Žvanírna, bylo Energie zdraží víc, než se čekalo

Nezařaditelné
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od camel1cz »

Snad mě nikdo nebude obviňovat z "EV hate" (sám EV mám), ale to co tady píšeš nadnačuje, že jsou EV hlavní příčinou globálního oteplování? Chápu to správně?

Podle mého to je blbost... hlavní argumenty pro elektromobilitu vidím v geopolitice, nezávislosti, ... o tom tu vůbec nepíšete.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od rottenkiwi »

Akej nezavislosti ? Od Ruska ? Odkedy si Cesko a SVK vyraba vlastny uran do jadroviek ?
Alebo ake zasoby ropy a plynu mame ? ALebo kolko vodika sme schopni uskladnit v lete
aby v zime bolo na pohon elektrarni, vlakov, autobusov, zasoby do obchodov ?

Hmotne rezervy dnes nie su ako za komunistov ale len par dni.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
cipis
Příspěvky: 4413
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od cipis »

V tomhle tematu nema cenu cokoliv oddelovat. V pravidelnych intervalech, co par stranek, se tu toci dokola flejmy, vedecke a pseudovedecke teorie, konspirace, ufoni a jestirci, no a ted tu pises i o oteplovani, tak tu za chvili bude neco o tom, ze by to chtelo mrknout optikou ne desetileti a staleti, ale spise tisicileti a deseti tisicileti, ci dokonce milionu let. Nebo se pak podivat jinou optikou na pomery znecistovani a velikosti Evropy, Asie a Ameriky. Abychom za to jedno procento usetrenych emisi prave umreli jeste driv hlady nebo na neco jineho, nez na nejakou zmenu klimatu, ktera neni nic noveho na teto planete.

Uz se temahle recima zprasila dve vlakna, s timhle nebudu nic delat, dokud se tu bude aspon slusne, kdyz uz ne vedecky/technicky, debatovat. Berte to jako takovou drbarnu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od camel1cz »

rottenkiwi píše:Akej nezavislosti ? Od Ruska ? Odkedy si Cesko a SVK vyraba vlastny uran do jadroviek ?
Alebo ake zasoby ropy a plynu mame ? ALebo kolko vodika sme schopni uskladnit v lete
aby v zime bolo na pohon elektrarni, vlakov, autobusov, zasoby do obchodov ?

Hmotne rezervy dnes nie su ako za komunistov ale len par dni.
Chápu to jako podporu mého názoru - nezávislost (a hlavně ta na nepřátelích) je důležitá a elektromobilita je její součásti.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
rva
Příspěvky: 3561
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od rva »

Energii nám zdražují hlavně naši politici. Oni vytvářejí zákony, které nám komplikují život, sdílení energie se sousedem. Oni nám napaří speciální cla na FV panely, komplikují nám pořízení si a namontování tepelného čerpadla.
A i u uhlíkových paliv nebo nedávno na uhlí a dřeva odsouhlasili speciální daň. Nehledě na to, že dlouhodobě dělají co mohou, aby nás levných zdrojů takových paliv zbavili.
Posledně nám zatrhli nakupovat elektřinu za spotové ceny.
Pokud někdo potřebuje nepřítele, nemusí ho hledat daleko, stačí, když se podívá do sněmovny.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
glottis
Příspěvky: 2094
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od glottis »

rva píše:Energii nám zdražují hlavně naši politici. Oni vytvářejí zákony, které nám komplikují život, sdílení energie se sousedem. Oni nám napaří speciální cla na FV panely, komplikují nám pořízení si a namontování tepelného čerpadla.
A i u uhlíkových paliv nebo nedávno na uhlí a dřeva odsouhlasili speciální daň. Nehledě na to, že dlouhodobě dělají co mohou, aby nás levných zdrojů takových paliv zbavili.
Posledně nám zatrhli nakupovat elektřinu za spotové ceny.
Pokud někdo potřebuje nepřítele, nemusí ho hledat daleko, stačí, když se podívá do sněmovny.
Ja clo na fve nemam, tepelko mam namontovane upln ebez problemu a za spot muzu taky nakupovat kdyz bych chtel. Nezijes v nejake alternativni dimenzi? :)
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od camel1cz »

rva píše:Energii nám zdražují hlavně naši politici. Oni vytvářejí zákony, které nám komplikují život, sdílení energie se sousedem. Oni nám napaří speciální cla na FV panely, komplikují nám pořízení si a namontování tepelného čerpadla.
A i u uhlíkových paliv nebo nedávno na uhlí a dřeva odsouhlasili speciální daň. Nehledě na to, že dlouhodobě dělají co mohou, aby nás levných zdrojů takových paliv zbavili.
Posledně nám zatrhli nakupovat elektřinu za spotové ceny.
Pokud někdo potřebuje nepřítele, nemusí ho hledat daleko, stačí, když se podívá do sněmovny.
Já se tedy montováním TČ ani FVE omezen necítím...
Daně a cla jsou vždycky problém a je to hodně složitá otázka. On je prostě problém, že stát někde ty prachy musí.

To zatrhnutí nakupování za spot snad nemyslíš vážně. Víš vůbec co zakázali? Zakázali lidem co nemají průběžné měření odebírat elektřinu za pseudospotové ceny. Jinými slovy zakázali, aby tyhle nešťastníky dodavatel okrádal.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Franta2776
Příspěvky: 2440
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Franta2776 »

rva píše:Energii nám zdražují hlavně naši politici. Oni vytvářejí zákony, které nám komplikují život, sdílení energie se sousedem. Oni nám napaří speciální cla na FV panely, komplikují nám pořízení si a namontování tepelného čerpadla.
A i u uhlíkových paliv nebo nedávno na uhlí a dřeva odsouhlasili speciální daň. Nehledě na to, že dlouhodobě dělají co mohou, aby nás levných zdrojů takových paliv zbavili.
Posledně nám zatrhli nakupovat elektřinu za spotové ceny.
Pokud někdo potřebuje nepřítele, nemusí ho hledat daleko, stačí, když se podívá do sněmovny.

No nevím.Já si peníze co jsem zaplatil za emisní povolenky za elektřinu pravidelně vybírám.
Naposledy jsem obdržel 60000kč ze Zelené úsporám.Z principu se okrádat nenechám stejně jako nechci posílat prachy arabášům a rusákům:)))
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Neo
Příspěvky: 262
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Neo »

Franta2776 píše: Naposledy jsem obdržel 60000kč ze Zelené úsporám.Z principu se okrádat nenechám ....
Takže nepřímo okrádáš nás všechny :)
++
rva
Příspěvky: 3561
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od rva »

Za spot jsem nenakupoval, vycházím z informací na TZB (i jinde) https://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-en ... domacnosti.
Nějaké zelené úspory a podobně pokládám za obdoby jiných dotací a jako takové za nemravné. Chápu lidi v zoufalé situaci, kteří jsou k něčemu takovému téměř přinuceni, chápu i firmy, které se dotačních koleček musí účastnit, protože by oproti konkurenci byly znevýhodněny, ale jinak celé podílení se na obdobných nemravnostech pokládám za vadu na charakteru a první krůček na skluzavce k čapím hnízdům a korupci.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Franta2776
Příspěvky: 2440
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Franta2776 »

Neo píše:
Franta2776 píše: Naposledy jsem obdržel 60000kč ze Zelené úsporám.Z principu se okrádat nenechám ....
Takže nepřímo okrádáš nás všechny :)
Nene jen jsem si vybral co jsem tam za 10let nastrkal.Pokud nechceš ,tak nevybírej.On tvoje peníze s radostí vybere někdo jiný :lol: :lol: :lol:

Já vyměnil starý elektrokotel, který jsem stejně nepoužíval za klimu 3+1. V létě chladím na podzim a jaře přitápím.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
eman
Příspěvky: 1002
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od eman »

Ronn píše: Jako EV fanatik, musím poznamenat, že předkládané argumenty budou platné jen pro vybranou skupinu obyvatelstva a rozhodně neplatí pro všechny.


U koho neplatí usecase "levně koupím a sám si opravím".
a) Nemají prostory, nemají vybavení a nemají znalosti, aby si mohli provádět údržbu auta (jedno jakého).
b) Nemají volný čas na údržbu, protože se věnuji svým zákazníkům a rodině.
c) Nemají ochotu si doplňovat kompetence v oboru (oprava spalovacích motorů), který nemá žádnou perspektivu.
d) Nemají tak levné auto na údržbu. Např. v mém autě je potřeba měnit podle předpisu výrobce také pumpa, rozvody, spojka, DFP a vše u předraženého servisu, protože jinak neplatí záruka. A občas i teče olej z motoru takže nedostanou STK, a hlava už taky kde komu praskla.
e) Servis, kde čekají na termín a opravu jen 5týdnů (nemají v tuto dobu čím jezdit a jak se živit) a ještě je ten servis třeba 20km daleko.
f) Ročně najezdí 35kkm.

Tak vidíš, Eman, máš co dělat, aby jsi nepsal tyto příspěvky a ještě na fóru o energetické soběstačnosti.

A kdo souhlasí ať dá positive point a kdo nesouhlasí ať dá negative point.

Ronny
No je to pořád ten EV fanatismus. Prostě se veme velmi drahé auto s drahým provozem, protože to má doma každý že...
Srovnání provozních nákladů auta střední třídy by proti EV nevypadalo tak hezky, zvlášť, když servisy mají na běžnou údržbu normované hodiny.

Takže EV je vlastně super....nákladově za hubičku, zejména když jezdíte v Mercedesu AMG nebo Brabus. Teď už to chápu.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Bydliště: Ondřejov

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Ronn »

camel1cz píše:... ale to co tady píšeš nadnačuje, že jsou EV hlavní příčinou globálního oteplování? Chápu to správně?... hlavní argumenty pro elektromobilitu vidím v geopolitice, nezávislosti, ... o tom tu vůbec nepíšete.
Nemám ambici řešit emise lodní dopravy, nákladní dopravy, stavební činnosti nebo chovu čeho chceš, a co se stane, až se uvolní triliony tun metanu ze dna moří a Sibiře. Držím se jen oblasti, kterou mohu ovlivnit a způsobem, který pro mne bude ekonomicky smysluplný.

1) Zateplit co to dá - 40cm EPS - Hotovo
2) Vlastní vrt na vodu a vlastní ČOV - Hotovo
3) Vytápět jen levně a z vlastní zahrádky: Klimatizace a Modifikovaná klimatizace na EE ze střechy. Hotovo
4) Osadit panely pro plnou nezávislost (cílem je 40kWp) 20kWp - Hotovo
5) Nasazení EV. Protože FVE + EV => Ropný vrt. - Hotovo
6) Přechod na spot ceny při nákupu a prodej přebytků, abych si EE mohl koupit jinde s marží provozovatele přenosové Soustavy a provozovatele nabíječky. - Začínáme 1.4.2023

Od roku 2024 neplatit žádné paliva.

A ještě k emisím: To máš jako s dluhem. Existuje:
a) Dobrý dluh (půjčka na zateplení, vrt, klimatizace na tompení; FVE, apd... prostě věc, co ti pak přináší nějaké peníze/úsporu, prostě AKTIVA)
b) Špatný dluh (přesný opak předchozího, PASIVA).

A stejně je to s emisemi:
a) Emise, kterým se nemůžeme úplně vyhnout plynoucí z podstaty naší existence (zemědělství, živočišná výroba, atd..)

b) Emise zbytečné (u spalováku to není jen OXID UHLIČITÝ (CO2), ale taky : Oxid uhelnatý CO, Oxidy dusíku (NOx), Uhlovodíky (CH, HC nebo THC), benzen, formaldehyd, 1,3-butadien, prach, akrolein, Oxid siřičitý (SO2), těžké kovy, saze, atd...) Co je úplně blbý na těch spalovácích je fakt, že katalyzátor funguje až od 250°C. A nebudu řešit kolik procent z celkového nájezdu to čistí, nebo nečistí. Zbytečný čas.

Jde jen o nezávislost a peníze. Ten kdo má FVE, a najezdí více jak 25kkm, ať neváhá a jde pro Teslu (např. Tesla 3). Ta úspora je tak obrovská, že i kdybys to vzal na 6% na 8let úvěr, tak na tom vyděláš. Záruka je 8let.

A komu to ještě nevychází, tak od roku 2026 bude uhlíková daň a na všechno:
a) Pán topí dřevem? 15MWh => zaplať
b) Pán svítí a používá PC? 5MWh => zaplať
c) Pán jezdí v autě? 2500l nafty => zaplať a tady už víme, že to bude 6Kč/litr
d) Fabrika v Číně vyrobila a dovezla? => zaplať daň emisní...
d) Fabrika v EU vyrobila? => zaplať daň emisní podle energetické mixu v dané lokalitě...

Tak a teď se můžeme věnovat svým koníčkům.

Hodnocení "se nevyplatí" být energeticky nezávislý a "oni taky kydají emise" Tě jen odvádí z cesty projektu "Energetická nezávislost" cesta na dvě dekády.

Ronny
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= FVE2 SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE03 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge1 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
FVE04 - 9,75kWp JolyWood 390 (SVV 80°/43°sklon) => SolarEdge2 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Bydliště: Ondřejov

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Ronn »

cipis píše:V tomhle tematu nema cenu cokoliv oddelovat. ,,, ... Berte to jako takovou drbarnu.
Rozumím a chápu... :) Tak sem do této názorové změti dotaz: Hledám odpověď na cenu distribuce oblast ČEZ v tarifu D45d a vychází mi VT:0,41 a NT: 0,25 včetně DPH. A nějak si nejsem jistý... Vychází Vám to taky tak?

Předem děkuji všem v komunitě za jejich názor...
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= FVE2 SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE03 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge1 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
FVE04 - 9,75kWp JolyWood 390 (SVV 80°/43°sklon) => SolarEdge2 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
cipis
Příspěvky: 4413
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od cipis »

Tak zrovna tohle tu uz nekde bylo, tusim jsem to snad psal i ja.
Z Eru stazeny cenik, a u Eg.d ten rozdil vychazel 13 nebo 16 haleru. Takze by to mohlo sedet, take mam 45.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Bydliště: Ondřejov

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Ronn »

eman píše:No je to pořád ten EV fanatismus. Prostě se veme velmi drahé auto s drahým provozem, protože to má doma každý že...Srovnání provozních nákladů auta střední třídy by proti EV nevypadalo tak hezky, zvlášť, když servisy mají na běžnou údržbu normované hodiny.

Takže EV je vlastně super....nákladově za hubičku, zejména když jezdíte v Mercedesu AMG nebo Brabus. Teď už to chápu.
Hele asi žijem každý v jiné zemi. To auto, které mám na mysli je "Ford Mondeo", kupoval jsem v 2017 od CSOB leasing jako ojetý. Mno nechal jsem si doložit servisní historii... Jezdil v tom někdo z Tesca. Ve 206kkm byla provedena povinná servisní prohlídka v RatajSyn, (nařízená vlastníkem). Na faktuře bylo 96kkč... A taková faktura tam nebyla jediná. Od té doby sem sypal každý rok za naftu 100kkč a servisy dalších 120kkč

Ale možná, že je to tím, že jen nebydlím v ráji :) a jen malinko připusť, že se najdou lidi, kterým to EV přináší nejen finanční výhody, ale třeba i radost.

Třeba od pátku si můžeš koupit Tesla Model 3 za 1,1mio, krmit to budeš z FVE a budeš mít mraky času :) Přece ses nenarodil proto, abys furt opravoval :D
Skvělé auto za skvělou cenu.
Skvělé auto za skvělou cenu.
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= FVE2 SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE03 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge1 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
FVE04 - 9,75kWp JolyWood 390 (SVV 80°/43°sklon) => SolarEdge2 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Franta2776
Příspěvky: 2440
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Franta2776 »

Dám to i tady
Přílohy
Screenshot_20230115_195132_Chrome.jpg
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
eman
Příspěvky: 1002
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od eman »

Ronn: Pokud se bavíme o radosti, koníčku, tak EV je úplně vpohodě. Koníčky většinou lezou do peněz. Mě jen prostě vadí, když někdo ohýbá realitu, aby z druhého udělal blbce. Teď se zrovna dělá blbec z Toyoty, protože vodík je prý úplně slepá cesta a baterky forever.

Jinak servisní náklady firmních aut jsou mimo realitu. Dodnes si pamatuji, jak mi u firemní Oktávky v Auto Jarov vyměnili celé dveře, protože nanich byl 15cm škrábanec, který bych zatřel fixou.

EV bych taky bral, už jsem to psal jinde, ale prostě mi to nákladově nevychází, když spočítám vstupy a nutnost 6 měsíců v roce nabíjet z DS.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
kuli
Příspěvky: 448
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od kuli »

eman tie náklady na EE keď ju budeš aj kupovať do EV sú tretinové, kto má dobrý tarif aj štvrtinové oproti ropáku. Zatiaľ. Ono sa to môže s tými cenami pokaziť, ale aj nie ak EE bude dosť. Ale to vlaste vieš.

Ten servis je tiež lacnejší, viem o čom hovorím a to si veľa vecí robíme samy.

Tá obstaravacia cena je možno drahšia, ale aj to sa už vyrovnáva. Možno úver a splácať z ušetrených peňazí.

Ten kto robí veľký ročný najazd a má ešte aj FVE prečo nie. Mám to vyskúšané.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Bydliště: Ondřejov

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Ronn »

eman píše:Ronn: ... se zrovna dělá blbec z Toyoty, protože vodík je prý úplně slepá cesta a baterky forever.
Na ten vodík sem si taky nevsadil a přikoupil TSLA...

a) Čerpačka na vodík je velmi drahá nejen na výstavbu (to by někdo jednou zadotoval a hotovo), ale drahá je zejména na provoz a údržbu. To proto, že se vodík musí stlačit na 700bar a tohle žere strašně energie a ty čerpadla se musí servisovat.

b) Vybudovat tankovací síť těch nabíječek... 3 dekády?

c) Zatímco u BEV Tesla máš po osmi letech kapacitu baterie jen 85% a dále jezdíš, tak u Hydrogen auta musíš na výměnu těch nádrží po 8 letech provozu. Bez této výměny nedostaneš technickou ne ne... Palivový článek má dnes životnost 5k hodin. A hlavně v tom vodíkovém autě je samozřejmě i baterka 20kW.

d) Cena jednoho natankování na 500km je cca. 2500 kč.

e) Mimořádně nehospodárná technologie. Ten obrázek dole Ti říká, že musíš spálit 150GWh elektrické energie, abys měl připraveno k distribuci 77GWh energie ve vodíku. Jenže ty ten vodík musíš ještě převézt na čerpací stanice, kde ho znova kompresuješ na ještě větší tlaky 700bar.
Round trip efficiency
Round trip efficiency
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= FVE2 SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE03 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge1 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
FVE04 - 9,75kWp JolyWood 390 (SVV 80°/43°sklon) => SolarEdge2 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek