Jak na soumrakový spínač ?

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od Hyp »

Ahoj lidi,

Mým záměrem je se soumrakem rozsvítit světlo na 2 hod. slepicím - netušil jsem, že to je takový problém.

Přitom mám starou chytrou wifi zásuvku od TP linku model HS110, která poskytuje on nebo off při východu nebo západu slunce.

No jo ale, jak to ale za 2 hodiny zhasnu? Není tam žádná funkce, jak to za 2 hod. zhasnout po Sunrise.

Takže nějak přes IFTTT? S tím neumím resp. nemám žádnou zkušenost … Anebo bych tam musel přidat ještě nějaký časovač, který napočítá 2 hod. a poté vypne, což se mi zdá jako zhovadilost…

Máte někdo lepší nápad? Je už nějaká levná chytrá zásuvka, tu já nebo sonof, chytřejší?

Zadání je celkem jednoduché: možnost nastavit časový interval po běžné události jako je západ slunce nebo východ slunce, to zná dneska každý mobil a každý iOS podle toho nastavuje night shift
Jan_2
Příspěvky: 7
Registrován: pát čer 03, 2022 8:33 am

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od Jan_2 »

Nevím, jaký prostor se má vysvítit , mám od vietnamců solární samonabíjecí světlo. Umí se samo zapnout při soumraku a cca za 2-3 hodiny se vybije. Takže bych zapínal relátkem světlo s baterkou, která by se přes den nabila a kapacitně by vydržela těch 240 minut. Nebo, pokud je sonof dát alternativní fw a spínat pomocí serveru, v linuxu třeba cron , ovládám takto něco přes USB relé.
FRSO
Příspěvky: 2280
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od FRSO »

Hyp píše:Ahoj lidi,

Mým záměrem je se soumrakem rozsvítit světlo na 2 hod. slepicím - netušil jsem, že to je takový problém.

Přitom mám starou chytrou wifi zásuvku od TP linku model HS110, která poskytuje on nebo off při východu nebo západu slunce.

No jo ale, jak to ale za 2 hodiny zhasnu? Není tam žádná funkce, jak to za 2 hod. zhasnout po Sunrise.

Takže nějak přes IFTTT? S tím neumím resp. nemám žádnou zkušenost … Anebo bych tam musel přidat ještě nějaký časovač, který napočítá 2 hod. a poté vypne, což se mi zdá jako zhovadilost…

Máte někdo lepší nápad? Je už nějaká levná chytrá zásuvka, tu já nebo sonof, chytřejší?

Zadání je celkem jednoduché: možnost nastavit časový interval po běžné události jako je západ slunce nebo východ slunce, to zná dneska každý mobil a každý iOS podle toho nastavuje night shift
Tak jim udělej malý solár s baterkou a PWM reglem, které umí většinou tu funkci co potřebuješ.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
PetrDubi
Příspěvky: 1361
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od PetrDubi »

Kdo má takovou zásuvku napojenou na nějakou domácí automatizaci (třeba Home Assistant), tak di může takovou automatizací nastavit tam (při západu slunce rozsviť a po 2 hodinách zhasni). Pokud taková automatizace není, tak je to relé pro časový zpoždění asi nejjednodušší řešení. Použil bych časový spínač, co se dává třeba do krabičky do koupelny pro ovládání ventilátoru a podobně. Najít relé, které po zapnutí udělá 2 hodinový impuls a je to. Cena bude několik stokorun
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od Hyp »

Potrebuju hodne svetla asi tak 1000 lumenu takze solar pada. Navic levnyho pwm reglu jsem se minuly tyden zbavil, baterku nemam a

Vlastne Domacnost od Apple to nejak umi, ale to musi byt doma asi ten server (tablet), v kurniku uz ale nejde wifi tak to pada.

Zpozdovaci relatko od ELKO EP mely tu vadu ze bylo nutno je mit stale pod proudem, jinak se nespustil program.

Spise jsem chtel nejaky chytrejsi smart plug co to uz ma primo v sobe…
PetrDubi
Příspěvky: 1361
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od PetrDubi »

Tak použít relé na DIN lištu CRM-181J:
ZN: Zpožděný návrat
(INTERVAL ON)
Po přivedení napájecího napětí relé sepne a začíná časové zpoždění T. Po
ukončení časování relé rozepne a tento stav trvá až do odpojení napájecího
napětí.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od camel1cz »

Do zásuvek na bázi ESP je možné nahrát tasmota firmware a v něm jde nastavit všechno možné včetně pravidel na základě východu a západu slunce.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od turbyho »

Pokud zvladnes tak nejake mini Arduino + RTC modul nebo GPS pro presny cas + male SSR + https://github.com/millerlp/Solarlib.
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od Hyp »

PetrDubi píše:Tak použít relé na DIN lištu CRM-181J:
ZN: Zpožděný návrat
(INTERVAL ON)
Po přivedení napájecího napětí relé sepne a začíná časové zpoždění T. Po
ukončení časování relé rozepne a tento stav trvá až do odpojení napájecího
napětí.
Když to je právě ta věc, elko programátor byl asi pěkný vůl, a ty jejich časovat vše musí být trvale pod proudem, jinak se ten program nespustí https://www.elkoep.cz/media/import/Elko ... M-18xJ.pdf mám od nich nějaké pod vypínače a tam to takhle přesně dementně funguje (nejdříve musí se zapnout napájení časovače a až potom se musí spínací kontakt zapnout), nevím jestli už tu vlastnost v jednočipu opravili, asi ne, ale od té doby si kupuju časovací relé na ali Expressu za zlomek ceny Elko. Myslím že třeba značka geya.

Tak ať si to tady klidně přečtu, a zamysli se
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od Hyp »

camel1cz píše:Do zásuvek na bázi ESP je možné nahrát tasmota firmware a v něm jde nastavit všechno možné včetně pravidel na základě východu a západu slunce.
Hele objednal jsem tuhle zásuvku z Alzy za 290 a dodneška mi do Alza boxu nepřišla, tak uvidíme, co to bude za paskvil?

O tasmota jsem slyšel, že to je nevratný proces, když se to nahraje do Tuya (ty mají bezkonkurenčně nejkrásnější aplikaci) nebo evelink ( hnusná aplikace ) zařízení…. Nevyžaduje ale tasmota nějaký domácí server???

Kdybyste o něčem věděli, v čem je čip od tuya (domnívám se, že to je jenom hardwarový klíč a stejně zařízení může být jak na tu já tak na eveling, jen podle toho čipu?), tak by to asi bylo nejlevnější a nejjednodušší řešení!

Ještě jsem tam ten screenshot rozhraní z toho TP linku jak to vypadá
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od rasto1 »

Hyp píše:
camel1cz píše:Do zásuvek na bázi ESP je možné nahrát tasmota firmware a v něm jde nastavit všechno možné včetně pravidel na základě východu a západu slunce.
Hele objednal jsem tuhle zásuvku z Alzy za 290 a dodneška mi do Alza boxu nepřišla, tak uvidíme, co to bude za paskvil?

O tasmota jsem slyšel, že to je nevratný proces, když se to nahraje do Tuya (ty mají bezkonkurenčně nejkrásnější aplikaci) nebo evelink ( hnusná aplikace ) zařízení…. Nevyžaduje ale tasmota nějaký domácí server???

Kdybyste o něčem věděli, v čem je čip od tuya (domnívám se, že to je jenom hardwarový klíč a stejně zařízení může být jak na tu já tak na eveling, jen podle toho čipu?), tak by to asi bylo nejlevnější a nejjednodušší řešení!

Ještě jsem tam ten screenshot rozhraní z toho TP linku jak to vypadá
TUYA ma oproti Ewelinku jednu obrovsku nevyhodu a to ,ze sa neda nastavit posledny stav, takze ak mas zapnute zariadenie a vypadne prud, alebo chvilkovo wifi, tak ostane vypnuta az do manualneho zapnutia :eek2:
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
cipis
Příspěvky: 4387
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od cipis »

Jsi si jisty? Ja mam nekolik zasuvek a kdyz ji zapnu cudlikem, tak po vytazeni a zase zasunuti zustane zapla, resp. v poslednim stavu.

Edit:

relay status: memory (power on, off, memory)
Takze je treba nastavit, aby byl podle pameti.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od camel1cz »

Hyp píše:
camel1cz píše:Do zásuvek na bázi ESP je možné nahrát tasmota firmware a v něm jde nastavit všechno možné včetně pravidel na základě východu a západu slunce.
Hele objednal jsem tuhle zásuvku z Alzy za 290 a dodneška mi do Alza boxu nepřišla, tak uvidíme, co to bude za paskvil?

O tasmota jsem slyšel, že to je nevratný proces, když se to nahraje do Tuya (ty mají bezkonkurenčně nejkrásnější aplikaci) nebo evelink ( hnusná aplikace ) zařízení…. Nevyžaduje ale tasmota nějaký domácí server???

Kdybyste o něčem věděli, v čem je čip od tuya (domnívám se, že to je jenom hardwarový klíč a stejně zařízení může být jak na tu já tak na eveling, jen podle toho čipu?), tak by to asi bylo nejlevnější a nejjednodušší řešení!

Ještě jsem tam ten screenshot rozhraní z toho TP linku jak to vypadá

Netuším, jestli jde vrátit původní firmware - nikdy sem to nepotřeboval.

Tasmota běží samostatně, bez serveru. Umí ale komunikovat přes MQTT, když je třeba.

Systémy jako tuya neznám - pokud umí co je požadováno, tak není o čem. Já vždycky chtěl zařízení řídit vlastní logikou. Nejdříve Tasmota+nodered a teď esphome v home assistentovi s nodered - to jsou ale už serverová řešení.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Lokalita: východ Prahy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13500
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od mmv »

již flashnutý SONOFF tasmotou prodávají např v i4wifi (100mega) takže odpadá problém se zárukou
https://www.i4wifi.cz/cs/262074-xtend-solarmi-ds131

https://www.i4wifi.cz/cs/search/list?search=tasmota

jinak celé nám to běží na RPI, jak nodered, tak MQTT, tak solpiplog pro komunikaci s axpertem
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od Hyp »

A umi Tasmota takovou funkci, kterou potrebuju?

Chapu spravne, ze tasmota bude (bez meho serveru) fungovat jen lokalne, protoze neexistuje nejaky verejny server jako ma ewelink a tuya?

Takze apka jako https://apps.apple.com/cz/app/tasmotrol ... 66741?l=cs mi pojede jen v LAN…? VPNku uz nemuzu, protoze isp v tichosti presel z verejnych na natovane ip adresy asi.

Ps: Takhle vypadá časovač TP link HS 110 při nastavení sunrise a sunset. Ale nejaky offset (aby 2 hodiny po zapadu slunce vypnul) na tu udalost dat nemohu.
Přílohy
94614915-C430-4FE7-B849-6368CFAA288C.png
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od camel1cz »

Ano, tasmota umí fungovat bez serveru, ale na tyhle funkce s východem/západem slunce potřebuje mít nastavený správný čas nebo přístup k internetu.

Jestli chápu správně, že chceš za soumraku rozsvítit a svítit nějakou dobu a pak zhasnout. To všechno tasmota umí.

Tady se to řeší - je tam vidět obrazovka nastavení časovače a jsou tam i info o nutnosti nastavit zeměpisnou polohu a časový posun.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od Hyp »

Skvele, a ta moznost jak ji mohu ovladat na dalku, mimo dum, proste odjinud nez z lokalni site (kdyz nemam server ani VEŘEJNOU IP) se da nejak resit?

Ps: takze pokud chapu spravne, staci bud
zarovka s tasmotou za 293,- https://www.suntech.cz/produkt/568076-t ... 7-tasmota/
nebo nejlevnejsi rele ds131 https://www.suntech.cz/produkt/569930-t ... h-tasmota/

a melo by fachcit co potrebuji… do tasmoty se dostanu bez nejakych specifickych nastroju jako je rs432 apod, ze ano? Klasicky pres wifi, hadam

Ps: ja mam vlastne v supliku tohle https://www.chytrevypinace.cz/Sonoff-5V-7-32V-d28.htm relatko s chipem ewelink, z aliku bylo asi za 190,-) tam by melo jit take nahrat tasmota, ale pry se vymaze ten ewelink klic a uz to pak nejde vratit a tedy ani ovladat pres ewelink server, teda chapu ze ta tasmota je v podstate vypiplanejsi firmware ale nema VEREJNY OVLADACI SERVER s aplikaci… mám to teda schovaný do domovního telefonu pro dálkové ovládání domovního Vrátníka přes internet, výhodou je napájení ACDC podstatě libovolným napětím od 6 V AC jako ma domovni telefon, jenže ta deska je moc velká, do domovního telefonu se mi to nevešlo, tak to budu muset zabudovat do nějaké krabičky vedle domovního telefonu ;-(

Pps: na jakém principu pracuje v tasmota upgrade na Homekit, tusi nekdo? Pokud vím, tak Apple vyžaduje nějaký svůj chip na homekit, takže jak to v tasmota obešli?
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od camel1cz »

Ano, ta odkazovaná zařízení jsou v pohodě. Akorát upozorňuju, že existují i verze, které umí měřit spotřebu - pokud je to pro tebe zajímavé, tak si trochu připlať (např. Sonoff POW).

Levněji se to dá koupit z Číny - aliexpress a spol. Někdy se objeví za lepší peníze i na bazoši, aukru - akorát to obvykle není s tasmotou - nahrání tasmoty není těžké a je dobře dokumentované, ale je to nějaká práce a vyžaduje to trošku vybavení a znalostí.

Co se týče vzdáleného ovládání - přímo se na tasmotu dostat nedá - možná existuje podpora nějakého cloudu, ale neznám ji.
Nejsnadnější a do budoucna univerzální mi příjde pořídit router, který umí VPN (třeba něco na co jde nahrát openwrt) a nastavit ho tak, aby se automaticky připojoval do nějakého VPN účtu do kterého se pak připojíš i jinde a máš spojení.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od Hyp »

Muj router vpn umi, ale jak jsem prisel o verejku, tak bez toho cloudu nevim jaky mam (bezplatny) pouzit… i kdyz umi tyhle vsechny dyndns:

Nejaky napad? Pár jsem jich kdysi vyzkoušel a chtěli zaplatit po urcity dobe ;-( fakt se mi to nechce znova jeden po druhým testovat a zakládat účty ;-(

Anebo ten user defined, ten by nejaky sel?
Přílohy
User defined
User defined
Seznam dyndns z meho routeru
Seznam dyndns z meho routeru
soami
Příspěvky: 556
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Jak na soumrakový spínač ?

Příspěvek od soami »

Služba typu DYDNS jen aktualizace veřejné IP routeru. Pokud jsi za NAT bez veřejné IP, tak ti tohle nepomůže. VPN je něco jiného - ta vytváří tunel mezi routerem a klientem.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek