní.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Regulátor menší nebo raději větší?

Příspěvek od martinm »

:-D Tak to je bída. Vlastně jsi řekl, že solární elektrárna při nejmenší menší ostrovní systém z CZ distribuce se nevyplatí.

Hračku už mám, je to solární řetěz LED z Lidlu, mám ho už přes rok. :-)
Soban
Příspěvky: 3465
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Regulátor menší nebo raději větší?

Příspěvek od Soban »

Regulátor musíš vybrat dle toho jaké napětí bude na vývodech panelů, jaký dodají max výkon, na jakou baterku bude připojen 12V/24V, a jaký nabíjecí výkon ta baterka snese.

Asi těžko budeš do baterky která má max nabíjecí proud 10A cpát 100A to ji odrovnáš.
To kolik baterka snese najdeš zase v dokumentaci k baterce.

Podívej pro začátečnické pokusy bych vzal tento: https://www.hadex.cz/g915m-pwm-solarni- ... cdusb-20a/

Je to sice PWM ale od kvalitního výrobce - značkový! A celkem levný na pokusy.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek