Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: ned kvě 28, 2023 1:56 am
atom píše:S doporučením souhlasím.![]()
OK, ale jakým způsobem články balancujete ?
Při vybíjení se články na srovnávají to je pravda, tam už bývají rozdíly jednotky, max. nějaká ta desítka mV.
Ale pokud se nabíjí tak ke konci, právě nad 3,4V už začínají být rozdíly a bez vybalancování to může dopadnout tak, že při 8ks článků budou 2ks na 3,3V a 6ks na 3,57V a tím budeme na těch 28V, ale skutečnost nebude nejlepší.
Mám taky 8ks Winstonů 200Ah s 16ks balancérů
Nabíjím na 28,8V (3,6V) tak aby se všechny články stihl srovnat i po týdnu bez absobsion. Nastavených mám 30minut i proto, že na monitoring mám celllog8, ale ten má bug, že si bere proud jen z prvních 6 článků, takže ty dva poslední bývají nabité vždy o něco dřív. Ke konci články zkorigují pasivní balancéry a funguje to výborně, články jsou pak na přesně srovnané někdy i na jednotky mV.
Články se určitě nezahřívají, denní rozdíl na baterii bývá jen 2 - 4°C.
Nabíjel bych o tu 0,1V na článek méně, ale jednoduchý balancér na tuto voláž není k sehnání, jedině něco dražšího a inteligentnějšího použít.
Právě jsou asi dva druhy uživatelů u LiFeYPO4. Jedni nabíjí na míň a doufají, že se články nebudou rozjíždět a druzí nabíjí víc a případný úlet článku zkorigují v zárodku.
Tady má jeden anglán 8x400Ah články, bez balancingu a a nabíjí také na 3,5V/čl.
http://solarbodge.blogspot.cz/
Pan Taum píše:Důležité jsou hlavně napěťové hladiny. Při použití jako úložiště slunce, doporučuji nastavit na regulátoru maximální dlouhodobé nabíjecí napětí 3,45V na článek, v krajním případě 3,5. Cokoliv navíc aplikované na svorkách po delší dobu vede k ohřívání elektrolytu a výraznému zkracování životnosti.
Tj. všechny aku postupně plně nabít na formátovacích 4,00 a vybít na 3,00V naprázdno. Až budou mít všechny 3,00V naprázdno, spojit potřebný počet sériově a s klidným srdcem používat.
atom píše:Při vybíjení se články na srovnávají to je pravda, tam už bývají rozdíly jednotky, max. nějaká ta desítka mV.
Tj. všechny aku postupně plně nabít na formátovacích 4,00 a vybít na 3,00V naprázdno. Až budou mít všechny 3,00V naprázdno, spojit potřebný počet sériově a s klidným srdcem používat.
vata píše:Nešlo by podle rad abramse nabít zkrátka všechny články iniciačně paralelně naráz, a takto nabité zapojit do série a s klidným srdcem používat?
ctirad píše:vata píše:Nešlo by podle rad abramse nabít zkrátka všechny články iniciačně paralelně naráz, a takto nabité zapojit do série a s klidným srdcem používat?
Jednoznačně ano.
Není ani nutné je spojovat paralelně, to je výhodnější jenom pokud má člověk silnější nabíječku a nebo se mu to nechce hlídat a přepojovat.
ctirad píše:... to je výhodnější jenom pokud má člověk silnější nabíječku a nebo se mu to nechce hlídat a přepojovat.
abrams píše:ctirad píše:... to je výhodnější jenom pokud má člověk silnější nabíječku a nebo se mu to nechce hlídat a přepojovat.
S timto nesouhlasím ... naopak , je to rychlejší o dobu potřebnou na přepojení nabíječky mezi články x počet článků .
atom píše:K situaci možná nemuselo dojít. Nevím proč nabíjíš na 29V, když jsme ti v tom upgrade vláknu doporučovali bez balancéru jít na nejvíc na 3,5V/článek.
Ivo12s píše:Před tím jsem si myslel.....
atom píše:Ve skutečnosti to bude podobně rozhozené jako ty baterie 15,45/13,55, takže články např. 3,60, 3,64, 4,08, 4,13
Pan Taum píše:Já osobně mám 24V systém s Tristar-MPPT 60 a 8x 100Ah Lifeypo4 Winston (žluté) od eskutr.cz. Nastavení mám následovné - Absorbce 28,00V (3,5 na čl.) po dobu 5min!!! a poté float 27,20V (3,4 na čl.) po neomezenou dobu, žádná ekvalizace ani teplotní kompenzace ani nic podobného. Měnič Voltcraft 1200W - odpojení při podpětí nastaveno na 23V.
Pan Taum píše:Čau, po půlroce studiu netu a skoro dvou měsících testování nabízím určité rozumy, které se hodí pro dlouhodobé bezpečné užívání LiFePO4 akumulátorů ve fotovoltaických systémech. Nastavení mám následovné - Absorbce 28,00V (3,5 na čl.) po dobu 5min!!! a poté float 27,20V (3,4 na čl.) po neomezenou dobu, žádná ekvalizace ani teplotní kompenzace ani nic podobného.
Ivo12s píše:V menším systému provozuji 4x 60Ah baterie LIFePO4 - viz http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=25&t=568&start=20#p10542.
Baterie jsem po instalaci do systému nabíjel pouze přes solární panely, iniciační nabíjení jsem neměl jak udělat... Vzhledem k tomu, že se mi to celé podařilo dodělat až v posledních týdnech léta, limitní nabíjení do plného výkonu baterií proběhlo jen pár dnů. Díky krátkému svitu a špatně nastavenému notebooku (spotřeba) se mi dokonce jednou povedlo vybití sestavy na limitních 20,07V, tedy 2,51V na článek. Ale jen jednou...Nyní bylo v podstatě první smysluplné období cca. 14 dní v kuse, kdy regulátor omezoval nabíjení na nastavených 29V. Takto nastavené napětí bylo nyní dosaženo v celém posledním období 11 dní každý den. Minimum přes noc pak 26,69V. Když jsem si dnes měřil napětí na samotných paralelních bateriích 12V, zjistil jsem velmi výrazný rozdíl sériových sekcí. Při celkovém napětí 29,03V má jedna dvojice baterií napětí 15,45V, druhá dvojice pak 13,55V. Tedy při plném napětí skupiny přepočteno na jeden FIFePO4 článek to znamená 3,862V a nebo 3,388V. V kontextu balacování na desetinky voltů je to určitě velký rozdíl, ale konceptem sériového zapojení baterií na 24V neřešitelný.
Jestli proběhlo iniciační nabíjení před dodáním baterie nevím, ale při měření před vlastním zapojením do systému měly všechny 4 baterie úplně shodné napětí na setinu Voltu. Jaké je Vaše doporučení, co s tím? Rozebrat baterie a nasadit balancéry? Nebo jinak? Díky předem za nápady.
ixo píše:Otázka na múdrejších a skúsenejších: Mám regulátor PWM, na ktorom sa dá nastaviť len horná hranica napätia, pri ktorom začne znižovať dobíjací prúd tak, aby sa toto napätie dlhodobo udržalo (ide to FLOAT?) a neskôr by som chcel mať batérie LIFePO4, bolo by možné napríklad dobíjať LIFePO4 len FLOAT napätím, čiže 3.4 V na článok? Mohlo by im to uškodiť?
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků