zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od ZdZ »

našel jsem ve stodole asi 10 jeklů 40x40x2-3 mm trochu jsou orezlý ale jen tak lehce a říkám si, že bych z nich svařil konstrukci pro panely

nátěru vůbec z dlouhodobýho hlediska nevěřím, tak si říkám kdybych to nařezal, svařil a vyvrtal a nechal žárově pozinkovat, vydrželo by to na střeše 30 let ? ještě zjistím cenu za zinkování, jestli to má smysl

mám to nedaleko do Velkýho Meziříčí, kde žárově zinkujou tak bych nemusel jezdit bůchví kam
třeba vozejk za auto má snad 15 roků, je to jen pozink rám, celou dobu stojí venku a vůbec nerezne, zato šrouby pozinkovaný který jsem zapomněl venku jsou za rok úplně zrezlý, tak co si o tom myslet
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od kybos »

Šrouby byly nejspíš zinkované jen galvanicky tenkou vrstvou zinku. Žárové zinkování je v silnější vrstvě a mělo by tedy vydržet déle.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od ZdZ »

šrouby to je naprostej šmejd, co jsem natřl luxolem spolu se dřevem je i po 10 letech neporušený, ale jak se vyšroubujou ze dřeva tak to je totální zrezlina
a to jsou všechny vruty co se dneska prodávají, i vraťáky zrezly, no je to zoufalý
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 443
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od lemra79 »

mam zinkovanou konsrukci, zacinam myslim ctvrtou sezonu a korozi jsem nezaznamenal. zinkovani myslim vyslo to co nakup hutaku. spojovak nerezovej. na OK se pouziva spojovak s lepsim zinkovanim, kdyz ne nerez.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
jahodovák
Příspěvky: 1934
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od jahodovák »

ZdZ píše:našel jsem ve stodole asi 10 jeklů 40x40x2-3 mm trochu jsou orezlý ale jen tak lehce a říkám si, že bych z nich svařil konstrukci pro panely

nátěru vůbec z dlouhodobýho hlediska nevěřím, tak si říkám kdybych to nařezal, svařil a vyvrtal a nechal žárově pozinkovat, vydrželo by to na střeše 30 let ? ještě zjistím cenu za zinkování, jestli to má smysl

mám to nedaleko do Velkýho Meziříčí, kde žárově zinkujou tak bych nemusel jezdit bůchví kam
třeba vozejk za auto má snad 15 roků, je to jen pozink rám, celou dobu stojí venku a vůbec nerezne, zato šrouby pozinkovaný který jsem zapomněl venku jsou za rok úplně zrezlý, tak co si o tom myslet
Žárové zinkování,pokud je dobře provedeno vydrží mnohem déle než galvanické,je to dáno vrstvou,pokud bys na šrouby dal větší vrstvu zinku,nesešrouboval bys je,muselo by se s tím počítat už při výrobě,další problém nastal při změně technologie,kdy se místo kianidových lázní začaly používat kyselé lázně,projevovalo se to tím,že zinek neměl takovou přilnavost a nešel do hloubky,takže na vrchu závitu bylo zinku dost a mezi závity skoro nic..ale dobře udělaný zinek,dělal jsem 9 let v galvanovně,vydržel i tak hodně dlouho,záleží na vrstvě,která se nanese...tož tak
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
cipis
Příspěvky: 4378
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od cipis »

Běžně se žárový zinek pak ještě natírá, to už pak vydrží všechno :)
A jinak zinkování stojí stejně jak to železo. Když jsem svařoval most, tak železo stálo desítku a zinkovna taky.
Doprava byla zdarma, mají svozy a rozvozy, jede prostě jeden příšerně dlouhý kamion, posbírá to a za týden jede zpátky.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od bublich »

Dobrý den.
To natírání je blbost.Žárové zinkování si nechávám dělat v MEA Plzeň.Spoustu věcí.Některé dlouhodobě ponořené nebo na dešti (držáky a kormidlo na člun,držák čidla sonaru,kotva,naviják kotvy),některé mají již 10 let a jsou bez stopy koroze.
Duté profily se navrtávaj a jsou zinkovány i zevniř.Korozi si dovedu představit jen pokud by se zinek odloupl,ale to se nikdy nestalo.Prý to tam před vlastním zinkováním máčí v nějaký kyselině kvůli odmaštění.Ted jsem dělal háky 20 ks cena kolem 500 kč.
haky.jpg
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od ZdZ »

takže pozinkování se vyplatí tak akorát, když je železo zadarmo, protože jinak je s tím takovej opruz a stojí to skoro jako hliník, že to je nakonec lepší udělat z hliníku
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od bublich »

Záleží co.Hliník nemá pevnost.Obtížně (alespoň pro mne) se svařuje,špatně se dělají závity a hrozí jejich stržení.Třeba nic z toho co jsem uváděl,by to nebylo k ničemu.Jiná věc je nerez.A opruz byl to odvézt a vyzvednout z MEA.
cipis
Příspěvky: 4378
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od cipis »

Ne, není to blbost, je to naprosto normální věc.
Navíc ne každý chce mít vše stříbrné, obzvlášť, když si zapomene připlatit za "lepší" zinek.
Zinek je povrchová úprava proti korozi, která je tím PU nátěrem tařka nesmrtelná, navíc to má barvu, která je potřeba.
Ne každý chce svítící konstrukci široko daleko.
Máme příhradový stožár 5,5m, nechali jsme ho udělat v hnědé barvě a, krom bubnů nahoře, není vůbec v těch tůjách nebo jak se ty stromy jmenují, poznat, že tam je.
bublich píše:Dobrý den.
To natírání je blbost.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od ZdZ »

no tak zase nevím
takhle elektrárnu nikdy nepostavím a už začíná docela svítit
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
rva
Příspěvky: 3541
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od rva »

Je pravda, že některý osel zemřel hlady mezi dvěma kupkami sena, protože se nemohl rozhodnout, ze které si vzít.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od ZdZ »

a pak zase jeden cigán učil osla nežrat a když se mu to už téměř povedlo, tak chudák osel záhadně zemřel

ale aspoň jsem vyřešil baterky a panely a jak budu topit do vody, jen ta konstrukce a měnič ještě zůstávají nedořešený
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od bublich »

cipis píše:Běžně se žárový zinek pak ještě natírá, to už pak vydrží všechno :)
A jinak zinkování stojí stejně jak to železo. Když jsem svařoval most, tak železo stálo desítku a zinkovna taky.
Doprava byla zdarma, mají svozy a rozvozy, jede prostě jeden příšerně dlouhý kamion, posbírá to a za týden jede zpátky.
Omlouvám se za OT ale musím..Jenže Ty tvrdíš ,že po nátěru vydrží všechno.Což je hovadina.Ta barva to neovlivní.A pak mluvíš o estetickém lakování,že jde cokoliv napatlat barvou je jasné.Možná bys neměl komentovat úplně vše. :D
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od Lubik »

ZdZ píše:takže pozinkování se vyplatí tak akorát, když je železo zadarmo, protože jinak je s tím takovej opruz a stojí to skoro jako hliník, že to je nakonec lepší udělat z hliníku
Záleží na slitině hliníku. Mě se konstrukce z L profilů venku na dešti po 30 letech rozpadla na prach .
Na žárovém zinku normální barva nedrží. Je potřeba počkat několik měsíců aby zoxidoval a použít speciální barvu minimálně jako mezivrstvu.
Nátěr kvalitního zinku není potřeba
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
cipis
Příspěvky: 4378
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od cipis »

Doba už pokročila, natírat se dá i čerstvě udělaný žárový zinek. A potřeba to samozřejmě je, aby bublich zase neprotestoval, nejen kvůli estetice/požadované barvě, ale ta ochrana se samozřejmě kombinuje, takže kde jsou zvýšené požadavky na odolnost, tak se žárový zinek opatřuje nátěrem. Třeba v Zoo Jihlava ;-)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od ZdZ »

v pondělí zavolám kolik chtějí za zinkování a uvidíme
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od bublich »

cipis píše:Doba už pokročila, natírat se dá i čerstvě udělaný žárový zinek. A potřeba to samozřejmě je, aby bublich zase neprotestoval, nejen kvůli estetice/požadované barvě, ale ta ochrana se samozřejmě kombinuje, takže kde jsou zvýšené požadavky na odolnost, tak se žárový zinek opatřuje nátěrem. Třeba v Zoo Jihlava ;-)
No bublichovi je celkem jedno jestli natíráš pozink a jak pokročila doba.Smutné je spíše,že jsi patrně nedočetl můj příspěvek do konce. :D
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od bublich »

cenik.jpg
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: zarove zinkování svařené konstrukce - máte zkušenosti ?

Příspěvek od FCC »

Ahoj,

Pokud konstrukci děláš novou a jen pro sebe zvol hliník - ocelová vyjde sice levněji ,ale náklady zinek, dopravu atd. cenu vyváží ,hledě na hmotnost.
Pokud máš nějaký materiál grátis ( železo), vykašlal bych se na zinek a natřel bych to ( základ epoxid,vrch polyurethan).Nezaslepovat otvory ( max. horní ). Konstrukce tě přežije.
Pokud to chceš mít super precizní, tak to žárově nazinkuj.

Čest

Pavel
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek