Axpert nove zapojeni chalupa samota

Měniče Axpert
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od Kamil l »

Dobrý den, než jsem nakupoval a planoval s provoznenim samotné elektrarny bez privodu distribucni sítě jen s max pouziti centraly vyjmečně tak jsem se radil zde na mypower. Na doporučeni všech zakládám nové vlákno jelikož rad si nechám poradut. Baterie jsou prozatim tyhle jelikož majitel chalupy chte pomer cena vykon.
Axpert 3000w vm plus 1
Baterie trakcni 24v 232ah udržbové.
Solar 900w mono. Zapojen 120v 8a
Kabely nadimenzovane solarni 12mm2 10m
Bateriove 50mm2 1m
Sitove 230v 3.5mm2
Svetla jen na 24v led10w jedna celkem 3
Spotrebič lednice s mrazakem 100w
Do ledna unoru nebude pouzito 230v z měniče dodellavky zdiva.
Měnič je v provozu jen na dobijeni baterii ktere se pouzivaji jen na svetla.
Prosil bych pekně zda muzě zustat v default nastaveni baterii respektive menil jsem jen typ baterie na flued a privod energie pouze ze solaru. Diky za info nastaveni. Dekuji
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od diablo007 »

Hlavní doporučení je že člověk s tvými zkušenostmi nemá systém montovat zákazníkovy . To že nějaký kutil nevi ak si udělat uzemnění ještě pochopím ale od někoho kdo si nechá platit za práci je toto neakceptovatelné
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od Kamil l »

Já to nedelal pro penize zapoměl jsem napsat ze je to strýc. Navíc jsem měl pri ruce elektrikare s 30letou praxi. A muzu ti rict posedavat chlastat a nic nedelat bych doved taky . Navic sobe jsem na chalupe zprovoznil a fakci to už 5 let bezproblemu. O foltovoltaiku se zajimam dost dlouho vim jak to ma bejt jen nevim co s novym typem menice axpert. Uměni je poradit ja bych poradil a ne jen odsoudit at se do toho nehrabu. Kdyby za mnou nekdo prisel vysvetlil bych mu jak maji byt nastaveny baterky a tak a hlavne rict jak ten axpert funguje kdybych ho pouzival nejakou dobu.
Předem děkuji za každé dobré rady všech dobrých lidí :)
Naposledy upravil(a) Kamil l dne ned lis 17, 2019 11:01 pm, celkem upraveno 1 x.
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od kvako1 »

v defautu určitě nemuže zustat, stahni si manual v češtině a nastav každý bod tak jak a byt..
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od Kamil l »

U klasickych oddelenych měniču byvaji faze dvě 115 v proti sobě ale tady je možná jinak udělana rlektronika ktera děla fazi jen kednu pokud se spoji nula spe pak proudovy chranic a pe pak mam fazi nalevo nulak napravo a zem na kolik. Pisu to správně. Jinak uzemeni jsem udelal skvěle i elektrikař čuměl že takhle to udělany ani dobře nečekal.
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od kvako1 »

a podival jsi se do toho manualu ?
stahnout se da třeba zde
http://shop.mypower.cz/kombi-menic-axpe ... s-pf1-3327
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od Kamil l »

V ten moment kdy jsem už mel malo času bylo pouze vse v aj a nebo v manualu u menice . Tak jsem to nastavil aspon tak. Ten manual v cz jsem nasel az diky vám jinak jsem vse mel v aj.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od diablo007 »

Kamil l píše:Já to nedelal pro penize zapoměl jsem napsat ze je to strýc. Navíc jsem měl pri ruce elektrikare s 30letou praxi. A muzu ti rict posedavat chlastat a nic nedelat bych doved taky . Navic sobe jsem na chalupe zprovoznil a fakci to už 5 let bezproblemu. O foltovoltaiku se zajimam dost dlouho vim jak to ma bejt jen nevim co s novym typem menice axpert. Uměni je poradit ja bych poradil a ne jen odsoudit at se do toho nehrabu. Kdyby za mnou nekdo prisel vysvetlil bych mu jak maji byt nastaveny baterky a tak a hlavne rict jak ten axpert funguje kdybych ho pouzival nejakou dobu.
Předem děkuji za každé dobré rady všech dobrých lidí :)
A od kdy se o strýčkovi mluví jako o zákazníkovi který ti dává termín na naprogramování 10 minut? A tím že bys dovedl posedával nic nedělat a chlastat taky jsi chtěl říct co ať se pobavím. Jinak když jsi měl sebou elektrikáře s 30 letou praxí tak proč jsi zakládal téma uzemnění čekal bych že tohle si elektrikář s praxí vyřeší sám
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od Kamil l »

Protože jsem nevedel ze stryc objedna elektrikaře ktery udělal jen rozvody. 10minut jsem měl jen nato protože jel stryc k memu bratranci kteremu umrel tata. Tak chtel prijit. Musím to jeste vice rozepisovat? Je to opravdu osobni:( Já to chtěl dodělat Aby to aspoň dobijelo baterky ale už mě to bylo blbé ho premlouvat a pak jsme tam stejne jeli oba spolecne. A v patek jsme museli jeste na pohreb a pak jeli v nedeli jeste na navstevu. ....
Teď jsem pročet ten český manual tak vim co se musi jeste nastavit je to tak podrobne napsany ze tomu pochopi kazdy. A nechat to na tech 27v to asi ne.
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od Kamil l »

diablo007 píše:
Kamil l píše:Já to nedelal pro penize zapoměl jsem napsat ze je to strýc. Navíc jsem měl pri ruce elektrikare s 30letou praxi. A muzu ti rict posedavat chlastat a nic nedelat bych doved taky . Navic sobe jsem na chalupe zprovoznil a fakci to už 5 let bezproblemu. O foltovoltaiku se zajimam dost dlouho vim jak to ma bejt jen nevim co s novym typem menice axpert. Uměni je poradit ja bych poradil a ne jen odsoudit at se do toho nehrabu. Kdyby za mnou nekdo prisel vysvetlil bych mu jak maji byt nastaveny baterky a tak a hlavne rict jak ten axpert funguje kdybych ho pouzival nejakou dobu.
Předem děkuji za každé dobré rady všech dobrých lidí :)
A od kdy se o strýčkovi mluví jako o zákazníkovi který ti dává termín na naprogramování 10 minut? A tím že bys dovedl posedával nic nedělat a chlastat taky jsi chtěl říct co ať se pobavím. Jinak když jsi měl sebou elektrikáře s 30 letou praxí tak proč jsi zakládal téma uzemnění čekal bych že tohle si elektrikář s praxí vyřeší sám
Byl tam jen par hodin a pak odešel prej na všechno je čas??? Cože?
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Axpert prvni zapojeni chalupa samota

Příspěvek od Kamil l »

Kamil l píše:Dobrý den, než jsem nakupoval a planoval s provoznenim samotné elektrarny bez privodu distribucni sítě jen s max pouziti centraly vyjmečně tak jsem se radil zde na mypower. Na doporučeni všech zakládám nové vlákno jelikož rad si nechám poradit.
Axpert 3000w vm plus 1
Baterie trakcni 24v 232ah udržbové.
Solar 900w mono. Zapojen 120v 8a
Kabely nadimenzovane solarni 12mm2 10m
Bateriove 50mm2 1m
Sitove 230v 3.5mm2
Svetla jen na 24v led10w jedna celkem 3
Spotrebič lednice s mrazakem 100w
Do ledna unoru nebude pouzito 230v z měniče dodellavky zdiva.
Měnič je v provozu jen na dobijeni baterii prozatím, ktere se pouzivaji jen na svetla.
Prosil bych pekně zda muzě zustat v default nastaveni baterii respektive menil jsem jen typ baterie na flued a privod energie pouze ze solaru. Diky za info nastaveni. Dekuji
kyocera
Příspěvky: 1232
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
v roce 1990 jsem si přečetl inzerát a pak zavolal novou stavební firmu.
Majitel přivezl vozíkem písek a byli tam jen 2 mladí zedníci. Chvili jsem je pozoroval
A bylo mně divný, že své práci vůbec nerozumí. Tak jsem se jednoho zeptal, kde
se učil zedníkem. On řekl, že je vyučený kuchař a do stavební firmy se přihlásil, aby
Se to naučil a mohl si sám opravit chalupu a ten druhý se sám pochlubil, že je
Číšník, ale slyšel, že na stavbách se dá víc vydělat. Tak jsem oba ihned vyhodil
A jen majiteli stavební firmy jsem zaplatil jen ten písek co dovezl.
Někteří lidi vážně nemají soudnost a je celkem jedno jaký je to obor.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od Kamil l »

Souhlasím.
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od Kamil l »

A teď zpátky k tomu axpertu. Mužete prosím sem hodit jak to mate pod císly nastavene od01-20? Bude to i info pro ostatnich. Podotýkam že mám ty baterie 24v 232ah. A prosím jak se chova axpert kdyby se nastavil jen na solar a baterie. Pripadnou centralou aby se mnou prepl na bypass? Uvedu příklad jede lednice s mrazakem, televize na baterie pak si ráno rozhodnu např uvarit v konvici kafé. Baterie by to podrzely ale kdyz budu varit to kafe 1,5l pro vice lidi odběr bude trvat delsí dobu. Co tedy udělá axpert? Vypne se menič (sám do bypassu na centrálu) tim padem bude pipat a já musím centrálu nastartovat a konvice začne znova vařit?
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od fugas »

Ahoj.
Nastavit to musíš sám podle svých možností a potřeb.Když ti sem napíše svoje čísla někdo kdo má 1000Ah v *batt* ,moc ti to nepomůže ,protože rozsah napětí při konkrétní zátěží se pohybuje úplně jinak.Pokud máš vyzkoušeno že po zapnutí konvice spadne napětí nabitých beterií na 23V ,musíš nastavit bypas o něco níže ,jinak si to kafe nikdy neuvaříš.Pro příklad jak píšeš je to právě v tom manuálu bod po bodu.Musíš vědět co od toho chceš a podle toho to nastavit.Ano ,když půjde do bypasu a nahodíš centrálu ,začne znovu vařit.Tohle neošálíš.Dokud to nenastavíš individuálně podle svých potřeb a možností ,nebude to uspokojivě fungovat.Pro případy většího odběru bych navrhnul opačný postup.Nahodit centrálu a pak jít vařit kafe.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od volente »

V nastavení je možnost nastavit alarm nízkého napětí. Ten bych nastavil na takové napětí kde budu vědět že už to kafe neuvařím a pokud bude alarmovat tak půjdu nastartovat centálu.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od petrd »

Jestli můžu něco možná poradit, tak si koupit LK3 "lan kontroler".
To je pochybný levný polský výrobek který umí měřit a logovat na server výrobce napětí případně samozřejmě proudy, teploty..

Celkem jednoduše s minimem práce to dá uživateli záznam o tom, jak se FV systém chová, je to podle mě docela důležité - například mi bylo tady odborně podle grafu napětí na baterkách vysvětleno že mám velký DC ripple a odhalil jsem následně povolenou svorku lanka k baterce. Průběh napětí v čase dá dobrý info k tomu jak axpert nastavovat

Já to mám napojené na mikrotik a USB LTE modem z výprodeje T-mobile.
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od Kamil l »

To zní dobře děkuju všem až se k tomu dostanu tak to proměřím a nastavým jinak . Děkuji .
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od fugas »

Ještě jedna věc.Zajisti si pořádný multimetr ,nebo aspoň ověřený voltmetr a zkontroluj jak Axpert měří napětí.Ten můj v tom má 0,3V rozdíl.Jde to pak pomocí PC opravit.Ale je dobré to vědět.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert nove zapojeni chalupa samota

Příspěvek od Vitek »

pokud pak používáš BMV tak tam je to přesnější. je třeba ale dát pozor na úbytky na vedení a pojistkách, jsou to nemalá čísla takže axpert na svorkách skutečně muže mít tu hodnotu co měří ale tím že máš 0,3-0,5 V na poddimenzovaném vedení, slabých kabelech či pojistkách tak za to axpert nemůže, tam nevidí.. stejně tak mužeš při zatížení mít úbytek na stejných vodičích. u mě to dělám tak že dimenzuju na trvalý proud 2 A na mm2. tzn vim že z axperta mám v plánu tahat 50 A trvale ( 2,5 kW pro 48V systém ) tak dávám 25mm2. Protože ale budu tahat z axpertu trvale kW 5 tak tam musí bejt 100A čili 50mm2 pruřez,.
je třeba kamila upozornit že úbytky na vedení jsou s proudem přímo úměrné ( má 24V axperta ) 2,4 kW = 100A , je třeba vedení dimenzovat obzvlášť opatrně.
pokud tam máš 6mm2 tak to je málo !! pak ti kabel bud uhoří nebo tam je takovej ubytek že při zatížení spadne do bypasu .

Pozor na to čím nižší napětí tím vyšší proudy. čím vyšší proudy tím s kvadrátem větší ztráty
P=U x I , P = R x I x I,

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek