Hybrid Sermatec SMT-10K-TL-TH - problém s indukční deskou

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
Henry
Příspěvky: 7
Registrován: pát kvě 08, 2020 7:30 pm
Reputace: 0

Hybrid Sermatec SMT-10K-TL-TH - problém s indukční deskou

Příspěvek od Henry »

Ahoj,

postavil jsem si třífázový hybrid s asymetrickým Sermatecem, zatím jsem osadil 14 panelů á 375 Wp (východ x západ) a 16 kWh HV LiFePo4 baterku Benekov (6000 cyklů/80% nebo 10 let, vybíjení/nabíjení 1C). Vytěžovák ještě nemám, plánoval jsem Greenbono, ale asi budu dělat vlastní a spínat 3*2000W patronu do akumulačky.

Vše funguje jak má, střídač má zaplý "zero export" a do sítě distributora tak nic nejde. Jediné co mě zlobí je indukční deska - pokud nejede naplno, tak režim - "zapnuto x vypnuto x zapnuto x vypnuto" v sekundových nebo několikasekundových intervalech dostane střídač do stavu, že výrazně sníží produkci z panelů a prakticky zastaví příjem z baterky. Ke střídači jsem připojil ESP32 a udělal si vlastní podrobnější monitoring - zde po pěti sekundách:
indukcni_deska.png
Během vaření výkon panelů z cca 3 kWp snížil na 600 Wp a sosal watty ze sítě. Indukční deska je Mora (nemá na sobě napsán konkrétní typ) a ačkoliv s ní jako takovou není problém, tak toto mě se.e.

Napadá někoho nějaké řešení? Předpokládám, že jediná možnost bude koupit jiný vařič, preferoval bych opět indukci, ale je vůbec nějaká, která funguje víceméně spojitě?

A ještě o jednu radu bych chtěl požádat. Plánuju pořídit klimatizaci - je nějaká, u které mohu plynule externě řídit výkon - tedy že má vstup PWM nebo 0-10V nebo 0-20mA podle přebytku FVE?
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid Sermatec SMT-10K-TL-TH - problém s indukční desko

Příspěvek od Dagus »

Spojitě nevím, ale já mám AEG a rozhodně nefunguje stylem on/off, ale mám jeden z nejvyšších modelů. To už poznáš když vaříš vodu, jak se ta deska chová. Kolega má taky moru a stejný (vaří/nevaří, na menší stupeň vaří/delší čas nevaří). Jeho švagrová ma siemens a taky reguluje plynule. Takže asi to chce lepší značku.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Hybrid Sermatec SMT-10K-TL-TH - problém s indukční desko

Příspěvek od DanoP »

Vyzera to na problem regulacie v menici. Bolo by zaujimave co spravi menic ak bude bez DS, predpokladam ze bud bude na vystupe kolisat napatie, alebo skonci v chybe.
Ta indukcia je jednofazova, alebo bezi na 2 fazy ?
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Henry
Příspěvky: 7
Registrován: pát kvě 08, 2020 7:30 pm
Reputace: 0

Re: Hybrid Sermatec SMT-10K-TL-TH - problém s indukční desko

Příspěvek od Henry »

Díky za odpovědi.
DanoP píše:...
Indukce běží na dvě fáze, vždy velká-malá plotýnka na jedné fázi. Je zapojena v EPS režimu, takže dnes, jak se bude vařit, tak "udělám výpadek" (střídač přepíná za 10ms) a odsleduju chování - vyzkouším to při běhu plotýnky na jedné fázi, i dvou plotýnek na dvou fázích.
Dagus píše:...
Mohl bys být tak laskav a poslal mi typ tvé AEG desky? Případně typ toho Siemensu (ani jsem nevěděl, že dělají indukční desky). Jak jsem před více než deseti lety stavěl barák, tak jsem vzal nějakou "výhodnou" sadu Mora spotřebičů s myčkou, troubou, mikrovlnkou a indukcí. Vše dosud bezproblémově funguje, jen myčka při výpadku proudu si nepamatuje rozjetý program, proto je teď taky za EPS.
bol-St
Příspěvky: 305
Registrován: čtv bře 20, 2014 7:20 am
Reputace: 28
Lokalita: Opavsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9375
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlučínsko

Re: Hybrid Sermatec SMT-10K-TL-TH - problém s indukční desko

Příspěvek od bol-St »

Máme asi 2 roky starou indukční desku Miele a tato při malém výkonu spojitě rozhodně nejede. Když je seplý stupeň 2, nebo 3 a jsem v kuchyni sám, tak slyším jak spíná a vypíná co cca 2s.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: Hybrid Sermatec SMT-10K-TL-TH - problém s indukční desko

Příspěvek od beethowen »

Všechny indukční desky pracují při nižších výkonech s modulací. Až třeba od stupně 6 (z 10-ti) zvyšují výkon a jedou trvale.
Jinou deskou to nevyřešíš. Problém bude v tom, že s tím provozem si nějak neporadí te střídač. Ona ta regulace na nulový přetok není nejrychlejší a pokud ta frekvence toho PWM té indukce je vyšší, tak nemá potom šanci.
Pokud máš povolené přetoky, tak zkus vypnout regulaci na nulový přetok a uvidíš.
Henry
Příspěvky: 7
Registrován: pát kvě 08, 2020 7:30 pm
Reputace: 0

Re: Hybrid Sermatec SMT-10K-TL-TH - problém s indukční desko

Příspěvek od Henry »

Myslím, že vývoj oproti té mé 12 let staré levné indukční desce šel kupředu a někteří výrobci evidentně umí od nějakého výkonu jet spojitě. Třeba u toho Siemense mají nějakou funkci FryingSensor na smažení, který má udržovat stále stejnou teplotu, nepíšou u toho, že by to mělo jet jen od nějakého výkonu. U současné desky prakticky vůbec nepoužíváme stupně menší než 4, když by to přesto nešlo vyřešit jinou indukčkou, tak koupím sklokeramiku, ale bral bych to jako krok zpět. Jinak povolené přetoky nemám, ještě plánuju panely přidat, takže projekt a revize bude až pak :o ;)

Zkusil jsem dnes nejprve vypnout panely a pak při vaření odpojit síť, plotýnky jely jedna na 5 (z 9) a druhá na jiné fázi na 6. Střídač to okamžitě přepnul na baterky a jelo to normálně z nich, akorát klasické žárovky ve sklepě reagovaly podle zapnutí desek - zapínaly a vypínaly se zhruba s jednosekundovým intervalem (obě fáze stejně). Střídač tedy do poruchy nešel, všiml jsem si jen, že tento režim na dotčených fázích srazil napětí z mých obvyklých 234-237V na 219-222V.
Indukce_off_grid.png
Neznáte nějakého prodejce, kde by se daly ty desky odzkoušet (a trochu optimisticky: kde by prodejce se v tom dobře vyznal)? Objednat to z netu a do čtrnácti dnů to vrátit se mi celkem příčí...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Hybrid Sermatec SMT-10K-TL-TH - problém s indukční desko

Příspěvek od vlkazajac »

Už sme v minulosti na fóre venovali výberu indukčných varičov nejaké úsilie. Zrejme sa nič nezmenilo v tom, že fungujú ako "blbé" systémom 0/I za účasti termostatu. Pre nás všetkých nezávisle na druhu meniča a veľkosti systému je nanajvýš výhodné vyhľadávať variče s čím nižším výkonom. Pamätám si a pre ilustráciu opakujem skúsenosť :

1200 W indukčný varič mal najnižší nastaviteľný neprerušovaný výkon 600 W. Nižší stupeň 300 W bol obsluhovaný prerušovaním - vypínaním. Práve 300 W stačilo na udržiavanie cca 3 l polievky v trvalom vare.

Nižší výkon variča má ( aj v súbehu s inými spotrebičmi ) okrem dobrého vplyvu pre menič len mierne znížený komfort pre kuchtíka - počká si trochu dlhšie, než voda zovrie.

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =20#p22262
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid Sermatec SMT-10K-TL-TH - problém s indukční desko

Příspěvek od kodl69 »

Nepomůžeš si ani se sklokeramikou, má termostat, kterej tak yvypíná a uzapíná, a čím vyšší stupeň, tím je to častější, protože se přehřívá topný těleso, nejde to teplo předat do hrnce, a tak vypíná termostat. Zase skokový změny zátěže řádu kW...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid Sermatec SMT-10K-TL-TH - problém s indukční desko

Příspěvek od Dagus »

Henry píše:Díky za odpovědi.
DanoP píše:...
Indukce běží na dvě fáze, vždy velká-malá plotýnka na jedné fázi. Je zapojena v EPS režimu, takže dnes, jak se bude vařit, tak "udělám výpadek" (střídač přepíná za 10ms) a odsleduju chování - vyzkouším to při běhu plotýnky na jedné fázi, i dvou plotýnek na dvou fázích.
Dagus píše:...
Mohl bys být tak laskav a poslal mi typ tvé AEG desky? Případně typ toho Siemensu (ani jsem nevěděl, že dělají indukční desky). Jak jsem před více než deseti lety stavěl barák, tak jsem vzal nějakou "výhodnou" sadu Mora spotřebičů s myčkou, troubou, mikrovlnkou a indukcí. Vše dosud bezproblémově funguje, jen myčka při výpadku proudu si nepamatuje rozjetý program, proto je teď taky za EPS.
Tak jsem to dnes u vaření vody vice zkoumal. Chová se mi to tak, že 0-7 jede s vypínáním 8-14 regulace spojitá, dle zvuku ne měření. Model Indukční varná deska AEG Mastery HK774400FB černá.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
ondra.lie
Příspěvky: 2
Registrován: ned kvě 15, 2022 9:16 pm
Reputace: 0

Re: Hybrid Sermatec SMT-10K-TL-TH - problém s indukční desko

Příspěvek od ondra.lie »

Ahoj,
je to trochu mimo téme, ale bohužel nelze napsat SZ.
Je možné se spojit a poprosit o radu ohledně monitorignu střídače v reálném čase pomocí ESP32? moc prosím o pomoc.

Děkuju
Henry píše:Ahoj,

postavil jsem si třífázový hybrid s asymetrickým Sermatecem, zatím jsem osadil 14 panelů á 375 Wp (východ x západ) a 16 kWh HV LiFePo4 baterku Benekov (6000 cyklů/80% nebo 10 let, vybíjení/nabíjení 1C). Vytěžovák ještě nemám, plánoval jsem Greenbono, ale asi budu dělat vlastní a spínat 3*2000W patronu do akumulačky.

Vše funguje jak má, střídač má zaplý "zero export" a do sítě distributora tak nic nejde. Jediné co mě zlobí je indukční deska - pokud nejede naplno, tak režim - "zapnuto x vypnuto x zapnuto x vypnuto" v sekundových nebo několikasekundových intervalech dostane střídač do stavu, že výrazně sníží produkci z panelů a prakticky zastaví příjem z baterky. Ke střídači jsem připojil ESP32 a udělal si vlastní podrobnější monitoring - zde po pěti sekundách:
indukcni_deska.png
Během vaření výkon panelů z cca 3 kWp snížil na 600 Wp a sosal watty ze sítě. Indukční deska je Mora (nemá na sobě napsán konkrétní typ) a ačkoliv s ní jako takovou není problém, tak toto mě se.e.

Napadá někoho nějaké řešení? Předpokládám, že jediná možnost bude koupit jiný vařič, preferoval bych opět indukci, ale je vůbec nějaká, která funguje víceméně spojitě?

A ještě o jednu radu bych chtěl požádat. Plánuju pořídit klimatizaci - je nějaká, u které mohu plynule externě řídit výkon - tedy že má vstup PWM nebo 0-10V nebo 0-20mA podle přebytku FVE?
Uživatelský avatar
kubatko
Příspěvky: 1
Registrován: čtv čer 09, 2022 12:14 pm
Reputace: 0

Re: Hybrid Sermatec SMT-10K-TL-TH - problém s indukční desko

Příspěvek od kubatko »

Dobrý den, mám stejný střídač mohl bych poprosit o radu ohledně monitorignu střídače v reálném čase pomocí ESP32? Je to přes RS485? Specifikaci? Děkuji moc.
ondra.lie
Příspěvky: 2
Registrován: ned kvě 15, 2022 9:16 pm
Reputace: 0

Re: Hybrid Sermatec SMT-10K-TL-TH - problém s indukční desko

Příspěvek od ondra.lie »

Zdravim, uz mam doreseno a funkcni reseni. Kdyztak do SZ nebo na email ondra.lie (a) seznam

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek