Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
greatlama
Příspěvky: 41
Registrován: ned říj 31, 2021 10:09 am

Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od greatlama »

Dobry den,

mam 4.5kWp ongrid FVE elektrarnu bez baterii s akumulaci do boileru a akumulacni nadoby pro topeni. 10 x 450Wp v serii, menic RCT inveterter, wattrouter.

Po nedavnem vypadku elektriky jsem zacal premyslet, ze bych system doplnil o pidi offgrid cast. Dimenzovanou na male stovky wattu. Jde mi hlavne o zalohovani cerpadel v kotelne a lednice.

Cele je to velmi primitivni uloha, jedine co to komplikuje je velke vystupni napeti z panelu.

10x 450Wp panel v serii, Voc bude 49.05*10 = 491V, pri zapocteni vlivu mrazu (-35C) se dostanu nekam k 574V.

Nabijecky pro 600V a vice se uz prilis nedelaji a kdyz tak logicky pouze s velkymi vykony.

Panely prepojovat nechci, nechci z nich ani delat odbocku.

Neresili jste nekdo neco podobneho, at nevymyslim znovu kolo?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravím, něco cca +- podobného se řeší zde: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7661 avšak to neznamená přejít zcela na odkazované vlákno. Ve zdejším vlákně může diskuze zcela jistě pokračovat a odvíjet se jiným směrem.
greatlama
Příspěvky: 41
Registrován: ned říj 31, 2021 10:09 am

Re: Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od greatlama »

Diky za odpoved, jenom doplnim, ze zatim neplanuju pridavat dalsi panely. Rad bych se pripojil na soucasny string.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od mypower.cz »

greatlama píše:Diky za odpoved, jenom doplnim, ze zatim neplanuju pridavat dalsi panely. Rad bych se pripojil na soucasny string.
To se obávám, že vzhledem k ongrid povaze vaší současné FVE nebude možné. Ta bude mít zřejmě licenci a do té nebude možno zasáhnout stejně jako v případě odkazovaného vlákna.

Typická nevýhoda ongridu. I proto se toto fórum zaměřuje na ostrovy a poloostrovy, neb s ongridem je to většinou velká byrokratická pakárna.
greatlama
Příspěvky: 41
Registrován: ned říj 31, 2021 10:09 am

Re: Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od greatlama »

OK, jdu si nastudovat zakony... :(

Stejne bych mel rad pro pripad blackoutu nejake lacine reseni v supliku - neco typu
1) vytahnu DC kabely z menice
2) pripojim DC kabely do tajemne krabicky
3) natahnu prodluzovak k spotrebicum, ktere chci zalohovat.

Vite nekdo jak by tohle slo realizovat po technicke strance? Jde mi hlavne o ten nabijec, ktery by byl zaroven pro 600V a zaroven jenom na parset watu?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od mypower.cz »

Z ongridu máte určitě 230V výstup do domácnosti. Z tohoto nabíječ baterií, nabíjet baterie a na baterie připojit další měnič. Vytvoříte tak vlastně UPS. Ten pojede i když ongrid půjde kvůli výpadku sítě do kytek. V tomto je mimochodem ongrid úplně na 2 věci. Následně přikoupit další panely, udělat separé stringy, přes regulátory dobíjet výše uvedené baterie. Nebo to výše uvedený měnič bude umět sám (třeba Axpert nebo takové nějaké allinone). Do stávajícího ongridu nezasahovat. To zavání průserem.

Pak je ještě krok 4 a to zbavit se ongridu a vytvořit čistý poloostrov s docucáváním ze sítě.

Na to dle mého dojde, jak poznáte kouzlo toho nového ostrova, který chcete vytvořit. Klasika.
greatlama
Příspěvky: 41
Registrován: ned říj 31, 2021 10:09 am

Re: Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od greatlama »

To s tou "UPS" na 230V chapu a technicky to to nebyl problem. Ale neni to to co bych chtel.

Muj cil je preklenout pripadny blackout, ktery prijde jednou za X let a bude trvat v radu desitek hodin nebo jednotek dnu. V tu chvili je mi reseni s dobijenim z 230V nanic, protoze se mi muj ongrid menic vypne (resp. odpoji od AC site) a po vytluceni baterek z pridane "UPS" jsem na suchu.

Elektrika me zivi, prepojeni panelu se nebojim (pri dobre priprave jde jenom o precvaknuti konekoru do konektoru).

Tim, ze pouze odpojim panely od menice a pripojim je ke svemu ostrovu, se dle meho take nedopoustim zadneho "riskantniho" chovani, ktere by mohlo mit nejaky vliv na sit.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od mypower.cz »

Porusite licenci na vasi vyrobnu. To zavani pruserem, ale jak chcete.
greatlama
Příspěvky: 41
Registrován: ned říj 31, 2021 10:09 am

Re: Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od greatlama »

Ja z toho nemam zadnou radost... ...ani to neplanuju vyuzivat na denni bazi

Ale jestli si mam vybrat jestli behem blackoutu zmrznu a umru hlady nebo docasne zasahnu do FVE (musim si ty zakony dostudovat) pak...

Kazdopadne diky za upozorneni na pravni stranku veci, nenapadlo by me o tom takto uvazovat.

Jeste by me zajimalo jestli existuje technicke reseni meho problemu. Pokud by existovalo, pak by predpokladam bylo teoreticky mozne udelat znovu schvalovaci kolecko, aby bylo vse legalni.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od mypower.cz »

Technicke reseni, kdy vase zaloha funguje jako spotrebic a je bez zasahu do stavajiciho systemu a take se da rozsirit a dobudovat plnohodnotny ostruvek ci vetsi ostrov, jsem vam jiz napsal vyse. Samozrejme pokud ma nekdo z fora jiny napad, necht napise :))
greatlama
Příspěvky: 41
Registrován: ned říj 31, 2021 10:09 am

Re: Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od greatlama »

Jeste doplnim, ze elektrikou topim a hreju vodu v boileru. Plnohodnotny ostrov, myslim, v mem pripade nedava smysl... Behem topne sezony bych nemel baterie cim nabijet...

Delal jsem si k tomu nejakou rozvahu viz https://blog.root.cz/greatlama/navratnost-fve-v-r/ a pro baterie to vychazelo dost negativne. Jako hruby optimisticky odhad mi vyslo ze pocet dni, kdy bych do baterie mohl ulozit alespon 1.5kWh by byl pouze 150... (V lete se zase obavam, ze bych je nezvladnul vybit...)

Ted mam FVE cca 3 tydny v provozu a az na cca 6h blackout kvuli vetru jsem celkem nadseny (ono taky porad svitilo slunce),
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od mypower.cz »

Plnohodnotný ostrov je extrém. To mám třeba já na chatě a další menšina extrémních lidí. Běžná a většinová situace je ostrov s přepínáním na síť. Že by jste musel baterie zvládat vybít je nesmysl. Do toho vás přeci nikdo nenutí drtit to nadoraz. Návratnost FVE ... to je opravdu relativní. Návratnost DS je v nekonečnu. Nezapomeňte, že slunce vám fakturu nevystaví. A celkem pravidelně vyjde. Nikdo neříká, že je to stabilní zdroj, ale rozhodně vám slunce také nezdraží například 3x elektriku. Právě proto, že faktury nevystavuje. Na témata návratnosti je tu mnoho témat. Pokud máte finance na prvotní instalaci, takové, které můžete investovat, tak vás návratnost vůbec netankuje. Jsou mnohem větší hodnoty na vlastní nezávislé FVE než nějaká návratnost. Je to vzdáleně podobné jako jezdit MHD a autem.
greatlama
Příspěvky: 41
Registrován: ned říj 31, 2021 10:09 am

Re: Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od greatlama »

Spatne jsem se vyjadril, mel jsem na mysli zde propagovany poloostrov s docucavanim z DS. Jako reseni se mi to libi, ale v mem pripade to myslim nedava ekonomicky smysl.

Pokud budu uvazovat, ze pri soucasnych cenach by mi system s 7kWh baterii usetril treba 2000 Kc rocne. Tak je navratnost tak dlouha, ze se driv neco rozbije a navratnost se posune do nekonecna.

Pohyb cen energii v tom pochopitelne muze udelat sve.

Ale to trochu mimo muj dotaz... me by zajimal hlavne ten "vysokonapetovy" nabijec... :)
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od xmasin »

Teoreticky by mělo být možné využít AC coupling s Victronem s tím, že ongrid měnič by byl připojený na výstupu Victronu. V případě blackoutu by se Victron odpojil od sítě a dělal by pro dům a ongrid střídač vlastní mikrosíť. Podmínkou je, aby ongrid měnič uměl řízení výkonu podle frekvence, Victron doporučuje Fronius, ale teoreticky by to mělo být funkční s jakýmkoliv měničem, který podporuje řízení výkonu dle frekvence. Celé řešení je nutné nahlásit distributorovi jako změnu ve FVE, tedy pokud nebyla na dotace, pak není možné změnu udělat.
greatlama
Příspěvky: 41
Registrován: ned říj 31, 2021 10:09 am

Re: Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od greatlama »

AC coupling vypada zajimave, diky za tip. Vubec jsem to neznal, budu si to muset dostudovat.

Vypada to skoro jako perpetum mobile... :)

Ale uz mi to prijde pro moje potreby trochu jako overkill.
Diablo1st
Příspěvky: 1626
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od Diablo1st »

Zdravím, u Vás bude troška problém, lebo máte 3f menič (4,5kW 1f by Vám asi nepovolili).
Sú dva typy AC-Coupling:
- on-grid menič zapojený na vstupe do hybridného meniča
Tu sa dá použiť aj malý hybridný menič, ale pri výpadku siete on-grid nevyrába. Zariadenia na back-up výstupe z hybridného meniča sú zálohované z batérie.
- on-grid menič zapojený na výstupe z hybridného meniča
Všetko funguje aj pri výpadku siete, ale je potrebné mať hybridný menič s väčším výkonom ako on-grid. U Vás je toto nepoužiteľné, lebo by ste museli mať 3 takéto meniče, čo je blbosť.
Ak chcete zálohovať len pár stoviek wattov na krátku dobu existujú záložné zdroje pre kotol. Ja mám 300W so 40ah gélovou baterkou a čerpadlá mi to vie potiahnuť na pár hodín. Mám otestované len 4 hodiny, čo bol najdlhší výpadok u nás za posledné roky.
Ak by ste aj tak chceli rozšíriť on-grid o batérie, skúste pozrieť napr. Goodwe SBP, ale potreba myslieť hlavne na batérie a tie sú dosť drahé.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
greatlama
Příspěvky: 41
Registrován: ned říj 31, 2021 10:09 am

Re: Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od greatlama »

Panove diky za vase navrhy.

Asi to nakonec vyresim nejakym bastlenim... Snizujici menic asi ubastlit zvladnu, akorat to pri me rychlosti bude tak za 10 let... :(

Nabijecka a stridac uz se pro tech par set wattu koupit celkem levne...
greatlama
Příspěvky: 41
Registrován: ned říj 31, 2021 10:09 am

Re: Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od greatlama »

Jeste jsem chvili hledal a nasel jsem toto https://www.digikey.com/en/products/det ... 4/13531066

Asi to bude vicemene resit moje potreby. Nema to sice MPPT , ale vzhledem k tomu ze z panelu 4.5kWp budu brat jenom 150W, tak se na MPPT muzu asi vykaslat.

Neboli "finalni" blackoutove reseni bude asi vypadat takhle

panely 250VDC az 600VDC -> PV150-29B24 -> 24VDC nabijecka -> zhruba 12VDC baterie -> menic 12VDC/230VAC -> zasuvka
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Doplneni male offgrid k soucasne ongrid

Příspěvek od tomas »

Něco podobného dělá i firma BKE:
https://www.bke.cz/cs/produkty/ss-31-xxx-din
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek