Bel + Epever 5420AN - problém

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od Jarin »

Zdravím,
setkal jste se někdo s problémem při zapojení Bel + Epever?
Idea byla solárama přes Bel napájet bojler, po dosažení požadované teploty se Bel přepne na bypass a komplet proud ze solárů by hnal přes Epever do baterek.
Epever zvolen proto, že zvádá vyšší vstupní napětí, které jde z Belu.

Jenže systém nefunguje jak má. Bel po nahřátí bojleru nedrží na výstupu DC napětí, stále jakoby přepíná. Chvíli pouští proud do Epeveru, ale po cca 5s přestane, aby zase za chvilku po Eveveru něco pustil. Stále takto jakoby cykluje.

Nemá s tím někdo zkušenosti?
Díky

jh
cipis
Příspěvky: 4414
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od cipis »

Již popsáno v ostatních threadech, Epever je pomalý, nestačí mu těch 5 sec, co tam má BEL na přepnutí.
Nějaký kolega toto řešil s panem Budínským, čeká se, až bude mít čas a upraví fw do BELa, aby čekal delší dobu, jestli má na DC výstupu zátěž. Zatím ale nikdo nepsal, že to už je. A také nevíme, jestli to bude vůbec do těch starších verzí, co se prodávají jako stavebnice - jsou jiné než ty hotovky.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od Jarin »

Aha, tak díky za info, já se tu snažil najít nějaké info k tomu, ale nějak se nezadařilo.
Tak napíšu panu Budínskému, jak to vypadá.
Padá mi tím bohužel celý koncept, co jsem si vymyslel. Za Bel moc regulátorů zapojit nelze kvůli vyššímu napětí, Epever je jeden z mála a zrovna jsou s ním trable. Sakra.

Mám na to 4s pole, takže 120V, ale v zimě přes 150V by to mohlo být a to už můj druhý regulátor Axpert King nedá. Ten má 145V max. Tak snad jedině něčím případně těch pár voltů nad 145V omezit (ono to bude stejně jen výjimečně). Zenerka, transil ... to by mohlo být přechodné řešení.
cipis
Příspěvky: 4414
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od cipis »

Tak sem pak písni odpověď.
Bude to dělat každý regulátor, žádný nenajede za pár vteřin do výkonu, který BEL nazná, že jevýkon.
Ty máš spirálu na 100V?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od pekoz »

Jarin:
Tohle je text z nového návodu k regulátoru BEL:
Měnič na DC výstupu musí začít odebírat nejpozději do 55 s od zapnutí DC výstupu a jeho odběr musí způsobit pokles napětí panelů alespoň o 2 %, aby to regulátor považoval za to, že je měnič připojený.
Je to ale návod pro verzi NG (hotový modul) a nový FW.
Stavebnici už tady jeden člen před časem řešil - byla to kombinace BELa ze stavebnice a klonu Axpert Max. Taky se to regulátoru nelíbilo. Ten samý problém s časem. Domluvili se tak že p.Budínský mu poslal nově naprogramovaný procesor.
Řešil bych to takhle. Kolik si za to řekne nevím ale je s ním naprosto perfektní komunikace.
Co jsem si s p.Budínským dopisoval tak tato úprava (a ještě jedna zásadnější která trápila mě) je teď už u všech nových regulátorů (FW verze 6 myslím)
Sám jsem posílal BELa NG na bezplatný 8-) upgrade v rámci zákaznického testování.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od Jarin »

Ahoj a díky za info. Já mám hotový model, ne stavebnici, z dubna letošního roku. FW 4.
Dnes mu napíšu, tak uvidíme. Dám vědět

@cipis
Jj, nechal jsem si udělat nové dvojité topné těleso
2kW pro DS a 1,2kW na 130V.
Ještě ho ale nemám, dlouhá lhůta dodání, snad do konce srpna.
Tohle jsem narychlo testoval na stávajícím boljeru
cipis
Příspěvky: 4414
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od cipis »

pekoz: tak to je velice dobrý posun a ano, s p. Budínským je výborná domluva.
Co byla zásadnější úprava? Možná jsi to už psal, ale hodilo by se tu připomenout ;-)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od pekoz »

Aha přehlídl jsem že máš verzi NG.
Tak to asi budeš muset poslat celé.
Určitě mu předem napiš a domluv se (je to nové) ať nečekáš zbytečně dlouho. Nestíhají vyrábět.
Mohl by to udělat přednostně. V novém FW je ještě pár dalších šikovných změn.

Já jsem to chtěl podobně ale po loňské zimě kdy byly přebytky z TUV nečekaně docela velké jsem to nechal v režimu 3 a mám několik malých přímotopů po baráku. Na příští léto ještě nevím - asi bazén který zatím hřeje z vlastního FT panelu.
Choroba se rozvíjí a tak 5048 který měl být za BELem už má svoje panely a baterky ;)
Akorák to není moc na ukazování bo furt něco zkouším.
PIP a BEL.jpg
Naposledy upravil(a) pekoz dne pát srp 19, 2022 9:41 am, celkem upraveno 1 x.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od pekoz »

Jo ještě teda ten BEL.

To co mě na BELu vadilo nejvíc - docela podstatná chyba. Aspoň u mě.
Pokud totiž najížděl v období nízkého osvitu který trval dlouho - typicky jaro/podzim, docházelo náhodně k přemazání eepromky s nastavenými parametry výstupního napětí (z výroby je 230 ale je možno od 10 do 250V).
Patrně na to má vliv časování procesoru (je rychlejší než u stavebnice) v souvislosti s startem interního napájecího SD měniče.
Stačí když to budete sledovat kolikrát to při mizerném jarním/podzimním osvitu najede, panely se zatíží, napětí spadne a takhle futr se to motá dokolá dokud se to neudrží nad 60V což je minimum. Večer to samé.
No prostě nastavilo se to na minimální napětí - 10V. No a tím pádem měnič byl spokojený cykloval si sem tam jako že má zarobeno (mám režim 3) akorát voda byla studená. Většinou jsem na to přišel večer bo mám bojler 200 l tak to nebylo hned. Nic příjemného. Posílal jsem i pár videí jak se to chová - asi to bylo užitečné. S p. Budínským komunikace přes mail super. Rychlejší než tady na foru :lol:

Ono to sice šlo zpátky nacvakat na 230 ale byla otázka jak dlouho to vydrží. Stará verze procesoru ve stavebnici to nedělala.
Nový FW by to měl řešit.
Ostatně je to popsáno v novém návodu na webu:

Pokud napětí panelů klesne pod nastavenou minimální hodnotou, je regulace na AC výstupu na
30 s zablokována a DC výstup vypnut, aby se napětí panelů udrželo nad touto minimální hodnotou.


Další věc která myslím nebyla:
Minimální dovolené napětí panelů: nastavitelné od 60 do 250 V

Myslím že se zvětšily i možnosti nastavení testu panelů a termostatu ale teď to nemám s čím porovnat.
Naposledy upravil(a) pekoz dne pát srp 19, 2022 9:49 am, celkem upraveno 1 x.
xhorak
Příspěvky: 36
Registrován: úte črc 12, 2022 9:42 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7300
Kapacita baterie [kWh]: 6.5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od xhorak »

pekoz píše:Já jsem to chtěl podobně ale po loňské zimě kdy byly přebytky z TUV nečekaně docela velké jsem to nechal v režimu 3 a mám několik malých přímotopů po baráku.
Mělo to ve výsledku nějaký pozitivni efekt na vytapeni? O tomto též uvažuji.

Ten 5048 jsi nakonec vzdal ho pripojit za Bel? Můžu se zeptat jaký výkon ti visi na belu? Díky.
ok2vuv
Příspěvky: 51
Registrován: stř dub 10, 2013 9:19 pm

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od ok2vuv »

Ahoj,
potvrzuji řešení s prodloužením času na vyhodnocení zda je na DC odběr nebo ne. Loni jsme rozběhli stavebnici a za ní nějaký Powland 3,6kW 24V. Problém byl opravdu v nutnosti prodloužení času. Provedli jsme měření a s panem Budinským dohodli na změně programu. Ve stavebnici byl IO do patice, takže nám poslal nový a po výměně už to mělo snahu fungovat.
Následně jsme však museli vyřešit ještě jeden závažný problém.
Z Powlandu na vstupu pro panely leze proti zemi nějaká střídavina. Není to izolované. BEL z toho byl nemocný a občas docházelo k vytuhnutí atd. Pomoc byla dodělat další odpojení i plusové větve do střídače. BEL odpojuje jen mínus.
Takže doporučuji ověřit co je na vstupu do Epeveru, ale předpokládám, že to bude v pohodě.
Radek
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od Jarin »

Díky kluci, tak jste mě aspoň uklidnili, že to má řešení.
Napsal jsme mu a uvidí se. Snad to bude tím FW a podaří se to v krátké době vyřešit.
Jak budu mít nějakou odezvu, tak dám vědět.

A jinak zdravím kolegu radioamatéra.

ok1jar
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od Jarin »

Tak pan Budinský potvrdil, že problém by měl být novým FW vyřešen. Podmínkou je jen to, jak už píše kolega přede mnou, aby měnič na DC výstupu zatížil po 55 s panely alespoň tak, aby napětí panelů pokleslo nejméně o 2 % oproti nezatížením stavu.

Takže jsem kouknul, jak je na tom můj Epever a zjistil jsem následující:
Panely naprázdno mají dnes cca 137V. Hned po připojení panelů ukáže display napětí cca 115V, jenže pak začne napětí v různých krocích postupně klesat až někde ke 30V. Nakonec opět vyskočí k těm 115V, kde se ustálí a už zůstane. Co znamená toto chování? Je to ono vyhledávání bodu max. výkonu?

Nicméně toto vše zabere minutu nebo i o něco více. Nevím tedy, jestli to splňuje onu podmínku 55s. Pokles napětí je po celou dobu, odběr taky, ale ustálení je až po minutě, či více.

jh
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od pekoz »

Ano ok2vuv byl jeden z těch kdo mi hodně pomohli v začátcích slepého kuřete (ještě jednou díky) a i proto mám oddělené systémy.
O co se jedná.
Když jsem totiž viděl schema úpravy spínání BELu i v plusové větvi bylo mi jasné že to do verze NG nedostanu. Stačí se podívat jaká je konstrukce stavebnice - klasické součástky a konstrukce NG - téměř vše SMD. Navíc ani nemám přesné schema. Shodli jsme se že to je něco úplně jiného. Do NG se toho přidělávat moc nedá. Sice při konzultaci s p.Budínským mi potvrzoval že spínání jen v jednom drátě nevadí - asi jo ale asi ne v případě VN vstupu Axpert a klonů.
Tímto potvrzuji že PIP 5048 MKX taky brní na rámu panelů jako prase. Což jsem si ověřil při stavbě jímačů bleskosvodu.
Nic přijemného - sice to 16 CYA "spraví" ale i tak...
V případě jednodušších regulátorů které "nebrní" to jednopolové spínání BELu ale nemusí být problém.

Ještě k původní otázce. Na BELU mi visí 2400W spirála Dražice a asi stejný ekvivalent obyčejných topných těles bez větráku.
Na vytápění to v zimě určitě není ale jako temperování prostoru když je výkon je to docela znát.
Dělal jsem pokusy i s připojením napřímo na topné těleso elektrokotle. Taky to něco dalo.
Edit.
Vidím že přibyl další příspěvek .
Na to by asi měli odpovědět zkušenější uživatelé ,mi přijde že to může být hledáním pracovního bodu MPPT.
cipis
Příspěvky: 4414
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od cipis »

Ano, je to hledani pracovniho bodu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od Jarin »

Hmmm, a v tom bude (dle p. Budinského) asi ten problém, že Epever "podsekne" ty panely až ke 30V. Bel totiž vypne výstup při poklesu panelů pod 60V. Odpojením Epeveru se napětí na panelech zase navýší, Bel sepne...a tak si tam spolu takhle cyklují.
Co s tím? Nedá se u Epeveru nějak nastavit limit, kam až může při hledání jít?
cipis
Příspěvky: 4414
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od cipis »

A uz mas ten novy fw?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od Jarin »

To právě těším s p. Budinským, a ten mě upozornil na tento problém, a že tím pádem by nový FW nemusel pomoci.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od pekoz »

jarin:
kolik máš panelů vlastně?

Je uvedeno že napětí zdroje DC je doporučeno jako optimální 100 až 120% jmenovitého.
Výstupní napětí se dá nastavit v rozmezí 10 - 250 V AC.
Ale 60 V DC je technické minimum které BEL potřebuje trvale aby se vůbec zapnul.
A to netuším jak bude na této hranici fungovat nějaká regulace případně.
Spíš je asi lepší nastavit min. napětí panelů výše aby se to nemotalo kolem té dolní hranice.
Což je v novém FW možné. Pokud teda máš takové napětí z panelů.
Jwstli ještě nemáš ten nový FW tak se ti to hádá mezi sebou a vlastně pořádně není vidět co to chce.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Bel + Epever 5420AN - problém

Příspěvek od Jarin »

Mám 4 panely v sérii, napětí naprázdno cca 140V.
Při zátěži cca 120V. Spirála v k bojleru na zakázku: 120V, 1,2kW. To by mělo splňovat podmínku 100-120%

Jj, nechám si přehrát ten FW a uvidí se. Třeba to bude zbytečné, ale jinak se nikam nehnu. přinejhorším bude Bel jen valit do bojleru, bez využití DC výstupu. A Epever mi tu zbyde na nějaké rozšíření v budoucnu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek