FVE VelMez

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
silware
Příspěvky: 4
Registrován: pon čer 28, 2021 9:46 pm

FVE VelMez

Příspěvek od silware »

Sláva fotonům,

v současné době přestavujeme rodinný dům na Vysočině. Spotřebu domácnosti nejsem schopen odhadnout, jelikož se tam budeme teprve stěhovat a proti současnému stavu bude dům zateplen, instalována rekuperační jednotka a hlavně z plynového kotle přecházíme na tepelné čerpadlo 8kW. Spotřebu mám akorát z bytu - za loňský rok 2,6 MWh, ale jenom na běžné spotřebiče bez ohřevu vody a topení. Ve dvoupodlažním době budou bydlet 3 dospělí a 2 děti. U domu je garáž/dílna (3F spotřebiče nechám asi na DS) a krytý bazén s tepelným čerpadlem na ohřev vody. V plánu je sauna. EV zatím neplánujeme. Spotřebiče klasické - indukce, myčka, pračka, sušička, trouba, kávovar, 3+ TV, 3+ PC, 3 ledničky/mrazáky. Jelikož probíhá přestavba, tak chci rovnou udělat i FVE s následující představou:
1F 10kW ve 2 měničích (zatím to vidím na Axpert King/PIP5048)
10+kWp v panelech
3 48V LiFePo packy po cca 120Ah

Dispozice střechy:
Pohled na střechu
Pohled na střechu
horní část cca 10,8m x cca 2,5m 39°
vikýř cca 8,3m x 3,5m 14°
části střechy vedle vikýře mají zhruba 1,5m na šířku
stíny lezou přes střechu od paneláku nad náma, ale až odpoledne (včera až kolem čtvrté), přes léto je to bez stínu
pro případné další rozšíření mám vedle garáž 8 x 6m cca 25° V/Z (západ moc použitelný nebude, protože tam budou stíny od vedlejšího domu a paneláku nad)
materiál střechy - vikýř falcovaný plech, hlavní střecha taška Tondach Stodo

Dotazy:
Má někdo tip na průchodky do střechy? Našel jsem origo Anténní komplet a Komplet odvětrání. Chtěl bych něco co se vejde pod panely a nebude to na střeše svítit a omezovat.

Rozmístění panelů - uvažuju o panelech v rozměru cca 1,7 x 1m (350-390Wp, mono, half-cell). Pokud je dám na výšku, tak se jich tam vejde 10 + 14 + 2x2 = 28. Nevím, jestli bude reálně lepší je dát na šířku a vyplatí se to (o polovinu víc montážního materiálu a hlavně na ty části vedle vikýře můžu dát panely jenom na stojáka.

Má někdo reálné zkušenosti, jestli se vyplatí Multi Bus Bar panely a PERC články? Kvůli výběru panelů, které letí pořád nahoru. Původně jsem chtěl panely od rakouské firmy Energetica, ale už stojí o třetinu víc než když mi přišly dost drahé.

Na uvažované měniče King můžu dát do série 2 nebo 3 panely s proudovým omezením max. 50A, takže můžu dát 4 stringy paralelně a tedy 3 nebo 4,5kWp panelů. Nebude to pro 3 panely na měnič už vysoké napětí Voc? Je to dost na hraně ne? Při využití plochy vedle vikýřů asi bude lepší to hodit na samostatný regulátor (EPSolar apod.).

Je lepší spojit panely paralelně už na střeše nebo až za jištěním v domě? Přepěťovou ochranu předpokládám až za vstupním jištěním, stejně půjdou kabely jedním nebo dvěma prostupy a budou mít souběh.

Děkuji za podněty a rady. Přeji hodně slunečných dnů...
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE VelMez

Příspěvek od kodl69 »

na průchody kabelů používám větrací tašku, je nejlevnější, vymlátí se ta mřížka a je hotovo. Kabely přes tašku je lepší dát samostatně do husích krků... Který panely? - máš tu střechu pěkně nahouby, jestli přes to dělá stín ještě nějakej panelák, tak je to na pováženou. Tj vybral bych panely s co největší účinností a dal na ně optimizéry, jinak jsi v ... i s perc a multibusbar...
Dovolil bych si ještě upozornit na úskalí plechové střechy - asi bude problém udělat izolovaný bleskosvod s dodržením dostatečných vzdáleností, takže nastane spojení všeho se vší, a s tím spojenými vyššími náklady na přep. ochranu a silnější vodiče pospojování...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
silware
Příspěvky: 4
Registrován: pon čer 28, 2021 9:46 pm

Re: FVE VelMez

Příspěvek od silware »

Předpokládám, že z té větrací tašky máš nějakou plastovou trubku skrz konstrukci střechy kvůli zatékání. Konkrétní panely jsem ještě nevybral, asi hlavně technologie co mají smysl a potom dle rozměru a ceny.
Stín na střechu v únoru vyleze až kolem třetí hodiny. Přes V neděli to bylo až po půl čtvrté. Není to ideální, ale takové jsou prostě výchozí podmínky. Ty optimizéry na každý panel? Jestli to dobře chápu, tak když panel nedává, tak ho to přemostí.

S tou plechovou střechou počítám s pospojováním a dodatečným uzemněním. Bude to náročnější, ale když to musí být. Hromosvod můžu dát na severní stranu, akorát nemám nikoho, kdo by to spočítal a navrhnul. Kolem domu budu kopat kvůli izolaci, tak tam připravím nové zemnění a na to to připojím. S přepěťovkama nevím, když jsem si ji chtěl dát do bytu tak mě ČEZ nechtěl připojit dokud si to nestrčím do špic.