Trvale udržitelné mikrosítě jsou budoucností čisté energie

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
Uživatelský avatar
karelkilian
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm

Trvale udržitelné mikrosítě jsou budoucností čisté energie

Příspěvek od karelkilian »

Dobrý den,

máme tu 16. pátek roku 2020, a to znamená i další článek k zamyšlení a diskuzi. Tentokrát to bude trochu delší, protože se podíváme na široké téma trvale udržitelných mikrosítí.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Trvale udržitelné mikrosítě jsou budoucností čisté energie

Takzvané trvale udržitelné mikrosítě se stále více jeví jako zásadní nástroj v boji proti klimatickým změnám a častěji se vyskytujícím přírodním katastrofám. Energetickou síť ovlivňují například hurikány, zemětřesení či požáry, výpadky pak vedou ke zpomalení místní ekonomiky a v konečném důsledku může jít i o životy.

Mikrosítě, tedy lokální energetické sítě, jsou navrženy tak, aby v nouzových situacích fungovaly nezávisle na hlavní rozvodné síti. Až do přelomu století přitom hrály ve výrobě energie hlavní roli fosilní paliva a dalších dvacet let trvalo, než ceny solárních panelů a baterií klesly na hodnoty, kdy dávají i ekonomický smysl.

Santa Barbara jde příkladem

Zájem o nezávislou výrobu elektřiny roste - jako příklad můžeme vzít kalifornské město Santa Barbara, kde v listopadu odhlasovali investici ve výši půl milionu dolarů, která půjde na studie a návrh instalací mikrosítí pro školy v celém regionu. Předběžná zpráva Clean Coalition mluví o více než 15 megawattech solárního potenciálu na 18 školních pozemcích.

Vybudování solárních elektráren se záložními bateriemi by výrazně zvýšilo schopnost vybraných škol fungovat při přírodních katastrofách nebo výpadcích elektřiny. Například loni v říjnu v tomto regionu velký „blackout“ zasáhl stovky tisíc obyvatel.

Prostory se zajištěnou dodávkou elektrické energie budou využitelné například pro koordinaci základních nouzových služeb, skladování potravin podléhajících zkáze a poskytování světla a energie obyvatelům v době nouze.

Vyplatí se to?

Dokončení studie proveditelnosti je očekáváno v červnu tohoto roku. Počáteční odhady konečných nákladů se pohybují kolem 40 milionů amerických dolarů. Dlouhodobé dohody o nákupu energie však umožní školám získat alespoň část financí zpět.

Dohody, jako je tato, se staly ekonomicky životaschopnými až v posledních několika letech. Důvodem je soustavný pokles nákladů na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, který je hlavním hnacím motorem rozmachu obnovitelné energie.

Mikrosítě jsou v současnosti obvykle navrhovány a instalovány podle specifikací jednotlivých zákazníků. Firma Scale Microgrid Solutions se rozhodla jít jinou cestou - poskytuje modulární infrastrukturu v podobě modulů, kombinujících solární a bateriové úložiště s regulačním zařízením a záložní plynový generátor.

Tyto moduly umožňují rychlejší nasazení a poskytují životaschopnou možnost pro zákazníky nebo instituce, kteří chtějí budovat mikrosíť v cenovém rozmezí kolem 15 milionů dolarů. První modulární projekty byly zahájeny v květnu 2019 s tím, že finance poskytla společnost Generate Capital, zaměřující se na pokročilé investice do technologií čisté energie.

Portoriko ověřilo funkčnost

Mezitím na druhé straně země již série katastrof prokázala užitečnost mikrosítí. Konkrétně v Portoriku v roce 2017 hurikán Maria katastroficky poškodil rozvodnou elektrickou síť a mnoho domácností zůstalo déle než rok bez dodávek energie.

Další zajímavý projekt financovaly instituce Rocky Mountain Institute, Save the Children a Kinesis Foundation. V jeho rámci byly na deset škol v horských oblastech ostrova nainstalovány solární panely a baterie. Jejich cílem je poskytovat energii pro místní knihovny, kuchyně a vodní čerpadla při výpadcích napájení.

Instalace byla dokončena v prosinci 2019, jen několik týdnů před sérií zemětřesení v lednu tohoto roku, která ohrozila zdlouhavé hospodářské oživení ostrova. Centrální rozvodná síť na mnoha místech přestala fungovat, avšak mikrosítě i během této doby poskytovaly energii pro kritické služby.

Mikrosítě bodují

Mikrosítě ale nejsou jen záležitostí školských zařízení. V několika komunitách byly vybudovány solární a akumulační systémy v rámci domácností. Došlo tak k vytvoření „sociálních mikrosítí“, které sdílejí prostředky mezi účastníky za účelem doplnění nebo výměny energie v jejich rámci.

V lednu dokončila australská společnost Relectrify uzavřené financování ve výši 4,5 milionu dolarů. Nyní se hodlá věnovat zdokonalování technologie správy střídačů a baterií, které by mělo zvýšit životnost baterií až o 30 % při současném snížení provozních nákladů.

Technologie Relectrify také umožňuje opětovně využívat baterie z elektrických automobilů poté, co již nebudou pro tyto účely dostatečně spolehlivé. Tím získá využití obrovský počet použitých akumulátorů, které najdou uplatnění v rámci rostoucí poptávky po ukládání energie v mikrosítích.

Světlá budoucnost

Výše uvedené příklady ukazují atraktivitu mikrosítí, které kromě odolnosti a nezávislosti na rozvodné síti a fosilních palivech nabízejí také levnější cenu elektrické energie. Maloobchodní ceny elektrické energie v Portoriku byly v roce 2019 až 27 centů za kilowatthodinu, zatímco vypočtené náklady na domácí solární systémy s bateriemi se v dobrých podmínkách snížily na pouhých 24 centů.

Náklady na solární instalace klesly podle analytické firmy Wood Mackenzie v posledních deseti letech o 90 procent. Současně se začaly projevovat účinky oteplování klimatu a související přírodní katastrofy, které si vybraly svou daň na americké energetické infrastruktuře. Ta se dnes horko těžko snaží udržet krok s potřebnou údržbou a růstem poptávky.

Zasažené regiony již měly možnost ocenit hodnotu mikrosítí a snaží se je dále budovat. Na druhé straně řada velkých výrobců energie přechází na zemní plyn nebo jiná řešení, která se stále spoléhají na stárnoucí centralizovanou rozvodnou síť.

Zásadní změna pohledu

Největší dopad trvale udržitelných mikrosítí však může přesahovat energetické potřeby poskytované obyvatelům v okolí. Nabízejí pohled na radikálně odlišný způsob, jak komunity a spotřebitelé přemýšlejí o výrobě a využívání energie. V komunitních systémech mají obyvatelé spojení se zdrojem energie a musí se s přáteli a sousedy podílet na kontrole energetické poptávky.

To je v ostrém kontrastu se současnou energetickou rozvodnou sítí, kde je k pokrytí špiček nutné spalovat paliva škodlivá pro životní prostředí. Udržitelné mikrosítě se konečně stávají skutečně cenově dostupnými a s tím se začíná měnit i způsob, jakým uvažujeme o spotřebě energie.

Dávají Vám trvale udržitelné mikrosítě smysl?

Zdroj: techcrunch.com.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Trvale udržitelné mikrosítě jsou budoucností čisté energ

Příspěvek od brumlaj »

Mi smysl dávají, ale v ČR to v masivním měřítku neprojde. Moc to připomíná družstevní jednání a to je bohužel v ČR v nemilosti. Čest vyjimkám které fungují. Rozvracečům a privatizátorům družstev zmar!
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
jahodovák
Příspěvky: 1952
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Trvale udržitelné mikrosítě jsou budoucností čisté energ

Příspěvek od jahodovák »

Uvidíme,květen rozhodne,možná všemu bude úplně jinak,necháme se příjemně překvapit..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Trvale udržitelné mikrosítě jsou budoucností čisté energ

Příspěvek od dumi »

Co bude v kvetnu?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Trvale udržitelné mikrosítě jsou budoucností čisté energ

Příspěvek od brumlaj »

Výsledky nezaměstnanosti za duben a příliv dalších lidí, kteří maj šikovný ruce, které je svrbí a nějaký ten čas na přemýšlení jak dále. ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
jahodovák
Příspěvky: 1952
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Trvale udržitelné mikrosítě jsou budoucností čisté energ

Příspěvek od jahodovák »

dumi píše:Co bude v kvetnu?
v květnu proběhne Jaltská konference,uvidíme,co z toho vzejde,samozřejmě na našich sdělovacích prostředcích se zatím toho moc nedozvíš..ale i ty se určitě polepší,jen to bude ještě chvíli trvat,než jim dojde o co skutečně jde... ;)
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Trvale udržitelné mikrosítě jsou budoucností čisté energ

Příspěvek od střídač_N »

brumlaj píše:Mi smysl dávají, ale v ČR to v masivním měřítku...... zmar!
No, od člověka jenž má FVE bych očekával přísnější vhled do problematiky. Máme tři měsíce tmu a to je nepřítel jednak návratnosti, tak i použitelnosti. Ve slunné Kalifornii si mohou budovat co chtějí a vždy to bude užitečné. U nás je tomu přesně naopak.
Ve slunné Kalifornii nepotřebují mikrokrosítě a živit vychcaného organizátora mikrosíťování, stačí jim dostatek úložné kapacity.
Je převelice zajímavé jak se opakuje stále stejná kapitalistická písnička. Natlačit lidi někam do houfu (například zpitomělý fejsbůk) a potom je vytěžit a zpeněžit. Nejde to jedním způsobem, půjde to jiným způsobem, ale jednou ta chátra musí povolit a nechat se dobrovolně a s rozběhem okrást.
Za sebe, ani družstvem, ani jinak. Vychcané kapitalistické pakáži zmar!

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek