Panely s velkým napětím

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Geofil
Příspěvky: 16
Registrován: úte dub 23, 2019 2:53 pm

Panely s velkým napětím

Příspěvek od Geofil »

Dobrý den, moc prosím o radu, mám doma nevyužité panely sice s malými Watty 55, ale rád bych je využil...chtěl bych ten systém gridfree mikroměnič, ale tam je mnohem nižší napětí na vstupu než produkují mě panely....prosím o radu jak to udělat, co koupit nebo vyrobit....abych buď snížil napětí, nebo je využil či zapojil, aby fungovalo na tom mikroměniči...panely viz foto....moooc děkuji za rady, děkuji
Přílohy
Resizer_15554870552130.png
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od diablo007 »

Odpověď je zvolit správný měnič k tem panelů. Snižovat napětí panelů je nesmysl
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od kodl69 »

A nebo jiný panely. Tohle je vhodný spíš jako střešní krytina nebo jako estetickej doplněk fasády, než na výrobu elektriky.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od diablo007 »

On kwp za 3t je už prostě luxusní cena tak se to objevi častěji že někdo nakoupil
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od Pan Taum »

Tohle by melo pobrat 90v max. Je to ale na hrane. http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... sun-1000gh
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od mati »

Geofil píše:Dobrý den, moc prosím o radu, mám doma nevyužité panely sice s malými Watty 55, ale rád bych je využil...chtěl bych ten systém gridfree mikroměnič, ale tam je mnohem nižší napětí na vstupu než produkují mě panely....prosím o radu jak to udělat, co koupit nebo vyrobit....abych buď snížil napětí, nebo je využil či zapojil, aby fungovalo na tom mikroměniči...panely viz foto....moooc děkuji za rady, děkuji
Já bych to udělal tak , že : dokoupil MPPT regulátor odpovídající ampéráže ( v bazaru se občas najde za slušnou cenu ) a baterii za cenu šrotu a konvertoval energii z panelů na 48V - potom to každý mikroměnič kousne a navíc budeš mít nějakou i "akumulovanou" energii na dobu nízké výroby.. Není to bezestrátový , ale měnič nebude vydávat případné kouřové signály.

To diablo007 : proč nesnižovat , když už tu levnou střešní krytinu má doma..
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od rva »

Obávám se, že gridfree mikroměnič připojený k baterii 48V nebude dbát na řádný stav baterie a klidně ji vybije. Popřípadě pokud nebude mít mikroměnič omezení vstupního proudu (a některé ji nemají), tak se bude snažit tahat z baterie co nejvíce, až se přehřeje.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Geofil
Příspěvky: 16
Registrován: úte dub 23, 2019 2:53 pm

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od Geofil »

Děkuji moc za odpovědi, s těmi bateriemi se mi to líbí...kupoval jsem je loni a to jen na zkoušku, zatím žádnou velkou investici nehodlám dělat, 1kw by mi stačil...chtěl jsem jen o trochu snížit naklady...a to gridfree se mi letos zdálo bezva k tomu účelu...a krytina je to fakt parádní...Kdyby ještě něco někdo prosím vymyslel, budu moc rád...moooc děkuji všem
Geofil
Příspěvky: 16
Registrován: úte dub 23, 2019 2:53 pm

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od Geofil »

Pan Taum píše:Tohle by melo pobrat 90v max. Je to ale na hrane. http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... sun-1000gh
Děkuji a zapojím je tedy paralelně?
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od diablo007 »

mati píše:
Geofil píše:Dobrý den, moc prosím o radu, mám doma nevyužité panely sice s malými Watty 55, ale rád bych je využil...chtěl bych ten systém gridfree mikroměnič, ale tam je mnohem nižší napětí na vstupu než produkují mě panely....prosím o radu jak to udělat, co koupit nebo vyrobit....abych buď snížil napětí, nebo je využil či zapojil, aby fungovalo na tom mikroměniči...panely viz foto....moooc děkuji za rady, děkuji
Já bych to udělal tak , že : dokoupil MPPT regulátor odpovídající ampéráže ( v bazaru se občas najde za slušnou cenu ) a baterii za cenu šrotu a konvertoval energii z panelů na 48V - potom to každý mikroměnič kousne a navíc budeš mít nějakou i "akumulovanou" energii na dobu nízké výroby.. Není to bezestrátový , ale měnič nebude vydávat případné kouřové signály.

To diablo007 : proč nesnižovat , když už tu levnou střešní krytinu má doma..
Pokud si koupíš za levno Amorfy tak kolik bude stát DC DC snižující zdroj o výkonu řekněme 2kw nevím tedy kolik má panelů ani jak výkony mikromenic ale pokud ho bral na eshopu lze třeba ještě don14 dní vrátit a rovnou bych to řešil tak abych vybral měnič co bude napětím odpovídat jednoduché řešení by u mne mělo přednost než před pretechbizovanim něčeho co má být asi nizkonakladove
Geofil
Příspěvky: 16
Registrován: úte dub 23, 2019 2:53 pm

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od Geofil »

diablo007 píše:
mati píše:
Geofil píše:Dobrý den, moc prosím o radu, mám doma nevyužité panely sice s malými Watty 55, ale rád bych je využil...chtěl bych ten systém gridfree mikroměnič, ale tam je mnohem nižší napětí na vstupu než produkují mě panely....prosím o radu jak to udělat, co koupit nebo vyrobit....abych buď snížil napětí, nebo je využil či zapojil, aby fungovalo na tom mikroměniči...panely viz foto....moooc děkuji za rady, děkuji
Já bych to udělal tak , že : dokoupil MPPT regulátor odpovídající ampéráže ( v bazaru se občas najde za slušnou cenu ) a baterii za cenu šrotu a konvertoval energii z panelů na 48V - potom to každý mikroměnič kousne a navíc budeš mít nějakou i "akumulovanou" energii na dobu nízké výroby.. Není to bezestrátový , ale měnič nebude vydávat případné kouřové signály.

To diablo007 : proč nesnižovat , když už tu levnou střešní krytinu má doma..
Pokud si koupíš za levno Amorfy tak kolik bude stát DC DC snižující zdroj o výkonu řekněme 2kw nevím tedy kolik má panelů ani jak výkony mikromenic ale pokud ho bral na eshopu lze třeba ještě don14 dní vrátit a rovnou bych to řešil tak abych vybral měnič co bude napětím odpovídat jednoduché řešení by u mne mělo přednost než před pretechbizovanim něčeho co má být asi nizkonakladove
Zdravím, já ho ještě nekoupil, vlastně koupil, ale objednávku hned zrušil...takže ještě mám možnost pořídit něco jiného, panelů mám 30ks, a jediné řešení je asi ten gridfree 1000w....předpokládám...za těch cca 7tis.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od diablo007 »

Gridfree za 7t ti při výkonu 1000w a nakoupenými panely 1650wp nebude úplně ideálně kamarádit plus hrozí pretoky a pokud nechceš řešit investici do hlídání přetoku vytěžování a podobně hračky vzal bych https://www.ebay.com/itm/MSXE-Inverter- ... 785?_ul=CZ
Baterku k tomu připoj jen malou nastavis tam prioritu solár síť a až v případě výpadku obojího baterie a tem nastavis vysoké ochranné napětí takže je nebudeš ničit a ani nemusí být v dobré kondici stačí vyražené z auta. Až ti ten systém ušetří nějaké peníze na baterie můžeš je dokoupit a začít plně užívat energie ze střechy ale s gridfree bys měl celkem hodně práce pár lidí je tu používá ale všichni řeší vytěžování a ne vždy to je levná záležitost
Geofil
Příspěvky: 16
Registrován: úte dub 23, 2019 2:53 pm

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od Geofil »

Dobrý den, děkuji za radu...jestli jsem to pochopil správně, musel bych řešit novou elektroinstalaci...chtěl jsem docílit toho, strčit to jen do té zásuvky a připojit limiter...těch panelů jsem chtěl zapojit jen 20ks tím pádem k tomu gridfree...u nás stabilně jede jen lednička s mrazákem...ale cíl byl celkově snížit spotřebu...to mne fascinovalo...tepelné čerpadlo se zapíná jen občas, když topím nebo dojde teplá voda...atd žere 2,5kw...no a když by z té zásuvky si něco vzalo že solárů...to by mi moc vyhovovalo
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od diablo007 »

A když to nepojede ten limiter to musí někde pálit prebitky. U toho klonů axpertu nemusíš dělat nové rozvody stačí ho v rozvaděči připojit za jistič toho okruhu který má být z toho živen. A ty máš teď tepelné čerpadlo na jednom zásuvkovém okruhu s ledničkou a mrazákem? Řekl bych že ne takže i tak by jsi musel řešit přepojování
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od rva »

Geofil píše:jestli jsem to pochopil správně, musel bych řešit novou elektroinstalaci..

Teoreticky gridfree s limiterem dodává v baráku do všech spotřebičů připojených na tu jednu fázi, na kterou je napojen v hlavním rozvaděči snímač proudu (limiter). A není potřeba nic přepojovat, gridfree se strčí kdekoliv v baráku do zásuvky dané fáze (samozřejmě s ohledem na jištění, chrániče).
Prakticky gridfree nestačí reagovat dostatečně rychle, takže občas něco uteče ven. A přebytky jsou bez smlouvy s distributorem zakázány a obvykle je dnešní elektroměry poznají a nabonzují při příštím odečtu elektřiny. Neslyšel jsem, že by za to distributor někoho pokutoval, tak je na zvážení každého, jestli chce být tím prvním.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Geofil
Příspěvky: 16
Registrován: úte dub 23, 2019 2:53 pm

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od Geofil »

Zdravím, omlouvám se, nešel mi net, tak jsem nereagoval. Vím, že většina z Vás je zkušená a máte můj respekt. Nicméně, nemohu teď vrazit 10000,- do něčeho, šlo mi o to nejlevnější řešení...panely mám na střeše již přišroubované, je jich tam zatím 14ks. Mám i 4ks starší Fiamm 12FGL55 a poradí mi nekdo, teda co teď s tím...kdybych koupil ten mppt regulátor do vstupního proudu 100V....a opravdu do připojil ten microměnič na ty baterie, nemohlo by nějaké relé hlídat napětí, těch akumulátorů? Mám ještě z minula měnič 1200w z hadexu...ale nechtěl jsem ty nové rozvody dělat....nebo třeba jen mrazák a televize na to zapojit, ať snížil spotřebu...s tím přetokem jste mne trochu překvapili...dekuji
Geofil
Příspěvky: 16
Registrován: úte dub 23, 2019 2:53 pm

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od Geofil »

Poraďte prosím nějaké řešení...předem moc děkuji
Geofil
Příspěvky: 16
Registrován: úte dub 23, 2019 2:53 pm

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od Geofil »

A není prosím tohle to samé, co prodávají u nás?
https://m.alibaba.com/product/606601570 ... n.html?s=p
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

provozem off-grid měniče na *batt* jímž budete přímo napájet spotřebiče rozhodně nic nepokazíte ni neriskujete :yes: . V principu se jedná o UPS se solárním dobíjením . Jakýkoli střídač připojený k DS je potenciálním strůjcem ilegálních přetoků alijas dodávek el. do DS :!: . Téměř 100% bezpečné jsou měniče nepřipojené či nepřipojitelné k DS .
Řešeních je spousta , od natahaných prodlužek od měniče k vybraným spotřebičům jejichž přívodní vidlice je zapotřebí manuálně přepojovat mezi zásuvkou na zdi a zásuvkou od měniče , až po kompletní přepínání celého či části :home: v rozvaděči :idea: . Ovšemže každé řešení má své klady i zápory , nějak se vždy začíná . Díky tomuto fóru bylo , je a bude mnoho nováčků ušetřeno chyb jimiž si prošli mnozí členové a podělili se o ně ::rolleyes:: .
Pro info , měnič mění DC proud na AC proud vlastním řízením . Střídač potřebuje ke své činnosti AC napětí z DS jímž se řídí :idea: .

Každý ::pv:: se počítá k dobru , každá kWh neodebraná z DS je tuplem k dobru :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Panely s velkým napětím

Příspěvek od mati »

abrams píše:Zdravím ,

provozem off-grid měniče na *batt* jímž budete přímo napájet spotřebiče rozhodně nic nepokazíte ni neriskujete :yes: . V principu se jedná o UPS se solárním dobíjením . Jakýkoli střídač připojený k DS je potenciálním strůjcem ilegálních přetoků alijas dodávek el. do DS :!: . Téměř 100% bezpečné jsou měniče nepřipojené či nepřipojitelné k DS .
Řešeních je spousta , od natahaných prodlužek od měniče k vybraným spotřebičům jejichž přívodní vidlice je zapotřebí manuálně přepojovat mezi zásuvkou na zdi a zásuvkou od měniče , až po kompletní přepínání celého či části :home: v rozvaděči :idea: . Ovšemže každé řešení má své klady i zápory , nějak se vždy začíná . Díky tomuto fóru bylo , je a bude mnoho nováčků ušetřeno chyb jimiž si prošli mnozí členové a podělili se o ně ::rolleyes:: .
Pro info , měnič mění DC proud na AC proud vlastním řízením . Střídač potřebuje ke své činnosti AC napětí z DS jímž se řídí :idea: .

Každý ::pv:: se počítá k dobru , každá kWh neodebraná z DS je tuplem k dobru :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
Napětí do jakého se mají vybíjet baterie se nastavuje ve střídači - pokud mluvíme tedy o SUN-1000GH. A z baterie si vezme jen takový proud , aby na nich udržel to nastavené napětí..

Přetoky (minimální) jsou i s připojeným limiterem - což je docela problém..
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek