FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od rottenkiwi »

Ten G-ET je vysokonapatovy a ma 4 mody:

1. General
2. Off-Grid
3. Back-up
4. Economical

Ak by v general mode fungoval tak, ze spotreba + dobijanie baterky
bolo vzdy vacsie ako vykon z panelov, tak by nikdy k pretoku nedoslo.

Ale oni to maju pekne napisane:
Měnič je možné nastavit jako bezpretokový
Takže, tu nie je zaruka, ze nedoda nic do siete.

Tiez by ma zaujimalo, kolko ludi tu ma klasicky 12 / 24 / 48 V system
a kolko ma vysokonapatovy menic + HV baterky.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
jahodovák
Příspěvky: 1934
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od jahodovák »

Pokud se nepoužívají třífázové spotřebiče,není třeba třífázový měnič ale klidně jen tři měniče,každý na svůj okruh,má to výhodu,pokud náhodou jeden odejde,je možno nouzově tu postiženou fázi připojit k další,která je méně zatížená.Ono pokud je třífázový měnič,pokud neumí vyrábět nesymetricky dost velký problém,má-li 10 kw tak to je 3,4 kw na jednu fázi,což je o mnoho méně,než 3 a každý 5kw.Navíc pokud se použije měnič ke kterému je možno připojit další měnič paralelně se dá dostat dostatečný výkon a je možno spojit rozvod tak aby to vzhovovalo lépe výkonu měničů.To je samozřejmě možno posoudit jedině se znalostí jaký je největší okamžitý příkon té které fáze.5kw měnič je schopen dávat do 230v 22ampér trvale a jen velmi krátkou dobu více.DS pokud je jištěná 25 A jističem je naproti tomu schopna dávat i po delší dobu více, než vypadne jistič.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od rottenkiwi »

Viete mi niekto povedať, s akou presnosťou meraju meracie cievky CT A,B,C
prud na on-grid vstupe faz L1, L2, L3 do ongrid meniča ? / napr. GoodWe ET /
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od proasnet »

Ja popisu svuj 3f pripad. Jak jsem uvadel vyse, mam celkem nizkou spotrebu a malou FVE. Menic mam 1f a rozvody v dome 3f.
Uvazoval jsem na zacatku nad 2 zpusoby:
1. Bud pripojit menic jen na jednu fazi a napajet jen trvale bezici spotrebice jako chladnicky, router, server, kamery..s tim ze je prefazuju neboli prerozdelim nanovo v rozvadecich
2. 1f menic poslu do 3 fazi.

Zvolil jsem prozatim druhy zpusob. V rozvadeci na fve mam trojfazovy prepinac siti, kdykoliv muzu vyradit fve a mit DS trojfazove. Vzhledem na to, ze vubec nepouzivam 3f pohony tak mi nevadi za menicem do prepinace siti poslat na druhou polohu jednu fazi do trech.
Jistic z DS mam 25A. Z DS jsem si vyclenil jednu fazi na 1p prepetovku a 20A jistic do menice. Z menice opet 20A jistic do prepinace siti. A za prepinacem siti uz do RP1 v 3f pripojeni kde jsem mel puvodne privod z DS na 3p prepetovku.
Nasleduji okruhove 16A jistice.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od proasnet »

K tomu jsem jeste zapomel uvect, ze byl rozdilny pohled na vec dvou revizaku.
Zatimco jeden tvrdil ze je nepripustne pustit do 3f rozvodu v RD jednu fazi z menice a ze musi byt 3f menic, ten druhy sice kroutil hlavou ze to jeste v zivote nevidel ale v zasade je to jedno protoze jsou i domy s 1f pripojkou...
Tak ani nazory tech co by to meli vedet nejlip, se neshodujou.
Pokud nekdo zna normu, ktera to vyslovene zakazuje tak by me zajimala.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od Quickyprd »

Už z logiky je to blbost. Vetšina domácností je 3F a velká část domácích elektráren je 1F. Já to mám stejně tak a i všichni distributoři to tak dělají a schvalují, tak nevím kde na to ten revizák přišel. Mám to stějně tak. Na fázi s FVE jsem dal 90% spotřebičů a na zbylých fázích nechal jen přímotopy na které se práší, troubu a několik zásuvek, kdyby bylo potřeba zapojit souběžně více silných spotřebičů či fáze s FVE se nějak roze*rala. 2F je jen indukční deska a 3F jen kalové čerpadlo z tlakové kanalizace co jede minutu denně.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od marko250 »

GW-ET dělá přetoky v hybridním režimu ,takže "na černo" nepoužitelný,v ČR je přetok zakázán.Vysokonapěťová baterka je také špatně rozšiřitelná.Výkon 3.6kW na fázi je slabý,už při souběhu dvou výkonějších spotřebičů to bude leda docucávat z DS,to je právě ta volba 3f,nebo 1f pořádná, puštěná do 3f rozvodu domu přez přepínač.
Za těch 60tKč jde koupit 3x 5kW King a sosat jak se mi zachce, nebo 1x Fangpusun 8kW(peak 21kW),nebo 2x Fangpusun 3.5kW do paraelu(peak 2x10kW) bez sosání.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek