Rozšíření FVE

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
rohr
Příspěvky: 5
Registrován: stř kvě 18, 2022 12:08 pm

Rozšíření FVE

Příspěvek od rohr »

Ahoj, zdravím forum. Prosím o radu jak rozšířit moji FVE, mám měnič REVO VM3200-24 a k němu 4x panel Jinko 450Wp, baterie 2x12V 210Ah GEL. Chtěl bych přidat ještě 4x450Wp takže celkem bude 3600Wp. Potřeboval bych když bude svítit tak aby měnič dával tak 2kW což zvládá v pohodě,
ale tahá to z baterek.Ale nevím jak připojit další panely. Koukal jsem že uživatel " Soban "má stejnou konfiguraci tak jestli můžu poprosit o radu.. Dík
Soban
Příspěvky: 3724
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Rozšíření FVE

Příspěvek od Soban »

Tolik panelů na měnič nepřipojíš.

Takže externí mppt regulátor a ty panely na něj.

Ja mám victron 250/60 a na to 4x500Wp samozřejmě z důvodu omezení regulátoru z toho dostanu max 1688W.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
rohr
Příspěvky: 5
Registrován: stř kvě 18, 2022 12:08 pm

Re: Rozšíření FVE

Příspěvek od rohr »

Takže jestli to chápu dobře tak 4 panely na REVO a 4 nové na externí regulátor kterej bude připojenej na stejné baterie jako je REVO ??
Soban
Příspěvky: 3724
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Rozšíření FVE

Příspěvek od Soban »

ANO!

Ten externí mppt musíš pak vybírat podle toho jak ty další chceš připojit.
Já jsem volil jeden string který má 170V proto jsem bral regulátor co má max 250V.

Pokud si to pamatuji tak na ten měnič se dá připojit max 1800Wp s max napětím 105V.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
rohr
Příspěvky: 5
Registrován: stř kvě 18, 2022 12:08 pm

Re: Rozšíření FVE

Příspěvek od rohr »

Ano REVO má max 1800Wp takže teď tam mám dva stringy 80V/13A a ty mám na sebe paralélně takže do měniče je cca 80V/26A.. Když to nabíjí baterie tak cca max 25A, jak se to bude chovat když připojím druhý regulátor k bateriím ten bude dávat třeba podobně a do baterie pujde třeba 50A (pokud bude vybitá) ?? mám GElovky. Takže pokud nové panely zapojim stejně tak můžu použít třeba tento regulátor Victron Solární regulátor SmartSolar MPPT 150/70...
bokser01
Příspěvky: 1461
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření FVE

Příspěvek od bokser01 »

Od tohoto jsem upustil... měl jsem v provozu 60A MPPT green cell 3kw 24V panely 2kwp. Přidal jsem další 1kwp přes externí regulátor na baterie a nedoporučuji to z prostého důvodu... Cokoliv co si spolu nepovídá při nabíjení atd je nesmysl... Do baterek pak tečou nesmyslné proudy - hrozí přebíjení... Řešení je snad jedině omezit nabíjecí proudy aby ani dohromady nedaly více jak snesou baterie... jenže to u externích MPPT je problém protože když se omezí jejich proud tak i výkon z FV... Je to schopné pak střílet do baterie špičky proudu jako prase... To jedině mít baterii tak velkou že jí to nebude vadit... Problém je v tom že i když se regulátory nastaví na stejné parametry, tak nabíjení nebude řízeno rovnoměrně... Takže jeden regl může cpát BULK a druhý bude ve floatu atd... V mém případě byl první ve floatu omezil proud a druhý si vesele dobíjel BULK
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
soami
Příspěvky: 687
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Rozšíření FVE

Příspěvek od soami »

Souběh 2 nezávislých regulátoru tady byl někdy v minulosti. Dotyční tvrdili, že startem nabíjení 1 se po chvíli přidal i druhý regulátor. Mně to připadá divné, jak by k tomu mohlo dojít, když mezi sebou nekomunikují, a jak tedy synchronizovat průběh, když se oba řídí jen napětím baterie?
Soban
Příspěvky: 3724
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Rozšíření FVE

Příspěvek od Soban »

U normálních regulátorů se to nedá a musíš nastavit proud tak aby když budou dávat oba aby nepřekročili max baterky.

U victronu si regulátory pokecají i přes BT ovšem s měničem si nepokecá, ale dají se přes relátko vypnout takže pokud nějak sleduješ proud do baterky dalo by se to řešit.
Teoreticky by si victroní mppt měl pokecat i s šuntem co sleduje baterku, ale nevím zda by to fungovalo bez toho jejich centra.

Já to neřeším mě do baterky může téct 170A což 60A z victronu a 60A z měniče je OK.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
soami
Příspěvky: 687
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Rozšíření FVE

Příspěvek od soami »

Nejde o celkový proud, ale jak píše @bokser01, jde o stav, kdy 1 se se fláká a jede float a 2. dobíjí. Nechci to hledat, ale @Vati psala o tom, že se po chvíli oba přepnuly do nabíjení, což je docela nelogické.
rohr
Příspěvky: 5
Registrován: stř kvě 18, 2022 12:08 pm

Re: Rozšíření FVE

Příspěvek od rohr »

Proud sleduji, Arduino..., tak mě napadá možné řešení. Jak psal Soban odpojovat ten druhý regulátor. Tak by se to možná dalo udělat že, meřím proud pokud je odběr z baterie větší než třeba 20A (a je den) tak připojím pomocí SSR relé první string , pokud je stále odběr z baterie tak připojuji druhy string. Když se odpojí zátěž z měniče tak začne téct proud do baterie (nabíjím) když je vetší než co snese baterie třeba 30A tak odpojuji oba stringy a regulátor si myslí že je noc. A nabíji se jen přes regulátor co má to REVO VM3200-24 v sobě. Možná je to celé blbost.......
Soban
Příspěvky: 3724
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Rozšíření FVE

Příspěvek od Soban »

Tak pokud máš arduino tak to můžeš propojit s victronem přes VE.Direct a nastavovat maximální proud.

Komunikuje to:

Serial port configuration
Baud rate: 19200
Data bits: 8
Parity: None
Stop bits: 1
Flow control: None

Dokumentaci je možné z victronu stáhnout.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
rohr
Příspěvky: 5
Registrován: stř kvě 18, 2022 12:08 pm

Re: Rozšíření FVE

Příspěvek od rohr »

tak jdu do Victronu SmartSolar 150/60-Tr , je super že se dá s ním mluvit po seriáku, je toho na netu dost, takže asi Arduino nebo ESP, něco k tomu dobastlím a uvidíme jak to dopadne.
Všem díky za reakci a přeji pěkné dny bez mraků ať nám to pořádně vyrábí....
RoHr.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek