Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: stř úno 08, 2023 12:50 am

pouze ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Předchozí

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvekod rva » pát led 13, 2023 11:13 am

Přes zimu omezuji průtok tak, že na výstupu z boileru je kulový ventil, který (dost) přivřu. Pákové baterie totiž mají nepěknou vlastnost, že se u nich snadno nastavuje plné otevření a opakovaně vysvětlovat, že existují i mezipolohy, nemá smysl. V tomto měly výhodu klasické kohoutky.
rva

Příspěvekod cipis » pát led 13, 2023 11:21 am

Místo starého 125l bojleru mincovní automat s nádrží, do které se přečerpá teplá voda z toho nového, dle vhozené sumy :D

V době FVE sezóny vypnout dohřívání z DS. Se sluníčkem nebude žádné násobné dohřívání vody, co si večer vyplácají, nebudou mít ráno. A platit za dohřívání z DS, když furt svítí, to je fakt na přesdržku.

Akorát to je už asi fyzický trest, studená sprcha :D

Jinak průtok jsem snížil centrálně, vzhledem ke standardnímu tlaku v řadu u nás, pochybující se na horní hranici normy, či spíše nad ní (6+), tak jsem za vodoměr nacpal redukční ventil (s filtrem), nastavený na 3. Nainstalováno na podzim, tak se za chvilku uvidí, jak se změnila spotřeba.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
SinusPro 2000 S, Epever 8420, 6420, 2x 4210, 5x 4415
3x CARSPA 2kW, 1x CARSPA 4kW (dva bojlery a žebříky, světla, chladničky, "lehké" zásuvky)
15 912 Wh staré olovo
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
?
cipis
Moderátor

Lokalita: blízko Brna
Chci prodávat energii a využít dotace: NE

Příspěvekod příštipkář » pát led 13, 2023 3:27 pm

?
příštipkář

Příspěvekod Pavel66 » pát led 13, 2023 3:37 pm

příštipkář píše:Zdravím, což tak zkusit tohle: https://www.hadex.cz/t329-casovy-spinac ... -doprodej/

za 39 kc nevemto :D a zatocit s pubertakem.Ale kde to namontovat a jak uzamknout ? Do koupelny to by muselo byt na vystupu z baterie.ma to omezeni 40 C . tak na privod z TUV nepouzitelne.
A jak uzamknout.Kdyz si mamka nedovede sjednat poradek jaka sila zabrani pubertakovi nepridat minuty.
Tak ze zbytecna investice
?
Pavel66

Příspěvekod Janulka » pát led 13, 2023 4:36 pm

Jo, přesně tyhle řešení se mi líbí. Znepříjemnit jim život, když si nedají říct po dobrém :yes: :yes:
Zásadní potíž je v tom, že ta studená zbyde vždycky na mě. To teda nevím. Fakt mě napadá něco jako v těch kempech automat na žetony a teče to 10 minut. Každá dostane 1 na den a když nepomůžou v domácnosti, tak nic :lol: :lol:
Máme nízký tarif 20 hodin denně, zatím tam nemám dát jak spínačky, bojler je přímo do zdi a ze zdi do pojistkové skříně, takže nemám jak to časovat. Zatím. Až bude nový bojler ve sklepě, mohu si s tím vyhrát (ale nevím jak).

Když jsem doma, tak si je pohlídám, ale když nejsem, tak holky tu vodu stejně vyplácají a já se večer sprchuju někdy studenou. Když nechci čekat do půlnoci.
Jako fakt by to chtělo, aby každý měl nějaké množství vody a dál ho to nepustí. Nebo pustí jen studenou, ale teplá se vypne. Tak jak jsou spínací hodiny na elektřinu, tak něco podobného na průtok vody...třeba něco takového:
https://www.travnik-realizace.cz/produk ... e-wl-3132/
a zbastlit, aby po sepnutí se to za 10 minut zase vyplo....

Ale tohle má být diskuse o FV ne o šetření vodou, tak to už sem nebudu tahat.
?
Janulka

Příspěvekod Pavel66 » pát led 13, 2023 4:41 pm

neco takoveho,na takovem principu.Ale NE tohle ,je na zavlazovani ,tek urcite teplotni omezeni . Melo by to met rezervu ,bojler nahrivas na 60 nebo 70 tak to musi zvladnout o neco vic
?
Pavel66

Příspěvekod cipis » pát led 13, 2023 5:11 pm

Ten bojler pojede u FVE na doraz, tj. na 77 či 80 °C, doraz těch termostatů.
Pokud je nízký tarif, tak musí jít ten bojler přes stykač ovládaný HDO. Takže tam jen vrznout spínací hodiny (anebo sonoff či smarthome spínač a může se to ovládat přes appku).
Já bych ten bojler v noci vypl, když bych neměl večer teplou vodu, prostě nenechaly jste mamce večer vodu, tak máte ráno smůlu :D A jak jsem psal, v sezóně jednoznačně vypnout DS a musí se holt naučit s jednou náplní.

Jinak na spínání vody třeba toto: https://www.elventil.cz/elektromagneticky-ventil-3/4 + k tomu nějaký ten sonoff, třeba https://www.k24.cz/product/692758/Spina ... V_10A.html . A když to zajde do extrémů, tak si budou posílat smsky, mámo, 5 minut sprcha prosím, a ty jen klikneš v appce na 5 minut spuštění :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
SinusPro 2000 S, Epever 8420, 6420, 2x 4210, 5x 4415
3x CARSPA 2kW, 1x CARSPA 4kW (dva bojlery a žebříky, světla, chladničky, "lehké" zásuvky)
15 912 Wh staré olovo
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
?
cipis
Moderátor

Lokalita: blízko Brna

Příspěvekod fugas » pát led 13, 2023 7:02 pm

Janulka píše:Jo, přesně tyhle řešení se mi líbí. Znepříjemnit jim život, když si nedají říct po dobrém :yes: :yes:
Zásadní potíž je v tom, že ta studená zbyde vždycky na mě. To teda nevím. Fakt mě napadá něco jako v těch kempech automat na žetony a teče to 10 minut. Každá dostane 1 na den a když nepomůžou v domácnosti, tak nic :lol: :lol:
Máme nízký tarif 20 hodin denně, zatím tam nemám dát jak spínačky, bojler je přímo do zdi a ze zdi do pojistkové skříně, takže nemám jak to časovat. Zatím. Až bude nový bojler ve sklepě, mohu si s tím vyhrát (ale nevím jak).

Když jsem doma, tak si je pohlídám, ale když nejsem, tak holky tu vodu stejně vyplácají a já se večer sprchuju někdy studenou. Když nechci čekat do půlnoci.
Jako fakt by to chtělo, aby každý měl nějaké množství vody a dál ho to nepustí. Nebo pustí jen studenou, ale teplá se vypne. Tak jak jsou spínací hodiny na elektřinu, tak něco podobného na průtok vody...třeba něco takového:

Tak je to drsný. Ale na Ali bude tutově něco na čip. Pak každá svůj :D
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
fugas
podporuje fórum

Příspěvekod TomHC » pát led 13, 2023 9:47 pm

Nemáte nejaké osvedčené ventily od Aliho? Ja som námatkovo našiel toto -
https://a.aliexpress.com/_mLuBsTY

Chcem použiť dva a prepínať ohrev TÚV z plynového kotla a elektro bojlera z fve. Nebudú pri sebe, takže neviem použiť trojcestný ventil.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh), 18650 13S20P (3.3 kWh) pre DC spotrebiče (NAS Synology, IPcam, switche, routre...)
TomHC

Příspěvekod Neo » sob led 14, 2023 3:49 pm

Janulka píše:Jo, přesně tyhle řešení se mi líbí. Znepříjemnit jim život, když si nedají říct po dobrém :yes: :yes:

Z HDO by jsi měl-la mít dva nuláky pro blokování. Jeden je topení -20hodin denně, druhý je bojler se svým časovým omezením.
Připojit do okruhu blokování bojleru časové hodiny nebude problém.
Taky jsem nastolil režim šetření. Mamá hotel funguje, a potomci si toho neváží a šetřit se jim nechce
Postupně jsem snižoval teplotu bojleru a druhá fáze šetření je omezení doby ohřátí.
Zakázal jsem odpolední ohřívání bojleru, a sprchovat se chodíme s manželkou jako první dva.
První výsledky se pomalu dostavují a držkování potomků že večer není teplá voda beru s usměvem a výmluvou že nemají plýtvat teplou vodu přes den a že čez změnil čas ohřívání bojleru. :D
Mladá se velice rychle naučila, že když je přes den sluníčko, tak si umeje vlasy odpoledne a večer jen sprcha.
Vanu mají za odměnu když jdu na noční a mohou použít moji teplou vodu.
Stejně to bude ještě běh na dlouhou trať
++
?
Neo

Předchozí

Zpět na Boilery, ohřev TUV, vytápění, klimatizace