pouze ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
MarkoSVK
Příspěvky: 4
Registrován: sob říj 01, 2022 7:50 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od MarkoSVK »

Dobry vecer,mam fotovoltaiku len na ohrev TUV, prosim vas riesili ste uz niekto zapinanie striedaca cez nejaky sumrakovy snimac? Neznizuje sa rapidne zivotnost striedaca pri rannom a vecernom osvite? Niekedy mi ho parkrat za sebou vipne/zapne. Striedac solar boost mppt 3000 pro. Dakujem pekne za kazdu radu/pomoc.
7 x 375Wp + Eco Solar Boost MPPT-3000 Pro + 2kW bojler/olejový ohrievač. Hobby
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Diablo1st »

To je normálne chovanie. Ráno resp. večer keď je malý osvit je napätie z panelov na hranici štartovacieho napätia, takže sa menič zapne, ale akonáhle zaťaží panely napätie klesne a vypne sa. Až pokým nie je dostatočný osvit.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
MarkoSVK
Příspěvky: 4
Registrován: sob říj 01, 2022 7:50 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od MarkoSVK »

Ďakujem za vysvetlenie, tomu chápem že je to normálne chovanie len mám obavy o ten menič a elektroniku v ňom, čo to vydrží pri takom zapínaní a vypínaní.
7 x 375Wp + Eco Solar Boost MPPT-3000 Pro + 2kW bojler/olejový ohrievač. Hobby
jova
Příspěvky: 183
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od jova »

Mohu se zeptat zkušenějších? Dneska jsem u známého zapojoval stavebnici BEL regulátoru pro bojler a překvapilo mě, jak se chladiče hřejí. Z panelů tam šlo tuším 250V, na výstupu pro bojler cca 230V a něco málo přes 8A. Na chladičích jsem sotva udržel ruku, jak byly horké. Je to normální stav? Mám SITONA a tam je chladič v podstatě studený.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od thomas.007 »

Je to bohužel "normální" stav, chladiče jsou opravdu horké a elektrolyty pod chladiči tím trpí.
Když je to možné, nejlepší je přemístit elektrolyty na druhou stranu DPS, nebo předělat chladiče nastojato a kondenzátory taktéž. Je to bohužel daň za to, že regulátor neruší širé okolí (jeden z páru mosfetů v můstku se zavírá pomaleji). Vím že u někoho Siton vysloveně na delším vedení působil jako rušička, u BELu jsem si toho nevšimnul.
Pěkně to popisuje nynější člen Arambajk:
http://arambajk.blogspot.com/2021/07/so ... jinak.html
jova
Příspěvky: 183
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od jova »

Dík za vysvětlení, už jsem se bál, že jsem tam něco zapojil špatně.
crc32
Příspěvky: 35
Registrován: ned čer 26, 2022 6:48 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od crc32 »

Supra66 píše:
kodl69 píše:Ostatně co vás vedlo k výměně BEL za OPL? .
O Sitonu jsem původně přemýšlel, ale pak mě odradily problémy, respektive náchylnost tranzistorů. Objednal jsem OPL včetně LAN modulu, ale než došel, sehnal jsem na bazaru BEL. Mám teď nějaká měsíční data tak je porovnám s OPL a uvidíme.
ve facebookove skupine SITON je jiz navrzena a zprovoznena uprava buzeni tranzistoru tak, ze je mozne pouzit modernejsi (lepsi) tranzistory s mensim odporem (buzeni je treba zmenit protoze jsou tranzistory o poznani rychlejsi a dochazi k castecnemu stretu otevrenych tranzistoru proti sobe coz vedlo obcas k odporouceni tranzistoru - pokud clovek dal nejake lepsi nez ty na ktere to bylo puvodne designovane coz se posledni dobou deje vzhledem k nedostatku tranzistoru na trhu).

vyhoda opensource :)
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od kodl69 »

ve facebookove skupine SITON je jiz navrzena a zprovoznena uprava buzeni tranzistoru tak, ze je mozne pouzit modernejsi (lepsi) tranzistory s mensim odporem (buzeni je treba zmenit protoze jsou tranzistory o poznani rychlejsi a dochazi k castecnemu stretu otevrenych tranzistoru proti sobe coz vedlo obcas k odporouceni tranzistoru -

Co tohle je za blud, proboha!!! Vzhledem k tomu, že IR2104 mají hardwarový deadtime, tak k tomuhle dojde jenom tehdy, když někdo dá o řád vyšší odpory v gate, ne li o dva, a to je snad amatérizmus. Jaký "novější tranzistory? jako SiC nebo tak něco? U staré verze "předsitonu" s IR2110 se tohle mohlo stát ve chvíli, kdy to nezvládl uřídit procesor, ale i tam to obvykle odcházelo díky kapacitní zátěži výstupu a napětí přes 400V z panelů... Ale to je jiná diskuze...
P.S. sitonů, s kdejakejma tranzistorama jsem zprovoznil celkem dost, a nikde k destrukci mosfetů nedošlo.
Co je třeba ale vzít na vědomí, tak rostoucí Rdson s teplotou, a tím rostoucí výkonovou ztrátu, a s tím rostoucí teplotu. Tj termostat na chladiči, kterej to celý vypne při 80°C na chladiči je rozumná věc, pokud se siton zatěžuje na víc než byl původně navrženej. Můj bastl s 7x460Wp panely (3.22kWp) a 3.2kW přímotopů na výstupu zatím žije, prošlo přes to něco přes 300kWh, teď už prakticky nic...
Na teplotu nevypnul ani jednou, ale je to tím, že proti origo sitonu to dávám na chladič 152x170mm s 2cm žebry, kterej je pod celou deskou. Spíš je ve hře úrava sitonu tak, aby zvládal moderní 14-15A panely bez nějakýho hraničního přetěžování součástek, tj asi šroubovací kondenzátory, širší cesty kde teče plněj proud, masivnější pojistka, 20A dioda proti přepólování (skoro není potřeba, ony to zvládnou místo ní substrátový diody mosfetů). A možná je zajímavý to "lepší MPPT" co vzešlo od někoho z FB, ale to jsem ještě netestoval...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Pawel »

Pán běhá po tématech a vylévá si srdce. Ani jsem to nedočetl.
crc32
Příspěvky: 35
Registrován: ned čer 26, 2022 6:48 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od crc32 »

kodl69 píše:
ve facebookove skupine SITON je jiz navrzena a zprovoznena uprava buzeni tranzistoru tak, ze je mozne pouzit modernejsi (lepsi) tranzistory s mensim odporem (buzeni je treba zmenit protoze jsou tranzistory o poznani rychlejsi a dochazi k castecnemu stretu otevrenych tranzistoru proti sobe coz vedlo obcas k odporouceni tranzistoru -

Co tohle je za blud, proboha!!!
Tak napriklad NTHL041N60S5H maji Rds polovicni oproti puvodnim 47N60 / 53N60, pri tom proudu ktery pres ne jde to hraje docela velkou roli, zmerene prubehy na osciloskopu a oduvodnene myslenky ohledne upravy buzeni naleznete na FB to vam sem papouskovat nemusim kdyz evidentne tu skupinu sledujete (pisete o te uprave algoritmu ktera z meho pohledu je naopak uplna drobnost).
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od kodl69 »

Z FB jsem se smazal v roce 2009!!!! tj nesleduju, tohle jsou informace, který se ke mně dostaly od někud jinud.
P.S. mám odzkoušený všelijaký mosfety, obvykle Rdson 70 miliohm, bez problému. Qg mám tenhle mosfet celem standartní. A menší Rdson určitě nezpůsobí overshoot, tím jsem si jist, a ani nebude tento nijak výrazně rychlejší, spínání a rozpínání je ve výsledku omezeno odpory v gate a potažmo nevelkým proudem z/do IR2104. A věř, že vím o čem mluvím, mám v provozu buzení můstku 7x 180nC paralelně na 20kHz. Střední spínaný proud běžně něco přes 100A, ochrana to spolehlivě odpojuje při cca 500A špičce. Tj. už jsem si něčím prošel (něco křemíku odpařil :) ), a nenechám si navěšet nějaký bulíky na nos.
Jo a nevím, proč bych do sitonu dával tak drahý mosfety, když to není potřeba.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
crc32
Příspěvky: 35
Registrován: ned čer 26, 2022 6:48 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od crc32 »

No ja vase nazory nezpochybnuji, nechapu proc musite hned utocit. Adoroval jste opensource tak jsem prihodil prakticky priklad toho PROC je opensource/openhardware super - v FB skupine se pracuje na nove vylepsene verzi SITONa to je vse co jsem tim chtel rict. Z vaseho pohledu je zbytecne se stourat v buzeni a pouzivat tranzistory s mensim Rds (ale vetsi Miller kapacitou - proto ten problem s buzenim), ne vsichni maji stejny nazor. Beru na vedomi ovsem pointa byla jaksi uplne jinde :)
Tomin
Příspěvky: 7
Registrován: pon lis 15, 2021 4:47 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Tomin »

K otevreni spodniho tranzistoru, dle meho, dojde pri nastupu napeti od horniho a to diky Millerove capacite.
Tedy je to zavisle na pouzitych tranzistorech. Ty NTH jsou jinak super s malym Rds.
1, jejich kapacity (hlavne Cdg)
2, jejich rychlosti (dano Cgs atd.)
Vetsi rychlost horniho tranzistoru = vetsi "probite" napeti do gate spodniho tranzistoru = vetsi sance na cross conducting.
Siton se pak projevuje tak, ze okamzite po zapnuti se zacne bud resetovat cpu, nebo jen blbne display.
Tomin
5,5kWp, 12x Longi 455Wp, Triton300, ostatní v tvorbě
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Janulka »

Ahoj,
jsem tady nová a potřebovala bych poradit, ujistit a tak.
Plánuji fotovoltaiku na ohřev vody v bojleru. Zatím to studuji, co všechno je třeba a jak sestavit panely, aby to fungovalo, co nejlíp.
Chápu prosím správně, že ideální kombinace je panely v sérii a tak, aby dohromady daly kolem 230V nebo lehce nad?
Dejme tomu 230-260V. K tomu regulátor nejlépe Bel nebo Oplocký nebo něco na ten způsob.

Takže jsem si vypočítala, že potřebuji 7 panelů s napětím 33V, tj. 7x33= 231V.
Podobně panel, který má 41V, tak těch mi bude stačit 6 kusů, tj. 6x41= 246V.

No a proč se vlastně ptám. Doteď jsem si myslela, že panel může mít maximálně 43V a jde o ty nejvýkonnější panely přes 500Wp. Ale dneska jsem dostala nabídku na panely Solight DAH 460Wp - a u nich je uvedeno pracovní napětí 52,8V! A maximální napětí Voc 62,4V.
Není to nějaký překlep? Je možné tak velké napětí z jednoho panelu? 52,8V?!
Pak by mě totiž stačilo jen 5 kusů panelů = 5x52,8 = 264V.

Jsou tyto panely vhodné na ohřev vody? Je to kompatibilní s napojením na BEL regulátor?

Děkuji moooooc :celebrate3: :celebrate3: :cheers:
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od FRSO »

Janulka píše:Ahoj,
jsem tady nová a potřebovala bych poradit, ujistit a tak.
Plánuji fotovoltaiku na ohřev vody v bojleru. Zatím to studuji, co všechno je třeba a jak sestavit panely, aby to fungovalo, co nejlíp.
Chápu prosím správně, že ideální kombinace je panely v sérii a tak, aby dohromady daly kolem 230V nebo lehce nad?
Dejme tomu 230-260V. K tomu regulátor nejlépe Bel nebo Oplocký nebo něco na ten způsob.

Takže jsem si vypočítala, že potřebuji 7 panelů s napětím 33V, tj. 7x33= 231V.
Podobně panel, který má 41V, tak těch mi bude stačit 6 kusů, tj. 6x41= 246V.

No a proč se vlastně ptám. Doteď jsem si myslela, že panel může mít maximálně 43V a jde o ty nejvýkonnější panely přes 500Wp. Ale dneska jsem dostala nabídku na panely Solight DAH 460Wp - a u nich je uvedeno pracovní napětí 52,8V! A maximální napětí Voc 62,4V.
Není to nějaký překlep? Je možné tak velké napětí z jednoho panelu? 52,8V?!
Pak by mě totiž stačilo jen 5 kusů panelů = 5x52,8 = 264V.

Jsou tyto panely vhodné na ohřev vody? Je to kompatibilní s napojením na BEL regulátor?

Děkuji moooooc :celebrate3: :celebrate3: :cheers:
Pro těleso 2000-2200W je ta poslední varianta nejvhodnější, jinak se dají použít v podstatě všechny varianty, dle cen těch panelů.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od glottis »

ahoj,

napeti panelu je dane kolik clanku v serii v nem je. Jeden clanek ma asi 0,5V. Panely se 33V mivaj 60 clanku, 40V panely 72 clanku. Ty se 52V budou mit clanku jeste vic.

Na ohrev vody je to jedno. Cim vetsi vykon panelu, tim vetsi panel je. Tak an to pozor, aby se pak vesli. Vykonejsich panelu pak nepotrebuju tolik a byva levnejsi jejich montaz.
Uživatelský avatar
Tod2
Příspěvky: 1
Registrován: pát říj 14, 2022 11:44 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Tod2 »

No hlavně správného napětí lze docílit pomocí paralelně sériového zapojení, kdy můžu mít více menších panelů kvůli manipulaci a rozložení. Je potřeba si představit místo, kam a jak se budou panely dávat. Ono tahat přes 20kg panel 2x1m někde po střeše není úplně sláva...
Uživatelský avatar
Ovcak
Příspěvky: 1
Registrován: úte pro 20, 2022 11:39 am
Lokalita: Děčínsko

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Ovcak »

BEL mám teprve objedný (snad březen), ale ta varianta s 5 panelama se mě líbí. Rozměr: 1903 x 1134 x 30mm
váha 23,5kg to není tak hrozný...
Jsem jen prostý dojič ovcí co čeká na BELa
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od thomas.007 »

FRSO píše:Pro těleso 2000-2200W je ta poslední varianta nejvhodnější, jinak se dají použít v podstatě všechny varianty, dle cen těch panelů.
Tak v podstatě se dají použít všechny varianty, akorát u té první nebudou panely využity naplno, protože Vmp za vysokých teplot jde dolů, takže na spirálu pak půjde o něco nižší napětí, výkon spirály bude degradován a panely nebudou dávat své maximum.
Za mě tedy varianta 6x41Vmp nebo 5x52,8Vmp. Varianta se 6 panely má výhodu v tom, že po "zaučení" s FV je možno přejít na jakýkoliv měnič s baterií a panely řadit dle libosti (6s, 3S2P, 2S3P, 6P). Lichý počet je v nevýhodě, leda využít vysokonapěťový Axpert, který jede až do 450Vmp.
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Janulka »

Tak moc děkuji za rady a odpovědi. Koupím tedy tyhle panely a beru variantu 5 kousků + Bel. K tomu dva bojlery, mám to namyšlené tak, že ve sklepě bude větší bojler 160 až 200l - ještě nejsem úplně rozhodnutá. A nahoře v patře bude druhý bojler menší 80-120 l. Na jaře, v létě a trochu i na podzim se bude nahřívat voda ve větším bojeru ve sklepě a v patře bude druhý bojler vlastně jen průtočný. A v zimě to bude naopak - velký ve sklepě bude jen zásobník a teplá se bude dohřívat ze sítě elektřinou.
Chci tak kvůli tomu, že ze sklepa do patra koupelny jsou trubky nějakých 15 metrů a muselo by se hodně odpouštět.

Ještě mě napadá možnost, že by se mohl přes zimu zrušit ohřev vody elektřinou úplně, že by se koupily krbová kamna a na ně bojler s výměníkem. Ale to mě připadá už moc komplikované.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek