Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000 VA

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000 VA

Příspěvek od Zak »

Zdravím,

plánuji hybridní třífázovou FVE na klíč (cca 9 kWp, 12 kWh baterie) a rozhoduji se mezi měniči Solax G4 a Victron (viz. předmět). Opravdu hodně jsem bádal a studoval a došel jsem z závěru, že si moc nedokážu odůvodnit dodatečnou investici do řešení od Victronu. Velmi bych ocenil každý názor na to, proč raději vzít Victron než ten Solax. Co jsem zatím nalezl jako body navíc pro Victron:

-čistý sinus (nedokážu zhodnotit, jak moc je toto vlastně důležité pro běžný rodinný dům)
-osvědčené řešení s tradicí (to je určitě pravda, ale na Solax jsem nikde nic špatného nenašel a na trhu už je také pár let...)
-robustní řešení s transformátory (nedokážu zhodnotit, jestli je opravdu o tolik lepší měnič s transformátory než měnič na bázi polovodičů)
-jde s ním "snáze" ostrovní provoz (ostrov neplánuji, může se to hodit, ale backup výstup má i Solax a také může fungovat jako ostrov, pokud vím - uvítám každou detailnější informaci)
-více méně nakloněn hračičkům, co chtějí systém sami řídit (rád bych si časem udělal automatizaci, Victron má kvalitní a veřejně dostupný modbus, ale k Solaxu už mám modbus dokumentaci také a zřejmě to také není problém)
-v zásadě z definice udělaná asymetrie, protože každý měnič hlídá jednu fázi (nicméně ten Solax to prý umí už velmi kvalitně, alespoň co jsem kde četl, navíc nově dokáže asymetricky do fáze posílat až 5 kW, což ten Multiplus 5000 VA nedovede...)

Body navíc pro Solax:
-lehčí a menší (pro mě celkem asi irelevantní)
-méně žere (to může být celkem podstatné, ale získat konkrétní čísla z reálného provozu je celkem složité)
-je výrazně levnější (řešení se Solaxem jsou o cca o 150 000 Kč levnější než řešení od Victronu, což je opravdu velký argument)

Budu opravdu rád za každou konkrétní informací od zdejších matadorů, která by mi pomohla při rozhodování.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od Diablo1st »

Pádne argumenty pre Victron:
- lahšia rozšíriteľnosť
- LV batérie

Ono každému vyhovuje niečo iné.
Pre bežný dom v dnešných dobách je už aj 3f pomaly zbytočnosť, stačila by silná 1f. Ak by stačila jedna silná fáza nie je treba dávať 3x Victron, ale len 2x a už je 50k Kč doma. Ďalej nie každý sa chce zapodievať byrokraciou a skončiť len na 10kWp. Ak chceš viac riešenie je jedine ostrov. Ale aj tak najväčší rozdiel je v baterkách. U Victronu máš LV, ktoré si vieš spraviť aj sám. Navyše idú veľmi ľahko rozšíriť po jednom packu. U HV je rozšírenie troška komplikovanejšie a sám si ich rozhodne nespravíš.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od Zak »

Diablo1st píše:Pádne argumenty pre Victron:
- lahšia rozšíriteľnosť
- LV batérie

Ono každému vyhovuje niečo iné.
Pre bežný dom v dnešných dobách je už aj 3f pomaly zbytočnosť, stačila by silná 1f. Ak by stačila jedna silná fáza nie je treba dávať 3x Victron, ale len 2x a už je 50k Kč doma. Ďalej nie každý sa chce zapodievať byrokraciou a skončiť len na 10kWp. Ak chceš viac riešenie je jedine ostrov. Ale aj tak najväčší rozdiel je v baterkách. U Victronu máš LV, ktoré si vieš spraviť aj sám. Navyše idú veľmi ľahko rozšíriť po jednom packu. U HV je rozšírenie troška komplikovanejšie a sám si ich rozhodne nespravíš.
Díky. Samozřejmě vím, že 1f by byla lepší. Chci to mít nicméně připojené k síti, takže bych nemohl jít přes 3,7 kWp, a hlavní důvod je ten, že většina mé spotřeby je ohřev TUV a vytápění pomocí tepelného čerpadla, které je 3f. Navíc mám i 3f splaškové čerpadlo ke kanalizaci a hlubinné čerpadlo ve studni. Takže s 1f si prostě nevystačím.

Ještě jsem dostal nějaké informace říkající, že Victron je obecně hlučnější než Solax (na tom asi bude něco pravdy, ale netestoval jsem to).

Pak jsem po webu četl, že Victron může být jakási příprava na to, že jednou vláda bude chtít FVE začít danit. Tady se přiznám, že vůbec netuším, jak by to mělo fungovat. Možná existuje domněnka, že ostrovy se nikdy danit nebudou :D
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od Atman »

Tak som sa rozpísal a zase to zmazal lebo tvoja odpoveď mnohé vysvetlila. Victron je hlučný, na 3kW hučí tak, že je počuť cez zatvorené dvere, som rád že som ho dal do dielne a nie do predsiene ako som pôvodne plánoval. Ale komfortná rozšíriteľnosť všetkého od victrona jednoduchým zapojením do GX cez ve.direct alebo usb je na nezaplatenie. A aj vrm portál poteší, k tomu aj kompletné nastavovanie parametrov cez web.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od Diablo1st »

U tých hybridov je najväčšia nevýhoda HV batérie a HV stringy. Z hľadiska účinnosti je to určite lepšie, ale z hľadiska DIY je to na prd, resp. nie každý chce mať v káblov nad 200V DC. Ak ti toto nevadí, tak určite Solax bude lepšia voľba ako Victron. Len sa mi zdá troška nevyvážená tá veľkosť batérie.
Na druhú stranu otázka je, či by ti vôbec schválili 3x5kVA Multiplus II, ktorý určite vie dodať do siete viac ako 3,7kW.

Proste univerzálne riešenie neexistuje a u FVE už vôbec nie. Večná dilema u bateriek HV vs. LV, u reglov HV vs. LV, u meničov samostatne (Victron, Studer) vs. All-in-one (axpert) :D
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od Zak »

Atman píše:Tak som sa rozpísal a zase to zmazal lebo tvoja odpoveď mnohé vysvetlila. Victron je hlučný, na 3kW hučí tak, že je počuť cez zatvorené dvere, som rád že som ho dal do dielne a nie do predsiene ako som pôvodne plánoval. Ale komfortná rozšíriteľnosť všetkého od victrona jednoduchým zapojením do GX cez ve.direct alebo usb je na nezaplatenie. A aj vrm portál poteší, k tomu aj kompletné nastavovanie parametrov cez web.
Právě jsem slyšel, že Victron je doporučené od obytných prostor mít přes 2 dveře, což me trochu vystrašilo. Já mám technickou místnost vlastně přístupnou ze vstupní chodby, která vede do obýváku s kuchyní a pracovny. Úplně člověk nechce slyšet bzučení trafa celý den.

To ovládání Victronu se mi líbí, to je pravda. S tou rozšiřitelností právě nevím, zda to pro mě má smysl - teď plánuji cca 9 kWp, pak třeba ještě někam ten poslední 1 kWp navěsím, ale tím to asi končí, pokud z toho neudělám ostrov, a to zase úplně nechci. Co se baterií týče, tam mi přijde, že i u toho Solaxu se dá navěsit baterií, že člověk pak neví, co s nima.
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od Zak »

Diablo1st píše:U tých hybridov je najväčšia nevýhoda HV batérie a HV stringy. Z hľadiska účinnosti je to určite lepšie, ale z hľadiska DIY je to na prd, resp. nie každý chce mať v káblov nad 200V DC. Ak ti toto nevadí, tak určite Solax bude lepšia voľba ako Victron. Len sa mi zdá troška nevyvážená tá veľkosť batérie.
Na druhú stranu otázka je, či by ti vôbec schválili 3x5kVA Multiplus II, ktorý určite vie dodať do siete viac ako 3,7kW.

Proste univerzálne riešenie neexistuje a u FVE už vôbec nie. Večná dilema u bateriek HV vs. LV, u reglov HV vs. LV, u meničov samostatne (Victron, Studer) vs. All-in-one (axpert) :D
Osobně bych do toho systému už následně nerad nějak výrazně zasahoval. Dokážu si představit připojení ještě 1 kWp panelů, až na ně někde bude místo, a třeba právě rozšíření baterie, až budou peníze. Což mimochodem kdybych nevzal Victron znamená, že bych si víc kWh v bateriích vzal asi rovnou. S HV v kabelech a bateriích obecně nemám problém - beru to tak, že pokud do toho "amatér" jako já moc nesahá, tak mu to asi ublížit nemůže.

Ohledně připojení 3x5VA Multiplus II mám mimochodem dost rozporuplné informace - některé firmy mi tvrdí, že to ČEZ v žádném případě nepřipojí a že max je 3X3000 VA, někdo mi tvrdí, že to vůbec není problém a normálně to lze. Celkově čím déle tu problematiku studuji, tím se mi zdá, že mám více černých míst.

Jinak je někdo schopen kvantitativně vyjádřit, jaký je rozdíl v účinnosti toho Solaxu s HV bateriemi cca 400-500 V a účinnosti Victronu se 48V bateriemi při konverzi na AC? Údajně to není málo, ale Victron v datasheetu má "až 96 %" a Solax v datasheetu "až 97,5 %", což se mi jako zásadní rozdíl nejeví. Samozřejmě je otázka, jak moc jsou ta čísla reálná a hlavně jaká jsou při nějaké běžné zátěži...
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od Dagus »

Victron mp2 3000VA jsem měl 3m volného prostoru od gauče, aktuálně mám MP2 5000VA 3m volneho prostoru od gauče a po výměně ventilátoru za slušný o něm nevím. Popsáno v mém vlákně za co vyměnit. Je to bez ztráty záruky. Ventilátor má ještě větší průtok vzduchu než origo. Problém je rezonance plechu a uchycení. Nikdo doma neřekne ani popel, že něco hučí a osobně jsem celkem hodně náročný na hluk a s ventilátorama co mám na AC rozvod vzduchu, se to nedá srovnávat a to jsem je již měnil za silent verze a ty mě štvou furt.
Za mě by vyhrál Victron, protože si do toho můžu sahat, pokud nechceš a budeš to používat jako blackbox, tak je to jedno. Bez modbus tcp bych systém již nechtěl. Snadno se mi na to roubuje automatizace domu a to mi s Victronem chodí božsky.
Přílohy
IMG_20220205_231432_edit_515387768166667.jpg
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od PavelR »

mám bod pro victron:

Nový VEN§US OS Large. Celkem zajímavě vypadající prostředí node-red. Můžeš si dělat svoje dešbordy atp. Ale hlavně to má grafický programování.
Podrařilo se mě tím vyčítat po modbusu tcp non victron věci. Pokud někdo chce nějaký jednoduchý automatizace tak to půjde bez nutnosti další krabičky.

například ovládat urověn SOC vsupem na GX jsem naposled řešil tímto
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od Diablo1st »

Mňa ešte napadla jedna vec a to spoľahlivosť pri all-in-one vs. oddelené mppt+menič.
Pre vysvetlenie - systém od Victronu = viac jednoúčelových zariadení, ktoré ak by sa pokazili, nie je nutné odstaviť komplet systém. Pri 10kWp budeš mať určite viac ako jeden mppt, čiže ak by jeden mppt odišiel pôjdeš na znížený výkon, ale funguješ. U All-in-one krabíc ak sa niečo pototo, tak ideš zo siete.
Samozrejme neviem do akej miery je toto relevantný bod, ale viac verím jednoúčelovým zariadeniam ako jednému blackboxu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od Zak »

Diablo1st píše:Mňa ešte napadla jedna vec a to spoľahlivosť pri all-in-one vs. oddelené mppt+menič.
Pre vysvetlenie - systém od Victronu = viac jednoúčelových zariadení, ktoré ak by sa pokazili, nie je nutné odstaviť komplet systém. Pri 10kWp budeš mať určite viac ako jeden mppt, čiže ak by jeden mppt odišiel pôjdeš na znížený výkon, ale funguješ. U All-in-one krabíc ak sa niečo pototo, tak ideš zo siete.
Samozrejme neviem do akej miery je toto relevantný bod, ale viac verím jednoúčelovým zariadeniam ako jednému blackboxu.
Pravda, nad tímto jsem také přemýšlel. Na druhou stranu Victron dává tuším 5 let záruky, na měnič Solax je nabízena myslím 10 let. Systém bych navíc chtěl tak jako tak s nějakou možností bypassu, aby při poruše bylo možné jednoduše jet prostě na ČEZ. Takže nějaký argument to je, ale prostě za tu cenu...tady doplním, že v našem místě jsou výpadky sítě opravdu hodně výjimečné.
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od Zak »

PavelR píše:mám bod pro victron:

Nový VEN§US OS Large. Celkem zajímavě vypadající prostředí node-red. Můžeš si dělat svoje dešbordy atp. Ale hlavně to má grafický programování.
Podrařilo se mě tím vyčítat po modbusu tcp non victron věci. Pokud někdo chce nějaký jednoduchý automatizace tak to půjde bez nutnosti další krabičky.

například ovládat urověn SOC vsupem na GX jsem naposled řešil tímto
Díky za tip - osobně jsem zatím předpokládal, že zkusím něco vymyslet s Home Assistantem, o Node Red jsem jen slyšel. Ale obecně v tomto směru praktické zkušenosti nemám.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od tomas »

Za cenu řešení s Vicronem si můžete koupit 3 kusy Solaxů a z hlediska spolehlivosti jste na tom ještě lépe, protože budete mít i při dvou pokažených Solaxech stále plný třífázový výkon z toho jednoho zbývajícího. Takže z hlediska spolehlivosti to srovnávejte při stejných financích. A když k tomu přidám i nutné regulátory nabíjení u Victronu, tak si ty Solaxy můžete za stejné peníze koupit minimálně 4.
Solax
+ HV akumulátory, jednoduché rozšiřování v principu podobné jako u panelů s optimizéry, nemusíte mít kabely nad 200A DC = větší bezpečnost - vodiče zahřívá proud ne napětí. Izolační stav je hlídán střídačem = větší bezpečnost.
+ větší účinnost, nemusíte platit a živit zbytečná trafa, elektronika je v principu stejná, jen ve Victronu pracují výkonové polovodiče na 48V a u Solaxu na cca 300-600V, takže v principu je u Victronu trafo navíc aby se zvýšilo napětí. Ovšem ještě předtím se to z panelů musí napřed snížit na 48V aby se to mohlo dostat do 48V akumulátoru a potom se to zase zvyšuje ztrátovým transformátorem. U Victronu tedy musíte do účinnost také započítat regulátory které napětí sníží na 48V, aby to bylo porovnatelné se Solaxem který již regulátor se dvěma MPPT obsahuje.
+ Solax funguje i bez akumulátoru.
A Node Red pracující s daty ze Solaxu je vidět zde: https://www.youtube.com/watch?v=y2nugkjSQO0&t=97s
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od Diablo1st »

tomas píše: + Solax funguje i bez akumulátoru.
Toto ma zaujalo, túto "on-grid" funkciu podporujú všetky hybridy od Solax či len niektoré modely? Čítal som manuál a o tomto som sa tam nič nedočítal.

Podľa mňa najväčšia výhoda LV riešenia je to, že si môžete poskladať baterky sám za polovičnú cenu. Ak sa použijú rackové batérie celé LV trošku stráca zmysel najmä teda u 3f systému.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od Zak »

Možná mě ještě napadl jeden plusový bod pro Victron - docela se mi líbí funkce Power assist, která umí vlastně doplňovat výkon z distribuční soustavy do spotřeby tak, aby nedošlo k přetížení hlavního jističe. V kombinaci s možností "držení" baterií na nějakém určitém SoC, aniž by se vybíjely (mimo výpadek napájení), mi to přijde jako parádní nástroj na vykrývání odběrových špíček. Dovedu si živě představit, že si třeba 5-10 % SoC nechám právě pro tento účel a na ČEZ zažádám o snížení jističe na 3x16 A. Každý rok ušetřím téměř 2000 Kč jen na platbách za jistič (a v budoucnosti asi i o dost více). Možná, že to nějak se Solaxem jde také, ale minimálně jsem to nedokázal v návodu jednoznačně identifikovat. Možná by na to už musela být nějaká automatizace.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od Dagus »

Jo to je fakt, ale bude to na těch +150tis stačit?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od Zak »

No asi ne, ale snažím se furt hledat pozitiva :-D Prostě jsem nějak čekal, že toho ten Victron umí nějak zázračně více...možná to je prostě opravdu tak drahé tou volbou třífáze, s kterou to možná úplně ekonomicky nepočítá.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od Dagus »

Tak za mě bych šel do 8 nebo 10kVA verze mp2 a přešel na 1F, ale když chceš 3faz. Osobně hlavní plus beru tak, že si do toho víc sáhnu, než do solaxu. Osobně mám elektrárnu jako hobby a to není ve smyslu, že se chodím koukat na blackbox, to tě přestane bavit za dva měsíce a pak už na to zapomeneš. Takhle si přidám aku, přidám regl, nakonfím relatka na cerbu, připojím vyčítání jímky, připojím si to do automatizace a to bych si u solaxu asi neudělal a když jsem viděl zatížení HV 14kWh aku od pylonu, 0.5C je 7kW, tak to mě moc neuspokojuje a tak pro mě další důvod, proč se mi hv blok baterek nelíbí.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
rob.brno
Příspěvky: 960
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od rob.brno »

Solax nabízí ve verzi G4 i 15kW střídač, 5kW na fázi už je docela dostačující.

Pro ten Victron mluví hlavně možnost samodomo baterií, je otázkou při jaké kapacitě se srovná cena za obě varianty. Proti sobě jde navýšení ceny za Victron a levnější cena samodomo baterií.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Solax X3 hybrid G4 vs trojitý Victron multiplus II 5000

Příspěvek od Diablo1st »

Skúsil som si to tak na rýchlo zrátať a mne vychádza, že cena pri 10kW meničoch a 300Ah baterke je približne rovnaká.
Čiže ak zoberieš 10kW Solax + 6ks pylontech H48050 + riadiaci modul je to "takmer" to isté ako 2x Multiplus II 5000kVa + 3x 150/70 + 304Ah samodomo.
Pri 15kW sa to ako tak vyrovná pri 400Ah baterke, ale je to hooodne približné porovnanie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek