FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
judzinisko
Příspěvky: 15
Registrován: ned led 12, 2020 11:31 pm

FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od judzinisko »

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda bude mít smysl dělat FVE i když moje podmínky rozhodně nemají s ideálními nic společného. Z toho důvodu řeším FVE až jako poslední věc na domě.
Neco k domu, je to stařší větší dům - zastavěno 240m2, 2patra+podkroví, který jsem poslední roky rekonstruoval a sažil se snížit spotřebu jak ele, tak vytápění. (fasáda 14cm šedého, střecha 18cm Pir, všude trojskla).

Na energie nejsme nijak nároční a většinou tu pro zbytečnosti není místo.
Jedinou výhodu vidím ve využití domu, kdy spotřeba je nejvyšší v létě a nejmenší v zimě.
Polovinu domu v létě pronajímáme a jede bazén 8*4m - ohřev rozpadajícími se teplovodními soláry + tč. Jinak žádné další blbosti a větší spotřebiče, klasická domácnost, ledky, myčka, lednička, pračka, sušička, PC, telka, rekuperace, vodárna.
V plánu je pouze elektroauto jinak žádné další spotřebiče už nepotřebujeme.

Spotřebu ele, si dlouhodobě sleduji, týdenní průměr za zimu je 15kWh/den, květen kdy se nahřívá bazén může mít týdenní průměr 45kWh/den a v létě přibližně 30kWh/den. Celkově cca 7,5MWh/rok

Vytápění a ohřev vody je plynem(14MWh/rok) + 1.el bojler jen přes léto
Jede mi tu rekuperace vlastní výroby cca 0,5kWh/den

Co bych od toho čekal:
-chtěl bych využít co nejvíce vlastní elektřiny, ale ne za každou cenu, aby to bylo aspoň trochu smysluplné z hlediska nějaké návratnosti + řekněme záloha domu na půl dne (výpadky tu bývají krátkodobé, ale občas jsou. Pro vytápění ale nepředstavují problém, dům má se zateplením opravdu dlouhou teplotní setrvačnost, 24h není problém ani v zimě).
-Pokud by byly nějaké přebytky, cpát to do ohřevu vody, zřejmě do zásobníku, který připojit před plyn kotel, tak aby mohl vypomoct i ohřevu vody i vytápění (část domu se přitápí i na začátku června).
- počítat s přípravou a kapacitou pro elektromobil

Dům má špatnou polohu ke slunci - viz mapka. Naznačil jsem tam několik možných umístění panelů:
1) VVS část střechy, sklon cca 25° plocha cca 14*6m
2) 3 panely možno umístit na mobilní zastřešení bazénu, (část která je pená), relativně ideální poloha
3) Pruh dlouhý cca 15m, kam by se dalo umístit cca 15panelů - částečně by stínily bazénu, ale jinak relativně ideální poloha
4) Plocha, kde by se teoreticky mohlo zbudova zastřešené stání a využít ho pro panely.. cca 30m2 - Ale fialovou je naznačeno vysoké napetí - 22kV, takže je tam reálné riziko, že s tím někdo bude mít problém. V této části pozemku ale svítí nejdéle.
barák-poloha.png
Zároveň pozemek je přes den dost zastíněn (jsme v údolí). Viz příloha s naznačenou polohou slunce a terénu.
oslunění.jpg
Mohlo by stačit třeba něco takového?(s poloviční baterií).
https://www.getrading.eu/sestavy/hybrid ... -10-p.html
Jak to vidíte, je to u nás reálné? Jaké případně použít panely? A jaký by mohl být roční výroba takové istalace?

Děkuji, Jirka
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od proasnet »

Já mám RD velký asi jako ty, právě dokončuju po 5 letech rekonstrukci. FVE jsem si nechal nakonec, namontoval jsem si maličkou 1,4kWp...ale co mě zaráží, je vaše spotřeba. Spotřebiče mám v podstatě stejné jako ty, ale ročně spotřebuju 2,5 - 3 MWh, FVE mám od května a pokryje mi teď 60-80% spotřeby. Z DS si denně cucnu tak max. do 3kWh, a to když manželka pere a pere po týdnu špíny a myčka jede denně.
S FVE zkušenosti teprve sbírám, a už vím že přidám panely ja JZ, aby mi to dobíjelo déle..
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
judzinisko
Příspěvky: 15
Registrován: ned led 12, 2020 11:31 pm

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od judzinisko »

Pokud by jsme neměli bazén a nepronajímali na léto. tak jsme někde na 5MWh. I to je proti tvému relativně dost. Příčinu vidím v:
Já dělám z domu - nonstop jede PC
Manželka na mateřské, půl dne tráví v kuchyni, máme 4 malé děti 1-5let, pračka, sušička, myčka jede každý den. Ještě jede domovní čistička na tu jsem zapomněl, to může dát taky 0,25MWh/rok. Těch 7,5MWh je teď spíš takovej kvalifikovanej odhad, loni se vyhodil ele bojler a nahradil plynem při výměně plyn kotle.
Než přišlo na svět první dítě a jezdili jsme oba do práce spotřeba byla výrazně menší - uff, koukám do tabulek, 2014 první měsíce po nastěhování jsme měli 7KWh/den průměr za půl roku(včetně ohřevu vody ele), tedy taky těch cca 2,5MWh.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od Quickyprd »

Ohřev bazénu je přímo elektrikou, či přes TČ. Ohřev TČ by možná v poměru cena/výkon byl výhodnější.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od proasnet »

judzinisko píše:Pokud by jsme neměli bazén a nepronajímali na léto. tak jsme někde na 5MWh. I to je proti tvému relativně dost. Příčinu vidím v:
Já dělám z domu - nonstop jede PC
Manželka na mateřské, půl dne tráví v kuchyni, máme 4 malé děti 1-5let, pračka, sušička, myčka jede každý den. Ještě jede domovní čistička na tu jsem zapomněl, to může dát taky 0,25MWh/rok. Těch 7,5MWh je teď spíš takovej kvalifikovanej odhad, loni se vyhodil ele bojler a nahradil plynem při výměně plyn kotle.
Než přišlo na svět první dítě a jezdili jsme oba do práce spotřeba byla výrazně menší - uff, koukám do tabulek, 2014 první měsíce po nastěhování jsme měli 7KWh/den průměr za půl roku(včetně ohřevu vody ele), tedy taky těch cca 2,5MWh.
Já mám na bazén jen pískovou filtraci na časovač od 9 do 18 h. Trvale 24/7 mi běží server synology s 5ti HDD, POE switch na kamerový systém, velký 2m truhlicový mrazák, kombi chladničku s mrazákem, manželku mám také na mateřské a ona má celý den zapnutý NTB a 2 malé děti 1-5 let a každý 2. víkend tři další puberťáky. Trvalá spotřeba od 350 do 500W. Někde to kolísá a nevím kvůli čemu, asi chladnička/mrazák...
Polévání čerpadlem 900W z IBC nádrže 2x denně na 7 minut ( pokud je v ní voda ) jinak na solenoid z vodovodu.
Všude LED světla, řízené přes Home Assistant na trvale zapnutém RPI.

Nevím jak bude moje FVE pracovat v zimě, jsem v tom nováček a podle všeho bude mít jen 10% výkonu co má teď. Nekde se tuším psalo že v zimě to nevyrobí vůbec nic.

Na TUV mám už 2 roky solár s 300 litr. bojlerem, ten funguje cca od března do listopadu a má asi 50W čerpadlo. Topení kondenzák s čerpadlem asi 70W.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
judzinisko
Příspěvky: 15
Registrován: ned led 12, 2020 11:31 pm

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od judzinisko »

proasnet: Vidím tedy "chybu" v manželce :D, dvě pračky za den jsou minimum a i teď v létě to hodí do sušičky + vaří/peče o 106, což teda chyba není :) Asi dostane elektroměr na kuchyň s koupelnou :D
Já mám klasické PC + 2monitory - tj přes 100W, celý den jede ještě TV 60W, kotel taky kondenzační.
Bazén máme velkej 45m3, čerpadlo 650W, Tč 1,7kW.
S tou zimou tak nějak počítám 10%. Musím kouknout po fóru, jestli nenajdu někoho s podobnými podmínkami. S tím, že budu muset pořídit víc panelů taky počítám - není to nic hroznýho dnes.

Quickyprd: Mám Tč + teplovodní, takže cajk.
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od kodl69 »

Nás je doma taky 5, některý děti už nejsou malý, ale o to víc spotřebují teplé vody. A na tu není potřeba aniplyn, ani FV, ale stčí 4m2 fototermiky. I když v poslední době jedou dvě až tři "malý" klimatizace celej den, tak se málokterej den dostaneme přes 15kWh spotřeby, a z toho je minimálně polovina do těch klimatizací. Potom dochází k tomu, že můj systém by denně dokázal vyrobit přes 20kWh, ale není je jak smysluplně spotřebovat... V tomhle případě, pokud je jih na mapce směrem dolů, tak nevidím žádný rozumný místo na panely. Snad jižní fasáda domu a nebo na přizvedávací konstrukci na střeše domu, ale tam si zase budou stínit navzájem. Projeď si to pro různý sklony a orientace na https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP a to ti snad bude stačit pro rozhodnutí jestli jo nebo ne.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od marko250 »

Díky té spotřebě a bazénu vykryjete vše co napanelujete.Svépomocí se finančně nezrujnujete ,jako u toho oficiálního příkladu FVE v odkazu.1kWp panelů vyrobí za rok 1MWh a takových 20% sežerou převody a ztráty do 230VAC.V zimě skutečně s výrobou moc nepočítat,jede to jen na slunce a odrazy,10kWp při temném dnu klidně vyrobí jen 0.5kWh.Menší baterku než 15kWh bych nedával na takovou spotřebu,bude dost přetěžovaná a cyklovaná.Těch 10kWp se dá postavit do 300tKč,ale jakmile to bude složité a připojené do DS,tak jste mimo. S 10kWp(4.6+2.7+2.5kWp) bez stínu vykrývám potřebných 5MWh za rok z 93%+další MWh přebytky do vody a dvou klim+jezírko 40m3+dílna se zahradou.Ale topím dřevoplynem a přebytky do AN+ klimy.Roční vyúčtování za elektřinu dělá se vším, kolem třech tisíc korun.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od proasnet »

Dal bych to na to označené místo, co se vejde alespoň na provoz bazénu.
kroužené.jpg
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
judzinisko
Příspěvky: 15
Registrován: ned led 12, 2020 11:31 pm

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od judzinisko »

[quote="proasnet"]Dal bych to na to označené místo, co se vejde alespoň na provoz bazénu.

Tam to mám vyznačené i v tom plánku, ale zastřešení je mobilní, takže můžu využít jen první díl - 3 panely.. Bude to taková kovbojka, pokud bych chtěl více panelů rozmístit po pozemku.
judzinisko
Příspěvky: 15
Registrován: ned led 12, 2020 11:31 pm

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od judzinisko »

marko250 píše:Díky té spotřebě a bazénu vykryjete vše co napanelujete.Svépomocí se finančně nezrujnujete ,jako u toho oficiálního příkladu FVE v odkazu.1kWp panelů vyrobí za rok 1MWh a takových 20% sežerou převody a ztráty do 230VAC.V zimě skutečně s výrobou moc nepočítat,jede to jen na slunce a odrazy,10kWp při temném dnu klidně vyrobí jen 0.5kWh.Menší baterku než 15kWh bych nedával na takovou spotřebu,bude dost přetěžovaná a cyklovaná.Těch 10kWp se dá postavit do 300tKč,ale jakmile to bude složité a připojené do DS,tak jste mimo. S 10kWp(4.6+2.7+2.5kWp) bez stínu vykrývám potřebných 5MWh za rok z 93%+další MWh přebytky do vody a dvou klim+jezírko 40m3+dílna se zahradou.Ale topím dřevoplynem a přebytky do AN+ klimy.Roční vyúčtování za elektřinu dělá se vším, kolem třech tisíc korun.
Díky za zkušenosti, těch 10kWp bude tedy tak nějak minimum, vzhledem k zastínění.. Co myslíte tím "nebude to složité a připojené do DS". Respektive jak by ta instalace mohla vypadat v rámci komponent? Dodávat do sítě nechci, ale ze sítě brát budu muset.
judzinisko
Příspěvky: 15
Registrován: ned led 12, 2020 11:31 pm

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od judzinisko »

kodl69 píše:Nás je doma taky 5, některý děti už nejsou malý, ale o to víc spotřebují teplé vody. A na tu není potřeba aniplyn, ani FV, ale stčí 4m2 fototermiky. I když v poslední době jedou dvě až tři "malý" klimatizace celej den, tak se málokterej den dostaneme přes 15kWh spotřeby, a z toho je minimálně polovina do těch klimatizací. Potom dochází k tomu, že můj systém by denně dokázal vyrobit přes 20kWh, ale není je jak smysluplně spotřebovat... V tomhle případě, pokud je jih na mapce směrem dolů, tak nevidím žádný rozumný místo na panely. Snad jižní fasáda domu a nebo na přizvedávací konstrukci na střeše domu, ale tam si zase budou stínit navzájem. Projeď si to pro různý sklony a orientace na https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP a to ti snad bude stačit pro rozhodnutí jestli jo nebo ne.
Díky, fototermiku také nemám moc kam dát - možná na skleník/do něj :D Mám plyn kotel co s ní umí spolupracovat, teoreticky by to u mě mohlo mít trochu smysl, když není prostor - zkusím propočítat. Ale raději bych si to více nekomplikoval a dal více panelů. Na jižní fasádě je brzy stín.. čím víc vlevo na pozemku, tím dříve, to je ten 40m kopec, spíš skála + stromy na ní. Díky za nástroj
judzinisko
Příspěvky: 15
Registrován: ned led 12, 2020 11:31 pm

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od judzinisko »

Tak jsem si udělal analýzu v nástroji co mi bylo doporučeno.. Ani pro moji VVS střechu to nevychází tak hrozně. Snažil jsem se zadat data co nejpřesněji, včetně horizontu - tady aplikace nepočítá stromy, což u mě hodně mění situaci, tak jsem zadal vlastní data..
I tak 10kWp by měla mít roční výrobu 7,2MWh viz výstup z aplikace.
Přílohy
PVGIS-5_GridConnectedPV_49.530_16.348_SA_crystSi_10kWp_14_25deg_-111deg.pdf
(412.92 KiB) Staženo 77 x
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od kodl69 »

zkus si to i pro offgrid , potom zjistíš, že pro 25kWh denní spotřebu (mám podstatně míň, protože jsem zamítl pořídit bazén z principu) tak zjistíš, že realita bude o dost horší - v létě ti toho dost zůstane na střeše a dalších 6 měsíců bude chybět... Ale jistě tě od toho nechci zrazovat...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
judzinisko
Příspěvky: 15
Registrován: ned led 12, 2020 11:31 pm

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od judzinisko »

kodl69 píše:zkus si to i pro offgrid , potom zjistíš, že pro 25kWh denní spotřebu (mám podstatně míň, protože jsem zamítl pořídit bazén z principu) tak zjistíš, že realita bude o dost horší - v létě ti toho dost zůstane na střeše a dalších 6 měsíců bude chybět... Ale jistě tě od toho nechci zrazovat...
zkusím, měsíční průměr není uplně vypovídající.
Ale jak jsem psal, spotřeba zima 15kWh(říjen-duben), léto i 30kWh.. přelom květen/červen i 45kWh/den..
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od marko250 »

Listopad,prosinec,leden,únor jsou mrtvé měsíce z 10kWp na domě a potřeby 10-12kWh denně pro dům se vyrobí v průměru polovina.Březen,duben,září,říjen je tak akorát a zbylé měsíce jsou čtyřnásobně ziskové ,než potřebuji,ale díky nim mám větší komfort(klimy,TUV,přitápění).Jen hrubý nadhled na výrobu v roce.Když máte 15kWh v prosinci tak s 10kWp počítejte vykrytí jen 5kWh/den v průměru.Budou dny za sebou v prosinci ,kdy nebude ani to!
3f spotřebiče(točící motory) v domě máte,ta nabíječka EV bude 1f,nebo 3f?Souběhy na fázi máte jaké?Vysloveně se tomu nebudete věnovat,nebo jste kutil a postavíte si to sám i s obsluhou pak.Hybridní přisosávání je podmínkou a tím spojení s DS?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
judzinisko
Příspěvky: 15
Registrován: ned led 12, 2020 11:31 pm

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od judzinisko »

marko250 píše:Listopad,prosinec,leden,únor jsou mrtvé měsíce z 10kWp na domě a potřeby 10-12kWh denně pro dům se vyrobí v průměru polovina.Březen,duben,září,říjen je tak akorát a zbylé měsíce jsou čtyřnásobně ziskové ,než potřebuji,ale díky nim mám větší komfort(klimy,TUV,přitápění).Jen hrubý nadhled na výrobu v roce.Když máte 15kWh v prosinci tak s 10kWp počítejte vykrytí jen 5kWh/den v průměru.Budou dny za sebou v prosinci ,kdy nebude ani to!
3f spotřebiče(točící motory) v domě máte,ta nabíječka EV bude 1f,nebo 3f?Souběhy na fázi máte jaké?Vysloveně se tomu nebudete věnovat,nebo jste kutil a postavíte si to sám i s obsluhou pak.Hybridní přisosávání je podmínkou a tím spojení s DS?
Tak nějak počítám, že zima mizerná bude, nejde mi o maximální soběstačnost, ale spíš aby to bylo +- efektivní řešení. Něco ve smyslu, že nemám v plánu vše využít na 100%, ale zahazovat více jak 50% výroby, abych i v zimě měl plácnu 80% elektřiny také ne.
3 fázové spotřebiče mám naprosto minimálně(bruska, cirgula.. využito párkrát do roka), ale rozvod je do kotelny, dílny i domu(2x sklokeramická deska). Nabíječku bych chtěl 3f, ale dost možná by stačila i 1f - jak jezdíme dnes by stačila určitě. Souběhy na fázi netuším, rozvody jsou tu pro mě trochu neznámá, dům jsem koupili.
Kloním se k variantě kutil + případné vylepšování úměrné získaným zkušenostem z provozu. Ale silová elektřina není úplně moje parketa (i když jsem si sám třeba dělal rozvodnici+rozvody pro novou kuchyň s koupelnou). U těch solárů musím ale dostudovat jak přesně funguje fotovoltaika v souběhu s DS (bez přetoku do ní, ale bez DS se určitě neobejdu) - tudíž úplně nechápu poslední otázku :)
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od marko250 »

3f znamenají 3f měnič,nebo tři měniče do 3f spojené,v obou případech to znamená příšerná vlastní spotřeba těch měničů,běžně 3x70W po celý den,aniž by byla vykryta vysoká spotřeba.Když ty 3f pro točivé motory oželíte (mimo FVE)a použijete jeden měnič co vykryje jmenovitě 8kW,tak ten má volnoběžku kolem 55-75W.Pokud budete kombinovat dva měniče a ten druhý bude stále v režimu uspání,tak dosáhnete 30+12W a až po jeho náběhu ta spotřeba stoupne 30+30W.V běžné domácnosti s pěti lidma jede po většinu dne volnoběžná spotřeba kolem 100-600W a do toho se spínají výkonové věci.Tam sepne lednička +300W,tam zase kulma 600W,vodárna 1.4kW,filtrace 1.2kW,trouba3.4kW,myčka 2.4kW,pračka 2.4kW a tak dále a vy byste měl stavět systém na takové situace a hlavně si určit kolik toho chci vykrývat najednou.Až toto rozhodnete,tak se dá dál odpichnout co volit za komponenty.
To spojení s DS je myšleno:
a)5kW měniči dojde výkon,nebo energie z panelů a baterky,pak se přepne spotřeba na DS(přepínací)
b)5kW měniči dojde energie z panelů a baterky a k 1kW z něj se doplní 4kW z DS souběžně a nesmí při vypnutí spotřeby dojít k přetoku do DS!(hybridní)Zatím jen Axpert King 5000W s dvojí konverzí,zbytek měničů v hybridním módu přetéká.
c)to samé co ve dvojce a dojde k přetoku,tady je nutné oficiální připojení a nic pak nemůžete měnit na FVE,omezení v měničích,které jsou vysokonapěťové mnohdy i na straně baterie,slabá účinnost z baterky.

V případě stínů,které zmiňujete bych se koukal po klasických nízkonapěťových MPPT reglech a klasických měničích na 48V,s tím je jednodušší i výběr baterky a managmentu k ní.Nadělal bych stringy panelů po dvou kusech v sérii o vysokém výkonu,klidně dnes zmiňované 490Wp(42V),protože plocha není nekonečná.Solární nabíjení (MPPT) - napětí panelů může být od 0 do 145V, operační rozsah od 60V do 115V.Pod 10kWp bych nešel u Vás,spíše 15kWp kvůli stínění.Regulátorů je spousta včetně kombi krabic v měniči.
Volba měniče je různá a dost bude záležet na peněžence,jestli vyžadujete robustnost a jednoduchost,nebo beztrafové a smarth s miliónem funkcí a propojení s domem,na tom hybridování,přetocích atd.

Baterka se dá koupit složená BYD,Pylontech a jiné,nebo poskládat z článků a doplnit nějakou ochranou samostatně.Opět je to pseudo smart/jednoduchost.Zdejší člen dodává lifepo4 různých velikostí za myslím dost dobré ceny,životnost se ukáže,ale při zachování pravidel používání dané chemie si myslím dobrá. http://shop.mypower.cz/akumulatory-lifepo4-9 Je možné dnes koupit i li-ion baterky z aut a rozebrat na své napětí,klidně bloky z Tesel atd.Při havárii válečků v bloku a řetězové reakci ovšem dost zdatně hoří :-) .Pod 15kWh bych nešel spíše 25kWh.Máte dost spotřeby přez noc a vykrývání temných dnů se také prodlouží,nehledě na to,že můžete tahat patřičný výkon z nich 10kW=200A v 50V a na to je potřeba minimálně 400Ah/48V baterka=20kWh (life) a nebude překročeno 0.5C.

Ta nabíječka na EV buď nechat 3f na DS a používat jen 1f na FVE,když nespěchám,nebo hodně dimenzovat FVE na 3f.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od rottenkiwi »

Najjednoduchsie je zobrat potrebny hybridny menic + malu baterku / podla odporucania vyrobcu menica /
a ak menic nestiha, docucnut z DS.
victron_MP_II.jpg
Mozem docucnut max. 4 A az 100 A na fazu, v zavislosti od menica a zvolenej topologie.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
judzinisko
Příspěvky: 15
Registrován: ned led 12, 2020 11:31 pm

Re: FVE v ne příliš dobrých podmínkách - bude to mít smysl?

Příspěvek od judzinisko »

marko250 píše:3f znamenají 3f měnič,nebo tři měniče do 3f spojené,v obou případech to znamená příšerná vlastní spotřeba těch měničů,běžně 3x70W po celý den.....
spojení s DS bylo myšleno B, tedy celý barák je napájen z FVE(baterie) případný nedostatek je kryt DS (přetoky do sítě nechce řešit, tedy by měly být potlačeny).
počítám, že 3f mně tak jako tak nemine už z důvodu, že spotřebiče jsou rozházené na různých fázích. A úplně se mi nechce tvořit něco spartánsky jako za mlada :D
Měnič jsem uvažoval něco takového: https://ecoprodukt.cz/p/80764-hybridni- ... 00va-20767
(vycházel jsem z pár fve, co jsem zahlédl ve skupině elektromobilistů). K tomu baterie pylontech

Zkusím nějak propočítat. Stíny mi přes to vyloženě nepůjdou, stín mi hází kopec za domem, takže pak "zhasne" víceméně naráz(střecha), případně kdybych postavil řadu kolem bazénu v linii západ-východ, tak budou panely zhasínat postupně během cca tři čtvrtě hodiny.

Baterie bych asi vzal něco hotového.. udělat si to je lákávé, i ty bloky z tesly jsem viděl za rozumnou cenu, ale nemám na to know how :) A nevím jestli budu mít sílu do toho proniknout tak hluboko, abych pak usínal klidným spánkem :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek