pouze ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
cipis
Příspěvky: 4418
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

15 m je dost, to chce cirkulačku spíš než dva bojlery. A vůbec dva bojlery jsou v tomto případě trochu naprd. Ten horní bude neustále dohřívat ze sítě ...
Nestačí jeden 125l nahoře? Kolik vás je, že je potřeba takové veliké množství vody?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od wimpi »

Zdravím, budu ohřev vody FVE a přemýšlím nad bojlerem. Budu mít 7x370Wp (nebo 340Wp) a původně sem chtěl dát jeden 200l bojler, který by pro 2 dospělé a 2 malé děti měl stačit. Pak mě ale kolegové řekli, že to řešili dvěma bojlery.
Jeden menší, například 80L a k tomu druhý 160L. FVE prioritně nabíjí ten menší na 65st. A až potom by se ohřev přepnul na větší 160L bojler. Vysvětlili mě to tak, že při špatném počasí ten 200L bojler, o kterém sem původně uvažoval, ohřeje jen na vlažnou vodu. Zatím co ten menší se mnohem snáz ohřeje na vyšší teplotu, se kterou se pohodlně teplou vodou osprchujeme všichni. Máte někdo taky 2 bojlery, nebo používáte jeden?
Je pravda, že i v případě totálního hnusu si ten malý dobiju ze sítě o dost levněji než ten větší.
Díky za názory
cipis
Příspěvky: 4418
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

Pro 2+2 stačí v klidu i 80l bojler ... Pokud se používá dost vana, tak 125l ...
Ostatně sám sis odpověděl "Zatím co ten menší se mnohem snáz ohřeje na vyšší teplotu, se kterou se pohodlně teplou vodou osprchujeme všichni." :)
Takže kompromis 125l a neřešíš tunu dalších věcí.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pawel
Příspěvky: 815
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Pawel »

Jen trochu tazatele postrčím poznámkou. Je škoda mít na střeše 2500Wp a ohřívat s tím jen vodu.
rva
Příspěvky: 3562
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od rva »

Já mám 2x 200l paralelně https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 79#p189979. Ale nedělal jsem to úmyslně, spíš mi bylo líto vyhodit jeden boiler u kterého prorezl spodní výměník od fototermiky. Takto se v případě nedostatku elektřiny z fotovoltaiky a tepla z fototermiky nahřeje cca 50 l elektřinou od distributora. Při dostatku nahřeji klidně oba boilery a nastane doba plýtvání.
Ale jde o koníček, vodu máme zadarmo ze studny a i takto nakonec skončí u nás jako zálivka zahrady.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od wimpi »

125 mě přijde málo. Děti se každý den koupou ve vaně. Sice spolu, ale taky to něco sežere. Já a žena se sprchujeme a tak jednou za dva týdny si dá žena ,,vanu". Do budoucna asi budou ty děti 3, takže bych rád měl v záloze těch 200L teplé. Jen řeším jestli tedy 200L nebo 80 plus 125 (160).

Plus bych v létě využíval přebytky k nabíjení baterie a krmil s tím z části dům. Samozřejmě to nechci na střeše zbytečně ležet :) Pochlubte se vy, jaký výkon máte na jaký bojler instalovaný. Díky
cipis
Příspěvky: 4418
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

Tak sežere, ale přece jim tu vanu nenapouštíš 10 cm pod okraj ...
Ono vás to brzo přejde, až ta voda poletí nahoru jak ostatní energie :)
Jestli si ten luxus zatím člověk může dovolit, tak bych pak šel cestou dvou bojleru, protože až dojde na lámání chleba, tak se ten velký odstaví. Byť musíš řešit čerpadlo a další koniny okolo "managementu" s teplou vodou.
V tom případě ale pak nebudeš řešit jednoduchou a levnou instalaci např. BEL, ale plnohodnotnou FVE, s podstatně jinou cenovkou.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3562
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od rva »

Snad ještě u nás 7 osob má spotřebu cca 350 l TUV denně. A ani přes zimu se nedaří to nějak víc snížit. Asi budu muset vyměnit vodoměr.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Pawel
Příspěvky: 815
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Pawel »

Než 2 bojlery tak raději bojler kde jsou dvě jímky na tělesa. Jedno dole a druhé kousek nad polovinou. Jak to zapojit je zde popsáno už mnohokrát a pořizovací cena bude asi stejná.
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od wimpi »

cipis píše:Tak sežere, ale přece jim tu vanu nenapouštíš 10 cm pod okraj ...
Ono vás to brzo přejde, až ta voda poletí nahoru jak ostatní energie :)
Jestli si ten luxus zatím člověk může dovolit, tak bych pak šel cestou dvou bojleru, protože až dojde na lámání chleba, tak se ten velký odstaví. Byť musíš řešit čerpadlo a další koniny okolo "managementu" s teplou vodou.
V tom případě ale pak nebudeš řešit jednoduchou a levnou instalaci např. BEL, ale plnohodnotnou FVE, s podstatně jinou cenovkou.
Voda je zatím to jediný, co stojí normálních 55Kč za kubík :D roční spotřebu máme 115-120 kubíků.
Vanu rozhodně nemají 10 od okraje, ale třetina je tma určitě, někdy i polovina. O tom čerpadle se trochu rozepiš. Měl sem v plánu jako první bojler ve směru přípojka-kohoutek dát ten větší. Z něj teplou vodu připojit na vstup studené menšího bolejru a odtud už teplá do rozvodů. S nějakým čerpadlem sem nepočítal. Ani ,,managementem".
Ohřev obstará Siton210
cipis
Příspěvky: 4418
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

Přes Sitona nepřipojíš baterku atd., to je to, co se tu řešilo snad už x krát. Buď máš za "levno" vodu a zapomeneš na to, že to tam je, anebo za "draho" máš FVE s vytěžováním do vody. Nic mezi tím neexistuje a nejde to udělat modulárně. Je třeba se rozhodnout na začátku, protože změna pak znamená, že to všechno dáš pryč a jedeš nanovo. Takže buď do toho investuješ nižší desetitisíce anebo vyšší desetitisíce až statisíce.

To jsi v hodně levném kraji, u nás 105, a jako všude jinde, se bude zdražovat o desítky procent ...

Ségra 84 m3 pro 2+2 lidi, s 80l bojlerem. A nepřišlo mi, že jsou synovci špinaví :D

Na finálním výstupu musíš dát mixér, třeba na 60°C vodu, pak každou baterii mít termostatickou. Někdy ti to slunko ohřeje vodu na max. bojleru (cca. 80°C), někdy tam budeš mít 40°C, protože slunko nehřálo. Kde pak vezmeš tu teplou vodu?

Jak nad tím tak přemýšlím, tak to kolegovo řešení bude na větší objem vody asi lepší. Je fakt, že se to tu několikrát řešilo.

S jedním bojlerem to máš jednodušší. Vyměníš jen spirálu za dvojitou, jednu honíš na minimální teplotu ze sítě (a s čidlem termostatu co nejvíc nahoře), druhou spirálu honíš ze slunka, s čidlem úplně dole. Druhou spirálu přes přepínací termostat a dá se na to pak zapojit třeba elektrický žebřík (v létě asi nevyužiješ), když bude bojler nahřátý.
Anebo tedy ten větší bojler se dvěma přírubama. V horní z DS, ve spodní z FV.
Ale velký bojler má nevýhodu v tom, že při slabém slunku to tu vodu pouze předehřeje a stejně se ti dohřeje z DS. Defacto zbytečně, protože se dá ta jubilejní vana odsunout na jiný den, až bude svítit víc. Tj. v tomhle je lepší ten menší bojler, přijdu do koupelny, vidím, že je nízká teplota, tak holt rychlá sprcha. Když vidím, že je tam ručička málem na dorazu, tak vím, že se tři dny můžu krásně vyrochnit ve sprše :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1370
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od PetrDubi »

Taky nevidím důvod pro čerpadlo nebo management, stačí zapojit dva bojlery do série a je to.
Jediný management, který by byl jednou za čas dobrý, je ohřát i ten velký bojler kvůli legionele (to se bude týkat zimy, přes léto bude ohřátý od sluníčka). ale to se nechá vyřešit třeba týdeníma hodinama.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od wimpi »

Siton210 se o nabíjení baterie starat nebude. Mám to vymyšlené jinak, ale to bude až časem a do jiného vlákna ;)
Jakmile se první malý boljer nabije, rozepne termostat a díky tomu, že termostaty budou propojené přes spínacími / rozpínací kontakty, tak druhý v ten okamžik sepne a začne nahřívat.
Měl sem právě v plánu zapojit ty bojlery sériově a na výstup dát směšovací klapku, jak si tu sám uvedl.
Ještě to musím promyslet, realizovat to budu zřejmě v březnu a na dotace. Sám pro sebe, žádná firma :) Nebudu ty nenažrance zbytečně krmit.
Pawel
Příspěvky: 815
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Pawel »

Doporučuji pořádně projít fórum je to tu napsané Xx. A jak jsem už psal Siton je dočasné řešení a podle mě to je slepá ulička a to samé platí o měniči 24/3000.
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od wimpi »

V čem je Siton slepá ulička? Nedávno prošel MPPT algoritmus úpravou a kvalitou se řadí vedle BEL
cipis
Příspěvky: 4418
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

Protoze, stejne jak BEL, je to jen ohrev vody.
Mozna bude lepsi, kdyz rozvedes, jak to mas vymyslene dal, klidne dej dalsi tema do planovanych fve, at se to probere tam.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od wimpi »

Chci momentálně řešit pouze ohřev vody. Jediné, v čem sem neměl jasno, byl ten bojler. Zda 1x200L nebo 80L+125L, nebo 100L+100L??? Švagr má 300L bojler, dvě stejně staré děti a často jim teplá voda dojde :D
cipis
Příspěvky: 4418
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

I za cenu, že to pak budeš muset třeba celé předělávat, prodávat a tratíš na tom?

No jo, když je někdo rozežraný, tak to se nedá pak nic dělat, však ono na ně také dojde.

Já osobně bych dal v tomto případě jednu 125, dvojitou spirálu, časovač k HDO signálu, aby se ze sítě ohřívalo jen mezi odpolednem a večerem, když nebude slunko.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od wimpi »

Já nic předělávat a prodávat nebudu ;) Není k tomu důvod.
Nechápu, proč bych měl být rozežraný? Co to je jako formulaci?
Co je na tom, že chci mít jeden systém čistě na ohřev vody?
Od začátku tu diskutuji jen a pouze o ohřevu vody, tak se prosím držte tématu a nepodsouvejte mi něco, co buď nechci, nebo nepotřebuji. Děkuji
cipis
Příspěvky: 4418
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

To bylo k těm 300l, že jsou to schopni vyplácat ...

To jsi ale na začátku nepsal, uvažoval jsi i o využití v létě na baterku a spotřebiče.
Takže ti nic nepodsouvám, mluvil jsi o tom ty sám čtv led 05, 2023 9:48 am:
wimpi píše: Plus bych v létě využíval přebytky k nabíjení baterie a krmil s tím z části dům. Samozřejmě to nechci na střeše zbytečně ležet :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek