Správné zacházení s LIFePO4

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

černý - minus - 50mm2
červený - plus - 25mm2
šedý - teplotní čidlo Tristar vsunuté mezi články
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od JML... »

Poďte kde je sehnat. Co jsem koukal tak maj všude jen černé.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

Já jsem zašel do nejbližšího elektroobchodu a měl štěstí. :mrgreen:
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od JML... »

Musim se pochlubit...
Take jsem se stal majitelem 16x 100Ah LiFe clanku :-D.
Ptam se vas zkusenejsich jaky proud vam tekl do clanku pri inicializacnim nabijeni? Nastavil jsem na laboratornim zdroji 4.00V a omezeni proudu do 1A. Do jednoho clanku mi tece max 90mA. Vyzkousel jsem postupne vsechny a vsechny se chovaji stejne - 90mA. Vsechny clanky maji z vyroby ve vychozim stavu 3.31-3.32V.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

To je nějaký divný, ty články tak, jak přijdou mají cca 40% nabití. A úplně sežerou jakýkoliv proud, který dostanou, zkus přidat na proudovém omezení - tak aspoň 10A na článek, třeba ten zdroj nestíhá a padá do nějakého "nouzového" režimu.
Já jsem do nich valil v klidu cca 15A z 24V autonabíječky omezené potkávací žárovkou.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od bert »

Zdravim!
Zvyste napatie zdroja naprazdno a prud dajte na maximum. Napatie po pripojeni na bateriu padne na napatie baterie. Ja som pri konci nabijania mal na zdroji asi 7V a omedzenie 2x5A (davalo mi to 11A).
Len je to treba sledovat!
Ale najprv som zacal dobijat bateriu pripojenu priamo do zostavy plnym prudom z nabijacky (60A) + prudom z regulatorov (co slnko dalo do cca 60A), cize do 120A. Takto som dobijal asi 7 hodin so sustavnou kontrolou napatia jednotlivych clankov. Po dosiahnuti 4,00V na najsilnejsom clanku, som to porozpajal a dobijal do plna zdrojom po jednotlivych clankoch. Nakoniec som ich prepojil paralerne, dobil na 4,00V, odpojil od zdroja a nechal prepojene na vyronanie.
Prajem vsetky vela slnka.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od abrams »

bert píše:Zdravim!
Zvyste napatie zdroja naprazdno a prud dajte na maximum. Napatie po pripojeni na bateriu padne na napatie baterie. Ja som pri konci nabijania mal na zdroji asi 7V a omedzenie 2x5A (davalo mi to 11A).
Len je to treba sledovat!
Ale najprv som zacal dobijat bateriu pripojenu priamo do zostavy plnym prudom z nabijacky (60A) + prudom z regulatorov (co slnko dalo do cca 60A), cize do 120A. Takto som dobijal asi 7 hodin so sustavnou kontrolou napatia jednotlivych clankov. Po dosiahnuti 4,00V na najsilnejsom clanku, som to porozpajal a dobijal do plna zdrojom po jednotlivych clankoch. Nakoniec som ich prepojil paralerne, dobil na 4,00V, odpojil od zdroja a nechal prepojene na vyronanie.
Prajem vsetky vela slnka.
Zdravím ,

takhle by to mělo vypadat :yes: ... akorát ten proud (120A) ... nepřekračoval bych 1/10C (C1) :idea: .
Hlavně SLEDOVAT a HLÍDAT !

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od JML... »

Ano je to tak, zdroj jen pri 4.00V neumi dat vic (asi jeho bug pri nabijeni aku, ale pro el. obvody je to ok). Pripojil jsem seriove 6 clanku a hned tam tlaci 5A.
Ted uz jenom cekat a hlidat a hlidat a hlidat. Uf uz se tesim az to bude zkompletovany!!!
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

abrams píše: ... akorát ten proud (120A) ... nepřekračoval bych 1/10C (C1) :idea: .
Bert má 8x 1000Ah články, takže proud 120A je jenom takové lechtání...
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od bert »

Tych 120A bolo kratkodobe maximum, pri dobrom slnku s nabijackou. A na 1000Ah to zasa nebolo az tak moc.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od honzaL »

bert píše:Zdravim!
..........
Ale najprv som zacal dobijat bateriu pripojenu priamo do zostavy plnym prudom z nabijacky (60A) + prudom z regulatorov (co slnko dalo do cca 60A), cize do 120A. Takto som dobijal asi 7 hodin so sustavnou kontrolou napatia jednotlivych clankov. Po dosiahnuti 4,00V na najsilnejsom clanku, som to porozpajal a dobijal do plna zdrojom po jednotlivych clankoch. Nakoniec som ich prepojil paralerne, dobil na 4,00V, odpojil od zdroja a nechal prepojene na vyronanie.
......
Dělal jsem to podobně, jen jsem v seriovém napájení nabíjel 300Ah články 40A až do balancování na CBM (3,65V). Ke konci jen 10A = proud přes balancéry (abych to nemusel tak pečlivě hlídat a měl jistotu, že to nepřebiju).
Pak jsem je přehodil paralelně a laboratorním zdrojem 6A to dorazil do 4,00 V. Vše monitorováno Cellogem8S.
Přeji slunný den.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

2. Technical Requirements for Battery Charging & Discharging
...
2.5 Individual cell charging float voltage: 3.40V (Charging voltage for the applications in storage
power of photovoltaic energy conversion system, UPS power and automobile auxiliary power.)
...
Když by někdo měl pochybnosti o tom, proč doporučuji float maximálně 3,4V na článek, zde je výtažek z nejnovější brožury pro zákazníky "Lithium-ion Battery Manual for After Sales Service" od výrobce CALB. Je to také podpořeno praktickými testy
We have previously discussed the difference between "float" and "trickle charge", I saw a related post from Doug out of the EV community. He has done some real testing on the capacity impact of floating LFP for 6 months and measuring capacity before and after.

In this test, no change in capacity was observed. Below is my question and his answer.

---------------

On Sat, Mar 16, 2013 at 8:28 PM, Ebaugh @ DIY Electric Car Forums <Bob> wrote:
Doug,

I read your post over on EVTV. I also use GBS 100Ah cells, but mine are 12P then 4S in a marine house bank. You mentioned floating for long periods at under 3.4Vpc. Have you actually compared before and after capacity by capacity testing?

------- Answer

Yes, but not on the GBS cells. I used the 26650 A123 cells which are about 2AH. I was not able to measure any difference after 6 months of floating at 3.45 volts. I didn't see any reason to test on the GBS cells after the non event with the little ones. I had the little cell in a pyrex oven dish just in case. It would be more difficult to safety the large cells.

------- Not directly related, but interesting:

I don't see this as an issue at all. I did another 6 month test (this one with the GBS 100AH cells) where I fully charged a cell (resting voltage of 3.38v), I half charged a cell (resting voltage of 3.30v) and I discharged a cell to 2.5V (it bounced back to 2.7v resting). I left them sit this way for 6 months and then charged them and retested capacity. I could see no loss in capacity in the fully charged and half charged cells. The one left pretty much fully discharged lost about half a percent of its capacity. A lead acid bank treated this way would have been completely sulfated and ruined. I was quite happy with that small loss. What you are doing is in essence between the mid balanced and fully charged cell test I made.
http://www.cruisersforum.com/forums/f14 ... ost1187410
Doug Ingraham
replied:
1 week ago


I am not Richard and I don’t play him on EVTV. Trickle charging would by definition overcharge all the lithium battery types I am aware of. Instead call it a float charge. This is where you hold the battery at a constant float voltage. The normal meaning of trickle charge is a constant minimum current to replenish that lost due to self discharge. Since lithium cells don’t seem to have a self discharge the correct current for trickle charging would be zero. I have a datasheet for A123 Systems ANR26650-M1 cell which has a recommended float charge voltage of 3.45 volts. I left a fully charged cell connected to a power supply adjusted to this voltage for 6 months and could not detect any degradation of the cell capacity at the end of that time. The current to hold that voltage was less than a tenth of a microamp (this is at the limits of my meter) so not much energy to do any damage. I have a 4S4P pack of these cells in my car as a backup battery for the DC-DC converter. I float the battery at 13.6 volts (3.4 vpc) and have been doing this for about 6 months now. Because of the way I am utilizing this pack I carefully matched the cells such that each module in the series string are within 15mah of each other in capacity and are top balanced. Since it is so closely matched it is essentially bottom balanced as well. It is pretty interesting to watch it go dead. It is almost like turning off a switch as the whole thing dumps at the same time and when charged they all track in voltage right up to the 3.4volts and the current tapers off to milliamps over the next few hours. It should certainly be 100% safe to set a constant float voltage such that the smallest capacity cell in the pack would end up floating at 3.38 volts. And the current will eventually drop to as close to zero as makes no difference.
http://blog.evtv.me/2013/03/if-i-only-h ... ment-10817
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4 - Cell Log 8S

Příspěvek od JML... »

To je ten Cell Log 8S vážně tak nespolehlivej? Pokud bych se na něj spoléhal a jeho alarmový výstup používal na odpojování baterie od systému při dosažení podmínek nastavených pro alarm.
Přikládám dva grafy 2x8 100Ah článků po iniciačním nabíjení a jejich pokles napětí je logován Cell Logem. Je na nich krásně vidět, že 7mý a 8mý článek je méně zatížen Cell Logem a jeho napětí padá pomaleji.

1-8 článek:
20130328-1-8cl.jpg
9-16 článek:
20130328-9-16cl.jpg
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

Celllog8S není nespolehlivý, jen není konstruovaný na trvalé připojení k akumulátorům. Nic víc, nic míň. Abrams si ho ale docela vychytal https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 500#p16467, takže v jeho případě je možné ho nechat připojený neomezeně dlouho bez vážnějších následků.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od JML... »

Ano to jsem zaregistroval, ale Abrams tuto úpravu nekomentoval jestli neovlivnila nějak přesnost měření Cell Logu z dlouhodobějšího použití na článcích. Jde mi spíš o dlouhodobé zapojení na článcích a využití alarmových výstupů, tak proto.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... komentuji :
1. přesnost měření napětí se na 99% nezměnila , možná v řádu jednotek mV
2. co bude má úprava dělat s články dlouhodobě zjistím až časem , ale vzhledem k jakš takš vyváženým odběrům předpokládám že to bude OK .
Ještě nemám hotové balancovací nabíjení - baterie je v klidu tak ji mohu pořádně srovnat . Nabíjím na napětí 3,60V jednotlivě každý článek , 1. až 5. si vzali od 30Ah do 55Ah , 6. zatím 86Ah :sm1: :arrow: důsledek téměř rok připojeného Celllogu před úpravou :repair: . Po nabití sem dám komplet Ah .

Na základě nemotorné metody balancovacího nabíjení se mi v hlavě rýsuje aktivně pasivní balancování :write: :yes: . Jak to dám trochu dohromady tak si počtete :read: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od JML... »

Děkujeme!
Každopádně okomentované konstrukce/úpravy/slepé uličky/dokumentace zde mají největší hodnotu!
Využíváte někdo alarmové výstupy Cell Logu? Jak jsou spolehlivé?
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Wagoneer »

Já mám CellLog trvale pripojen na čtyři članky. Alarmový vystup používám na odpojení DC v výstupu Load regulátoru.
Přes pomocné relé odpínám 12V vedoucích do místnosti s wifi routerem a napájením antény internetu.
Nastaveno nizši napětí než u ochrany u měniče. Spolehlivost nemohu potvrdit, zatím to nevypnulo. Mám to jen pro
klid duše.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

nevím to jistě , ale myslím si že Celllog ty čtyři články také nejspíš zatěžuje nerovnoměrně :!: .

Alarmový výstup používám k odpojení celého systému :idea: vyhozením fíčka :mrgreen: , funguje to na výbornou - zrovna toho využívám k balančnímu nabíjení :arrow: nemám vhodný výkonný nabíječ pro LiFe , tak používám auto-nabíječku
v režimu 6V 2A dávající při 3,4V cca 7A :yes: :arrow: *batt* :arrow: :wood: po dosažení 3,60V Celllog zareaguje a vypne 230V AC do nabíjčky ::stop:: .
Jinak Celllog samozřejmě reaguje i při nízkém napětí článku/ů :geek: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
serfar30
Příspěvky: 75
Registrován: čtv úno 23, 2012 10:02 pm
Bydliště: Česká Skalice

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od serfar30 »

Dnes jsem se stal hrdým majitelem 8KS LifePO4 100Ah 16ks balancerů a 1ks cell log . Přez víkend se pustím do formátování a sestavení do 24V celku :D stačí prvotní nabíjení na 3,6V nebo je potřeba dosáhnout hranice 4 V ?Mám modelářskou nabíječku a ta umí 2x400W ale v nastavení pro Life je hranice 3,6 lion 4,1 lipo 4,2
8xLifepo4 tristar 60A Siemens logo Power Jack 3500w solar 1960Wp pro zatím

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek