Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pon čer 14, 2021 1:20 am


První FVE jak na to?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Další

První FVE jak na to?

Příspěvekod eman » ned kvě 09, 2021 9:38 am

Zdravím chlapi,

tak jsem se utrhl a koupil 7 těchto FV panelů. Sice to není extra značka, ale za tu cenu mi to připadá jako dobrá koupě.
Chci to připojit zatím na bojler OKC 125 a co nejdříve koupit nový Dražice 250 OKC NTR/HP na dvě spirály.
Lze všechny panely zapojit do serie?.....Pravděpodobně bych použil SITON.

Pročetl jsem diskuze SITON vs Oplocký a ikdyž Siton asi není tak vychytaný, připadá mi jako optimální řešení. Akorát jsem měl v plánu ho stavět sám, ale nějak jsem si nevšiml, že to není veřejný projekt. :D
Tady na eshopu se prodává i nějaký Marko a na YT je ještě regulátor od pana Čady....stavěl jste ho někdo?

Abych nemusel dělat díru do střechy a kupovat drahou průchodku, udělám si svod z FVE z boku střechy v místě, kde jsem měl kdysi anténu. To je cca tak 15m kabelu na zeď do technický. Jaký průřez by jste použili, aby tam byla rezerva na další rozšíření? Na anténní držák bych dal vodotěsnou krabici a tam to propojoval.

Neřešil jste někdo uchycení panelů na střechu proti sklonu střechy? Našel jsem jenom nějaké stavitelné držáky za šílené peníze. Neví někdo, kde sehnat to co je na obrázku 1 nebo 2? Nebo někde najít rozkres, abych se mohl inspirovat a svařit si to home made.

Lze na panely připojit malý střídač bez baterií, který při poklesu výroby přepne na DS? Ty 3kWp udělají v létě s bojlerem "krátký proces" za dopoledne a já bych chtěl zbytkem výroby napájet třeba klimatizaci, čov, atp.

Díky moc všem

panel.jpg

drzak_1.jpg

drzak_2.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
eman
 
Příspěvky: 62
Registrován: pát srp 31, 2012 8:20 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod Dagus » ned kvě 09, 2021 8:21 pm

Jakejpak rozkres? To druhý je konstrukční profil a plocháč se dvěma šrouby a matka v konstrukčním profilu. Jinak dle libosti a chuti, ale panel co je takhle nakloněn, bude potrebovat velmi dobré kotvení, aby to při vychřici nelítalo všude kolem domu.
Dagus
 
Příspěvky: 711
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod kodl69 » ned kvě 09, 2021 8:30 pm

obrázek 2 je stavebnice z profilů 40x40 viz https://www.ehlinik.cz/system-kombi-40x ... 00101.html.
regulátor Siton je podle mě oproti Oplockýmu dnes úplně jinde, to máš asi hodně starý nebo někým podstrčený informace. Bez krabičky a chladiče se dá u autora pořídit celkem za zajímavou cenu. Ještě je ke koupení tady na e-shopu regulátor od budínský elektronika, který umožňuje po ohřátí boileru poslat enegii do dalšího regulátoru, nebo naopak po nabití baterek ohřívat boiler... Montoval jsem oba, a je to spíš o preferencích, Siton má displej s číslíčkama, a umožnuje i logování na server v internetu, regulátor od Budínského má jenom 5 diod , prakticky nic není potřeba nastavovat a hotovo. Na propojení doporučuju solarkabel bez přerušení až k regulátoru (tam samozřejmě pojistkový FV odpojovač a přepěťovka, do skříně 30x40 cm to vejde i se sitonem krásně). A doporučuju ty solární kabely samostatně strčit do tenkejch černejch husích krků, dost to zvýší mechanickou odolnost.
P.S: Siton umožňuje nastavit max výkon do tělesa boileru, pokud je přepanelováno, tak se to celkem hodí... Jo a k sitonu bych těch panelů zapojoval maximálně 6, jsou tam kondenzátory na 450V a vzimě to VOC vyleze pěkně nahoru, navíc to poměrně pěkně bude pasovat na těleso 2.4kW/230V ...
P.S2: přečti si ještě něco o uzemnění, bleskosvodu a přep. ochranách...
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
 
Příspěvky: 5622
Registrován: sob črc 19, 2014 7:56 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod eman » ned kvě 09, 2021 9:08 pm

Díky za reakce.

Já ty panely chci dát naležato, aby naně nebyl takový tlak při vichřici. Jsme vedle pole, takže vichr tu nemá žádné překážky.
Tu stavebnici z hliníkoých profilů jsem pak našel, ale spočítal jsem si, že by mě taky přišla na ranec. Zkusím vymyslet něco jiného.
Myslíte, že je lepší panely víc položit, než riskovat utržení? Těžko říci, jak to na těch falcech bude držet.

kodl69: Tady přímo na foru jsou různé informace jak o Sitonu tak o Oplockým. Já bych ani extra logování nepotřeboval, protože se dá dohnat jinak, třeba Raspberry, ale když už si s tím dal někdo práci, tak proč to nevyužít.
Autorovi jsem psal, zatím neodpověděl.

Jestli umí jenom 6 panelů, tak jsem v háji. Nevím co bych s tím sedmým dělal. Měl jsem v plánu nechat vyrobit 3kW těleso, aby se ten výkon dal využít. :(
eman
 
Příspěvky: 62
Registrován: pát srp 31, 2012 8:20 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod Dagus » ned kvě 09, 2021 10:11 pm

Naplocho má nevýhodu v zimě sníh a nutnost odstraňovat. Když jsem četl o tom co umí ten regl od Budínského, tak mi to přišlo jako dokonale univerzální zařízení a s brojlerem bych šel do něj a pak nějakou hračku s aku, ať má člověk pocit. Falc si myslím je max pro panely na plocho, víc bych od toho neočekával, pokud každý profil nebude roznesen do 2m délky falčů a každý druhý falc (1m rozestup). Ono většinou je to šroubované jen do OSB a nemá to nic než sebe držet.
Dagus
 
Příspěvky: 711
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod eman » pon kvě 10, 2021 4:55 am

Naležato jsem myslel, že ty panely budou na boku a ne na výšku, jak se dávají.
Ještě spekuluju s kotvením do vazníků zkrz plech. Trefit vazník není problém, ale už mi vadí porušení střechy a dilatace šablon nebude fungovat.
Na Budínského kouknu, nevěděl jsem o něm.
eman
 
Příspěvky: 62
Registrován: pát srp 31, 2012 8:20 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod Dagus » pon kvě 10, 2021 5:21 am

Také jsem to neznal a jednou jsem si procházel eshop a z nudy četl popis a až mě překvapilo jak je to vymyšlený.
Dagus
 
Příspěvky: 711
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod Quickyprd » pon kvě 10, 2021 8:42 am

Já mám AL konstrukci přichycenou přímo na falce. Ale je to nová střecha a navíc se s tím od počátku počítalo, takže prefalz je kotvení velmi dobře a už to přežilo zde u nás hodně vichřic a vše je stále pevné. Dilatace je díky tomu, že není chycen každý falc zachována. Ovšem je to bez jakékoliv elevace, čili to zase nebude dělat takovou "plachtu" jako u Tebe. Tam bych možná měl trochu strach. Kotvení do vazníků jsem zavrhl, jelikož by to byla hromada děr a zejména trefit 45mm široký vazník kde nad tím jsou dvě pojistné vrstvy a 60m,m lať a 25mm prkno...to toho dát vrut 10mm...bylo by to spíše o štěstí, nežli o preciznosti.
A jak píše kodl69, který mě taky radil....plechová střecha a FVE je lahůdka pro ochranu před bleskem....u mě se již pomalu koná náprava, ale je to drahé a složité...kdybych to byl býval věděl dříve... :-)
Quickyprd
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte kvě 26, 2020 2:50 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod ok2vuv » pon kvě 10, 2021 10:58 am

Zdravím,
u známého jsme zrealizovali taky FVE kdy prvotním požadavkem bylo nabíjení boileru. V únoru sehnal za dobrou cenu 8x285Wp Amerisolar AS-6P30. Pro "přizpůsobení" panelů ke spirále jsme použili stavebnici od pana Budinského zde ze shopu BEL. Myslím si, že funguje velmi dobře a dá se nastavovat i podle potřeb. Za ty peníze asi nic lepšího neexistuje, teda pokud někdo nepotřebuje displej... Po čase jsme doplnili ještě jeden panel na celkových 9.
V dalším kole si známý pořídil baterku 24V/840Ah a k ní střídač Powland (Axpert King) 3,5kW out, nabíjení z FV panelů 100A. Prý by měl umět běhat i bez baterky.
Řešil jsem 2 problémy. Nejdříve bylo potřeba poprosit pana Budinského, aby nastavil delší čas při přepnutí na Powlanda, protože mu trvá asi 10 s než začne nabíjet baterky. Můj starý Axpert potřebuje asi 45 s. Standardně po nabití boileru vypne termostat před boilerem a MPPS regulátor přepne energii z panelů na DC výstup a pokud není odběr do 5 s, tak přepne zpět na boiler. Proto to prodloužení času. Bylo nutno přeprogramovat hlavní procesor, tak doporučuji požádat o nastavení raději hned při koupi.
Druhým problémem bylo to, že Powland (Axpert) nemá izolovaný vstup pro FVE panely a při vyšším výkonu při nabíjení boileru se vzájemně ovlivňoval MPPS s Axpertem a MPPS padal do chyby. Odstraněno tím, že bylo nutno odpínat i + na DC výstupu. Vymyslel jsem možná zbytečně komplikované řešení. Nyní již funguje ke spokojenosti.
U MPPS je nutno dodržet maximální vstupní napětí z panelů a to 430V. Pro vaše panely by to mělo vycházet takto - Voc - 49V x 7 = 343V při 25°C. Panely mají teplotní koeficient -0,29%/°C takže se napětí zvyšuje o 0,142V při poklesu teploty o 1°C. Pro -20°C to pak je +25- -20 = 45°C x 0,142 = 6,39V na panel a x 7 = 45V. Celkové maximální napětí 7 ks panelů se tak může dostat až na 343+45= 388V a to vyhoví maximálnímu napětí na vstupu MPPS regulátoru.
Snad jsem se nesekl ve výpočtech...
ok2vuv
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř dub 10, 2013 8:19 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod eman » pon kvě 10, 2021 12:18 pm

Já při stavbě domu zdůrazňoval klempířovi, že ta střecha bude držet soláry...tenkrát jsem ještě plánoval termiku a že tam máme pořád vichřice. Vím, že tenkrát tvrdil, že dává víc úchytů a že to musí vydržet....tak doufám.
Máme naštěstí vazníky ze 7cm fošen a mohu si vyznačit střed vazníku...vidím na konce.
Jinak mě docela děsíte. Říkal jsem si, že když ukotvím každý panel samostatně, tak vítr nebude mít takovou oporu.
Mám ještě v rukávu řešení, kdy dolní hranu panelu ukotvím natvrdo vruty do vazníku s tmelem a gumovou podložkou a opěrnou stranu ukotvím na falc. Při tlaku větru na panel se jej snaží převrátit, takže na "přední" hranu působí tlak opačně než na zadní. Naštěstí mohu do střechy vlézt, takže případný průsak kotvením bez problému odhalím.

Mimochodem, lze panely kotvit jenom za rám rovnou k podpěře?
Většina řešení předpokládá, že pod panely je ten solární hliníkový profil, ke kterému jsou přitažené.


Pan Budínský mi hned ráno odpověděl a už mě skoro má chyceného. Akorát, poradil by někdo, jak měřit efektivitu u tohodle regulátoru? Senzory na kabelech a Raspberry, SDS Micro?

Chlapi, rozveďte tu ochranu před bleskem!
Nemám hromosvod (pouze vytažený pásek ze základů), protože mám 100m od domu vysoký barák s kovovým stožárem na antény a to je jedinný objekt v obci, do kterého kdy uhodil blesk. Navíc mám těsně u domu modříny, které ho asi o 5m převyšují.

Není nějaká ucelená literatura o FVE, abych se nemusel na každou věc ptát? :)

ok2vuv: Díky za tip. Určitě mu řeknu.


Díky
eman
 
Příspěvky: 62
Registrován: pát srp 31, 2012 8:20 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod Quickyprd » pon kvě 10, 2021 1:17 pm

Mám v plánu ještě někdy dodělat panely i na plechovou krytinu přístavku/terasy, kde mě nebude vadit, že tam budou případně prosaky. Použiju pod kotvící AL profil/úhelníky tohle https://www.pro-drevostavby.cz/podle-vy ... mx10m.html

Používal jsem to v pasivu na místa, kde vruty probíjely vzduchotěsnou folii (KVH latě zespoda na folii) a je to festovní páska. Zcela to utěsní prostup a primárně je na exteriér. Prostě butyl pevný, akorát tuhý/měkký. V případě že budeš do plechu opravdu dělat díru/dírku, tak je i vhodné okraje dírky lehce šmirglem zhrubět, pak ten tmel či elastická páska či lepidlo chytne ještě lépe. Jinak je to moc hladké, očištění a odmaštění je samozřejmost.
Quickyprd
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte kvě 26, 2020 2:50 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod ok2vuv » pon kvě 10, 2021 1:43 pm

No efektivitu MPPS neměříme. Zkrátka co slunce nasvítí, tak jde do spirály a když je přepanelováno, tak regulátor stejně nepustí více než je výkon spirály. No a v ostatní době záleží jak jde mrak a kdy si regulátor najde optimální pracovní bod. Za pár sekund je vše jinak... Jo, kdyby nechodily mraky po obloze, tak by se nad tím daly rozvíjet výpočty. Zatím věřím panu Budinskému a jeho měření.
Na přívodu z panelů máme digitální stejnosměrný měřák od číňana za 300Kč, který ukazuje aktuální napětí, proud a výkon a načítá kWh jako v elektroměru. Ten stejný máme na DC výstupu z MPPS a rozdíl se schoval do boileru...
Ještě k umístění panelů. První střešní instalace se dávaly na Al profil přímo na střechu. Nebylo tak zajištěno větrání a panely se přehřívaly a odcházely. Je to křemík a nemá rád vysoké teploty. Mimo jiné ztrácí na účinnosti. U mne mám mezeru mezi střechou a panelem 21cm a nejvyšší naměřená teplota byla 59°C, ale mám panely na východ a na západ na střeše se sklonem 45°. Když jsem v pravé poledne stříkal na jednu stranu vodou ze studny a druhá byla nechlazená, tak byl rozdíl okamžitého výkonu 8% navíc pro chlazenou stranu.
ok2vuv
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř dub 10, 2013 8:19 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod eman » pon kvě 17, 2021 10:57 am

Můžu se zeptat, jaká zvolit svodič přepětí?
Cenový rozsah je značný. V diskuzích jsem dohledal, že by měl být T1-T2 na 25kA, ale ceny v eshopech se značně liší podle značky.
A PE vodíš ze svodiče se přizemňuje na PE DS?
Nebudu mít střídač, tak m to vrtá hlavou. :)

Díky
eman
 
Příspěvky: 62
Registrován: pát srp 31, 2012 8:20 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod Quickyprd » pon kvě 24, 2021 1:12 pm

Já hodně hledal a nejlépe vychází Citel DS60, tam je kus "jen" za 4tisíce. Saltek je kolem 5-5,5tisíc . DEHN je nekonečno a Hakel by měl brzy přijít na trh taky s 25kA co mě psal přímo jejich technik, když jsem to konzultoval. Jinak díky ceně chápu, proč je dobré myslet předem a proč "dotační" firmy nedávají tohle do cenové nabídky a do aplikací...když pak dva stringy daleko od střídače stojí jen za T1+T2 20tisíc Kč.
Quickyprd
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte kvě 26, 2020 2:50 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod rva » pon kvě 24, 2021 3:46 pm

Můžeš zabrousit do Číny. Tam jsou rovněž bouřky a rovněž se proti nim chrání. A uvnitř bude v obou případech asi varistor https://www.aliexpress.com/store/group/DC-SPD/613696_501875019.html.
_______________________________________________________________________
14kWp, 48V LiFePo4 450Ah,
EPSolar 60A/150V ET6415N + Axpert pwm 4kW PIP4048HS + Axpert mppt 4kW PIP4048MS
rva
 
Příspěvky: 1828
Registrován: úte dub 23, 2013 9:21 am

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod eman » stř kvě 26, 2021 7:49 pm

Já nakonec objednal CITEL DS50VGPVS-500, tak jsem snad neudělal chybu. :)
eman
 
Příspěvky: 62
Registrován: pát srp 31, 2012 8:20 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod eman » stř kvě 26, 2021 7:50 pm

rva píše:Můžeš zabrousit do Číny. Tam jsou rovněž bouřky a rovněž se proti nim chrání. A uvnitř bude v obou případech asi varistor https://www.aliexpress.com/store/group/DC-SPD/613696_501875019.html.

U té Číny bych se nebyl jistý, jestli uvnitř vůbec něco je...:D
eman
 
Příspěvky: 62
Registrován: pát srp 31, 2012 8:20 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod FRSO » stř kvě 26, 2021 8:00 pm

eman píše:Zdravím chlapi,

tak jsem se utrhl a koupil 7 těchto FV panelů. Sice to není extra značka, ale za tu cenu mi to připadá jako dobrá koupě.
Chci to připojit zatím na bojler OKC 125 a co nejdříve koupit nový Dražice 250 OKC NTR/HP na dvě spirály.
Lze všechny panely zapojit do serie?.....Pravděpodobně bych použil SITON.

Pročetl jsem diskuze SITON vs Oplocký a ikdyž Siton asi není tak vychytaný, připadá mi jako optimální řešení. Akorát jsem měl v plánu ho stavět sám, ale nějak jsem si nevšiml, že to není veřejný projekt. :D
Tady na eshopu se prodává i nějaký Marko a na YT je ještě regulátor od pana Čady....stavěl jste ho někdo?

Abych nemusel dělat díru do střechy a kupovat drahou průchodku, udělám si svod z FVE z boku střechy v místě, kde jsem měl kdysi anténu. To je cca tak 15m kabelu na zeď do technický. Jaký průřez by jste použili, aby tam byla rezerva na další rozšíření? Na anténní držák bych dal vodotěsnou krabici a tam to propojoval.

Neřešil jste někdo uchycení panelů na střechu proti sklonu střechy? Našel jsem jenom nějaké stavitelné držáky za šílené peníze. Neví někdo, kde sehnat to co je na obrázku 1 nebo 2? Nebo někde najít rozkres, abych se mohl inspirovat a svařit si to home made.

Lze na panely připojit malý střídač bez baterií, který při poklesu výroby přepne na DS? Ty 3kWp udělají v létě s bojlerem "krátký proces" za dopoledne a já bych chtěl zbytkem výroby napájet třeba klimatizaci, čov, atp.

Díky moc všem

panel.jpg

drzak_1.jpg

drzak_2.jpg

Nemáš ty profily pod panelemi moc daleko od sebe, ty panely mají tuším délku 2m, já bych se bál, aby ti neprasklo sklo když na to nakydá sníh.
FRSO
 
Příspěvky: 1434
Registrován: ned srp 14, 2011 9:13 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod eman » stř kvě 26, 2021 8:25 pm

Nakonec budu dávat 3 trojúhelníky na panel, ať je to podepřené..
eman
 
Příspěvky: 62
Registrován: pát srp 31, 2012 8:20 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvekod rva » čtv kvě 27, 2021 5:29 pm

Tak jsem čínskou přepěťovku rozebral. Vše jde rozebrat vratně, takže pak jsem to zase poskládal zpět. Na posledním fotu je uvnitř bílá hmota, kterou je vše zalité - asi varistor, co jiného. A když ho výboj probije a výboj má dostatek energie, tak se roztaví pájka a v kontrolním okýnku se posune červená značka namísto zelené. Když to srovnám s Citel, tak tím zalitím to vypadá solidněji. A vypadá to, že jak varistory, tak celé moduly v čínských přepěťovkách pocházejí z http://www.cuaje-en.com/varistor/high-energy-varistor/
Přepěťovka T2 z Číny.jpg

Proražený svodič přepětí.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_______________________________________________________________________
14kWp, 48V LiFePo4 450Ah,
EPSolar 60A/150V ET6415N + Axpert pwm 4kW PIP4048HS + Axpert mppt 4kW PIP4048MS
rva
 
Příspěvky: 1828
Registrován: úte dub 23, 2013 9:21 am

Další

Zpět na Plánované elektrárny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Reputation System ©'