Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb baterií

Obnova kapacity baterií, desulfatace, DIY konstrukce desulfátoru, výsledky, měření, vhodnost použití, rady, tipy, návody, zkušenosti
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od 007ToMMaS »

Filas píše:Poraďte mi, kde se dá sehnat plošný spoj k výrobě tohoto desulfátoru? Díky.
Ahoj, chce to trošku pozrieť tému. Nachádza sa v prvom príspevku. Ak si schopný ho sám doma vyrobiť tak podklady na výrobu najdeš tuhttp://wiki.mypower.cz/desulfator
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Vladco
Příspěvky: 18
Registrován: pát kvě 31, 2013 2:47 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vladco »

za rady ďakujem!! kritiku príjimam... ano mal by som mať iný level vedomostí na takéto pokusy a otravovanie vo fore...
ale jirkaK mi to rozvitou vetou osvetlil za čo najviac ďakujem! aplikoval som inštrukcie uvidíme. tá čo bublala, už bola aj tak dá sa povedať na odpis. kúsok viac ako jemne puchla. mám takú skúsenosť, že ak je batéria (do usp) ok, tak s desulfátorom berie niečo medzi 1-2 A toto bol extrém pravdepodobne kvôli skratom.
lenže k tomuto by som mal otázku (ak môžem): ak sa mi nedopatrením podariolo prerušiť kontakt na batérii pri nabíjaní, (ostal na zdroj zapojený desulfátor ale batéria nie) tak aj tak to malo samo spotrebu cca 0,8-0,9 A čiže toto by som pri obmedzovaní mal pripočítať? či?
Ďakujem!!
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od dracekvo »

Používám modelářskou nabíječku a pro udržení napětí plně nabíté baterie mi stačí jí nastavit na těch 0,7-0,8 A
Jinak plošný spoj a chladič jsem také objednával od matěje. Ale vzhelem k pracnosti bych znovu volil si objednat už kompet výrobek.
Filas
Příspěvky: 115
Registrován: úte říj 25, 2011 1:45 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Filas »

pkougl píše:napiš uživateli - matej, s ním se určitě domluvíš, je to totiž výrobce
Psal jsem mu, ale bohužel mi neodepisuje :-(. Plošný spoj si bohužel neudělám, nemám na to nástroje. Možna zkusím objednat něco podobného z e-bay.
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od MareC3k »

plosne spoje mam spravene 2ks, ked potrebujes vieme sa nejako dohodnut.
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
roman
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 15, 2013 2:22 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od roman »

Filas píše:
pkougl píše:napiš uživateli - matej, s ním se určitě domluvíš, je to totiž výrobce
Psal jsem mu, ale bohužel mi neodepisuje :-(. Plošný spoj si bohužel neudělám, nemám na to nástroje. Možna zkusím objednat něco podobného z e-bay.
Matěj odepisuje okamžitě, ale ne, když je někde na montáži. Dnes už je málo takových mladých lidí, kteří znají, umí, baví je to a ještě ochotně poradí... Vyplatí se počkat ;)
JirkaK
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 27, 2012 1:38 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od JirkaK »

Tak jsem kontroloval zapojení/osazení desulfátoru (kvůli tomu, že funguje i při napětí <13 V) a bohužel jsem nenarazil na to, v čem by to mohlo být... jediná odlišnost byla, že jsem měl červenou LED místo zelené, schématu sice rozumím jako koza petrželi, ale pokud jsem to dobře pochopil, tak ta LEDka tam hraje roli v určení napětí, při kterém desulfátor začne fungovat...? Každopádně, vyměnil jsem ji za zelenou, ale funguje to stejně jako předtím (zkoušel jsem to jen nakrátko připojit k akumulátoru, co měl asi 12,6 V), takže tam asi chyba nebude (snad leda by vadilo, že není přímo na plošňáku, ale je připojená cca 10cm dvojlinkou, abych ji pak mohl osadit na vhodné místo do krabičky, ve které desulfátor bude umístěný). Nenapadá vás prosím někoho konkrétní místo v zapojení, kde by mohla být chyba, resp. nějaký jiný faktor, který by to takhle ovlivňoval? Budu vděčný za každou radu :-).
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vladon »

ROzumim tomu asi stejne jako ty :) Ted jsem se dival na popis a obvod IC2 (coz je TL431) by mel mit toto na starosti, vypinat jej pod 13V a zapinat nad 13,3V. Tak zkontroluj soucastky kolem nej a popr. zkus vymenit i ten TL431, najdes ho v hromade PC zdroju...
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od goodbie »

JirkaK píše:Tak jsem kontroloval zapojení/osazení desulfátoru (kvůli tomu, že funguje i při napětí <13 V) a bohužel jsem nenarazil na to, v čem by to mohlo být... jediná odlišnost byla, že jsem měl červenou LED místo zelené, schématu sice rozumím jako koza petrželi, ale pokud jsem to dobře pochopil, tak ta LEDka tam hraje roli v určení napětí, při kterém desulfátor začne fungovat...? Každopádně, vyměnil jsem ji za zelenou, ale funguje to stejně jako předtím (zkoušel jsem to jen nakrátko připojit k akumulátoru, co měl asi 12,6 V), takže tam asi chyba nebude (snad leda by vadilo, že není přímo na plošňáku, ale je připojená cca 10cm dvojlinkou, abych ji pak mohl osadit na vhodné místo do krabičky, ve které desulfátor bude umístěný). Nenapadá vás prosím někoho konkrétní místo v zapojení, kde by mohla být chyba, resp. nějaký jiný faktor, který by to takhle ovlivňoval? Budu vděčný za každou radu :-).
a není nikde přehozený nějaký odpor nebo změněna hodnota odporu????a barva led diody a kousek delší kablík na to nebudou mít vliv.hodnota odporu má být 5K1 ve schématu je to R14
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matej »

Přesně tak, je potřeba vyměnit TL431 a dávat pozor při pájení - moc to nepřehánět, snadno se poškodí teplotou.
Pravda a Láska zvítězí!.
JirkaK
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 27, 2012 1:38 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od JirkaK »

Děkuju za rady, ten TL431 jsem vyměnil (našel jsem AZ431 ve zdroji, co se mi tu válí, snad by to měl být ekvivalent) a vypadá to dobře - když jsem desulfátor pokusně připojil na AT zdroj na 12 V, tak nic nedělá, zítra ho zkusím připojit na Pb akumulátor a snad to bude makat, jak má :-). Ještě jednou díky.

EDIT 10. 9. 2013 10:46: Tak teď je to zase opačná situace, desulfátor po výměně TL431 nefunguje ani při aktuálním napětí na aku 13,6 V. No nic, asi až se k tomu večer dostanu, ho zkusím vyměnit znova za jiný (mám tu dva rozebrané zdroje a v každém byly asi 2 AZ431, tak doufám, že jsou OK).
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vladon »

dej tam radsi co patri nebo to za 5 korun nekde kup :)
JirkaK
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 27, 2012 1:38 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od JirkaK »

Tak ono by to mělo odpovídat (TL431=AZ431 - viz např. http://danyk.cz/at_atx.html, sekce Jednočinný propustný zdroj)... nebyl by problém dát za to 5 korun, jenže tady v okolí to těžko někde seženu a přidat k těm 5 Kč další třeba stovku za poštovné z GM se mi moc nechce. Ještě na to večer mrknu a zkusím provést ještě jednu výměnu, třeba už to do třetice bude fungovat, jak má :-D
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od goodbie »

JirkaK píše:Tak ono by to mělo odpovídat (TL431=AZ431 - viz např. http://danyk.cz/at_atx.html, sekce Jednočinný propustný zdroj)... nebyl by problém dát za to 5 korun, jenže tady v okolí to těžko někde seženu a přidat k těm 5 Kč další třeba stovku za poštovné z GM se mi moc nechce. Ještě na to večer mrknu a zkusím provést ještě jednu výměnu, třeba už to do třetice bude fungovat, jak má :-D
jestli se můžu zeptat čím letuješ součástky trafopájkou????
JirkaK
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 27, 2012 1:38 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od JirkaK »

Asi vím, kam míříš (zničení citlivých součástek elmg. polem při zapínání/vypínání trafopájky?). Ale ne, letoval jsem to "stolní" pájkou (nevím, jak se jí vlastně správně říká) - prostě kovová skříňka, která je položená na stole, v ní je trafo a regulace teploty a z ní vede kabel s rukojetí a hrotem.

EDIT: Tak jsem se na to ještě díval a našel jsem tam mrtvý tranzistor T5 - musel asi explodovat, chybí na něm kus pouzdra :-/... tak teď ještě vědět, co mohl všechno mohlo spolu s ním jít do háje, ach jo. Vyměnil jsem ho (náhodou jsem měl po ruce ještě jeden), ale pořád nic. Tak nevím, jaký je nejlepší postup, komplet to rozebrat a znovu osadit a pečlivě při tom zkontrolovat, jestli jsem někde nepřehodil třeba hodnoty odporů?

Fakt nevím, čím to může být, původně desulfátor fungoval (dá-li se tak usuzovat podle zahřívání a pískání), jen jaksi neřešil napětí na aku, než jsem do toho potom hrábnul... ovšem co jsem tam udělal blbě, to netuším.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od goodbie »

JirkaK píše:Asi vím, kam míříš (zničení citlivých součástek elmg. polem při zapínání/vypínání trafopájky?). Ale ne, letoval jsem to "stolní" pájkou (nevím, jak se jí vlastně správně říká) - prostě kovová skříňka, která je položená na stole, v ní je trafo a regulace teploty a z ní vede kabel s rukojetí a hrotem.

EDIT: Tak jsem se na to ještě díval a našel jsem tam mrtvý tranzistor T5 - musel asi explodovat, chybí na něm kus pouzdra :-/... tak teď ještě vědět, co mohl všechno mohlo spolu s ním jít do háje, ach jo. Vyměnil jsem ho (náhodou jsem měl po ruce ještě jeden), ale pořád nic. Tak nevím, jaký je nejlepší postup, komplet to rozebrat a znovu osadit a pečlivě při tom zkontrolovat, jestli jsem někde nepřehodil třeba hodnoty odporů?

Fakt nevím, čím to může být, původně desulfátor fungoval (dá-li se tak usuzovat podle zahřívání a pískání), jen jaksi neřešil napětí na aku, než jsem do toho potom hrábnul... ovšem co jsem tam udělal blbě, to netuším.
no zkus proměřit všechny polovodiče tedy diody tranzistory a jak jsem se ptal dříve zkontrolovat hodnoty odporů.já desulfátory složil a fungovaly na první dobrou a zkontrolovat zda není nikde moc cínu a nepropojuje plošný spoj kde nemá.
dlabas
Příspěvky: 67
Registrován: pon led 02, 2012 10:38 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od dlabas »

Nemáte někdo zkušenost s touhle nabíječkou?
http://eshop.micronix.cz/akumulatory-a- ... ate-6.html
Vladco
Příspěvky: 18
Registrován: pát kvě 31, 2013 2:47 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vladco »

čítal som marketingové rozprávky o optimate 5 a 6
bol som za baterkovým guru, vraj z toho nemal dobrý pocit ako čistá čína, že to hralo všetkými farbami a ani nebolo vidieť ktorá to vlastne ledka svieti
tak som sa opýtal na toto:
http://www.battery-import.cz/sk/nabijac ... v--0-8a-5a
odpoveď znela, že to je serioznejšia vec.
Ale ak sa bavíme o desulfatácii, tak to v porovnaní s Matejovím desulfátorom bude mať asi hračkársku desulfatáciu.
Možno na úplne novú betériu to má význam, ale ak už je v nejakom stave dlhšie, tak toto imho nebude cesta.
Jirka_CB
Příspěvky: 3
Registrován: úte zář 24, 2013 10:32 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Jirka_CB »

Nabízím jeden hotový a odzkoušený exemplář. Detail nabídky je na Hyperinzerci. Stačí do hledání zadat Desulfátor :) nebo kliknout na link: http://elektro.hyperinzerce.cz/nabijeck ... kM86D-mVJs (snad se admin nezlobí).
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od pkougl »

20131001_173926.jpg
zdravím, potřeboval bych radu, mířenou asi na Matěje, mam na baterii 4ks Matějových desuvfátorů (48V), fungují jak mají (doufám) ale jak jsem dnes po dlouhém pátrání kde je závada (cca měsíc bádání) zjistil že mi ruší komunikaci Dalas 1-wire teploměrů na mém SDS zařízení. Jak jsem zde kdysi četl že pomohou nacvakávací jákda na kabelu od baterie, zaběhl jsem do dílny, našel pár kousků a nacvakl je a jak jsou půlené tak velmi bzučí(na kabelu jsou asi masivní pulzy) ale efekt asi žádný, komunikace kolabuje a po odpojení desulfátorů komunikace naběhne okamžitě, nacvakl jsem je před vstupem do rozvaděče asi 1m od ok na baterii. potřeboval bych poradit jak to eliminovat. rušilo to dokonce i když to bylo zcela izolovaně zapojeno - SDS modul s teploměry(jiná baterka, lan kabel a pověšeno do průvanu) skříň je myslim pospojena s mínus polem baterie. předem děkuji
Pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek