Správné zacházení s LIFePO4

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 914
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od trud »

Kup si toto..http://www.aliexpress.com/item/battery- ... 26317.html
pripoj namiesto bzuciaku dake rele co odpoji baterku a hotovo..sleduje to kazdu baterku nie len sucet ..nastavis min napetie a ono to bzuci dost silno..tam zapojit namiesto bzuciaka dake rele co odpoji.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od honzaL »

vata píše:Teorie mi je jasná :) Ale praxe je potíž. To máte všichni podpěťové ochrany vybavené měřákem proudu? Jde mi o nějaké jednoduché pravidlo, jak nastavit podpěťovku, která nemusí znát DOD ani okamžitou hodnotu zátěže, přičemž se bavíme o napětí packu 4 článků. Při malých zátěžích odpojím měnič dost vysoko, dejme tomu na 12,6, DC zátěž pak odpojuju na 12,4, aby mi tam něco zbylo. Při téhle rezervě mám dost času na odpojení. Ale jde mi o případ, že někdo zapne čerpadlo, když by napětí rychle spadlo dolů a po odpojení to sice vyleze nahoru, to ano, ale třeba to nepřesáhne hysterezi, takže přes noc pojedu zbytečně na eon :)
Systém mi dnes hlídá PLC Siemens přes napětí. Nastavování hysterezí je dost velký problém. Válčím s tím už docela dlouho, hlavně při změně nějaké komponenty. Rozhodně ale je lepší jet celou noc na DS :x , než šetřit celý rok na nové LiFePO :evil: . Na začátku mé anabáze s LiFePO mne zachránilo před vybitím akumulátoru toto http://www.ev-power.eu/SBM-CBM-1-1/Simp ... html?cur=2. Dnes to hlídá i PLC a plánuji ještě Raspberry na hlídání každého článku.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 914
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od trud »

Neviem mne sa zdaju tie napetia moc krkolomne :)
3.90V±0.025V Over charge detection voltage
2.0±0.05V Over discharge detection voltage
Da sa to dako nastavit? Radsej by som 3,6V a 2,8V.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od luge »

vata píše:Teorie mi je jasná :) Ale praxe je potíž. To máte všichni podpěťové ochrany vybavené měřákem proudu? Jde mi o nějaké jednoduché pravidlo, jak nastavit podpěťovku, která nemusí znát DOD ani okamžitou hodnotu zátěže, přičemž se bavíme o napětí packu 4 článků. Při malých zátěžích odpojím měnič dost vysoko, dejme tomu na 12,6, DC zátěž pak odpojuju na 12,4, aby mi tam něco zbylo. Při téhle rezervě mám dost času na odpojení. Ale jde mi o případ, že někdo zapne čerpadlo, když by napětí rychle spadlo dolů a po odpojení to sice vyleze nahoru, to ano, ale třeba to nepřesáhne hysterezi, takže přes noc pojedu zbytečně na eon :)
Zdravím.
Ja toto planujem riešit cez arduino trafit tu správnu hysterezu a za pomoci nabijačky to dorovnat - dramov nápad z inej témy.
Mohlo by fungovat.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od vata »

Zdravím, ptala jsem proto, že moje nová podpěťovka běží na PLC, ve kterém jsem si mohla dovolit napsat vymoženost, jako nezávislé napěťové hladiny a hystereze pro různé typy zátěže. Měnič odpojuju, pokud napětí poklesne pod 12,6V, stále ale je připojená DC zátěž, která má relativně malou spotřebu, ale je pro mě důležitá. Při poklesu pod 12,4 pak odpojuju i DC a přepínám na záložní DC zdroj, program pak záložní zdroj hlídá a jede v režimu UPS až po "kritické napětí" 12,2V, kdy už se zátěž nepřipojí ani v případě výpadku DS. Tyhle přechody směrem dolů jsou časově zpožděné. Směrem nahoru se pak k těm přechodovým napětím přičte ještě 0,6V pro patřičnou hysterezi.
Tohle funguje báječně, nicméně neřeší to situaci, kdy se připojí hodně silná zátěž, a napětí by klesalo rychle dolů. Došlo mi, že musím kritické napětí hlídat úplně nezávisle bez ohledu na původní (úhledný) stavový automat, protože PLC by zátěž odpojilo až po dočasování přechodů. No a proto jsem se ptala, jak rychle musím odpojit silnou zátěž při dosažení kritické hranice (mám teď 12,2).
Udělám to tak, že odpojím prostě okamžitě a basta.
Všechna ta čísla jsou samozřejmě nějaké proměnné z konfigurace. Přemýšlím ještě o tom, že časem dopíšu kousek kódu, který by hýbal hysterezí tak, aby se optimalizoval sám, podle počasí / spotřeby minulých dnů.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

Při zátěži 1C (pro tebe 200A) si můžeš dovolit odpojení při napětí cca 2,80V - 2,90V na článek (tj. 11,2V - 11,6V), v okamžiku odpojení bude v baterii zbývat asi 10 - 15% energie. Odpojení při 2,50V (10,0V) pod zátěží 1C znamená 0 - 5% zbytkové energie. Odpojení při

"Kritické napětí" při téměř nulové zátěži stačí 12,0V (12,2V může být taky).
Přičemž odpojení pod zátěží měniče bych doporučoval i třeba 2,90V/čl (11,6V). Těch 12,6V co teď máš, a navíc s měničem 1,2kW je zbytečně vysoko, zbytečně brzo. Podívej, jak se LiFeYPo4 chovají pod zátěží:
T1 Terry píše:Here is a test on a 90Ah attery using an inverter and a coffee percolator for the load, 4 x 12.5min loads, one after the other
90Ah LYP 12v nom. 1.1C test total of 81Ah discharged to 90% DoD
90Ah LYP 12v nom. 1.1C test total of 81Ah discharged to 90% DoD.jpg
http://www.cruisersforum.com/forums/f14 ... ost1144451


Jinak pro tebe bude nejvhodnější koupit si Powerlog 6s , který dokáže změřit naráz napětí každého článku, napětí baterie, proud z/do baterie (až 130A) a celkovou spotřebovanou energii kWh i Ah. Nabiješ si LiFePo na plno a budeš sledovat vybíjecí křivky při různé zbytkové kapacitě a při různých proudech, můžeš se pohrát s bateriemi. http://eskutr.cz/cs/bms-balancery/246-p ... -port.html

Výstup z Powerlogu 6S (vše v jednom grafu) vypadá takto:
NahanniV píše:Just finished my load test:

411AHA over 20h16m
Lowest cell: 3.09V
Maximum cell difference: 50mV
Lowest pack voltage: 12.41V

Recorded the whole test (see attached).

Don't know what was causing the noise on one of the inputs; Might have been my furnace or washer/dryer or perhaps just noise from the inverter I was using for a load. The monitor is hooked up with a 5pin flat trailer connector and four of the wires are a ribbon cable with the 5th one loose. The 5th wire was the problem. Any thoughts on that would be appreciated.

I had three 120VAC lights attached to the inverter for the first 5 hours, but turned off one 60W one after that since my 400W inverter was heating up and I was trying to shoot for 400AHA in 20H.
20hrrate1.jpg
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od reprak »

chápu správně, že vzhledem k možnému "rozjíždění se" napětí na článcích je místo 8 článků 3,2V lepší použít 2 resp. 3 články 12V ( pro zapojení 24V resp. 36V) ? Viděl jsem v nabídce 12V 90Ah - bohužel více jak 90Ah ne, to ty 3,2V články mají i více.
díky.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

NE! od uzavřených 12V baterií ruce pryč, jsou to časované bomby vyrobené jen za účelem uspokojení poptávky typu "Co oči nevidí, srdce nebolí". Nejsou vhodné pro trakční účely, jen jako záložní zdroj na mimořádné použití.
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od reprak »

díky, ale myslel jsem 12V 90Ah LiFePO4 tedy stejnou strukturu jako mají 3,2V LiFePO4..

třeba tohle: http://shop.mypower.cz/baterie-lifeypo4 ... lifepo4-97
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

Právě o těch jsem psal. Varováním může být "ivo12s" https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 929#p11929
Ivo12s píše:Vážení,
asi je nejlacinější "učit se na cizích chybách". Tak bych doporučil - nekupujte LiFePO4 baterie, ale články. A používejte balancování.
Dnes jsem konečně otevřel 12V baterie, abych vyřešil rozhozené napětí balančními obvody. Bohužel, pravda se ukázala v plné nahotě :eek2: . Jak psal Pan Taum, baterie byly rozhozené, ale nejen to! Jeden článek v baterii je mrtvý - zkrat! To znamenalo, že baterie se nabíjela na stejné napětí, jako ta paralelní, ale místo 4 článků se na napětí 14,4V nabíjely články tři. Tedy 4,8V na článek.... Co k tomu dodat.
Podle návodu jsem rozebral baterie. Nejde to tak jednoduše, jak je to na YouTube. Musel jsem do toho hodně mlátit, abych baterie otevřel. Ale povedlo se to, viz fotografie.
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od reprak »

zajímavé, děkuji za nasměrování. zároveň už vím že bude dobré sledování článků a nějaký kvalitní regulátor. jsem v tomto nováček co se má ještě hodně co učit. svůj záměr jsem rozepsal zde

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 075#p14864
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od LIX »

Ja by som rád podotkol jednu vec ohladom spájania článkov tou medenou spojkou. Každý článok má jednu elektródu hliníkovú a jednu medenú, keď budete spájať články do série bolo by dobré aspon pocínovať prítlačnú plochu medenej spojky ktorá sa bude prikladať na hliníkovú elektródu. Neviem čo vám hovoria chemické reakcie ale hliník a meď sa nemajú v láske. Možno to tu už niekto spomínal, ale pre istotu som to zopakoval. Ak to nechcete cínovať použite cupalové podložky ktoré neviem či tak lahko niekde kúpite.
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od ixo »

Priatelia, pogooglil som, je to zaujímavé, zrejme ide práve o toto:
http://amavet.sk/read_post.php?id=262:Nepriatel-cislo-1 ("Keď boli hliník a meď po dlhší čas v bezprostrednej blízkosti, vznikol medzi týmito dvoma kovmi elektrický prúd malej intenzity a chemická reakcia vyvolala rozklad hliníka.")
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

LIX píše:Ja by som rád podotkol jednu vec ohladom spájania článkov tou medenou spojkou. Každý článok má jednu elektródu hliníkovú a jednu medenú, keď budete spájať články do série bolo by dobré aspon pocínovať prítlačnú plochu medenej spojky ktorá sa bude prikladať na hliníkovú elektródu. Neviem čo vám hovoria chemické reakcie ale hliník a meď sa nemajú v láske. Možno to tu už niekto spomínal, ale pre istotu som to zopakoval. Ak to nechcete cínovať použite cupalové podložky ktoré neviem či tak lahko niekde kúpite.
Chemická koroze je v SUCHÉM prostředí naprosto zanedbatelná, nepředpokládám, že by někdo měl lifepo venku na dešti ani v nádrži s vodou.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od SJM »

Pokud by nebyly CupAl podložky k sehnání, postačily by snad mosazné k zabránění koroze mezi hliníkem a mědí.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od LIX »

Keď mám baterky za tolko peňazí nebudem predsa šetriť aby som zvyšoval prechodový odpor koróziou. Cupalky niesu nutnosťou, ako som už písal, úplne to stčí pocínovať. To snáď nikoho nezabije, skôr by ho mohlo zabiť to nepocínovanie. :D
A tá korózia alebo oxidácia, volajme to ako chceme neprebieha iba vo vode a v slanej vode. Prebieha na vzduchu. Nie nadarmo sa cupalky používajú všade kde sa spája meď s hliníkom. ;)

EDIT: Viem že trochu preháňam ale toto by bolo najlepšie: http://www.gme.sk/pokovovaci-lazne/poko ... -p740-003/
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od vata »

Zdravím, takže ten zub před půl jednou je zátěž kolem 800W na odhadem 60% DOD 200Ah baterii. Napětí kleslo z 13,2 na 12,5, kde se po celou dobu zátěže drželo, takže podpěťovka neměla co na práci. Teď už chápu :) To víte, u bývalého olova šlo v podobné situaci napětí do kritických nížin...
fvlog_fvlog~combined_12h_881x178.png
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Foxxx
Příspěvky: 214
Registrován: úte bře 05, 2013 8:34 am
Bydliště: Podolí Brno-venkov

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Foxxx »

Zdravim

Potřeboval bych radu ohledně zapojení LIFePO4
Plánuji pořídit 8x 60Ah článek + na každý 2xCBM zapojení článku seriově.

Když našetřím a za rok bych pořídil dalších 8x 60AH jak je zapojit ? sestavit z toho další blok a ty pak zapojit do TriStaru
nebo je přidat k tomu prvnímu bloku a jen ho rozšířit tak že dám 2 články vždy paralelně ?
a když bych dokoupil za další rok ještě jednu sadu tak pak 3 paralelně?


Díky za odpověď a za rady. Pročetl sem toto forum a není mě úplně jasné jak to zapojit nejlépe už vhledem k tomu že první články už budou mít pár cyklů za sebou a člověk musí plánovat dopředu tak aby se pak netloukl do hlavy že to měl udělat jinak
Ostrov na chatě 6 x 55Wp amorf + oplocký = 10L bojler. 1,2Kw (6x poly), 24V 140Ah LiIon :-) . PCM60X , Mppsolar 3000VA / 2,4Kw , rozvody 24V/12V
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Gmouse »

Už to tady někde padlo, ale nevím přesně ve které části fóra to bylo. Rada zněla spojovat 2 články paralelně a dál pak sériově.
Já jsem na tom podobně, akorát mám 8 kousků 100Ah článků kupovaných na podzim. Teď se s přibývajícím sluníčkem chystám koupit na druhou sadu.
spider207
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 1:48 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od spider207 »

Myslím, že to bolo toto (akurát som to dnes hľadal) :)
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=13266#p13266

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek