Měnič zkušenost

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm

Měnič zkušenost

Příspěvek od Baryk »

Dobrý den máte prosím někdo zkušenost s tímto typem měniče http://www.solar-elektro.cz/index.php?a ... 19&catg=21 či podobným s těchto stránek ?
Mám problém s tím že větrák v měniči se sepne cca po dvou minutách provozu bez zátěže a už se nevypne :(

Je možné měnič vypínat a zapínat rozepnutím kladného pólu + tedy nepoužívat vypínač na měniči ?

Děkuji za radu
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Měnič zkušenost

Příspěvek od vata »

Odpojovat měnič pod zátěží je podle mě spíš pro silnější povahy.
U 300W / 12V tam tečou proudy do 30A a krátkodobě i víc, to už je dost a rozhodně nemůžete použít obyč. vypínač, ale pojistkový odpojovač, a to není zrovna pohodlné vypínání, to je zkrátka pro jištění nadproudu, případně pro nouzové či mimořádné odpojování.
S tím větrákem - pokud to vážně dělá i bez zátěže, při běžné teplotě, pak je to na reklamaci.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm

Re: Měnič zkušenost

Příspěvek od Baryk »

A pokud bych použil pojistkový odpojovač a měnič by byl bez zátěže tedy napřed se vypnou všechny spotřebiče připojené v tomto případě TV a rádio maximálně NT tak pak by to mohlo být použitelné ?
Jedná se o chatu vypnutí a zapnutí ráno a večer tři dni po sobě chata obývaná párkrát do roka přes sezónu :-)
Například Jistič DC výrobce OEZ http://www.oez.cz/produkty/lpn-dc-jistice-do-63-a-10-ka
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Měnič zkušenost

Příspěvek od bert »

Baryk píše:...Mám problém s tím že větrák v měniči se sepne cca po dvou minutách provozu bez zátěže a už se nevypne :( ...
To je ten lepší prípad. Ja som mal niečo podobné akože nemecké, ale bola to čistokrvná čína. Tam sa naopak vetrák nezopol, ani keď už sa z neho čmudilo :hell:. Ďaľšie skúsenosti s podobným už neprosím.
Baryk píše: Je možné měnič vypínat a zapínat rozepnutím kladného pólu + tedy nepoužívat vypínač na měniči ?
Ja takto normálne vypínam 3000W menič 24V. Je pravda, že v plnej záťaži som ho ešte neodpájal ;) . Mám poistkový odpojovač. Ono to trochu prskne, no až bude časom poistka opálená, vymením ju za druhú. Na druhej strane, ak to odpojím mám istotu, že sú batérie odpojené, aj keby sa čokolvek nepredvídatelné stalo s meničom.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Měnič zkušenost

Příspěvek od mypower.cz »

Ten menic nema na prednim panelu vypinac ?
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Měnič zkušenost

Příspěvek od vata »

Jak píše bert, ty jednoduché pojistkové odpojovače s tavnou pojistkou mají tu výhodu, že opálenou pojistku zkrátka vyměním. DC jističe jsou zase hezčí a pohodlnější. Nicméně, pokud máte odpojovač před měničem, je pouhou otázkou času, kdy jej odpojíte při plné zátěži :)
No a vážně - proč vlastně nechcete používat ten vypínač na měniči?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm

Re: Měnič zkušenost

Příspěvek od Baryk »

Má ale měnič bude umístěn pod chatou v samostatné větrané skříňce a přístup k němu bude špatný pojistkový odpojovač bude přes podlahu tedy protáhne se kabel kladného pólů cca o metr ale hluk s měniče bude mimo obydlený prostor jde o hluk větráku,který je opravdu dost nepříjemný hlavně v nočních hodinách :-(
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm

Re: Měnič zkušenost

Příspěvek od Baryk »

vata píše:Jak píše bert, ty jednoduché pojistkové odpojovače s tavnou pojistkou mají tu výhodu, že opálenou pojistku zkrátka vyměním. DC jističe jsou zase hezčí a pohodlnější. Nicméně, pokud máte odpojovač před měničem, je pouhou otázkou času, kdy jej odpojíte při plné zátěži :)
No a vážně - proč vlastně nechcete používat ten vypínač na měniči?

Budu se snažit mít vždy vše vypnuté maximálně TV a rádio ve standby rádio odběr 20W a TV 50W ( v zapnutém stavu) což by asi nemělo způsobit problém nebo ? Nerozumím tomu co by se mohlo stát při plné zátěži měniči a nebo připojeným spotřebičům ?
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Měnič zkušenost

Příspěvek od bert »

Keby bol menič dnu a na noc sa vypne pomocou vypínača na meniči, odpadá nočný hluk tak, či tak :) . No pri opustení chaty, by som to ale aj tak - pre istotu odpojil od batérie.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Měnič zkušenost

Příspěvek od vata »

No, u 300W měniče se toho fakt nic nestane. Při přerušování 30A už to prostě asi zajiskří. Odpojovat bertův 3k měnič při plné zátěži bych si ale troufla jen s rukavicemi a svářečskými brýlemi :)

Ale i tak popřemýšlejte, jestli nereklamovat - větrák na měniči bez zátěže se nemá co točit, protože měnič bez zátěže protopí jen příkon na volnoběh, což u 300W měniče nemůže být víc než 0,5A - jednotky wattů. Měnič nemůže nijak významně hřát.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm

Re: Měnič zkušenost

Příspěvek od Baryk »

bert píše:Keby bol menič dnu a na noc sa vypne pomocou vypínača na meniči, odpadá nočný hluk tak, či tak :) . No pri opustení chaty, by som to ale aj tak - pre istotu odpojil od batérie.
špatně jsem napsal měnič bude umístěný mimo objekt pod chatou špatný přístup po čtyřech :)
Ale přes podlahu by byl provrtaný přívodní kabel + k měniči na kterém by byl jistič DC.
Jde mi o hluk v noci v obydlené místnosti kde by měnič jinak byl ve večerních hodinách TV a k tomu je dost nepříjemný hluk s měniče :(
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Měnič zkušenost

Příspěvek od mypower.cz »

Pokud to ma vypinac, nebude problem ho kuchnout a udelat si prodluzku na ten vypinac. Mam dojem ze k tomu povedou max 2 draty a ze proud i napeti v tom vypinaci bude maly.. nejake spis asi ridici napeti. Takovy vypinac nemuze odpojovat plnou zatez, takze bude logicky odpojovat jen nejake ridici napeti. Pokud tam je i svetylko tak tech dratku bude vic.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am

Re: Měnič zkušenost

Příspěvek od Martin »

Mě se na tomto měniči sepne ventilátor jen při zátěži a to ještě ta zátěž musí trvat asi 5 minut, po odstavení zátěže ale zase asi 5 minut dochlazuje. Prostě podle teploty. A často odpojovat měnič od baterie si myslím, že není moc dobré už proto, že i několik vteřin po odpojení je v měniči slušný elektrický náboj a při náhodném dotyku kabelů to nepříjemně jiskří. Měnič mám v chatce připojený k baterii celý rok a odpojený dálkovým ovládáním. Noční hluk ventilátoru mě taky trápí, ale těžko můžu měnič na noc vypnout, když chci, aby mi běžela lednice.
PavelR
Příspěvky: 3129
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měnič zkušenost

Příspěvek od PavelR »

Odpojovani primo + su bych se nedál pri proudech kolem tech 30A je to pohoda neco jinyho by bylo odpojovat pod 300A. Ale kazdopadne bych pouzil nejaky odpojovac napr bateriovy spinac jak byval ve starych nakladacich ten byl delanej na max 1000A nebo neco podobnyho. Jde o to aby se to odpojeni uskutecnilo najednou a rychle protoze v okamziku odpojeni kdyz by to vytahlo oblouk bych se bal ze opet na nekolik ms nekolikrat opet pripojim a to by mohlo byt pro menic velmi spatne. ( tres rukou pri vytahovani kabelu ze svorky) :-)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Měnič zkušenost

Příspěvek od mypower.cz »

Me napadlo, dyt vlastne ja jsem ve stejne situaci jako vy. Odpojuji taky menic tim ze mu odpojim DC privod. Drive to bylo tak, ze kdyz jsem mel jeste dve vetve baterii (BAT1 a BAT2) tak jsem takhle delal volbu bateriove vetve ze ktere byl napajen menic. Pouzivam k tomu vackovy spinac VS 63 2202

Obrázek

http://www.elida.cz/cze/elida/scripts/d ... 0108106311

Viz schema rozvadece http://mypower.cz/docs/FV-RFVE-schema.jpg ktere je dnes uz trosku jine.

Baterie i menic jsou v suterenu, prepinac je o patro vys v obyvaku.

Polohy prepinace jsou I 0 II. BAT1 byla I, menic OFF byla poloha 0 a BAT2 byla poloha II. Tedka pouzivam jen 0 a II. I je nezapojena, takze je to ted totez jako 0, ale tu polohu proste nepouzivam.

Nebo trebas http://www.obzor.cz/cz/2-vyrobky/3-vackove-spinace.html

k tomu peknou ručku:

Obrázek

cele to je v krabicce, napriklad

http://www.mmelektromaterial.eu/zbozi/7 ... KT-250.htm

a je vymalovano.

:repair:
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Měnič zkušenost

Příspěvek od lwq »

Krasny odpojovac bez zakmytu, oblouku a opalovani ... :-)

http://www.papouch.com/cz/website/mainm ... e/iswitch/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek