Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od NOPARasito »

chatař píše:
kodl69 píše:nemá. jenom NC.
to chatař: co je složitýhoi na tom, zapojit adaptér pro napájení sitonu přímo na přívoní svorky od panelů?
Co je složitýho na tom, že je potřeba si říct, co je pro mě hlavní, jestli nabitá baterka nebo teplá voda?
to ostatní jsou jenom jednoduchý technický detaily.
Adaptér pro napájení Sitonu jde zapojit přímo na přívod DC napětí od panelů? To bude fungovat? Proč to takhle neřešil konstruktér Sitonu hned? To znamená že můžu nabíječku baterií také připojit na přívod od panelů? Napětí se mi pohybuje většinou do 250V, někdy i trochu víc, a když moc spadne, tak to akorát přestane nabíjet. Je to tak? V elektronice nejsem moc honěný, jakž takž znám akorát ohmův zákon. :D
Cituji pana Nevrelu na odpoved pod jeho produktem.
Byl jsem narcen, ze se mam zlepsovat ve cteni :yes:
Tudiz tak delam:
Tom napsal:
18.4.2017 v 22:05
Určitě by šlo použít napájení přímo z fotovoltaiky ale na úkor složitosti zapojení a ceny měniče. Napájecí obvod by musel být navržen pro co nejširší rozsah napájení cca 80 -400V, nejlépe spínaný zdroj, pak by musel hlídat potřebnou stabilnost napájení a až pak povolit provoz měniče, procesor by pak musel hlídat aby za provozu napětí na fotovoltaice nekleslo pod tuto stabilní úroveň. Což může být u každé fotovoltaiky a počtu panelů jiné a vyžadovalo by to nastavování podle použité fotovoltaiky, čemuž jsem se chtěl vyhnout. Měnič by už nebyl tak univerzální. Použití napájení ze sítě má své výhody a spotřeba nestojí za řeč. Měnič to vynahradí tím, že jakmile se na vstupu objeví jakýkoliv využitelná výkon ihned to pošle do bojleru.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od josse »

Je to jednoduché, jak psal kodl69, pokud to bude mít flyback, tak to má určitě dvě věci: min napětí při kterém se to zapne a min napětí při kterém se to vypne. Začne svítit, začne to mít dost elektriky aby to krmilo siton, ten se zapne a když napětí spadne siton nemá dost elektriky a zase se vypne, úplně stejně tam může být připojený další zdroj, když bude málo svítit, bude se to střídavě zapínat a vypínat a jakoby hádat, pokud časté zapínání ani jednomu nevadí, tak není problém.

Pozor jen na izolace primár-sekundár. Tím že siton rozstřídává a obojí je to napojené z stejného HV-DC tak to je nebezpečné všechno. Nabíječ baterek musí být izolovaný, nemůže to být solární regulátor!

Já měl něco jako siton a taky jsem ho napájel z panelů, všechno z TME+farnell i to trafo na flyback.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od chatař »

Napadla mě taková blbost. Co to maximálně zjednodušit, a panely připojit rovnou k akumulátoru? :D Panely nejsou žádný tvrdý zdroj,a pokud by na ně nezasvítilo slunce, nemělo by se nic moc stát. Jen by bylo třeba hlídat nabíjení a oblohu. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od FRSO »

chatař píše:Napadla mě taková blbost. Co to maximálně zjednodušit, a panely připojit rovnou k akumulátoru? :D Panely nejsou žádný tvrdý zdroj,a pokud by na ně nezasvítilo slunce, nemělo by se nic moc stát. Jen by bylo třeba hlídat nabíjení a oblohu. :D
Větší hloupost se ani vymyslet nedá :lol: to si raději nech udělat někým, co tomu rozumí.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od chatař »

Těch co tomu rozumí se tady toulá po lese hafo. A každý chce bezplatně pomáhat. :lol: No nic, přestanu vymýšlet blbiny, a udělám to jak se má. Přikoupím panely a zapojím na regulátor nabíjení. Jsem rád, že mi Siton šlape bez poruch. Nerad bych mu ublížil.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od kodl69 »

Ohmův zákon je základ.
-Jasně že to takhle funguje, už několik let... ale jak zajde slunko, zhasne displej a nic neuvidíš:) další řešení je mít ty zdroje dva spojený přes diodu, ale to už je složitý :)
-Nabíječka přímo k panelům fungoat bude, ale pokud bude pod mrakem, tak bude fungovat blbě, samozřejmě nesmí to být klasická nabíječka s trafem, ale nějaká moderní, jako třeba tohle: https://www.lidl-shop.cz/ULTIMATESPEED- ... p100266028
při plným slunku se její odběr ani na ohřevu nepozná, ale jak bude pod mrakem, tak bude stahovat to napětí z panelů a bude se restartovat. Ale pro první pokusy za slunečnejch dní není problém...
A nebo ten Akspert VM, a nastavit prioritu na elektriku.
To: Noparasito: tenhle termostat mám, a pracně jsem ho rozdělával a dobastlovat do něj NO kontakt. Víckrát bych to dělat nechtěl.
Pan Nevřela to bere moc vědecky. Když začne zdroj "upadávat" tak první zabere undrvoltage ochrana v IR21** a to při napětí pod 9V. V té chvíli stejně už panely nedávají skoro nic. Arduino jede až do 5.5V na výstupu ze zdroje, většina zdrojů se pak stejně vypne. Málokdy se stane, že by se ten spínanej zdroj několikrát zapnul a vypnul, jak ráno, tak večer. Odzkoušeno s několik 15V zdroji co už předtím někdo vyhodil, s 12V zdroji za 2USD z Ali, který jedou od 60V DC, ty mi podstrčil Noparasito...
Naposledy upravil(a) kodl69 dne ned pro 15, 2019 7:18 pm, celkem upraveno 2 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od kodl69 »

ježišmarijá, další kolchoznický řešení. A co když bude v létě voda ohřátá už v deset hodin dopledne? Jak ohříváš tu vodu v zimě? předpokládám, že asi jinak... To potom ta elektrika z panelů co přes léto ohřívají vodu bude v baterkách dost chybět... a naopak na vodě nestojí ta energie za řeč...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od chatař »

Anebo žádné panely dokupovat nebudu (nejsou zadarmo a kopa práce s montáží) od předposledního panelu ve stringu stáhnu fous na regulátor nabíjení, druhý fous můžu připojit v chalupě u pojistkového odpínače. Než zapnu napájení regulátoru, budu holt muset odpojit Siton. člověk na to bude muset myslet, je to trochu nepohodlné, primitivní, ale musí to jít. Buď vytápět bojler, anebo nabíjet akumulátor. A ručně přepínat. Jsem důchodce, takže času na dozor nad FVE dost. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od chatař »

"samozřejmě nesmí to být klasická nabíječka s trafem, ale nějaká moderní, jako třeba tohle: https://www.lidl-shop.cz/ULTIMATESPEED- ... p100266028"

Tak to pozor, kodle69. Je sice fakt, že toho o moc víc, než ohmův zákon neznám, ale to, že trafo mi na SS proud nepojede to zase vím. Tuším, co je to indukce. :D Jo, dík za radu, takže ten napájecí zdroj pro Siton připojím na FV vstup (na polaritě zřejmě nezáleží) a je mi jedno, že po západu Slunce mi displej zhasne. V noci se spí a nečumí na měnič. A na tu nabíječku se asi vyprdnu a udělám to tak, jak jsem minule popsal. Prostě "kolchoznické řešení". :D Ještě jeden dotaz, když bude na panelech 310V, neodejde mi ten napájecí zdroj? Do jakého napětí vzdoruje?
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od kodl69 »

trochu víc než ohmův zákon. 230V je jmenovité efektivní napětí sítě. povolené tolerance +- 10%. takže max243V efektivních. Maximální hodnota napětí je 1.41*efektivní, a to je napětí ve zdroji za usměrňovačem, na prvním kondenzátoru. 243V*1.41=342V. Takže beze strachu. Pokud vím, tak jsou ve zdrojích standatně usměrňovače na 600V a kondenzátory na 400V, tranzistory někdy i na 600V (ale to je z jinýho důvodu) Takže 310V na panelech je pro zdroj standartní stav, na síti musí vydržet o dost víc. A když ne, tak to byl čínskej zmetek.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od kodl69 »

Zkus zatím zdroj a nabíjení baterek s jedním stringem doladíme časem, až si ověříš, že nekecám, a že to není zas taková věda. Za pěknýho dne můžeš zkusit i tu lídlovou nabíječku, ostatně to by měla být standartní součást domácnosti... Pozor ještě na jednu věc, 300V DC vytáhne klidně 10cm oblouk při odpojování, osobní zkušenost.
tj využívat z tohohle stringu jeden panel není dobrej nápad z pohledu bezpečnosti...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od chatař »

"využívat z tohohle stringu jeden panel není dobrej nápad z pohledu bezpečnosti..."

Tak teď už zase nerozumím. Vždyť na jednom panelu je V0c jen 39 V max. A celý string můžu odpojit tím, že napřed odpojím zátěž. Třeba vypnutím napájení Sitonu. Tam oblouk nehrozí. Já ti věřím, kodle69 že nekecáš. A že to není zase taková věda? Jak pro koho. Pro někoho není věda lítat s Boeingem, jiný má co dělat, aby si nenamlátit na kole. :D Ale ten zdroj mě teda překvapil. To by tam vlastně napájecí napětí ani nemuseli uvádět. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od josse »

chatař píše:"využívat z tohohle stringu jeden panel není dobrej nápad z pohledu bezpečnosti..."

Tak teď už zase nerozumím. Vždyť na jednom panelu je V0c jen 39 V max. A celý string můžu odpojit tím, že napřed odpojím zátěž. Třeba vypnutím napájení Sitonu. Tam oblouk nehrozí. Já ti věřím, kodle69 že nekecáš. A že to není zase taková věda? Jak pro koho. Pro někoho není věda lítat s Boeingem, jiný má co dělat, aby si nenamlátit na kole. :D Ale ten zdroj mě teda překvapil. To by tam vlastně napájecí napětí ani nemuseli uvádět. :D
Zapomíná se na to, že to siton rozstřídá a možná i spojí (kapacitně), takže na panelu je jednou 0-30V, a o 10 ms později už je na něm -300 a -270V... Proto musí být ta nabíječka izolovaná, což pro AC je dostatečně.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od FRSO »

chatař píše:"využívat z tohohle stringu jeden panel není dobrej nápad z pohledu bezpečnosti..."

Tak teď už zase nerozumím. Vždyť na jednom panelu je V0c jen 39 V max. A celý string můžu odpojit tím, že napřed odpojím zátěž. Třeba vypnutím napájení Sitonu. Tam oblouk nehrozí. Já ti věřím, kodle69 že nekecáš. A že to není zase taková věda? Jak pro koho. Pro někoho není věda lítat s Boeingem, jiný má co dělat, aby si nenamlátit na kole. :D Ale ten zdroj mě teda překvapil. To by tam vlastně napájecí napětí ani nemuseli uvádět. :D
Pokud to připojíš na první panel od - pólu a před tím odpojíš ten siton, tak není riziko žádné, budeš mít jen těch cca 30V, ale jak jsi psal že to zapojíš na poslední panel a vypneš vypínač siton, tak na - pólu předposledního panelu budeš mít i při odpojeném vypínači sitonu celé napětí těch zbývajících zapojených panelů jestli mi rozumíš.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od kodl69 »

všechno je to funkční, ale jen do chvíle, než dojde někde na stringu k nějaké poruše izolace. Pak to bude smrtelný. Takovýhle pokusy nedoporučuju dělat.
To raděj 1-2 panely na hraní, úplně samostatně.Až nastoupí další stádium solaritidy, tak pořídit
Akspert VM nebo nějakej hybrid, kde je bezpečnost zajištěná v měniči. Akspert VM, něco baterek a vytěžovač. Pak může jít siton o dům dál.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od chatař »

kodl69 píše:všechno je to funkční, ale jen do chvíle, než dojde někde na stringu k nějaké poruše izolace. Pak to bude smrtelný. Takovýhle pokusy nedoporučuju dělat.
To raděj 1-2 panely na hraní, úplně samostatně.Až nastoupí další stádium solaritidy, tak pořídit
Akspert VM nebo nějakej hybrid, kde je bezpečnost zajištěná v měniči. Akspert VM, něco baterek a vytěžovač. Pak může jít siton o dům dál.


Když dojde někde na stringu k poruše izolace, bude to nebezpečný tak jako tak. Ale mám to všechno uzemněný, a stejně nelozím na střechu osahávat kabely a panely.
"Akspert VM, něco baterek a vytěžovač." Nojo, vono se řekne, ale kam bych se dostal finančně? A kam by se odsunula návratnost? Už takhle bába bručí jak staré trafo. Ještě že si i teď může občas něco ohřát na vařiči. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od chatař »

FRSO píše:
chatař píše:"využívat z tohohle stringu jeden panel není dobrej nápad z pohledu bezpečnosti..."

Tak teď už zase nerozumím. Vždyť na jednom panelu je V0c jen 39 V max. A celý string můžu odpojit tím, že napřed odpojím zátěž. Třeba vypnutím napájení Sitonu. Tam oblouk nehrozí. Já ti věřím, kodle69 že nekecáš. A že to není zase taková věda? Jak pro koho. Pro někoho není věda lítat s Boeingem, jiný má co dělat, aby si nenamlátit na kole. :D Ale ten zdroj mě teda překvapil. To by tam vlastně napájecí napětí ani nemuseli uvádět. :D
Pokud to připojíš na první panel od - pólu a před tím odpojíš ten siton, tak není riziko žádné, budeš mít jen těch cca 30V, ale jak jsi psal že to zapojíš na poslední panel a vypneš vypínač siton, tak na - pólu předposledního panelu budeš mít i při odpojeném vypínači sitonu celé napětí těch zbývajících zapojených panelů jestli mi rozumíš.
Připojit to na první panel od mínus pólu měniče, či regulátoru naštestí můžu, ten panel mám nejlépe dosažitelný, dá to nejmíň práce. A ono to není jedno? Jsem z toho "voláký zmetený". :D Ale věřím zkušenějším.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od youda »

Mě se zdá, že se nám tady sešla taková docela častá kombinace faktorů:
  • Primárně chci ušetřit pár tisíc
  • Nejsem si úplně jist, co dělám
  • Nikdo není ochoten mi poradit krok po kroku
V případě úspěchu budu mít radost k nezaplacení.
V případě neúspěchu vznikne škoda asi tak za 10 tisíc....a možná i úraz elektrickým proudem a ohníček.

Takže celou akci doporučuji nastartovat sepsáním kvalitní projektové dokumentace:

155 = záchranka
150 = hasiči
604 431 359 = sběrný dvůr Brno Veveří, oddělení elektroodpadu


PS: Mobilik, ty jsi tu jako jediný psal, že máš konkrétní odzkoušené řešení a je plně funkční i v produkci.
Prosím, našel by sis chvilku času a popsal tu v pár bodech jak to zapojit? Díky moc!
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od chatař »

Myslím, že tu ironii jsi si mohl odpustit, youdo. Představ si, že celou FV elektrárnu jsem si v létě realizoval sám. Žádná firma, žádné dotace. Panely sám namontoval na šikmou střechu se sklonem 55 st. Představ si, že jsem nespadl ani jednou! Ani žádný panel mi nespadl. A že to byla výška. Vítr mi je dodnes neodfoukl, a že tady občas fouká. Udělal rozvody, vše jsem si zapojil, nepraštilo mě to ani jednou, nevyhořel jsem, vše mi uspokojivě funguje. Párkrát jsem se zde poradil, nehraju si na chytrého, když něco nevím, tak se prostě zeptám. Že jsem někomu svou nevědomostí v oboru FV občas možná k smíchu, s tím nic nenadělám. Ale i tak díky za rady, co jsem potřeboval, jsem se dozvěděl.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od youda »

Máš samozřejmě pravdu: moje povaha nerudného a sarkastického dědka je hrozná.

Ač to tak nevypadá, myslím to s tebou dobře:

V létě sis zapojil Siton s panely a měl jsi velkou radost, jak to funguje a že to skoro nic nestálo. Pak tě ale začalo hlodat, že to umí jen ohřev a nevyrábí to normálně použitelnou elektriku. Toto je úplně standardní průběh nemoci. Ta většinou propukne při výpadku DS a pohledu na flákající se panely na střeše. Teď bys to chtěl nějak "po česku ošulit", jak sám píšeš. A šulení je taky standardní český přístup. Máme jej v sobě zakódován všichni, mne nevyjímaje.

Takže místo toho, aby ses na začátku pořádně rozmyslel co vlastně chceš, tak ses sám dostal do situace, že:

A) Budeš muset vyrábět nestandardní orloj, modlit se, aby ti během laborování nic neodešlo a nevytáhnul se elektrický oblouk.
B) Investuješ další peníze a budeš mít dva samostatné systémy. Jeden na ohřev a druhý na elektriku. Bude tě ale štvát, že výkon panelů se mezi nimi nedá sdílet.
C) Zbavíš se zánovního Sitonu a předěláš to na skutečnou FVE. To ale bude něco stát a ještě to částečně znehodnotí původní investici.

Neposmívám se ti, jen konstatuji jak to je.
Takže držím palce, ať je škody co nejméně. Až to budeš mít hotové, určitě sem do vlákna dej nějakou zprávu o výsledku, budeme sem odkazovat příští generace solárníků :D
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek