Doporučte lifepo

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Doporučte lifepo

Příspěvek od lemra79 »

Zdravím,
doporučte mi prosím baterky do nově vznikající laboratoře. Bude to k měniči pip 5048 MG, tak 48V a cílových cca 200 Ah. Vím, pročítám to tady, většina mi napíše žluťásky winston. Cílová kapacita je najednou dost peněz, potřebuju to rozdělit tak na 2x až třikrát.
Docela se mi líbí i Pylontech US3000 Plus:
http://www.pylontech.com.cn/pro_detail. ... 121&cid=23

Je to v pěkné bedně a pokud jsem dobře četl i s balancery, cena se mi zdá srovnatelná se žluťásky. Nemáte někdo osobní zkušenost? Postupně bych koupil tři bedny.
Koketuju i s myšlenkou to z něčeho poskládat, ale nemám zdroj "něčeho" za rozumný peníze. A hlavně mám strach, aby mě to neschořelo i s barákem.

Pokud máte typ na něco konkrétního, prosím zašlete. Dík.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od rottenkiwi »

Pylon má youda. Neviem prečo to musí byť LiFe.
Na skladanie odtiaľ vyjdú 2.3 kWh za 240 €. Ešte 14 hod trvá akcia. / za baterky 18650 /
Treba k tomu pripočítať pájku, spájkovačku, zbernice, poistky na články, BMS.

https://nexun.pl/pl/p/Panasonic-NCR18650A-3100mAh/488
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od marko250 »

Je to jak píše >rottenkiwi,potřebujete na 48V/200A 938ks po 30Kč=28 140Kč +spojovací materiál.Jako bonus nebude potřeba balancovat a pro jistotu je dáte do nehořlavé bedny s odfukem někam ven(komín,průchod),to bude asi jediná paranoia s něma.Budou velmi čitelné,výkonné a do 4.0V provozované dlouhodobě poslouží.Ale k jejich sestavení nesmí být člověk lemra :-) :-) .Za tuto cenu nekoupíte ani jednu cihlu US3000 3.2kWh/48V(41 000Kč).Ale bez práce nejsou koláče,pak je tady sem tam nabídka použitého zboží.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od xmasin »

Co použít v bazaru nabízené Li-ion baterie Samsung SDI? Osobně beru 28 ks a budu mít systém 48V (14s2p) s kapacitou 120Ah a to podle mě na běžný provoz postačuje.
Matess
Příspěvky: 1511
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od Matess »

lemra79 píše:Zdravím,
doporučte mi prosím baterky do nově vznikající laboratoře. Bude to k měniči pip 5048 MG, tak 48V a cílových cca 200 Ah. Vím, pročítám to tady, většina mi napíše žluťásky winston. Cílová kapacita je najednou dost peněz, potřebuju to rozdělit tak na 2x až třikrát.
Docela se mi líbí i Pylontech US3000 Plus:
http://www.pylontech.com.cn/pro_detail. ... 121&cid=23

Je to v pěkné bedně a pokud jsem dobře četl i s balancery, cena se mi zdá srovnatelná se žluťásky. Nemáte někdo osobní zkušenost? Postupně bych koupil tři bedny.
Koketuju i s myšlenkou to z něčeho poskládat, ale nemám zdroj "něčeho" za rozumný peníze. A hlavně mám strach, aby mě to neschořelo i s barákem.

Pokud máte typ na něco konkrétního, prosím zašlete. Dík.
na pylontechu mi vadí, že použili článků jen 15 místo 16. Potom už člověk nemůže kupovat levné mppt regulátory, ale musí vždy mít programovatelnou verzi aby mohl snížit výstupní napětí... Raději koupit bazarové baterie a postavit si to sám z nich - to je můj názor, ale třeba youda by se mnou nesouhlasil...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od brumlaj »

Je to o tom, zda chce komplet do kterého nezasáhne, či zda raději bude mít pracnou verzi kde musí být přesný a u které může měnit parametry dle libosti. Stejně jako chce koupit na "splátky" po částech Pylontechy si může Winstony rozložit na 100Ah (2x)či 60Ah (3x-4x)bloky. Takže o penězích to není. Prostě je to na prvně zmíněné větě a z předchozího příspěvku důležitý parametr 15 místo 16.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od lemra79 »

No právě z li ion mám strach ohledně té hořlavosti. Jestli jsem tomu dobře rozuměl, lifepo by hořet neměli. Nebo jak to teda je? Leda že bych vedle báráku postavil kopku na baterky, pro případ zahoření.

Že má pylontech o jeden článek míň, mě zatím nevadí, v tom pip 5048 MG by to mělo jít nastavit. To tak uvažuju, že bych i ty Winstony kupoval na pokračování, ale kdyby stáli +/- stejně jako pylontech, tak moc nevim důvod, proč je kupovat. Ještě jsem nikoho nepoptal, nevím, kdo dá jakou cenu. K Winstonům ještě musim přičíst balancery, propojky a nějaký krytování.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od KubisKV »

lemra79 píše:No právě z li ion mám strach ohledně té hořlavosti. lifepo by hořet neměli. Nebo jak to teda je? Leda že bych vedle báráku postavil kopku na baterky, pro případ zahoření.
í.
V pelíškách říkali, že hoří i velbloudí trus, tak pozor.
já lion radeji ani nepripojil do systemu, jen jsem je poskladal a zatim na ne koukam. :hell:
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od lemra79 »

kdyby to byl koupenej aku pack, k tomu urcenej s prohlasenim o shode, dejme tomu. Ale bastlit se mi to z toho nechce, prave kvuli zahereni, kdybych byl furt doma, tak mozna.
Treba na e-byke si rozhodne neco zbastlim, tam se toho nebojim.

z lifepo clanku bych to zkusil zbastlit i k solaru, ale ty jsou zase drazsi.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od rottenkiwi »

Lenže práve na biku to nikto neistí, lebo každý z článkov je napevno pribodovaný cez 0.2 mm Ni pásik.

Ale keď robím AKUPACK do solaru, tak tam mám na každom článku 3 A poistku.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od youda »

Ahoj Lemra79,

pročetl jsem celé vlákno a musím souhlasit s kolegy: je to o tom, jestli tě baví si vše sám zbastlit a pak to udržovat, nebo tu danou konkrétní část systému chceš pořídit jako hotový výrobek. Oba přístupy mají plusy i mínusy. Nebudu se rozepisovat do detailu, jen potvrdím, že bastlením lze úložiště vybudovat velmi levně. Podmínkou je, použít k tomu bazarové komponenty, případně i nakoupit nové, ovšem v zahraničí a nikoliv v ČR.

Jak už víš, podomácku vyrobená baterka z nových Winstonů není při započítání všech nákladů o moc levnější, než tovární řešení, které je navíc včetně záruky, BMS, balancerů, komunikace do PC a ještě je ve formátu, který se dobře rozšiřuje.

Já osobně si nelepím vlastní panely z křemíkových článků, nevyrábím vlastní měniče a letos jsem došel až do toho stádia, že jsem se rozhodl přejít i na ty tovární baterky. Stále mne baví komponenty vzájemně propojovat a řešit monitoring. Zároveň však chovám respekt ke kolegům, kteří u bastlení baterek zůstávají, nebo s ním dokonce letos začali. Každému člověku prostě vyhovuje něco jiného, podle jeho možností a preferencí. Z tvého textu mi přijde, že se také kloníš k továrnímu řešení a potřebnou porci zábavy si chceš užít až s nějakou jinou částí tvé solární laboratoře.

Já osobně vybíral jen z LFP baterií, které mají tyto vlastnosti:

- Lze umístit do 19ti palcového racku
- Cena, která dovolí dokoupit každé rozšíření z jedné výplaty
- Produkty bývají skladem v ČR, není třeba čekat měsíce na každou dodávku
- Výrobce má dlouhodobou roadmapu, takže půjde rozšiřovat i příští rok

Pak tam bylo ještě pár dalších parametrů, které však jsou pro většinu lidí nepodstatné - například, aby manipulaci s jednou cihlou zvládnul v pohodě jeden člověk (poučení z mé předchozí baterie, která měla hrubě přes 100Kg).

V rámci ČR mi dávaly smysl tyto produkty:
  • BYD 16S
    SinLion 16S
    Pylontech 15S
Vůbec nejlevněji vycházel SinLion, navíc je to 16S. BYD byl nejdražší. Ale vzhledem k tomu, že BYD vyrábí nejen baterky, ale i elektromobily a v Asii je již dlouho etablován, bude z těch baterek asi nejkvalitnější. Navíc se u BYDu člověk nemusí bát, že by ze dne na den ukončil výrobu. Pylontech je asi nepoužívanější solárnická baterka a to nejen v ČR, ale i jinde. Dostal jsem na něj dobrou cenu, zboží bylo skladem, takže jsem nakonec vzal 4x US3000.

Zatím to neprovozuji tak dlouho, abych se mohl podělit o nějaké reálné zkušenosti. Prostě to funguje. Uvidíme jak proběhne zima a co budu říkat za rok.

Mám pro tebe ovšem jednu špatnou zprávu: US3000 aktuálně není v ČR skladem. Prodejci mají plné regály staršího modelu US2000B Plus a předraženého Phantom S, který nikdo nechce. Mě osobě ale přijdou tyto stavební bloky moc malé (2.4kWh). Právě 3.5kWh byl pro mne tzv. "sweet spot". A podle toho jak rychle se prodaly zásoby, to asi stejně mělo i spousta dalších lidí.

Dobrá zpráva je, že US3000 můžeš koupit i pod 35 tis Kč. Cena 40 tisíc Kč, kterou udávají některé eshopy, je prostě úplný nesmysl. Obzvláště, pokud budeš kupovat najednou více kusů a zboží si ze skladu odvezeš sám.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od youda »

Matess píše: na pylontechu mi vadí, že použili článků jen 15 místo 16. Potom už člověk nemůže kupovat levné mppt regulátory, ale musí vždy mít programovatelnou verzi aby mohl snížit výstupní napětí... Raději koupit bazarové baterie a postavit si to sám z nich - to je můj názor, ale třeba youda by se mnou nesouhlasil...
Ale souhlasil ;)
Pro každého se prostě hodí něco jiného, univerzální doporučení neexistuje.

Moje solárnické vybavení umožňuje poměrně přesné nastavení voltáží i proudů. Axpert, InfiniSolar, Victron se zapojením 15S problém nemají určitě. Je ale možné, že některé jiné regulátory nebo i měniče takové zapojení opravdu nebudou mít rády.

Mne osobně ovšem 15S také štvalo, ale z jiného důvodu: proto, že bych musel na stejné zapojení předělat původních 20kWh Winstonů, abych je mohl propojit paralelně s Pylontechy. Udělat by to šlo, ale prostě další komplikace. Takže interní zapojení 15S vs 16S u různých baterek, je určitě také třeba při nákupu zvážit. Obzvláště, pokud už existuje nějaká větší stávající baterka, ke které by se to nové řešení mělo připojit paralelně.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od volente »

Jako skalní zastánce bastl Li Ion baterií doporučuji přijet 8.6. na sraz kde se toto téma bude jistě hodně probírat.
Mám připraven nějaký program ohledně stavby baterií a také likvidační program kde se bude prezentovat "nebezpečnost" těchto článků.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od vla »

Nebudu tam, ale doufám, že se ti podaří fobii z lion článků hodně pošramotit. Už mě nebaví číst pořád jaká je to hrůza od uživatelů, kteří je nemají, nemají s nimi žádné zkušenosti a jen šíří nesmysly, protože kdesi kdosi někdo napsal že rády hoří.
Nemám rád tenhle stát.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od KubisKV »

vla píše:Nebudu tam, ale doufám, že se ti podaří fobii z lion článků hodně pošramotit. Už mě nebaví číst pořád jaká je to hrůza od uživatelů, kteří je nemají, nemají s nimi žádné zkušenosti a jen šíří nesmysly, protože kdesi kdosi někdo napsal že rády hoří.
Doufam, ze jsi nemyslel mě. Sice s nima zkusenosti nemam, nesmysly mozna sirim, ale k pouzitym baterkam rozumne zatezovanym se nebojim dat druhou sanci.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od lemra79 »

marko250 píše:Je to jak píše >rottenkiwi,potřebujete na 48V/200A 938ks po 30Kč=28 140Kč +spojovací materiál.Jako bonus nebude potřeba balancovat a pro jistotu je dáte do nehořlavé bedny s odfukem někam ven(komín,průchod),to bude asi jediná paranoia s něma.Budou velmi čitelné,výkonné a do 4.0V provozované dlouhodobě poslouží.Ale k jejich sestavení nesmí být člověk lemra :-) :-) .Za tuto cenu nekoupíte ani jednu cihlu US3000 3.2kWh/48V(41 000Kč).Ale bez práce nejsou koláče,pak je tady sem tam nabídka použitého zboží.

No byl by to rachot, pospájet bezmála 1000 článků. Jak to, že se nemusej balancovat? Myslel jsem si, že hlavně u těchto, kde je jasné, že každá sada má trochu jiný vlastnosti, je balancování nutností.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od volente »

Baterie nebalancuji i když jsou poskládané z použitých článků. Pokud jsou správně sestaveny a otestovány před stavbou tak balancer nepotřebují. Provozuji je už 3 roky bez balanceru, pouze občas zkontroluji napětí článků.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od lemra79 »

brumlaj píše:Je to o tom, zda chce komplet do kterého nezasáhne, či zda raději bude mít pracnou verzi kde musí být přesný a u které může měnit parametry dle libosti. Stejně jako chce koupit na "splátky" po částech Pylontechy si může Winstony rozložit na 100Ah (2x)či 60Ah (3x-4x)bloky. Takže o penězích to není. Prostě je to na prvně zmíněné větě a z předchozího příspěvku důležitý parametr 15 místo 16.

Chtěl bych to tak,aby se to jednou poskládalo a pak si to žilo svým životem. Nechci se v tom každý týden rejpat, jak v nemocnej prdeli z důvodu, že to nemá kapacitu, protože jeden z tisíce článků je ve zkratu. Je krásný, že je to levňoučký.....


Moc nechápu, co na postavenej baterii chceš měnit za parametry, limity jak proudů tak napětí jsou přece na měniči.....

Nemám problém si s tím hrát, nakonec je to z mého pohledu spíš volnočasová aktivita. Tak se tomu plánuju věnovat když budu mít čas. Je mi jasný, že to ztratí kapacitu, nebo to začne kouřit, když se mě to bude nejmíň hodit, ale to je osud :-)
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od lemra79 »

rottenkiwi píše:Lenže práve na biku to nikto neistí, lebo každý z článkov je napevno pribodovaný cez 0.2 mm Ni pásik.

Ale keď robím AKUPACK do solaru, tak tam mám na každom článku 3 A poistku.

:o 1000 článků rovná se 1000 pojistek?
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Doporučte lifepo

Příspěvek od lemra79 »

volente píše:Baterie nebalancuji i když jsou poskládané z použitých článků. Pokud jsou správně sestaveny a otestovány před stavbou tak balancer nepotřebují. Provozuji je už 3 roky bez balanceru, pouze občas zkontroluji napětí článků.

Jak často je měříš? Jak hodně se to vzájemně rozjede? Je znát nějaké stárnutí? Když to děláš z použitejch článků, jak se v průběhu projeví závada (nefunkčnost) článku?
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek