Gridfree napojenie na sieť domu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Bydliště: Prešov

Gridfree napojenie na sieť domu

Příspěvek od Tonicek »

Ahojte

Zahrávam sa s myšlienkou napojiť na dom gridfree menič napr tento: https://www.i4wifi.cz/cs/210758-konvert ... un-1000g2h s ochranou proti prietokom
Ide mi o zníženie spotreby, batérie nechcem, Ide mi o využitie lokality domu a jeho smerovanie na JUH s množstvom slnečných hodín. Ide mi o napojenie na sieť domu. Ak to hodím podľa návodu do zásuvky, tak predpokladám, že bude podporovať len spotrebu zo zásuviek z tohto okruhu. Je to správne? v prípade, ak by som chcel komplet okruhy v dome, tak to treba napojiť za hlavný istič?
Nekamňujte ma, zatiaľ len uvažujem o tejto možnosti s 1 kw na streche, Spotreba domu je cca 4 Mwh, ale mám tam 3 žrúty elektriny, vírivka (využívaná v lete, počas slnečných dní, takže ideál na gridfree), starý mrazák a starý TV plazma, 2 zo spotrebičov pôjdu v blízkej dobe von z domu. Inak všade LED svetlá, a AAA spotrebiče.
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: Gridfree napojenie na sieť domu

Příspěvek od MareC3k »

Mozes to zapojit aj do zasuvky a bude to tlacit do tej fazy, na ktorej je ta zasuvka.
Podstatne je, kde umiestnis limiter /meracia cievka/
Ak chces pokryt co najviac spotreby, tak ju potrebujes umiestnit niekde za hlavny istic na tu istu fazu, kde bude pripojeny aj menic.
Limiter /meracia cievka/ je dolezita ak mas digitalny elektromer aby ti nevznikli ziadne prietoky smerom von do DS, v prvom rade by si prietoky zaplatil ako svoju spotrebu a v druhom rade by ti distribucka mohla narobit problemy keby to zistili.
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Gridfree napojenie na sieť domu

Příspěvek od mobilik »

Nebude to len na ten okruh, ale komplet na celú fázu v dome. Prejde to cez ističe.
Samozrejme bude aj nejaký malý pretoky, ratan s tým. Bude zanedbateľný, ale bude.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Bydliště: Prešov

Re: Gridfree napojenie na sieť domu

Příspěvek od Tonicek »

Super, tak mám nad čím rozmýšľať. Je mi ľúto nechať slniečko svietiť nazmar
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3346
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Gridfree napojenie na sieť domu

Příspěvek od marko250 »

A ještě před koupí požadujte po iWifi právní záruky na bezpřetokový provoz tohoto zařízení.Od doby kdy přišel tento produkt na pulty obchodníků ,jeden z nich vymyslel tento optimistický(lživý) technický popis a všichni jej okopírovali a propagují dodnes! Nejde ani oficiálně přihlásit jako přetokový,chybí mu ochrany vyžadující distributorem!
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Gridfree napojenie na sieť domu

Příspěvek od mobilik »

Ak chces systém normálny a nie túto čínsku somarinu, pozri si striedače azzurro. Majú aj sondy, SK menu a priamo certifikáciu na VSE, SSE a ZSE. V menu nastavujem priamo dodávateľa energie a menič sa nastavuje priamo na nich.
Namontoval som už zopár kúskov. Samozrejme cena je trocha iná, ale dalo sa to čakať.... Sú to skvelé produkty s pasívnym chladením a zárukou.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Bydliště: Prešov

Re: Gridfree napojenie na sieť domu

Příspěvek od Tonicek »

Dakujem ti za info. Zatiaľ je to len v štádiu úvah, takže to , že nemusim tahat kable k poistkovej skrini je plus, a postupne budem riešiť čo ďalej, a pozriem samozrejme to azzuro. Ku gwl nemam nejaky vzťah, to bolo skor ilustračné.
Prepočítaval som si návratnosť, a celkom fajn, tak sa do toho pustím, keď mi manželka dovolí :-D a určite sa spojim s tebou ohľadom komponentov
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Bydliště: Prešov

Re: Gridfree napojenie na sieť domu

Příspěvek od Tonicek »

Tak po podmienkach VSDS na presun elektroemeru (v mojom prípade nemožné) tak rozmýšľam ešte o nejakom bezprietokovom systéme aspoň na leto. (vírivka, poprípade zakúpenie bojleru a púšťanie do neho, len aby nešli prietoky ) Existuje aručený systém bez prietokov do siete, napirek tomu, že by spotrebiče boli napojene aj aj?

napríklad toto?
https://www.jakama-ge.sk/On-grid-FV-str ... y-d643.htm
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A
Soban
Příspěvky: 3464
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Gridfree napojenie na sieť domu

Příspěvek od Soban »

U jakéhokoliv gridu prostě přetoky budou, akorát jde o to jak velké.

Bez přetoků jsou ostrovní systémy.
Axpert king nedělá přetoky a může přisávat z sítě protože je tam konverze AC - DC - AC.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Bydliště: Prešov

Re: Gridfree napojenie na sieť domu

Příspěvek od Tonicek »

ok,dakujem, asi pockam kým VSD neumožníaspon malé prietoky bez pokuty, alebo zavrhnem komplet FVE.

Pekný slnenčý deň všetkým.
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A
cipis
Příspěvky: 4357
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Gridfree napojenie na sieť domu

Příspěvek od cipis »

Mohou být i nulové, tedy žádné, pokud s tím bude napájet víc než ten grid dává. Akorát to musí zapojit až za termostat, u toho bojleru či dohřívání bazénu atd.
Tedy když bude slunko pražit a bude potřeba "topit", tak to dá tu třeba ideálně 1kW (nahoře se psalo o 1kWp), zbytek doteče ze sítě, pokud vypne termostat, tak to odpojí celé od sítě a tudíž přetok nemůže být.
Už to tu někde takto popisova,l myslím kodl nebo kdo, tohle zapojení.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Bydliště: Prešov

Re: Gridfree napojenie na sieť domu

Příspěvek od Tonicek »

cim dalej sa nad tým zamýšľam, tým viac sa mi pozdáva vytvoriť ostrov. Peniaze za prekladku radšej zainvestujem do batrie a tým pádom mám aj možnosť na blackout. Rozmýšľam ešte nad jednou verziou a to umiestniť bojler - akumulačku do obytnej pivnice povedzme 250 l, a zároveň ak by nenahrievalo vodu (manuálne vypnem ohrev) tak napojiť na to vírivku a ohrievať vodu v nej (900 l) nakoľko je to v lete najväčší žrút elektriny počas slnečných dní. Ten druhý bojler by som napojil na rozvod vody v dome, len neviem, či by sa to nebilo resp. Ohrev vody v plynovom kotli mám v duhej kupeni, ale ten by som vypol, čiže by teplá voda išla zo spodneho bojlera, Samozrejme bola by vačšia spotreba vody pri odpúšťaní vody (cca 10 m ) ale zas nezapínal by plynový kotol a nešiel by plyn. Kotol sa zapína az niekedy v októbri a v marci sa vypína. Príkon vírivky cca 2,5 kw na strecchu by som dal cca 8-10 panelov 450 Wp.
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek