Regulace AC alternátoru

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Regulace AC alternátoru

Příspěvek od mypower.cz »

Jak jsem ted docasne bez centraly, napadaji me bastlirske napady typu vyuziti regulatoru urceneho pro vetrne turbiny coby nahradni elektronika k centrale v pripade nouze. Hele neexistuje nejaky takovy chytry regulator s hodne velkym vstupnim rozsahem, kteremu by se daly svorky buzeni a svorky AC vystupu (u jednofazoveho generatoru) a on by si to dokazal obslouzit s tim ze na vystupu by bylo neco vyuzitelneho ? Bud stabilni DC nebo 230VAC ?

Jakekoliv kvalitni info k problematice regulace AC zdroju typu alternatory v elektrocentralach a podobne je vitano, zajima me to.

Vetrne elektrarny maji asi podobny princip jako ta elektrocentrala, akorat ze elektrocentrala toci s generatorem stabilne 50 otacek za sekundu a vetrna turbina dle toho jak vitr fouka. Jinak tam rozdil principielne moc neni, ze? Teda jeste mohou byt 3fazove alternatory... coz je mi jasne, dokonce jsem jeden takovy uz videl v cinnosti - pekne tam blikaji leddiodky na regulatoru jak se stridaji faze. Totez alternator u auta, ale ten samozrejme generuje nizsi napeti nez treba takova el.centrala. U te moji vojenske 1kw elektrocentraly, kolik muze lezt z alternatoru .. pres 340VAC, ktere se trafem reguluji na 230VAC?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Regulace AC alternátoru

Příspěvek od kybos »

Pro nabíjení baterií by bylo dle mého názoru nejvhodnější použít generátor s permanentními magnety (takový jaké se používají pro malé větrné elektrárny), výstup šesticestně usměrnit a připojit ke stávajícímu MPPT regulátoru pro FVE, který zajistí regulaci. Účinnost bude určitě vyšší než při použití mezihladiny 230V AC. Pozor ale na otáčky stroje - elektrocentrály bývají vysokootáčkové (1500 - 3000) a větrné generátory bez převodovky nízkootáčkové (zvlášť ty s výkonem nad 500W).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Re: Regulace AC alternátoru

Příspěvek od burda »

Regulace alternátoru: Dělá se většinou změnou budícího napětí. Alternátor má potom 3F výstum (u "pomaluběžných i vícefázový), který se usměrní a máš požadované napětí. Pro bastlení kdy to nemáš možnost regulovat. (generátor s permanentními magnety, nebo staré renerátory na "stabilácích") je varianta s Mppt měničem asi velmi dobrá, ikdyž jsem to ještě nezkoušel. Ono v momentě když máš k dispozici nainstalovaný mppt měnič a nesvítí, stačí přez diodu připojit libovolný zdroj napětí (DC a v odpovídajících hodnotách) a o zbytek regulace se ti postará mppt;)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek