Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
proasnet
Příspěvky: 358
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od proasnet »

Ahoj všichni, prosím o radu, ohledně paralelního spojení akumulátorů různých kapacit a různých technologií.
Jedna věc je teorie, druhá je praxe. Větu: nespojovat akumulátory různých kapacit, jsem samozřejmě četl hodněkrát, a souhlasím s ní v sériovém zapojení, to dává logiku. U paralelního zapojení je samozřejmě jasné, že akumulátory musejí mít stejná napětí, to taky dává logiku.
Můžu zapojit k sobě paralelně akumulátory 24V s kapacitou 150 Ah + 150 Ah + 180 Ah + 80 Ah ? Každá z těchto kapacit je série dvou stejných ! aku 12V + 12V. Tedy teoreticky výsledná kapacita = 560Ah?
A perla toho všeho: Ty aku 2x 150 Ah jsou VRLA a ty aku 180 Ah a 80 Ah jsou s tekutým elektrolytem stejné výrobní řady.
Všechny jsou trakční, všechny podle kat. listů mají nabíjení 29,2V a float 28,6V ( už součet 12 + 12 ).
Předpokládal bych společný nabíjecí proud 60A ( v nastavení měniče je proud po krocích 10A s 60A je maximum ).
Každou větev bych jistil nožovou pojistkou 100A kromě té 80 Ah, tam bych dal nožovou pojistku 40A.
Díky
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od vlkazajac »

"...nabíjení 29,2V a float 28,6V..."

To bude určite preklep. Zrejme ide o napätia ekvalizácie / absorpcie. Float bude niekde okolo 27 V.

Pozastavil by som sa nad vzájomným zapojením batérií. Základná nevýhoda olovených 12 V batérií je, že sú v blokoch šiestich článkov. Potom v praxi dochádza vekom ku kolapsu batérie a k ohrozeniu celého packu kvôli jedinému článku, ktorý zlyhá ako prvý. Dá sa tento marazmus aspoň trochu oddialiť, ak sa pre 12 + 12 V použije balancér, ktorý bude vyrovnávať obidve polovičky.
Tu sú dve možnosti. Buď použiť pre každú sériu osobitný balancér, alebo prepojiť navzájom všetky "stredy" a pripojiť k packu jediný balancér. Druhá možnosť znamená ale potrebu dvojnásobného počtu pojistiek. Pre kĺud v duši je potom výhodné občas prehodiť batérie v jednom sériovom zapojení ( nie všetky naraz, pochopiteľne ). Istíme každú batériu resp. každé nezávislé sériové zapojenie.

Poistky používam plieškové ( automobilové ) v púzdre pre istenie každej batérie v zapojení 24 V so spoločným stredom. Sú do 50 A.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Matess
Příspěvky: 1691
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od Matess »

problém proč se to nemá dělat je různý vnitřní odpor baterií. Tzn nejde tak o to že by to napěťově nesedělo, ale problém je v rozložení proudu. Můžeš spojit cokoliv pokud i nejslabší baterie zvládne plný proud zátěže a prakticky u olova to asi nemá smysl řešit a prostě si to spoj.

Problém nastává u lifepo4 kdy máš jednu baterku s kapacitou třeba 200Ah a máš ji nějakou dobu a taháš z toho proudy až 100A (takže na maximu baterie) a rozhodneš se přikoupit další střídač a další 200Ah baterii. Pokud tady ty baterky spojíš (což pro paralelní provoz střídačů musíš), tak starší baterie bude mít jiný vnitřní odpor než ta nová a může se stát že v zátěži proud z obou baterií nepůjde na půl ale půjde nejdříve z dobré baterky, potom z obou stejně a potom z té slabší - budeš tedy krátkodobě přetěžovat baterii proudově.

To stejné platí pokud chceš kombinovat olovo a lifepo.... lifepo4 je mnohem tvrdší takže se začne vybíjet první a potom se teprve přídá olovo. To že je olovo na 50% když je lifepo na 10% bych neřešil... stejně olovo nemá chodit pod 50% ale problém spojit různé packy to je protože každá taková baterie musí být schopna dodat celý špičkový proud samostatně a potom je to v pohodě.

Ironicky to částečně řeší delší kabel k baterii který zvedne odpor a díky němu se proudy rozdělí.
Franta2776
Příspěvky: 2913
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od Franta2776 »

Jedna věc je teorie. ale strom života bývá zelený.Nejlepší je praktická zkouška spojit zatěžovat a měřit.Pokud se ti nebude zdát rozpojit a hledat jiná řešení.Nenapsal jsi nic o tom jak moc to vybíjíš a jakými proudy.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
cipis
Příspěvky: 5038
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od cipis »

Přesně touto cestou se vydám i já, potřeba dvou pojistek na každém sériovém páru je nutná, protože na každé pojistce je úbytek, s jednou by to balancér "posunoval" právě o ten úbytek.
Předpokládám na každý "druh" baterií jeden balancér, tj. třeba na x dvojic baterií 80Ah jeden balancér, na dalších x dvojic 100Ah další balancér atd. Tedy středy budou spojené jen u stejných baterií. U mě to vychází na 3 ks.
vlkazajac píše:, alebo prepojiť navzájom všetky "stredy" a pripojiť k packu jediný balancér. Druhá možnosť znamená ale potrebu dvojnásobného počtu pojistiek. Pre kĺud v duši je potom výhodné občas prehodiť batérie v jednom sériovom zapojení ( nie všetky naraz, pochopiteľne ). Istíme každú batériu resp. každé nezávislé sériové zapojenie.

Poistky používam plieškové ( automobilové ) v púzdre pre istenie každej batérie v zapojení 24 V so spoločným stredom. Sú do 50 A.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
proasnet
Příspěvky: 358
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od proasnet »

Franta2776 píše:Jedna věc je teorie. ale strom života bývá zelený.Nejlepší je praktická zkouška spojit zatěžovat a měřit.Pokud se ti nebude zdát rozpojit a hledat jiná řešení.Nenapsal jsi nic o tom jak moc to vybíjíš a jakými proudy.
Ano zapoměl jsem uvádět proudy.
Nabíjení: jak jsem psal tak 50A nebo 60A
Vybíjení - klidový stav domácnosti je cca 500W a když už nedává FV tak to bere cca 20A z aku. Občas kávovar, to pak šplhne i na 60A. Měnič dokáže tahat z aku maximálně 1500W = 62A. Víc by tam jít nemělo..
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
proasnet
Příspěvky: 358
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od proasnet »

Předpokládám na každý "druh" baterií jeden balancér, tj. třeba na x dvojic baterií 80Ah jeden balancér, na dalších x dvojic 100Ah další balancér atd. Tedy středy budou spojené jen u stejných baterií. U mě to vychází na 3 ks.
K těm 4ks aku které bych přidal ( 12V 150Ah ) jsem dostal i balancer HA02, to je balancer na 4 aku, který je vnitřně izolovaný, takže dokáže i 2 banky po 24V ( toto jsem si prověřoval na netu jestli to jde a někde na foru https://powerforum.co.za/topic/1252-ha-02-balancers/ to někdo tak má, takže to jde ) a u těchto 4 aku bych spojil středy, takže by to bylo na polovinu balanceru.
Druhá polovina balanceru by byla na ty tekuté 180Ah, a ty tekuté 80Ah bych možná dal i pryč.

A s těmi pojistkami, když nebude pro každé aku pojistka, ale pro každý sériový string, tak balancer může být připojený přímo k aku, ne přes pojistku, ne? Nebo to platí jen když budu spojovat středy?
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
proasnet
Příspěvky: 358
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od proasnet »

...nabíjení 29,2V a float 28,6V...
Float má překlep, jo 27,6V a absorbce 29,2V

Float mám ale taky nastavený momentálně na 29,2V. A to proto, že měnič je klon akxpertu a ten má svojí chybu že jakmile dosáhne napětí absorbce, tak hned padne na float a nenabíjí absorbcí nějaký čas. Vzhledem k tomu, že baterie nejsou v klidu, buď nabíjím nebo vybíjím, a cyklicky denně, tak na těch 29,2V se udrží jen pár hodin, ten float nemá smysl, o tomto divném triku jsem četl také v zahraničním fóru kde se ta chyba axpertu řešila. Zkusil jsem to a baterie se má líp. Předtím se dlouhodobě pohybovala v nenabitým stavu...

12V 150Ah jsou tyto aku
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... UyF8mJCc0m

12V 180Ah jsou tyto aku
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... HR1-kBUtsN
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od vlkazajac »

cipis píše:Přesně touto cestou se vydám i já, potřeba dvou pojistek na každém sériovém páru je nutná, protože na každé pojistce je úbytek, s jednou by to balancér "posunoval" právě o ten úbytek.
Předpokládám na každý "druh" baterií jeden balancér, tj. třeba na x dvojic baterií 80Ah jeden balancér, na dalších x dvojic 100Ah další balancér atd. Tedy středy budou spojené jen u stejných baterií. U mě to vychází na 3 ks.
Balancér sa pripája na svorky + / - a spoločný stred, poistka ak je jedna, je až za niektorým pólom batérie. Balancér je teda nezávislý na úbytku napätia na poistke "za".
Momentálne mám pripojených
4 x 70 Ah štartovačky kalcium ( cca 5 rokov ),
4 x 70 Ah VRLA AGM ( 6 - 10 ??? rokov ),
2 x 65 Ah VRLA GEL ( 8 rokov )
na jedinom balancéri, netreba 3 ani 4 balancéry. Ale pripomínam, že sem-tam jeden pár batérií prehodím rošádou.

Pozor na linkované vyjadrenia o balancéri HA02. Je rozdiel, čo si niekto myslí a čo je overené. Je to balancér určený pre 4 batérie v sérii a moc by som sa divil, keby sa dal použiť namiesto dvoch balancérov 12 + 12 V v paralelnom zapojení.

Čítam linkované datalisty batérií a dosť ma to desí :
poľské :
13,5 - 13,8 V float
14,4 - 15,0 V absorpcia ( možno vrátane ekv. )
Banner :
neudané V pre float
15,3 - 16,2 V absorpcia ( možno vrátane ekv. )

Podľa dokumentácie je vlastne vylúčené nabíjať batérie spoločne *fall* !

V skutočnosti je potrebné podriadiť nabíjanie "nízkonapäťovej" VRLA a nepreháňať to s napätím.

Vôbec neverím, že poľská AGM nabíjaná nad 14,4 V vydrží v systéme nejaký významný čas, hexne ako Dán na púšti veľkým smädom.

( Pri tejto debate máme dúfam všetci na mysli aj teplotnú korekciu pre napätia batérií )
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
cipis
Příspěvky: 5038
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od cipis »

Pojistka až za je ale k jištění celého bloku/celé poskládané baterie, tedy ne k ochraně jednotlivých baterií.
Tedy jistí akorát nadměrný proud z/do celého bloku.
Nezabrání tomu, když se šlusnou desky v jednom aku, že ty paralelně zapojené aku začnou tlačit maximální možný proud do toho zkratovaného kusu. Tedy celý ten blok půjde do háje.
Chci jistit jednotlivé páry, no a právě kvůli balancéru tam ty pojistky musí být dvě stejné, aby na jedné půlce toho páru nebylo o úbytek na pojistce míň.
Celý bateriový blok hodlám připojit buď jen přes odpínač anebo přes DC jistič s patřičnou hodnotou.

Aktuálně mám 12 ks 80Ah baterií, vždy tři a tři páry po jednom balancéru, plánuji připojit třetí blok, 6 ks 100Ah baterií, se třetím balancérem. A vzhledem k tomu, že je tam zatím jištění akorát 16mm2 propojovacím vodičem, tedy žádné, tak mě ty zkratové proudy začínají kapnu znervózňovat.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od vlkazajac »

jj, prehliadol som význam "...třeba na x dvojic baterií 80Ah jeden balancér,..."
Mám to v zásade rovnako - 5 párov na jednom balancéri a každá batéria cez poistku.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
proasnet
Příspěvky: 358
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od proasnet »

Pozor na linkované vyjadrenia o balancéri HA02. Je rozdiel, čo si niekto myslí a čo je overené. Je to balancér určený pre 4 batérie v sérii a moc by som sa divil, keby sa dal použiť namiesto dvoch balancérov 12 + 12 V v paralelnom zapojení.

Čítam linkované datalisty batérií a dosť ma to desí :
Tak jsem to v pátek zapojil. Teda 3 banky s 3 pojistkami 100A a na ty 2 banky AGM jsem dal ten balancer HA02.
Co se týká balanceru, tak skutečně funguje jak jsem psal výše s odkazem na jiné fórum. Je to vlastně napsané i v manuálu od balanceru, že se může použít buď na 4x12V v sérii nebo 2 x 2 12V sérioparalelně.

Co se týká akumulátorů AGM, koupil jsem je za hubičku jako 3 leté s tvrzením majitele že je vybíjel ze 100% na 70%, tedy o 30%....kdo ví.
Kapacitu mají, i když se mi nezdá že plnou, ale to jsem ani nečekal.. A u těchto aku, myslím že je to jako se vším, nebrandovaný výrobce a značkuje obchodník.... ono totiž těchto aku je na netu celá řada se stejnými parametry i detailním vzhledem, ale s různými značkami.. taky, kdo ví...
Měřil jsem i úbytek napětí na pojistkách a bylo cca 9 mV. Středy 4 AGM jsem nespojil mezi sebou. Každé 2ks mají svou pojistku a každé 2 ks jednu půlku balanceru HA2.
U těch 2 ks s tekutým elektrolytem balancer nemám, ale mají úplně stejné napětí. A také mají svou pojistku.
Při nabíjení ze začátku pijou ty kyselinové nejvíc, pak se přidávají AGM, a opačně při konci nabíjení.

Ten banner má podle českého návodu 13,8V float. Napětí obou typů aku jsem nastavil tak, aby vyhovovalo oběma typům aku.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od vlkazajac »

"...Je to vlastně napsané i v manuálu od balanceru, že se může použít buď na 4x12V v sérii nebo 2 x 2 12V sérioparalelně.
..."
Neviem aký máš manuál, ale napr. v tomto :

https://www.battery-import.cz/user/rela ... ha02-1.pdf

nie je napísané, že sa môže použiť aj sérioparalelné zapojenie. Jedna schéma je pre sériové zapojenie 4x12 V a druhá pre 2x12 V a 2x12 V bez vzájomného pripojenia na spoločné zbernice. Je dokonca červeným výslovne zdôraznené toto :

"2. Zabraňte vzájemnému dotyku jakýchkoliv osmi koncovek. "

Je na Tebe, aby si teraz preveril, či máš rovnaké napätia na každej batérii ( s rozdielom max cca 10 mV pri nesvietiacich diódach ).

Ak to funguje, potešíš plénum...
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
cipis
Příspěvky: 5038
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od cipis »

No hlavně ty slovní popisy jsou na dvě věci ... Schéma vystačí za celý odstavec. Alespoň v malování něco načmárat, ať je představa.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
proasnet
Příspěvky: 358
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od proasnet »

Na tomti linku, ktery uz jsem v preschozim prispevku uvedl, je diskuse prave o serio paralelnim zapojeni HA2.
https://powerforum.co.za/topic/1252-ha-02-balancers/
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od petrd »

dotaz... myslíte že dává smysl propojovat jednotlivé články ?
Přílohy
b.jpg
b.jpg (10.05 KiB) Zobrazeno 9260 x
proasnet
Příspěvky: 358
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od proasnet »

petrd píše:dotaz... myslíte že dává smysl propojovat jednotlivé články ?
Vždyť je to přesně v tom odkazu co jsem teď psal. Vlákno má 3 stránky.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
RoKur
Příspěvky: 7
Registrován: stř črc 28, 2021 11:39 am
Lokalita: Jeseníky
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1900
Kapacita baterie [kWh]: 15
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od RoKur »

Můj názor je ten, že balancery by se měly používat na jednotlivé články. Tam to má smysl.
Používat balancer na celé baterie, kde jedna baterie se skládá ze 6 článků skoro nic neřeší. Protože vždy bude docházet k tomu, že některé články v baterii budou přebíjené a tím se bude zkracovat jejich životnost.
cipis
Příspěvky: 5038
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od cipis »

Výborná rada, přímo k danému dotazu ... :wall:

Samozřejmě je ideální, když můžeš balancovat každý jednotlivý článek. Ale tohle není sestava x článků, ale dvou hotových akumulátorů, takže je to balancér na 2x 12V, a furt násobně lepší situace, než když by se tam nedalo nic ... Tedy rozhodně to má smysl.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
proasnet
Příspěvky: 358
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojování nestejných akumulátorů

Příspěvek od proasnet »

Tak po pár dnech sledování, zatím to funguje, i balancuje jak má. Ovšem ty VRLA už nemají původní kapacitu, ale byly za babku, tak to myslím pomohlo i té tekuté baterce, že ji míň vybíjím.
Mám nastavené přepnutí do Line Mode při 24V. Předpokládám že to je napětí při zátěži ( obvykle 20A saje měnič z baterií v daný večerní čas ). Pak po odpojení zátěže skoční napětí baterie na 24,8V, to by odpovídalo asi 30% vybití
Přílohy
DOD.xlsx
(10.83 KiB) Staženo 227 x
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek