Fotovoltaické panely a sníh

Srovnání výkonů v zimním období, odmražování panelů, zimni údržba, čištění panelů v zimním období, péče o panely v zimě, zkušenosti s provozem v zimním období.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od joseff »

vata píše:já bych to tak neprožívala. Už třetí zimu zkrátka pozoruju, že panely rozmrznou samy. Když je sněhu opravdu mnoho a slunce málo, stačí očistit alespoň spodek (kam člověk dosáhne), zbytek sleze sám. Dnes třeba mi nasněžilo tak 10cm, v poledne to bylo už z panelů dole, ačkoliv celý den mrzlo.
No a když je takové počasí jako třeba včera, kdy za celý den mi 950Wp dalo 60Wh, tak je úplně jedno jestli ometáte nebo ne, těch pár Wh za tu námahu nestojí.
Jasne, jasne, ale neni horsi kombinace nez prazdna baterka + zasnezene panely + slunecne pocasi

Pokud je k panelum bezpecny pristup, tak za sebe hlasuju vsemi deseti pro ometani, protoze i kdyz jsou dny zamracene, kdy se vyrobi jen jednotky az desitky Wh, tak je jiste, ze jednou slunicko zase vyjde. Je jasne a vyzkousene, ze snih sleze i sam, ale rozdil muze byt propastny, protoze ten kdo ma prazdnou baterku a panely ometene, tomu se muze behem par slunecnich hodin nabit a kdo ma prazdnou baterku a ceka az snih z panelu sjede sam, tak mu muze zustat baterka prazdna ...
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od joseff »

matej píše:Vážení ešte jeden poznatok - nepripojený panel nepremieňa ani tých 15% na elektrinu a preto je teplejší!
Co presne myslis mateji nepripojenym panelem?

Panel/panely, ktery neni pripojeny k ostatnim panelum? Tzn. rozpojit propojene panely?
Nebo panel/panely, ktery neni pripojeny k regulatoru? Tzn. shodit jistic/pojistku mezi panely a regulatorem dobijeni?
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od 007ToMMaS »

myslím že to je myslené tak že neni uzatvorený obvod ktorým nepreteká prúd a napätie.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
PetrP
Příspěvky: 57
Registrován: úte lis 13, 2012 7:24 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od PetrP »

Dnes ráno jsem byl také ometat. Bohužel pořádně dosáhnu jen na krajní dva. Ostatní dělám jen nahrubo metlou připevněnou na dlohé tyči. Pod sněhem je ale namrznutá vrstva ledu, takže se to stejně moc nepovedlo. Je tak -7C, tak jsem zvědavej, jestli to vůbec slunko rozmarazí.
Obrázek
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od lwq »

No, dneska sem konecne vyfotil FVE u nas v ulici ...

Rano bylo tak -4st a tohle je o pul devaty foceny ... Myslim, ze *sun* to v tuhle chvilku uz ma bez problemu rozpusteny ...
Přílohy
fve_strasnicka.jpg
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od matej »

joseff píše:
matej píše:Vážení ešte jeden poznatok - nepripojený panel nepremieňa ani tých 15% na elektrinu a preto je teplejší!
Co presne myslis mateji nepripojenym panelem?

Panel/panely, ktery neni pripojeny k ostatnim panelum? Tzn. rozpojit propojene panely?
Nebo panel/panely, ktery neni pripojeny k regulatoru? Tzn. shodit jistic/pojistku mezi panely a regulatorem dobijeni?
Panel který nedodává nikam energii. Tzn. odpojen od regulátoru. Od ostatních panelů teoreticky není nutno odpojovat, protože panel s vyšším napětím (očištěný) když není tma, má vyšší napětí než panel pod sněhem a proto teče určitý proud z čistého panelu do panelu pod sněhem, čímž se trošku pomůže roztání panelu pod sněhem.
Samozřejmě tohle platí při paralelním spojení dvou panelů. Pokud je to sério-paralelně musí být čistá celá série aby z ní tekl proud do druhé série.
A všechno výšeuvedené neplatí pokud máme v sérií s panely místo pojistek diody!
Pravda a Láska zvítězí!.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od joseff »

PetrP píše:Dnes ráno jsem byl také ometat. Bohužel pořádně dosáhnu jen na krajní dva. Ostatní dělám jen nahrubo metlou připevněnou na dlohé tyči. Pod sněhem je ale namrznutá vrstva ledu, takže se to stejně moc nepovedlo. Je tak -7C, tak jsem zvědavej, jestli to vůbec slunko rozmarazí.
Obrázek
Ano, jak snih primrzne, tak uz se to neda. Ja jsem chtel vcera omest pote co prestalo snezit, protoze dnes melo byt slunecno, ale nez jsem se k tomu dostal, tak uz po 15. h byl snih primrzly a nedalo se to. Ted toho lituju, protoze od rana svitilo slunicko a mohlo byt *sun* -> *batt* , ale ted uz zalezlo a je stale pod nulou, tak uvidime, jestli jeste vyleze. Kazdopadne pokud namraza povoli, jdu na to hned.

PetrP: Z pudy se k panelum nedostanes? Stacilo by vytahnout 3 tasky uprostred pod polem panelu a z tohoto mista na vsechny pohodlne dosahnout - ale mozna tam mas pod krytinou nejakou folii jak se dava?
Uživatelský avatar
PetrP
Příspěvky: 57
Registrován: úte lis 13, 2012 7:24 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od PetrP »

Z půdy se tam nedostanu, ta střecha garáže je plechová. Ale teď už mám panely skoro čistý a i střecha je téměř bez sněhu. Ve stínu je sice -2, ale na slunku je +11 a pořád svítí. Ale myslím si, že kdybych ráno neodhrnul tu hlavní vrstvu, bylo by to mnohem horší.
Obrázek
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od rob.brno »

Sice je téma o FV, ale přidám něco o termice.
Dnes od rána do 12hod 8,3m2 daly soláry 3,4kwh. Na trubicích je cca 1cm sněhu a ledu. Tedy průměrný výkon i přes sníh na trubicích je 120W na m2. Tedy účinnost cca 15procent(počítáno s 800W na m2 intenzity ozáření).

Vakuové mají tu ne/výhodu, že dobře izolují, takže ten sníh moc nechce slézt.
Slunci zdar.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od bert »

Zdravím!
Trubicové termo panely mám skoro zvyslo a ešte som na nich sneh nevidel :lol: . Naopak teraz sa približujú k najlepšiemu osvetleniu a aj k najvyššej ročnej výkonnosti.
Čo sa týka fotovoltaiky, tam je to inak. Z amorfoch sneh skĺzol aj zo skoro ležatých. No panely na streche (poly a mono asi 45°), držia snech aj po celodennom slnku. Problém je asi v tom, že včera trochu zasvietilo, snech sa sĺzol z asi 25% plochy panelu a hned to primrzlo. Na to pripadalo ďalších 10cm snehu a slnko si s tým už dnes nepomohlo. Ja som nebol doma, takže manuálny "defrost" prebehne asi až ráno. Tak možno to dotlačí viac ako dnes 20Ah :(
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od 007ToMMaS »

rob.brno píše:Sice je téma o FV, ale přidám něco o termice.
Dnes od rána do 12hod 8,3m2 daly soláry 3,4kwh. Na trubicích je cca 1cm sněhu a ledu. Tedy průměrný výkon i přes sníh na trubicích je 120W na m2. Tedy účinnost cca 15procent(počítáno s 800W na m2 intenzity ozáření).

Vakuové mají tu ne/výhodu, že dobře izolují, takže ten sníh moc nechce slézt.
Slunci zdar.
počul som o tom že tie trubicové panely vedia prasknúť alebo proste že mráz utrhne tú vákuovú trubicu keď na tom je sneh a roztopí sa a zamrzne tým že sa voda rozpína tak že to proste utrhne.

Ináč môj stav panelov je tiež biedny ometám každý deň a nechce to ísť dole vôbec je to zamrznuté už asi 3dni :( včera aj dnes vyrobených 120W a to dnes celkom aj včera slnko svietilo ale tá vrstva ľadu robí svoje.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
dedo2
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od dedo2 »

Chvala bohu,ja takéto problémi so snehom nepoznám,nastavený tkz.zimný uhol/panely su kolmo/včera ráno o 9.00hod pri 20 ks.mono panelov 155 wp 5A VDAKA SNEHU a o 11.30hod 65A 8ks stacionalne o 12.00hod slnko svieti kolmo a 12ks otočné so sledovačom.Mne ten sneh dokonca vyhovuje.Trubicove panely mám už tretí rok a zatial bez problémov.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od 007ToMMaS »

dedo2:môhol by ste tiež nám predstaviť vašu FVE?:)

omietol som panely a potešili ma z tým a dávajú o 3A viac :)
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od rob.brno »

007ToMMaS píše:počul som o tom že tie trubicové panely vedia prasknúť alebo proste že mráz utrhne tú vákuovú trubicu keď na tom je sneh a roztopí sa a zamrzne tým že sa voda rozpína tak že to proste utrhne.
Tento problém nastává hlavně pokud se použije odrazný plech(ryna) pod trubicemi. Sníh propadne a zůstane ležet na rýně pod trubicí, při rozmrznutí se v tomto prostoru pěkně zhutní a při zamrznutí tlačí na trubice a ty praskají. V případě sněhu nad trubicemi, by k tomu docházet nemuselo, protože rozmrznutá hmota prostě propadne mezi trubicemi dolů.

Já ted budu muset řešit pár popraskyných trubic od krup. V létě padaly kroupy jako malé golfové míčky.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od 007ToMMaS »

to teda nepoteší moc taká situácia. Ak sa dá vymeniť iba samostatná trubica to je výhoda.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
dedo2
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od dedo2 »

rob.brno,no ste ste ma nepotešil,007ToMMaS,da sa vymenit aj jedna trubica a aj ja už predstavím moju FVE,ale neviem sem uniestnit foto,musím ešte trocha poštudovat a ak to nepojde musím sa spojit s mypower a poprosit o pomoc,momentálne na ampermetri 55,6A a svieti u nás slnko.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od bert »

U nás je slnko len také "zubaté". Ráno som mal strechu ešte prikritú od včera:
Rano.jpg
Po ometení je to lepšie:
ometene.jpg
To je pohľad z vnútra na západnú stranu. Východná strana sa mi až tak dobre nepodarila omiesť, lebo tam je horší prístup. Najlepšie (úplne do čista) som očistil iba južnú stranu. Tu je ešte pred čistením, po včerajšom celodennom slnku, ktoré som premeškal :( :
juh.jpg
Prajem všetkým veľa slnka a čisté panely. *sun*
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od rob.brno »

007ToMMaS píše:to teda nepoteší moc taká situácia. Ak sa dá vymeniť iba samostatná trubica to je výhoda.
Dá se vyměnit, je to Heatpipe. Ale i tak bude jedna za cca 300kč(vnitřek zůstane, měním jen skleněnou "termosku")
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od joseff »

Tak si pri dnesni snehove nadilce rikam, ze by vubec nebylo marne mit na panelech nejake sterace:) - pokud je panelu jen par, tak treba sterac z nejakeho autobusu nebo nakladaku:), pripadne pokud je panelu vice, tak vedle nich nainstalovat nejake kolejnicky a po tech by jezdilo neco co by je stiralo (treba nejake prkno opatrene gumou, aby se panely neposkodily) - mohlo by to byt nejak automaticke nebo na rucni pohon (tahalo by se za nejake lanko sem a tam) ...
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od 007ToMMaS »

mňa to tiež napadlo už dávnejšie. Dve kolajničky po krajoch paneloch po ktorých by behalo hore a dole niaka stierka ideálna by boli umelé štetinky si myslím guma by sa mi nepáči lebo by nezotrela všetko si myslím. A to by išlo od hora dole a keby to dojde dole zdvihlo by sa to o pár cm a potom by to išlo hore a potom dalo by to o tých pár cm dole a išlo by to zase dole... Aby to neťahalo hore ale aby to pekne sťiahlo dole strechou. Ale to je len predstava kvôli 4ks panelov čo mám čosi také robiť nebudem :D keby som ich mal 8 pod sebou ako sa to pôvodne plánovalo bolo by to viac na zamyslenie :) K počasiu dnes na to že celý deň padalo a predpokladám že aj padá ešte tak som to večer zhodil a šlo to samo :) Myslel som že bude mrznúť a nestalo sa tak teplota stále narastá.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek