Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pon kvě 16, 2022 12:52 pm

Wattrouter cez arduino

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Arduino.

Wattrouter cez arduino

Příspěvekod multiexp » ned kvě 08, 2022 11:43 am

Dobrý deň prajem.
Už dlhšiu dobu mi behá hlavou využitia fotovoltaiky.
Mám doma panely zapojené na prifazovaci menič (on Grid) a šetrím tak el. energiu.
Som s tých čo majú to šťastie a elektromer ignoruje pretečenie.
No chcel by som túto energiu využívať pretože plánujem pridať panely.
Existuje niečo pod názvom WattRouter ale pre mňa asi zbitočne veľa funkcií čo by som nevyužil.
Mne by vyhovovalo možno len obyčajné arduino ktoré by meralo výstup z FVE a spotrebu el. za hodinami napríklad cez bezkontaktnú meraciu cievku (2x SCT-013 mám aj doma)
Arduino by dalo jednoduchý výpočet a odoslal by to na SSR relé ( tiež mám doma) ktoré by nastavilo výkon špirály v bojleri ( alebo akumulačke)

Nepremýšľal alebo nerobil to tu už niekto?
?
multiexp

Re: Wattrouter cez arduino

Příspěvekod skopec » pon kvě 09, 2022 9:00 am

Mám ostrov, takže vytěžování pomocí wemos jen na základě baterie, spínání SSR (by drama).
D34: 3,3kWp 174° (6*235 Wp + 6*310 Wp) + EPsolar Tracer 6420AN + Epsolar IPower IP5000-42-Plus-T + 4* VRLA GEL 12V/150Ah, WIFI: 50Wp 174° + PWM KLX1230+3*VRLA AGM 12V/17Ah, Včely: 10Wp 180° + Epsolar LS LS1024B + VRLA AGM 12V/17Ah, Automatizace: 15 * Wemos D1 mini/lite
?
skopec

Příspěvekod kodl69 » pon kvě 09, 2022 10:40 am

Jeden o voze a druhej o koze.
U arduina není tak úplně easy stihnout měřit U a I a v reálném čase počítat výkon, protože jinak to nejde, navíc je ve hře fázový posun. Tohle řeší např. open energy monitor. https://guide.openenergymonitor.org/technical/emontx/
Prostuduj si to, a na základě toho můžeš něco stvořit.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69

Příspěvekod turbyho » pon kvě 09, 2022 4:05 pm

Zrovna ladim vytezovani na STM32 a hlavni poznatek je v tom, ze pokud neni odber, regulatory a tim padem i panely nic navic nevyrobi. Takze aby bylo vytezovani efektivni je treba system drzet mirne deficitni. Tedy napriklad pokud se vytezuje dle napeti na beteriich je treba jit pro efektivni vytezovani mirne pod nabijeci napeti.

Vytezovani smerovanim pretoku bude myslim obdobny problem.
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 2xMP-II 2.4kW, 1xKing 5kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
?
turbyho

Příspěvekod multiexp » pon kvě 09, 2022 9:45 pm

kodl69 píše:Jeden o voze a druhej o koze.
U arduina není tak úplně easy stihnout měřit U a I a v reálném čase počítat výkon, protože jinak to nejde, navíc je ve hře fázový posun. Tohle řeší např. open energy monitor. https://guide.openenergymonitor.org/technical/emontx/
Prostuduj si to, a na základě toho můžeš něco stvořit.

Presne si to vystihol. Ide mi o prufazovanie nie batérie a nič viac. Iba jednoducho využiť všetko na prufazovanie a zvisok do ohmickej záťaže.
Nejaké pokusi s meraním spotreby už som skúšal no odchýlka bola príliš veľká, to bude tým že napätie som udával manuálne nie meraním...
Skúsim si to preštudovať no zatiaľ tomu až tak nerozumiem :?
Musím si to prejsť hlavou.
No aj tak ti ďakujem už aspoň viem od čoho sa odpichnut
Ak to nebude také jednoduché ako som si myslel tak pôjdem asi do toho WattRoutera
?
multiexp

Příspěvekod Kostěj » úte kvě 10, 2022 6:17 pm

multiexp píše:Skúsim si to preštudovať no zatiaľ tomu až tak nerozumiem :?

Doporučuji na stránkách yorix.cz prostudovat "omáčku" u greenBono Aku. Také jsem laškoval s tím, že bych si něco podobného postavil, ale pak jsem se rozhodl spolehnout na profíka (a dobře jsem udělal).
?
Kostěj

Příspěvekod kuli » úte kvě 10, 2022 7:44 pm

Kostěj píše:
multiexp píše:Skúsim si to preštudovať no zatiaľ tomu až tak nerozumiem :?

Doporučuji na stránkách yorix.cz prostudovat "omáčku" u greenBono Aku. Také jsem laškoval s tím, že bych si něco podobného postavil, ale pak jsem se rozhodl spolehnout na profíka (a dobře jsem udělal).

Tiež mám greenBono Aku. Jednoduché, da sa spraviť kaskáda 5 stykačov + niekoľko SSR relé, dobrá dostupnosť, veľa schém.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
?
kuli
podporuje fórum

Příspěvekod multiexp » stř kvě 11, 2022 7:42 am

To greenbono ma celkom zaujalo. Vedel by mi niekto poradiť zo zapojením? Nie som si celkom istý čo všetko by som potreboval objednať.
Mojím cieľom je využívať prebitky do bojlera ( s 3f špirálou) v 3f prifazovacej zostave. Batérie nie.
Ak tomu dobre chápem tak budem potrebovať GreenBonO jednotku, 3x SSR relé a 2* 3f merací modul ( jeden na výstup z FVE a jeden za hodiny)
Zabudol som ešte na niečo?
?
multiexp

Zpět na Arduino