Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Měniče Axpert
gold1
Příspěvky: 75
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od gold1 »

Tak beru cely dotaz zpet.Koukam na spravne polozky,ale ted kdyz jsem si vzal bryle na cteni,tak vidim,ze u tech vynulovanych polozek se zmenila hodnota z kwh na mwh.Takze mam najednou 0,1mwh v mesicni a celkove polozce a myslel jsem,ze se to vynulovalo.
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4, Victron BMV700.
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Thoma_CPU »

lukasl píše:Technický dotaz pro majitele Kinga. Nedávno jsem zjistil nesoulad (nesmysl) v zobrazení proudu na vstupu z FV panelů. K měniči je připojeno 8 kusů panelů o celkovém výkonu 3600W (8x450W) Měnič například zobrazuje na vstupu: napětí 80V, příkon z panelů 3.0kW, ale proud 52A, což je celkem nesmysl, protože to by znamenalo při napětí 80V, výkon na panelech 4,1kW. Napětí zobrazuje přesně (změřeno), skutečný proud na vstupu jsem zatím neměřil. Už jste se s tím setkali? FVE funguje bez problémů, všechny ostatní hodnoty přesně sedí (výstupní výkon, proud do baterie, napětí baterie,...).
King II mi taky ukazuje naprosté nesmysly u proudu pak to spatne počítá i výkon z PV při nízkém výkonu ukazuje třeba 900W ale je tam sotva 150W když to přeleze 1.5-2kw tak už to ukázu jj e pak celkem ok
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Jarin »

Chtěl bych si udělat jasno v pojmech bypass, přicucávání, dvojitá konverze a přetoky...
Mám Axpert Kinga a chtěl bych využít jeho vlastnost přicucávání z DS a zároveň mít jistotu nulových přetoků.

Jestli jsem pochopil dobře, tak k tomu slouží (nejlépe) režim SBU (solar-battery-utility)
Když svítí, tak z panelů jsou napájeny připojené spotřebiče a zároveň se dobíjí baterie.
Když nesvítí, tak to jede z baterie.

Kdy dojde k docucávání a kdy k bypassu?
Je to tak, že když panely ani baterie nemají dostatek energie na spotřebiče (ale nějakou přeci jen), tak se přicucává z DS (ty tedy pak jedou na kombinaci zdrojů DS/baterie/panely), a teprve, když už je baterie na dně a panely taky nic nedávají, přepne se komplet na DS (= bypass)?

A když jen docucává, tak k přetokům nedochází, protože docucávání pracuje s dvojitou konverzí AC-DC-AC, což by mělo fungovat něco jako nabíječka, a zkrátka nějak vnitřně není možné, aby šlo cokoliv zpět do sítě?
A bypass znamená natvrdo propojení vstupu (DS) s výstupem z Axperta, a vše ostatní je mimo toto, takže tam o přetoku taky nemůže být řeč?

Děkuji za potvrzení, případně ujasnění, jestli se mýlím.
Díky moc.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od shuty »

Jarin píše:Chtěl bych si udělat jasno v pojmech bypass, přicucávání, dvojitá konverze a přetoky...
Mám Axpert Kinga a chtěl bych využít jeho vlastnost přicucávání z DS a zároveň mít jistotu nulových přetoků.

Jestli jsem pochopil dobře, tak k tomu slouží (nejlépe) režim SBU (solar-battery-utility)
Když svítí, tak z panelů jsou napájeny připojené spotřebiče a zároveň se dobíjí baterie.
Když nesvítí, tak to jede z baterie.

Kdy dojde k docucávání a kdy k bypassu?
Je to tak, že když panely ani baterie nemají dostatek energie na spotřebiče (ale nějakou přeci jen), tak se přicucává z DS (ty tedy pak jedou na kombinaci zdrojů DS/baterie/panely), a teprve, když už je baterie na dně a panely taky nic nedávají, přepne se komplet na DS (= bypass)?

A když jen docucává, tak k přetokům nedochází, protože docucávání pracuje s dvojitou konverzí AC-DC-AC, což by mělo fungovat něco jako nabíječka, a zkrátka nějak vnitřně není možné, aby šlo cokoliv zpět do sítě?
A bypass znamená natvrdo propojení vstupu (DS) s výstupem z Axperta, a vše ostatní je mimo toto, takže tam o přetoku taky nemůže být řeč?

Děkuji za potvrzení, případně ujasnění, jestli se mýlím.
Díky moc.
Je to takto:
k docucavaniu sluzi rezim SUB - Solar Utility Battery
teda do zataze ide prioritne solar, ak vykon zo solaru nestaci, docucne sa chybajuci vykon z DS. v tomto rezime sa bateria dobija jedine ak je vykon solaru vyssi ako spotreba alebo je povolene nabijanie z DS. menic sa snazi mat baterku stale na nastavenom napati. baterka sa vybija iba ak dojde k vypadku DS a menic potrebuje viac vykonu do zataze ako da solar.
bypas je skor pre ine rezimy ked sa baterka vybije tak sa zapne bypas a vsetka spotreba ide z DS, solar nabija baterku, ked sa baterka nabije bypas sa vypne a zase sa ide solar+ baterka a tak stale dokola.
pretoky menic nema.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Jarin »

Aha, tak takhle. Díky.
Takže ten tvůj poslední popis je to SBU? Vše jede na solar, případne na baterii a až není energie z těchto zdrojů, tak se přepne kompelet na DS (tedy v tomto režimu žádné docucávání, ale onen bypass). Je to tak?
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od shuty »

ano, je to tak
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Jarin »

Děkuji moc shuty.

A využiju ještě toho, že tento stroj máš doma a zeptal bych se na zemnění a zapojení ochranného PE vodiče - jak to máš. Založil jsem dotaz tady https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=115&t=9364 ale zatím se nikdo nechytil, tak bych využil tvé vstřícnosti.

Nevím, jestli to máš stejně, že vstup DS do Kinga je 3 vodičový (L, N, PE) ale výstup už jen L a N. Vzal jsi tedy PE ze vstupu? Nebo to máš jinak? A jak to máš se zemněním kostry Kinga a případné kostry měničů či jiných zařízení za ním? Vše pospojováno dohromady a spojeno s touto PE (a tudíž vlastně i s PE distribuční sítě)? Děkuji.

J.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od shuty »

skus pozriet toto, je tam aj ako to mam zapojene ja:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=115&t=7678
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Jarin »

OK, díky, zapojeno.
Zatím ve zkušebním provozu, všude samá prodlužovačka, ale nějak to jede.
Teď si hraju s nastavením.

Před chvílí jsem si všiml, že King neustále připojuje a odpojuje soláry. Je už skoro tma, takže je to zřejmě tím, že panely už skoro nic nedávají (30-40V). Cvakne relé, ikonka panelů zmizí, zátěž jede jen z baterie a za minutu zase cvak a opět panely připojí. Takto to neustále opakuje. Je to ok? Kde je hranice, kdy už panely nechá odpojené? Nebo si takhle cvaká celou noc, aby testoval, kdy už zase dávají?
wendl
Příspěvky: 12
Registrován: ned úno 06, 2022 1:50 pm
Lokalita: Ústí nad Orlicí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 10400
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od wendl »

Taky mě takhle stále cvaká. Ale celou noc ne.
10400Wp,baterie 30kWh Lifepo4,2x Axpert King 5000VA, Victron, ...
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od rva »

U mých předchozích "Axpertů" to bylo normální chování ráno a večer. Připne panely a trošku je zatíží. Tím na nich klesne napětí pod napětí baterie a tak je odpojí. To se opakuje, dokud není výkon dodávaný panely vyšší než ztráty v mppt regulátoru.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od shuty »

ano je to tak. normalne chovanie. co je horsie ze king si vie aj cez obed v "plnej palbe" odpojit panely a potom ich znova pripojit a hladat mpp..... chudak relatka... som zvedavy kolko to vydrzia. bohuzial nepomohol ani firmware upgrade, robi to stale.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
wendl
Příspěvky: 12
Registrován: ned úno 06, 2022 1:50 pm
Lokalita: Ústí nad Orlicí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 10400
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od wendl »

Ano, dělá mi to také a bojím bojím až na něj napojím všechny panely.
10400Wp,baterie 30kWh Lifepo4,2x Axpert King 5000VA, Victron, ...
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Jarin »

Právě, když jsem si představil, kolikrát to cvakne, a jestli to takhle dělá každý večer a každé ráno... jaká je asi životnost těch relátek.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Jarin »

Ještě bych se chtěl zeptat, kde zjistím FW verzi mého Kinga, která verze je nejaktuálnější, případně jakou máte vy a zda jste s ní spokojeni.

Ve watchpoweru (mobilní aplikace) to nemůžu nikde najít. Možná že to lze v programu, který je dodáván na CD, jenže to jsem někde po dodání Axperta před půl rokem založil, a i když jsem obrátil barák naruby, tak ne a ne ho objevit. Do vánočního úklidu ho asi nenajdu. Dají se ovladače a případný SW nejde stáhnout? Serial/usb převodník mám.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Soban »

Pokud to funguje tak do FW měniče nešahej.

Jinak verzi to snad zobrazí jako každý axpert na jeho LCD.

Kde ji sehnat u výrobce.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Jarin »

Jj, přehrávat ji nechci, dokud věci fungují, nemá se do toho sahat. Kinga jsem koupil v Itálii, zajímá mě proto, co tam je za verzi, jestli odpovídá tomu, co se prodává zde. A jestli ta verze je již odladěná, občas se tu o nějakých chybkách psalo, a že je řešili následující verze.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od shuty »

Soban píše:Pokud to funguje tak do FW měniče nešahej.
to je co za blbost???
Vacsina dnesnich elektronickych zariadeni funguje na principe upgrade firmware. je to bezna kazdodenna zalezitost. od telefonov, cez TV, satelitne prijimace, herne konzoly, PC a samozrejme aj menice... a mnoho ineho... proste sa nieco vylepsi, opravi alebo co no a vyda sa novy firmware...

treba ale vediet co sa robi alebo upgrade zverit niekomu kto o tom nieco vie...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od rva »

Tuším, že už se několika členům podařilo bricknout měnič poté, co se pokusili instalovat nový firmware. Něco jiného je běžná elektronika, u které aktualizace probíhá často automaticky a výrobce tím eliminoval možnost chyby obsluhy a něco jiného celkem drahý měnič, kde majitel ani pořádně nezjistí kde je nový firmware, který je ten správný a jak postupovat. Smutnit, že nemám poslední firmware, když ho ani nepotřebuji, nemá cenu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od shuty »

no ale pan kolego, zrovnavat lacny iphone 13 za 1100eur s drahym menicom 5048mk za 600,- ;)
kazdopadne upgrade menica je uplne normalna vec ak chceme napriklad doplnit dalsi menic a prevadzkovat ich v paraleli...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek