LiFePO a modrasek SUN-2000G2

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
crowndip
Příspěvky: 19
Registrován: čtv dub 14, 2022 11:22 am

LiFePO a modrasek SUN-2000G2

Příspěvek od crowndip »

Dobry den,

mam modraska SUN-2000G2, funguje zatim pekne. Ted mi k nemu ma dorazit 5kwh 48V LiFePO akumulator z mivvy. Akumulator se bude nabijet pres EPEVER REG-XTRA4415N.

Mam ale zatim jen 6 solarnich panelu a akumulator by se ted v zime nikdy nedobil. V modrasku je (zrejme napevno) nastavena hodnota napeti pro odpojeni 44V a nastavitelna hodnota pro znovu zapojeni pri rustu napeti nad 49V.

Dotaz - jak mam nastavit horni hodnotu? Treba na 3.2*16 = 51.2 V ? Kdyz je hnusne, tak muze nabiti trvat par dni.
- podarilo se vam nekomu tu sedivou odpojovaci hodnotu 44V nejak zvysit?

Dekuju
glottis
Příspěvky: 2068
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: LiFePO a modrasek SUN-2000G2

Příspěvek od glottis »

ja si to tam muzu nastavit ... viz obrazek https://shop.gwl.eu/out/pictures/z8/504 ... ngs_z8.jpg

zapnes limited power mode a nastavis to napeti pod jake se to nema dostat. Reboot voltage je pak kdy zase zapne. A pozor, ze pomalu bude snizovat vykon aby se pod tonapeti nedostal. A z lifepo je tak schopnej vyndat klidne 100% SOC a nepadnout pod to napeti. Ja tam mam snad ted 51v nebo tak neco.
crowndip
Příspěvky: 19
Registrován: čtv dub 14, 2022 11:22 am

Re: LiFePO a modrasek SUN-2000G2

Příspěvek od crowndip »

Diky, nenapadlo me, ze musim zatrhnout limited power mode. Ma to tedy byt asi takto.

Musim to pak vyzkouset az bude hodne slunce, nesmim poslat nic do site ...
20220914_152052.jpg
Mate nekdo 48V aku s modraskem a sdileli byste nastaveni vasich napeti?
glottis
Příspěvky: 2068
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: LiFePO a modrasek SUN-2000G2

Příspěvek od glottis »

ja mam cutoff nejak 51,6V a reboot 53V. S 16s akupackem. SmartShunt mi pak meri SOC a pri nejakem procentu vypnu menice. S timhle nastavenim to pak kolem SOC 35% zacne omezovat vykon. Ale ty menice merej dost mizerne tak si to budes asi ladit. Ale bez znalosti SOC stejne nic asi nezjistis. Nez jsem to meril a mel cutoff trosku niz, mozna 51V tak jsem z nich vytahl 100% SOC.
petek
Příspěvky: 10
Registrován: úte pro 28, 2021 11:05 pm

Re: LiFePO a modrasek SUN-2000G2

Příspěvek od petek »

Mám zhruba stejnou konfiguraci: FV panely 1,9 Wp, modrák 2 kW, regulátor Epever XTRA 4415N, AKU_bat lead-carbon 48V/5kW (4x12V/100Ah).
Nastavení celé sestavy je závislé od reálného zdroje energie a použité regulace.
V mém případě Modrák pracuje ve dvou režimech tj. den a noc.
DC vstup do modráka je zapojen přes regulátor a spínán stykačem.
Ve dne spíná pomocí soumrakového senzoru s externím senzorem, pokud intenzita světla dává z panelů více než cca. 800W. Jinak jen dobijí AKU.
V noci je spínám přes nastavení regulátoru (EPEVER)
Aby dušička měla pokoj ohledně přetoků, mám nulák cívky stykače spínán přes proudové relé, které hlídá aktuální zatížení předmětné fáze směrem ke spotřebičům.
(spínán je odběr >1A/ cca 250W]
Nastavení:
Modrák: - cut off nastaven na 48,1V a reboot 51,2V.
(V tomto nastavení mi Modrák dává max. 1,3kW/hod)
EPEVER: - low volt disc. 48,65V (AKU SOC 50% bez zatížení ) a low volt recon. 51,3V.
Nastavenín hodnot se řídím příslovím „důvěřuj, ale prověřuj,“ tj. měřím svorkové napětí AKU fyzicky vlastním hodnověrným multimetrem.
Při dobrém počasí jsem schopen z této sestavy vydolovat reálně 5 – 6kW/24h.
crowndip
Příspěvky: 19
Registrován: čtv dub 14, 2022 11:22 am

Re: LiFePO a modrasek SUN-2000G2

Příspěvek od crowndip »

Můžu se zeptat, proč se připojení/odpojení modráka řeší stykačem? Já žiju v představě, že mi stačí správně vyladit cut-off voltage a reboot voltage. Tedy, že běží z baterky a když dojde, tak ji to nejdřív nabije na +- 50% a pak teprve se modrák sám zapne.
Chci to mít co nejjednodušší, abych omezil možnost selhání.
glottis
Příspěvky: 2068
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: LiFePO a modrasek SUN-2000G2

Příspěvek od glottis »

crowndip píše:Můžu se zeptat, proč se připojení/odpojení modráka řeší stykačem? Já žiju v představě, že mi stačí správně vyladit cut-off voltage a reboot voltage. Tedy, že běží z baterky a když dojde, tak ji to nejdřív nabije na +- 50% a pak teprve se modrák sám zapne.
Chci to mít co nejjednodušší, abych omezil možnost selhání.
Resi se to tak, protoze nefunguje jak klasicky menic, ze by sal baterii co muze a pak se vypnul, kdyz podkroci mez napeti. Ale on aktivne snizuje svuj vykon aby se pod to napeti nedostal. LIfepo4 tak muzes vyzdimat skoro do sucha ikdyz na nem bude napeti. U olova nevim jak se to chova.

A pokud to chces cele ridit nejak chytreji tak ti nic jineho nez ten stykac nebo rele nezbyva. Modrasek jinak ovladat nejde.
crowndip
Příspěvky: 19
Registrován: čtv dub 14, 2022 11:22 am

Re: LiFePO a modrasek SUN-2000G2

Příspěvek od crowndip »

Cili kdyz nastavim cut off voltage treba na 50,5 V, tak se baterka muze dostat uplne na dno? Pripadne 51V ?
To, ze snizuje vykon mi nevadi.
glottis
Příspěvky: 2068
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: LiFePO a modrasek SUN-2000G2

Příspěvek od glottis »

crowndip píše:Cili kdyz nastavim cut off voltage treba na 50,5 V, tak se baterka muze dostat uplne na dno? Pripadne 51V ?
To, ze snizuje vykon mi nevadi.
zalezi cemu rikas dno. Napetove dno ne ale na dno SOC. Kdyz jsem zacal merit SOC jeste u prvniho akupacku ,tak ze 100Ah winstonu, tak jsem zjistil, ze jsou opravdu dobre a taham z nich i o chlup vic nez 100Ah. Divil jsem se pak, ze kdyz druhy den v zime nesviti slunce, ze mi napeti na bateriich porad klesa napeti a hledal, kam jde proud. Nasel jsem jen nejake desitky mA ktere ale stacili na to, ze napeti porad klesalo. Nechat to tak mesic, asi je po bateriich.

Pokud nechces kupovat neco co meri SOC tak muzes si hrat s nastavenim tech cutoff mezi a naladit to tak, aby jsi je vybijel min. Ale je to ducharina.
crowndip
Příspěvky: 19
Registrován: čtv dub 14, 2022 11:22 am

Re: LiFePO a modrasek SUN-2000G2

Příspěvek od crowndip »

ja mam baterky od mivvy, pres bluetooth vidim SOC. Cili zkontrolovat, ze pri cut-off voltage je SOC > 30% ?
glottis
Příspěvky: 2068
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: LiFePO a modrasek SUN-2000G2

Příspěvek od glottis »

crowndip píše:ja mam baterky od mivvy, pres bluetooth vidim SOC. Cili zkontrolovat, ze pri cut-off voltage je SOC > 30% ?
jj tak by to slo. Jen tyhle BMS nebyvaj moc presny. Ale lepsi nez nic
crowndip
Příspěvky: 19
Registrován: čtv dub 14, 2022 11:22 am

Re: LiFePO a modrasek SUN-2000G2

Příspěvek od crowndip »

Pri nastaveni na 51V to hodne dlouho dojizdelo - pauzlo a znova zahajilo a snizovalo vykon. Na konci, kdyz uz to opravdu skoncilo, tak ma baterie soc 20%
Screenshot_20220926-210034_XiaoXiangElectric.jpg
Uz jsem si rikal, jestli ten cutoff voltage je vubec k necemu. Uvidime na kolika soc zitra zahaji (ted nastaveno 52V)
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: LiFePO a modrasek SUN-2000G2

Příspěvek od solárník »

glottis píše:A pokud to chces cele ridit nejak chytreji tak ti nic jineho nez ten stykac nebo rele nezbyva. Modrasek jinak ovladat nejde.
Jde to řídit malým arduino relátkem - rozpojíš mu smyčku k senzoru (libovolný z těch dvou vodičů ve stíněném kabelu). K relátku nutno přivést také stíněným kabelem, aby to pak rozpojené nechytalo rušení. Efekt je ten. že když mu to rozpojíš, začne hlásit příkon domu 0W a zastaví se.

Běhá mi to na dvou modráscích už rok. :yes:

Silovou část bych neodpojoval za běhu, to ti jednou práskne.
glottis
Příspěvky: 2068
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: LiFePO a modrasek SUN-2000G2

Příspěvek od glottis »

jo tohle mi taky behalo par mesicu. A pak se moidrasek zasekl a zacal valit plnej vykon pri rozpojenem senzoru. Stalo me to litr za pretok. To neni dobra cesta.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: LiFePO a modrasek SUN-2000G2

Příspěvek od solárník »

glottis píše:jo tohle mi taky behalo par mesicu. A pak se moidrasek zasekl a zacal valit plnej vykon pri rozpojenem senzoru. Stalo me to litr za pretok. To neni dobra cesta.
Měls to stíněné? Asi se ti tam něco nakmitalo. Možná ani není jedno, který vodič se přeruší. U mne bez problémů, už je to víc než rok a dva střídače, každý svoje relátko.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek