Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od proasnet »

Ahoj všichni, prosím o radu, ohledně paralelního spojení akumulátorů různých kapacit a různých technologií.
Jedna věc je teorie, druhá je praxe. Větu: nespojovat akumulátory různých kapacit, jsem samozřejmě četl hodněkrát, a souhlasím s ní v sériovém zapojení, to dává logiku. U paralelního zapojení je samozřejmě jasné, že akumulátory musejí mít stejná napětí, to taky dává logiku.
Můžu zapojit k sobě paralelně akumulátory 24V s kapacitou 150 Ah + 150 Ah + 180 Ah + 80 Ah ? Každá z těchto kapacit je série dvou stejných ! aku 12V + 12V. Tedy teoreticky výsledná kapacita = 560Ah?
A perla toho všeho: Ty aku 2x 150 Ah jsou VRLA a ty aku 180 Ah a 80 Ah jsou s tekutým elektrolytem stejné výrobní řady.
Všechny jsou trakční, všechny podle kat. listů mají nabíjení 29,2V a float 28,6V ( už součet 12 + 12 ).
Předpokládal bych společný nabíjecí proud 60A ( v nastavení měniče je proud po krocích 10A s 60A je maximum ).
Každou větev bych jistil nožovou pojistkou 100A kromě té 80 Ah, tam bych dal nožovou pojistku 40A.
Díky
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od vlkazajac »

"...nabíjení 29,2V a float 28,6V..."

To bude určite preklep. Zrejme ide o napätia ekvalizácie / absorpcie. Float bude niekde okolo 27 V.

Pozastavil by som sa nad vzájomným zapojením batérií. Základná nevýhoda olovených 12 V batérií je, že sú v blokoch šiestich článkov. Potom v praxi dochádza vekom ku kolapsu batérie a k ohrozeniu celého packu kvôli jedinému článku, ktorý zlyhá ako prvý. Dá sa tento marazmus aspoň trochu oddialiť, ak sa pre 12 + 12 V použije balancér, ktorý bude vyrovnávať obidve polovičky.
Tu sú dve možnosti. Buď použiť pre každú sériu osobitný balancér, alebo prepojiť navzájom všetky "stredy" a pripojiť k packu jediný balancér. Druhá možnosť znamená ale potrebu dvojnásobného počtu pojistiek. Pre kĺud v duši je potom výhodné občas prehodiť batérie v jednom sériovom zapojení ( nie všetky naraz, pochopiteľne ). Istíme každú batériu resp. každé nezávislé sériové zapojenie.

Poistky používam plieškové ( automobilové ) v púzdre pre istenie každej batérie v zapojení 24 V so spoločným stredom. Sú do 50 A.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Matess
Příspěvky: 1511
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od Matess »

problém proč se to nemá dělat je různý vnitřní odpor baterií. Tzn nejde tak o to že by to napěťově nesedělo, ale problém je v rozložení proudu. Můžeš spojit cokoliv pokud i nejslabší baterie zvládne plný proud zátěže a prakticky u olova to asi nemá smysl řešit a prostě si to spoj.

Problém nastává u lifepo4 kdy máš jednu baterku s kapacitou třeba 200Ah a máš ji nějakou dobu a taháš z toho proudy až 100A (takže na maximu baterie) a rozhodneš se přikoupit další střídač a další 200Ah baterii. Pokud tady ty baterky spojíš (což pro paralelní provoz střídačů musíš), tak starší baterie bude mít jiný vnitřní odpor než ta nová a může se stát že v zátěži proud z obou baterií nepůjde na půl ale půjde nejdříve z dobré baterky, potom z obou stejně a potom z té slabší - budeš tedy krátkodobě přetěžovat baterii proudově.

To stejné platí pokud chceš kombinovat olovo a lifepo.... lifepo4 je mnohem tvrdší takže se začne vybíjet první a potom se teprve přídá olovo. To že je olovo na 50% když je lifepo na 10% bych neřešil... stejně olovo nemá chodit pod 50% ale problém spojit různé packy to je protože každá taková baterie musí být schopna dodat celý špičkový proud samostatně a potom je to v pohodě.

Ironicky to částečně řeší delší kabel k baterii který zvedne odpor a díky němu se proudy rozdělí.
Franta2776
Příspěvky: 2380
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od Franta2776 »

Jedna věc je teorie. ale strom života bývá zelený.Nejlepší je praktická zkouška spojit zatěžovat a měřit.Pokud se ti nebude zdát rozpojit a hledat jiná řešení.Nenapsal jsi nic o tom jak moc to vybíjíš a jakými proudy.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
cipis
Příspěvky: 4313
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od cipis »

Přesně touto cestou se vydám i já, potřeba dvou pojistek na každém sériovém páru je nutná, protože na každé pojistce je úbytek, s jednou by to balancér "posunoval" právě o ten úbytek.
Předpokládám na každý "druh" baterií jeden balancér, tj. třeba na x dvojic baterií 80Ah jeden balancér, na dalších x dvojic 100Ah další balancér atd. Tedy středy budou spojené jen u stejných baterií. U mě to vychází na 3 ks.
vlkazajac píše:, alebo prepojiť navzájom všetky "stredy" a pripojiť k packu jediný balancér. Druhá možnosť znamená ale potrebu dvojnásobného počtu pojistiek. Pre kĺud v duši je potom výhodné občas prehodiť batérie v jednom sériovom zapojení ( nie všetky naraz, pochopiteľne ). Istíme každú batériu resp. každé nezávislé sériové zapojenie.

Poistky používam plieškové ( automobilové ) v púzdre pre istenie každej batérie v zapojení 24 V so spoločným stredom. Sú do 50 A.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od proasnet »

Franta2776 píše:Jedna věc je teorie. ale strom života bývá zelený.Nejlepší je praktická zkouška spojit zatěžovat a měřit.Pokud se ti nebude zdát rozpojit a hledat jiná řešení.Nenapsal jsi nic o tom jak moc to vybíjíš a jakými proudy.
Ano zapoměl jsem uvádět proudy.
Nabíjení: jak jsem psal tak 50A nebo 60A
Vybíjení - klidový stav domácnosti je cca 500W a když už nedává FV tak to bere cca 20A z aku. Občas kávovar, to pak šplhne i na 60A. Měnič dokáže tahat z aku maximálně 1500W = 62A. Víc by tam jít nemělo..
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od proasnet »

Předpokládám na každý "druh" baterií jeden balancér, tj. třeba na x dvojic baterií 80Ah jeden balancér, na dalších x dvojic 100Ah další balancér atd. Tedy středy budou spojené jen u stejných baterií. U mě to vychází na 3 ks.
K těm 4ks aku které bych přidal ( 12V 150Ah ) jsem dostal i balancer HA02, to je balancer na 4 aku, který je vnitřně izolovaný, takže dokáže i 2 banky po 24V ( toto jsem si prověřoval na netu jestli to jde a někde na foru https://powerforum.co.za/topic/1252-ha-02-balancers/ to někdo tak má, takže to jde ) a u těchto 4 aku bych spojil středy, takže by to bylo na polovinu balanceru.
Druhá polovina balanceru by byla na ty tekuté 180Ah, a ty tekuté 80Ah bych možná dal i pryč.

A s těmi pojistkami, když nebude pro každé aku pojistka, ale pro každý sériový string, tak balancer může být připojený přímo k aku, ne přes pojistku, ne? Nebo to platí jen když budu spojovat středy?
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od proasnet »

...nabíjení 29,2V a float 28,6V...
Float má překlep, jo 27,6V a absorbce 29,2V

Float mám ale taky nastavený momentálně na 29,2V. A to proto, že měnič je klon akxpertu a ten má svojí chybu že jakmile dosáhne napětí absorbce, tak hned padne na float a nenabíjí absorbcí nějaký čas. Vzhledem k tomu, že baterie nejsou v klidu, buď nabíjím nebo vybíjím, a cyklicky denně, tak na těch 29,2V se udrží jen pár hodin, ten float nemá smysl, o tomto divném triku jsem četl také v zahraničním fóru kde se ta chyba axpertu řešila. Zkusil jsem to a baterie se má líp. Předtím se dlouhodobě pohybovala v nenabitým stavu...

12V 150Ah jsou tyto aku
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... UyF8mJCc0m

12V 180Ah jsou tyto aku
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... HR1-kBUtsN
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od vlkazajac »

cipis píše:Přesně touto cestou se vydám i já, potřeba dvou pojistek na každém sériovém páru je nutná, protože na každé pojistce je úbytek, s jednou by to balancér "posunoval" právě o ten úbytek.
Předpokládám na každý "druh" baterií jeden balancér, tj. třeba na x dvojic baterií 80Ah jeden balancér, na dalších x dvojic 100Ah další balancér atd. Tedy středy budou spojené jen u stejných baterií. U mě to vychází na 3 ks.
Balancér sa pripája na svorky + / - a spoločný stred, poistka ak je jedna, je až za niektorým pólom batérie. Balancér je teda nezávislý na úbytku napätia na poistke "za".
Momentálne mám pripojených
4 x 70 Ah štartovačky kalcium ( cca 5 rokov ),
4 x 70 Ah VRLA AGM ( 6 - 10 ??? rokov ),
2 x 65 Ah VRLA GEL ( 8 rokov )
na jedinom balancéri, netreba 3 ani 4 balancéry. Ale pripomínam, že sem-tam jeden pár batérií prehodím rošádou.

Pozor na linkované vyjadrenia o balancéri HA02. Je rozdiel, čo si niekto myslí a čo je overené. Je to balancér určený pre 4 batérie v sérii a moc by som sa divil, keby sa dal použiť namiesto dvoch balancérov 12 + 12 V v paralelnom zapojení.

Čítam linkované datalisty batérií a dosť ma to desí :
poľské :
13,5 - 13,8 V float
14,4 - 15,0 V absorpcia ( možno vrátane ekv. )
Banner :
neudané V pre float
15,3 - 16,2 V absorpcia ( možno vrátane ekv. )

Podľa dokumentácie je vlastne vylúčené nabíjať batérie spoločne *fall* !

V skutočnosti je potrebné podriadiť nabíjanie "nízkonapäťovej" VRLA a nepreháňať to s napätím.

Vôbec neverím, že poľská AGM nabíjaná nad 14,4 V vydrží v systéme nejaký významný čas, hexne ako Dán na púšti veľkým smädom.

( Pri tejto debate máme dúfam všetci na mysli aj teplotnú korekciu pre napätia batérií )
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
cipis
Příspěvky: 4313
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od cipis »

Pojistka až za je ale k jištění celého bloku/celé poskládané baterie, tedy ne k ochraně jednotlivých baterií.
Tedy jistí akorát nadměrný proud z/do celého bloku.
Nezabrání tomu, když se šlusnou desky v jednom aku, že ty paralelně zapojené aku začnou tlačit maximální možný proud do toho zkratovaného kusu. Tedy celý ten blok půjde do háje.
Chci jistit jednotlivé páry, no a právě kvůli balancéru tam ty pojistky musí být dvě stejné, aby na jedné půlce toho páru nebylo o úbytek na pojistce míň.
Celý bateriový blok hodlám připojit buď jen přes odpínač anebo přes DC jistič s patřičnou hodnotou.

Aktuálně mám 12 ks 80Ah baterií, vždy tři a tři páry po jednom balancéru, plánuji připojit třetí blok, 6 ks 100Ah baterií, se třetím balancérem. A vzhledem k tomu, že je tam zatím jištění akorát 16mm2 propojovacím vodičem, tedy žádné, tak mě ty zkratové proudy začínají kapnu znervózňovat.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od vlkazajac »

jj, prehliadol som význam "...třeba na x dvojic baterií 80Ah jeden balancér,..."
Mám to v zásade rovnako - 5 párov na jednom balancéri a každá batéria cez poistku.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od proasnet »

Pozor na linkované vyjadrenia o balancéri HA02. Je rozdiel, čo si niekto myslí a čo je overené. Je to balancér určený pre 4 batérie v sérii a moc by som sa divil, keby sa dal použiť namiesto dvoch balancérov 12 + 12 V v paralelnom zapojení.

Čítam linkované datalisty batérií a dosť ma to desí :
Tak jsem to v pátek zapojil. Teda 3 banky s 3 pojistkami 100A a na ty 2 banky AGM jsem dal ten balancer HA02.
Co se týká balanceru, tak skutečně funguje jak jsem psal výše s odkazem na jiné fórum. Je to vlastně napsané i v manuálu od balanceru, že se může použít buď na 4x12V v sérii nebo 2 x 2 12V sérioparalelně.

Co se týká akumulátorů AGM, koupil jsem je za hubičku jako 3 leté s tvrzením majitele že je vybíjel ze 100% na 70%, tedy o 30%....kdo ví.
Kapacitu mají, i když se mi nezdá že plnou, ale to jsem ani nečekal.. A u těchto aku, myslím že je to jako se vším, nebrandovaný výrobce a značkuje obchodník.... ono totiž těchto aku je na netu celá řada se stejnými parametry i detailním vzhledem, ale s různými značkami.. taky, kdo ví...
Měřil jsem i úbytek napětí na pojistkách a bylo cca 9 mV. Středy 4 AGM jsem nespojil mezi sebou. Každé 2ks mají svou pojistku a každé 2 ks jednu půlku balanceru HA2.
U těch 2 ks s tekutým elektrolytem balancer nemám, ale mají úplně stejné napětí. A také mají svou pojistku.
Při nabíjení ze začátku pijou ty kyselinové nejvíc, pak se přidávají AGM, a opačně při konci nabíjení.

Ten banner má podle českého návodu 13,8V float. Napětí obou typů aku jsem nastavil tak, aby vyhovovalo oběma typům aku.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od vlkazajac »

"...Je to vlastně napsané i v manuálu od balanceru, že se může použít buď na 4x12V v sérii nebo 2 x 2 12V sérioparalelně.
..."
Neviem aký máš manuál, ale napr. v tomto :

https://www.battery-import.cz/user/rela ... ha02-1.pdf

nie je napísané, že sa môže použiť aj sérioparalelné zapojenie. Jedna schéma je pre sériové zapojenie 4x12 V a druhá pre 2x12 V a 2x12 V bez vzájomného pripojenia na spoločné zbernice. Je dokonca červeným výslovne zdôraznené toto :

"2. Zabraňte vzájemnému dotyku jakýchkoliv osmi koncovek. "

Je na Tebe, aby si teraz preveril, či máš rovnaké napätia na každej batérii ( s rozdielom max cca 10 mV pri nesvietiacich diódach ).

Ak to funguje, potešíš plénum...
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
cipis
Příspěvky: 4313
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od cipis »

No hlavně ty slovní popisy jsou na dvě věci ... Schéma vystačí za celý odstavec. Alespoň v malování něco načmárat, ať je představa.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od proasnet »

Na tomti linku, ktery uz jsem v preschozim prispevku uvedl, je diskuse prave o serio paralelnim zapojeni HA2.
https://powerforum.co.za/topic/1252-ha-02-balancers/
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od petrd »

dotaz... myslíte že dává smysl propojovat jednotlivé články ?
Přílohy
b.jpg
b.jpg (10.05 KiB) Zobrazeno 7304 x
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od proasnet »

petrd píše:dotaz... myslíte že dává smysl propojovat jednotlivé články ?
Vždyť je to přesně v tom odkazu co jsem teď psal. Vlákno má 3 stránky.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
RoKur
Příspěvky: 7
Registrován: stř črc 28, 2021 11:39 am
Lokalita: Jeseníky
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1900
Kapacita baterie [kWh]: 15
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od RoKur »

Můj názor je ten, že balancery by se měly používat na jednotlivé články. Tam to má smysl.
Používat balancer na celé baterie, kde jedna baterie se skládá ze 6 článků skoro nic neřeší. Protože vždy bude docházet k tomu, že některé články v baterii budou přebíjené a tím se bude zkracovat jejich životnost.
cipis
Příspěvky: 4313
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od cipis »

Výborná rada, přímo k danému dotazu ... :wall:

Samozřejmě je ideální, když můžeš balancovat každý jednotlivý článek. Ale tohle není sestava x článků, ale dvou hotových akumulátorů, takže je to balancér na 2x 12V, a furt násobně lepší situace, než když by se tam nedalo nic ... Tedy rozhodně to má smysl.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od proasnet »

Tak po pár dnech sledování, zatím to funguje, i balancuje jak má. Ovšem ty VRLA už nemají původní kapacitu, ale byly za babku, tak to myslím pomohlo i té tekuté baterce, že ji míň vybíjím.
Mám nastavené přepnutí do Line Mode při 24V. Předpokládám že to je napětí při zátěži ( obvykle 20A saje měnič z baterií v daný večerní čas ). Pak po odpojení zátěže skoční napětí baterie na 24,8V, to by odpovídalo asi 30% vybití
Přílohy
DOD.xlsx
(10.83 KiB) Staženo 159 x
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek