Žvanírna, bylo Energie zdraží víc, než se čekalo

Nezařaditelné
cipis
Příspěvky: 4381
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od cipis »

Ale vždyť je to pravda. Řada lidí zde nedělala elektrárnu, aby se zaplatila, ale aby byli nezávislí. Někteří to dělají s vidinou zaplacení v delším horizontu, někteří v kratším. Fakt je ten, že některé instalace jsou nezaplatitelné, je fakt, že některé jsou zpátky za kratší dobu.
Aktuálně mám tu elektřinu dražší než ze sítě, jsem stále těžce v mínusu. A to nám za loňský rok vraceli, částečně tedy šetřením (podstatnější část) a částečně využitím FVE. Tenhle rok by mohl být o něco lepší.
Že má člověk FVE absolutně vůbec neznamená, že má "palivo" do EV zdarma. To mohu říct o té čtvrtině roku, kdy už nejsem schopen ničím spotřebovat přebytky. A ovšem za předpokladu, že to auto bude doma. Což v létě jaksi asi moc nevychází.

Ideální FVE pro krmení auta je ta, co by byla na střeše zaměstnavatele. Auto parkuji pod oknem, vyhodil bych prodlužku a bylo by. No, teda nebylo, viz. několik stránek zpátky těžce vyšší měsíční paušál. To by ta FVE musela být moje i na tom baráku zaměstnavatele, pak by to vyšlo šul nul, když bych "nemusel" platit za palivo do FVE na soukromé ježdění.
PetaJoule píše:
Pak když tady čtu třeba od cipise, že "Jinak je totiž ta kWh z FVE dražší než ze sítě." a odpovědi, tak se raději z této diskuze zase vyháknu a budu raději psát jinde "O vás bez vás". ;)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 487
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od PetaJoule »

cipis píše:Ale vždyť je to pravda.
cipis - není to pravda. Prostě není. Už vůbec ne tak paušálně.
Řada lidí zde nedělala elektrárnu, aby se zaplatila, ale aby byli nezávislí.
* Ja vím (a považuji to za správné)
* bodejť by ne, přežvýkává se to tu do mrtě
* není to argument (s tématem ekonomiky to nesouvisí)
* a stejně řada lidí zde dělala a dělá (a radí) elektrárnu pěkně blbě pokud jde o nezávislost ;)
Aktuálně mám tu elektřinu dražší než ze sítě, jsem stále těžce v mínusu. A to nám za loňský rok vraceli, částečně tedy šetřením (podstatnější část) a částečně využitím FVE. Tenhle rok by mohl být o něco lepší.
To je ale tvůj problém a ční spíš z nepochopení principu amortizace.

Jasně, pořídil jsem si drahý generátor na Putinovu zimu, stál asi 80 tis., běžel zatím 3h, dal celkem 7kWh
Jedna kWh z něj mě tudíž stála cca. 11473,- Kč (když započítám benzín) To je o něco málo dražší než od ČEZu.

Ale takhle to nefunguje. Vyúčtování vždy až na konci.
(Mimochodem, s tím generátorem se pravděpodobně nikdy nedostanu pod 14,40 Kč/kWh)
Že má člověk FVE absolutně vůbec neznamená, že má "palivo" do EV zdarma.
Souhlasím. Zdarma ho nemá nikdy, ale když svoji elektrárnu nenavrhne úplně blbě, tak se může dostat na 2Kč/kWh pro přímo spotřebovanou energii a na ca. 7Kč/kWh pro energii co si prošla baterkou. A ne, nemluvím o dotacích ani nemluvím o nějakým levným shitu.
To mohu říct o té čtvrtině roku, kdy už nejsem schopen ničím spotřebovat přebytky.
Ne, nemůžeš. Ani tehdy by přebytky PV -> EV nebyli zadarmo, ale v ideálním případě 2Kč/kWh.
Ale to je furt <6Kč/kWh pokud mě neklamou mé úžasné vysokoškolské matematické dovedenosti.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od fugas »

Jak to, není zadarmo? Pokud se instalace zaplatí provozem, ten zbytek už nic nestojí. Jde o úhel pohledu. Kamarádovi jsem před lety dělal ostrov na bod od WiFi. Stálo to kolem 30k. Ten večer, kdy jsme odpojili DS a poprvé se jelo na baterky, bylo přepětí v síti a vše choulostivé v budově skapalo. V nadsázce říkám, máš elektrárnu zaplacenou, protože ten HW co jsme tak v podstatě zachránili by byl dražší.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
glottis
Příspěvky: 2078
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od glottis »

fugas píše:Jak to, není zadarmo? Pokud se instalace zaplatí provozem, ten zbytek už nic nestojí. Jde o úhel pohledu. Kamarádovi jsem před lety dělal ostrov na bod od WiFi. Stálo to kolem 30k. Ten večer, kdy jsme odpojili DS a poprvé se jelo na baterky, bylo přepětí v síti a vše choulostivé v budově skapalo. V nadsázce říkám, máš elektrárnu zaplacenou, protože ten HW co jsme tak v podstatě zachránili by byl dražší.
Zadarmo to muze byt, nez neco dokoupis, neco shori, vymenis. Jakmile se to stane, mel bys cenu prepocitat. Cele to je prubezne. Baterie nedaj nekonecne dlouhou dobu, menice taky ne. Je pravdepodobne ze se bude vse neustale menit. Kdyz bys chtel byt uplne fer, mohl bys zapocitat i svuj cas :)

A vlastne cena za kwh z fve je proste: cena fve / x mwh. Muze klesat, ale nula to byt nemuze. Muzes ale rict, ze diky ni jsi usetril tolik a tolik penez a to muzes priradit tomu ze se ti asi zaplatila ale proste zadarmo to nebude.
Naposledy upravil(a) glottis dne stř led 18, 2023 4:19 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od fugas »

To máš samozřejmě pravdu. Upřímně, já to nepočítal. Nevím kolik mě ty omyly staly, ani to kolik stála funkční stránka věci. Čas asi ne, vždyť mě to baví.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
glottis
Příspěvky: 2078
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od glottis »

fugas píše:To máš samozřejmě pravdu. Upřímně, já to nepočítal. Nevím kolik mě ty omyly staly, ani to kolik stála funkční stránka věci. Čas asi ne, vždyť mě to baví.
Tak asi vetsinu nas to bavi. Hlavne pak cumeni do fora jestli nekdo neco nepise a do statistik ja zrovna sviti :) Ale dva dny montovani panelu na strechu bych si klidne odpustil a jel se radsi treba potapet :)
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 487
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od PetaJoule »

fugas píše:Jak to, není zadarmo? Pokud se instalace zaplatí provozem, ten zbytek už nic nestojí. Jde o úhel pohledu. Kamarádovi jsem před lety dělal ostrov na bod od WiFi. Stálo to kolem 30k. Ten večer, kdy jsme odpojili DS a poprvé se jelo na baterky, bylo přepětí v síti a vše choulostivé v budově skapalo. V nadsázce říkám, máš elektrárnu zaplacenou, protože ten HW co jsme tak v podstatě zachránili by byl dražší.
Úplně zadarmo to není nikdy. Možná ale myslíme i totéž. Já bych řekl, že může opět jít o nepochopení principu amortizace, ale je dost dobře možné, že se vlastně jedná o úhel pohledu.

Kdysi dávno (osmdesátá léta SRN) u jednoho spolužáka udeřil blesk přímo do baráku a televize (CRT - mladší nechť se podívají do Wikipedie) vybouchla. Jako echt vybouchla, střepiny obrazovky letěli dětským pokojem. Naštěstí se nikomu nic nestalo.

Samozřejmě bych mohl konstruovat situaci, kdy střepinám bylo nešťastně v cestě mimino... a už bych měl výpočet jak vlastní elektrárna k nezaplacení. No ... vlastní elektrárna s přepěťovou ochranou.

A nebo jenom samotná přepěťová ochrana. :roll:

Máš vlastně pravdu: je to o úhlu pohledu. Co vše do výpočtu amortizace započítám? Jakou hodnotu tomu přiřadím?
Započítám cenu zkaženého masa v mrazáku když vypadne proud protože sníh -> strom -> vedení?
No ale když sníh tak maso dám ven.
No ale když jsem v tu chvíli zrovna někde v prčici na lyžích.
...

Proto 2Kč/kWh co jsem uvedl jsou náklady pro elektřinu co mi leze ze střechy slušně navržené elektrárny bez těchto úvah (zachráněné maso, mimino, wifina, ...). Není to ani výpočet kde bych si lhal do kapsy, ani příliš pesimistický.

Myslím, že je to slušné číslo, protože kdo by dnes neměl rád kWh za 2Kč a vzhledem k tomu, že se jedná o číslo v rámci amortizace elektrárny kde se předpokládá životnost 25 let ... kdo by neměl rád kWh za 2Kč v roce 2048.

Viz https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=107&t=10420

Kdyby to bylo jen na panelech, tak při ceně - dejme tomu - 15 Kč/Wp a faktoru sklizně 23 Tě bude stát kWh 0,65Kč ale to bys musel tu elektřinu z FV panelů do té mikrovlnky nebo svého EV teleportovat silou vůle. ;)

Takže FV + omáčka = v mixu snad lepší než 6Kč/kWh a cipis nemá pravdu. ;)
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Bydliště: Ondřejov

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Ronn »

fugas píše: Je to asi pět let. Auto bylo bílé v béžové kůži. Ten člověk to nechtěl prodat, měl to tam v servisu. Dokonce je možné, že ten servisák je zde na fóru. Já ti přece nic neberu. Jen upozorňuji na objektivní skutečnosti. Myslíš že žiju, abych na internetu špinil Teslu? :D
To nemyslíš vážně... Víš, když udělám inverzi těchto prohlášení, pak by to mohlo znít takto : Je to asi pět let. Auto bylo modré VW 2,5TDI v černé kůži. Ten člověk to nechtěl prodat, měl to tam v servisu s prasklou hlavou. Stálo ho to 80k + odtak z Německa a půjčovna. Já ti přece nic neberu. Jen upozorňuji na objektivní skutečnosti. Myslíš že žiju, abych na internetu špinil VW? Prostě viděl jsem VW s prasklou hlavou a proto žádné VW nikdy nekupuj sou to šunty...
fugas píše: Ale myslím, že na to být ortodoxní a nezlomný majitel Tesly, je tak patnáct let, nebo 400tkm ujetých čas.
Bere se to z nezměrného nadšení ze skvělé zkušenosti majitelů Tesel, kteří o svých zážitcích natáčí videa a v tesla Owner Clubech se zcházejí, takže mají možnost slyšet i zkušenosti ostatních majitelů.
fugas píše: Kde se berou ty hromady bloku z Tesel? To jsou jako všechno baterky z bouraček? Asi ne. Takže být zdravě skeptický k něčemu, co má do prověření lety a provozem daleko, je myslím na místě.
Mno, asi yo, říkám všem, že kdo nemá odježděno minimálně 100kkm, ať ho ani nenapadne sešlápnout plyn na podlahu na déle než 3 sec, protože už bude mít na budíku víc jak 100km... A od tud se berou ty baterky... :)
Naposledy upravil(a) Ronn dne stř led 18, 2023 4:57 pm, celkem upraveno 1 x.
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= FVE2 SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE03 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge1 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
FVE04 - 9,75kWp JolyWood 390 (SVV 80°/43°sklon) => SolarEdge2 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Bydliště: Ondřejov

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Ronn »

cipis píše:Dezinformace v novinkách:
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... y-40420291

Ty spotovky, tuhle jsme to probírali, že to není pravda ...

Ceny se nesníží, protože zásobníky jsou plné toho drahého plynu a dokud se drahý plyn neprodá za drahou cenu, levnější nebude... To je jasný...

Kdo nemá offico FVE s průběhovým měřením Spot tarif nedostane.
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= FVE2 SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE03 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge1 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
FVE04 - 9,75kWp JolyWood 390 (SVV 80°/43°sklon) => SolarEdge2 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
cipis
Příspěvky: 4381
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od cipis »

Ano, ale to je podstatně jiná informace, než že "to vláda zakázala" ...

Plyn je jasný, o tom není řeč ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jahodovák
Příspěvky: 1934
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od jahodovák »

7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Bydliště: Ondřejov

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Ronn »

cipis píše:Ale drtivá většina lidí to auto používá denně k cestě do práce a zpátky, tudíž přes hlavní svícení nejsou doma. To je ten hlavní důvod, proč vlastní FVE a EV není tak výhodné kombo, jak by se mohlo zdát.
Pro náhodného kolemjdoucího čti:

Ale drtivá většina lidí (kteří neprodávají přebytky, protože raději nechají EE na střeše) to auto používá denně k cestě do práce a zpátky, tudíž přes hlavní svícení nejsou doma. To je ten hlavní důvod, proč vlastní FVE a EV není tak výhodné kombo, jak by se mohlo zdát.


Otevřeně jsem komunikoval, že přebytky prodávám za spot a jakmile opustím dům, čerpám si EE někde v DS, beru to tak, že za službu distribuce a provozu nabíječky se platí a jsem s tím smířen. Takže když prodám za 3,50 a zaplatím 8, tak je platba za přesun EE 5,-kč Nicméně takto potřebuji EE do auta doručit max 80kWh/měsíc a zbytek mohu plnit z vlastního vrtu.
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= FVE2 SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE03 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge1 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
FVE04 - 9,75kWp JolyWood 390 (SVV 80°/43°sklon) => SolarEdge2 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od fugas »

Ronn píše:
fugas píše: Je to asi pět let. Auto bylo bílé v béžové kůži. Ten člověk to nechtěl prodat, měl to tam v servisu. Dokonce je možné, že ten servisák je zde na fóru. Já ti přece nic neberu. Jen upozorňuji na objektivní skutečnosti. Myslíš že žiju, abych na internetu špinil Teslu? :D
To nemyslíš vážně... Víš, když udělám inverzi těchto prohlášení, pak by to mohlo znít takto : Je to asi pět let. Auto bylo modré VW 2,5TDI v černé kůži. Ten člověk to nechtěl prodat, měl to tam v servisu s prasklou hlavou. Stálo ho to 80k + odtak z Německa a úůjčovna. Já ti přece nic neberu. Jen upozorňuji na objektivní skutečnosti. Myslíš že žiju, abych na internetu špinil VW? Prostě viděl jsem VW s prasklou hlavou a proto žádné VW nikdy nekupuj sou to šunty...
fugas píše: Ale myslím, že na to být ortodoxní a nezlomný majitel Tesly, je tak patnáct let, nebo 400tkm ujetých čas.
Bere se to z nezměrného nadšení ze skvělé zkušenosti majitelů Tesel, kteří o svých zážitcích natáčí videa a v tesla Owner Clubech se zcházejí, takže mají možnost slyšet i zkušenosti ostatních majitelů.
fugas píše: Kde se berou ty hromady bloku z Tesel? To jsou jako všechno baterky z bouraček? Asi ne. Takže být zdravě skeptický k něčemu, co má do prověření lety a provozem daleko, je myslím na místě.
Mno, asi yo, říkám všem, že kdo nemá odježděno minimálně 100kkm, ať ho ani nenapadne sešlápnout plyn na podlahu na déle než 3 sec, protože už bude mít na budíku víc jak 100km... A od tud se berou ty baterky... :)
Ta inverze se úplně nepovedla. Ale nevadí. Myslím že se vše vyřešilo výš. Auto v této hodnotě by nemělo po třech letech vykazovat takové opotřebení běžným užíváním. To že to nerad slyšíš, na tom nic nemění.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od fugas »

Ronn píše:
cipis píše:Ale drtivá většina lidí to auto používá denně k cestě do práce a zpátky, tudíž přes hlavní svícení nejsou doma. To je ten hlavní důvod, proč vlastní FVE a EV není tak výhodné kombo, jak by se mohlo zdát.
Pro náhodného kolemjdoucího čti:

Ale drtivá většina lidí (kteří neprodávají přebytky, protože raději nechají EE na střeše) to auto používá denně k cestě do práce a zpátky, tudíž přes hlavní svícení nejsou doma. To je ten hlavní důvod, proč vlastní FVE a EV není tak výhodné kombo, jak by se mohlo zdát.


Otevřeně jsem komunikoval, že přebytky prodávám za spot a jakmile opustím dům, čerpám si EE někde v DS, beru to tak, že za službu distribuce a provozu nabíječky se platí a jsem s tím smířen. Takže když prodám za 3,50 a zaplatím 8, tak je platba za přesun EE 5,-kč Nicméně takto potřebuji EE do auta doručit max 80kWh/měsíc a zbytek mohu plnit z vlastního vrtu.
Pokud prodáváš, nemáš nic k tématu. Tady se počítá, jak zužitkovat přebytky. Své přebytky. Z toho plyne návrh systému. Ostrov/ Poloostrov. To co si odečítáš za ten tranzit tu nikdo nevyužívá.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
cipis
Příspěvky: 4381
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od cipis »

A zase manipulování a podsouvání ... Ty mluvíš za všechny lidi kolem? Za nějaké náhodné kolemjdoucí?
Můžeš mluvit tak akorát sám za sebe, a jak tak koukám, tak už málem na hraně pravidel fóra.
Nejsme tu náhodní kolemjdoucí, jsme tu lidi, co mají jinačí zájmy, jinačí zkušenosti, než případní náhodní kolemjdoucí, kteří se sem dostali nejspíš omylem. Naše debaty nejsou pro ně.
Pro koho je toto fórum určené, je jasně napsáno v pravidlech.
Takže dost těžko můžeš očekávat, že budeme kalkulovat prodej elektřiny, když jsme všichni členové komunity, co to neprodává.
Ronn píše:
cipis píše:Ale drtivá většina lidí to auto používá denně k cestě do práce a zpátky, tudíž přes hlavní svícení nejsou doma. To je ten hlavní důvod, proč vlastní FVE a EV není tak výhodné kombo, jak by se mohlo zdát.
Pro náhodného kolemjdoucího čti:

Ale drtivá většina lidí (kteří neprodávají přebytky, protože raději nechají EE na střeše) to auto používá denně k cestě do práce a zpátky, tudíž přes hlavní svícení nejsou doma. To je ten hlavní důvod, proč vlastní FVE a EV není tak výhodné kombo, jak by se mohlo zdát.


Otevřeně jsem komunikoval, že přebytky prodávám za spot a jakmile opustím dům, čerpám si EE někde v DS, beru to tak, že za službu distribuce a provozu nabíječky se platí a jsem s tím smířen. Takže když prodám za 3,50 a zaplatím 8, tak je platba za přesun EE 5,-kč Nicméně takto potřebuji EE do auta doručit max 80kWh/měsíc a zbytek mohu plnit z vlastního vrtu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 487
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od PetaJoule »

fugas píše:Já to chápu tak, že jsem investoval a elektřina je teď zdarma. Někdo počítá návratnost investice a z toho vychází ta cena za kWh, která se samozřejmě ve vztahu k času a spotřebě snižuje až k nule, dále do záporných hodnot, tedy začne to vydělávat.
Tak asi oboji nechápeš úplně správně.

Cena za Energii = Kč/kWh

Jak by se to mělo dostat k nule chápu: buď vyhraješ elektrárnu v loterii a/nebo to dodá
nekonečné množství energie a do té doby se nic neporouchá.

Ale jak by se to mohlo dostat do záporných hodnot (bez prodeje elektřiny se ziskem) mi - nebo sobě - musíš vysvětlit.

Formálně - čistě matematicky - vzato by to šlo tak, že by Ti někdo dal funkční elektrárnu a ještě Ti za ní zaplatil.
NEBO !!!
...že bys PDS posílal pozitrony v obstojném množství.

Pokud se Ti jedna z těchto dvou věcí podaří, dej vědět, pozvu Tě pak na pivo.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od fugas »

Proč nekonečné množství? Snad stačí pokrýt spotřebu a z ní plynoucí úsporu. To co je nad investovanou částku je mínus hodnoty ceny za kWh. Tedy výdělek. Je to matoucí. Ale chápu to naprosto správně.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Bydliště: Ondřejov

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Ronn »

cipis píše:A zase manipulování a podsouvání ...
Chtěl bych tě poprosit, aby jsi se zdržel takového a jiného osočování z něčeho, co se nestalo. Že Tě moje argumenty dostávají do této polohy? To není moje chyba. Zamysli se nad tím.
cipis píše:Ty mluvíš za všechny lidi kolem?
Co je toto za napadání, ty snad někoho reprezetuješ?
cipis píše:Za nějaké náhodné kolemjdoucí? Nejsme tu náhodní kolemjdoucí, jsme tu lidi, co mají jinačí zájmy, jinačí zkušenosti, než případní náhodní kolemjdoucí, kteří se sem dostali nejspíš omylem. Naše debaty nejsou pro ně.
A jak se asi tady Ti členové dostali? Samozřejmě, že četli tohle forum , které pro ně nebylo určené :D A víš kolik je tady měsíčně přístupů? 100k a je jedno, že se nejedná o unikátní přístupy. A ti lidi neznají podmínky a pak si myslí, že aby mohli živit své EV ze své elektrárny, musí mít auto doma u svého baráku. Ne, nemusí, nenene. Tohle omezení platí jen pro lidi, kteří se řídí podmínkami tohoto fóra i ve svém životě. Proto jsem dopsal, "(kteří neprodávají přebytky, protože raději nechají EE na střeše)". Pokud mým příspěvkům nerozumíš, stačí se zeptat jak to je myšleno.
navstevnost_mypower.png
cipis píše:Pro koho je toto fórum určené, je jasně napsáno v pravidlech.
Tak to asi si je jdi rovnou přečíst, v pravidlech není napsáno, že se informace zde nesmí číst, pokud nejsi člen a nebo/také neznáš pravidla tohoto fóra a ti lidi pak čtou tyhle 100x vyvrácené hejty. A s tím nesouhlasím, protože to brání větší soběstačnosti.
cipis píše:Můžeš mluvit tak akorát sám za sebe, a jak tak koukám, tak už málem na hraně pravidel fóra.
Tak si ty pravidla přečti a neškol mně. Klíčová věta: "obecně o soběstačností a osobní nezávislosti na státu, nebo státní infrastruktuře" EV je o velké samostatnosti a z pohledu finančního mnohdy větší než platba za EE. Nějak jste se vzdálili od pravidel tohoto fóra. Ještě před covidem platilo, že návratnost je druhořadá. Podstatná je smysluplná soběstačnost.

Místo podpory spotřeby EE i na osobní dopravu, tady pláčete, že chcete zůstat závislí na státní infrastruktuře, protože by to stálo peníze. Kdo by to čekal, za svobodu se platí a penězi v tom lepším případě.
cipis píše:Takže dost těžko můžeš očekávat, že budeme kalkulovat prodej elektřiny, když jsme všichni členové komunity, co to neprodává.
Rozumíš tomu že nejsi osamělý ostrov?
Naposledy upravil(a) Ronn dne stř led 18, 2023 7:30 pm, celkem upraveno 1 x.
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= FVE2 SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE03 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge1 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
FVE04 - 9,75kWp JolyWood 390 (SVV 80°/43°sklon) => SolarEdge2 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Bydliště: Ondřejov

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Ronn »

Pravidla fora k 18.01.2022_19:24
Pravidla fora k 18.01.2022_19:24
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= FVE2 SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE03 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge1 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
FVE04 - 9,75kWp JolyWood 390 (SVV 80°/43°sklon) => SolarEdge2 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od fugas »

Mohl bys prosím zvýraznit, čemu přesně na těch pravidlech nerozumíš? Je takové zvláštní, že je zde sdílíš jako argument proti sobě.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek