Svodic prepeti umisteni

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
adams
Příspěvky: 7
Registrován: pon úno 21, 2022 11:32 am

Svodic prepeti umisteni

Příspěvek od adams »

Ahoj vsem,
Poradite mi umisteni svodice prepeti pro FV panely? Podle vsech informaci co jsem nacetl, pokud je delka kabelu k menici <10m tak by mi mel stacit svodic u menice a neni treba davat primo u panelu, chapu to dobre? Premyslim jestli je dobrej napad si tahat vyboj do baraku a neni lepsi dat jeden svodic pod strechu a napojit ho CYA 16 na samostatne zemeni k FV panelum , nez to davat na barakovou eq sbernici...Dva se mi davat nechce pokud to neni nutne (cca. 5 metru k menici od FV panelu)..
Diky za radu!
Adam
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Svodic prepeti umisteni

Příspěvek od Soban »

Svodič by měl být tam kde kabel vstupuje do chráněného objektu.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Svodic prepeti umisteni

Příspěvek od cipis »

Svodič má být u toho, co chrání.
Takže jeden nahoře, co chrání vedení a druhý dole, co chrání zařízení.
Podle normy se pak určí, jestli stačí jen ten dole nebo je potřeba i ten nahoře.
Kdesi to tu v jiných threadech bylo řešené, nahoře "silnější a odolnější", ty se ale nedělají v hodnotách vstupů regulátorů, takže jsou pak potřeba i dole, už "slabší", ale na to správné napětí.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Svodic prepeti umisteni

Příspěvek od bublich »

LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Svodic prepeti umisteni

Příspěvek od LIX »

Ak dáš zvodič iba hore pod strechu k panelom je šanca že sa ti pri blesku do toho vodiča aj tak naindukuje napätie a skončí v regulátore.
Nepoznám presne tie poučky a názvy ale všetko by to malo byť krásne spojené v jednom bode, neviem aké zemnenie máš pripojené na panely a kam je zvedené, ale pripojiť k tomu zem zvodiča by bolo nesprávne. Píšeš, že si nechceš ťahať blesk do domu, ale tým že ti blesk udrie do domu ho máš prakticky vo všetkých stenách cez ktoré je tiež čiastočne zvedený do zeme.
Ja osobne mám pod strechou 600V zvodič z ali za 15€ a spolu s vodičom +- mi ide aj vodič uzemňovací až do rozvádzača kde je drahší zvodič slovenskej výroby, od tial to ide celé na ekvipotenciál. Takto mám riešené 2 stringy a budem tak riešiť pre bezpečnosť aj tretí. K tomu všetkému mám vstup 230V aj výstup 230V chránený tiež zvodičmi, ono nikdy nevieš kam všade sa to zbytkové napútie naindukuje, môžu si to odniesť kamery, router, stačí aby sa to krížilo po ceste s jedným káblom do ktorého sa to naindukuje...
adams
Příspěvky: 7
Registrován: pon úno 21, 2022 11:32 am

Re: Svodic prepeti umisteni

Příspěvek od adams »

Tak mi dorazil objednany svodic Citel a tam v instalacnim navodu majo obrazek kde mezi svodicem a chranenym zarizenim muze byt <30m. Tj. podle toho obrazku ho klido muzu dat k panelum a nemel by byt problem...
Jeste se zamyslim jestli neudelam variantu jako Lix- jeden svodic k panelum a jeden k menici- akorat asi obracene- citel ven a ali dovnitr- jde mi spis aby mi nechyt barak nez ze mi odejde menic za cca 5k... :-)
Akorat me zarazila informace ze nemuzu dat zem panelu zaroven na zem svodice.. Budu mit specialni uzemneni pro panely a pocital jsem s tim ze na to pripojim i zem svodice- tahat pres cely barak 16tku z EQ do mista kde bude svodic se mi nechce a nezda se mi to vic bezpecny kdyz bych pri vybaveni svodice pres cely barak tim dratem projel svodovej proud...

Diky za rady vsem!
Adam
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Svodic prepeti umisteni

Příspěvek od sitra »

Ano, na výstupu z panelů TYPE 1 a na konci vedení TYPE 2. Resp. to platí pokud je délka >10m
Panely by jsi měl přivést na stejný potenciál MET vodičem ne menším než 6mm2.
To že nesmí být spojeny s hromosvodem a být od něj oddáleny znáš. Bez podrobností od stolu lze usoudit, že > 60cm od vedení neuděláš chybu.
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Martas74
Příspěvky: 48
Registrován: pon čer 06, 2022 3:34 pm

Re: Svodic prepeti umisteni

Příspěvek od Martas74 »

Já se přidám. Chápu systém zapojení se svodiči pod střechou a před regulátorem.
Mám obytné podkroví a úplně se mi nechce ten podružný rozvaděč dělat uvnitř. Navíc umístění přístrojů bude zevnitř na štítové zdi (klasický štít) po které by mohl jít kabel od podružného rozvaděče. Jak se řeší umístění rozvaděče pokud není v interiéru? Nechat ho na střeše? Nebo zasekat do štítu? Nebo?...
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Svodic prepeti umisteni

Příspěvek od kodl69 »

Panely by jsi měl přivést na stejný potenciál MET vodičem ne menším než 6mm2.
- nepravda - nenapíšu hned přesně článek z EN 62305-3/ed.2, ale ne 6mm2 mědi, ale min. 16mm2 mědi pro všechny vodiče, které můžou přenášet část nebo celý bleskový proud. A v zóně LPZ 0b, kde jsou panely, se může podružný výboj vyskytnout, a indukované proudy tím spíš. Stejný průřez potom bude i na plyn. a vodovodní potrubí, pokud jsou z kovu. Protože ten bleskový proud, co přijde z těch panelů, musí někam odejít. A uzemnění má oproti těmhle rozvodům o dost větší přechodovej odpor proti zemi .
A kam umístit přep. ochranu? na rozhraní zón LPZ je to správný místo. Tj hned pod střechou. A jak se dá schovat rozvaděč? Třeba do konstrukce ze sádrokartonu nebo Cetrisu, obezdít, zasekat do zdi. Standartní postupy, nevymejšlet žádný blbosti. To už se mi mnohokrát vymstilo, to co dnes vypadá jako dobrej nápad a úspora peněz a práce se za deset a víc let vrátí nutností to předělat...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek