Panely amorfní versus monokrystal

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od JiříK »

Přikoupil jsem monokrystalický panel-byl v akci- hodil na střechu a cvičně jsem změřil kolikpak nám to dnes dává... A vzhledem k tomu, že lilo jako z konve, naměřil a přepočítal jsem velikost proudu 5% jmenovitého. Nelenil jsem, šupajdy dolu a do garáž omrknout, kolik nám dávají panely amorfní. Ejhle, po přepočtu vyšlo 10-12,5% jmenovitého proudu! Takže pokud vysloveně nepraží, je na tom amorfní technologie líp. Ono to i celkem logicky vyplývá z toho, že stejně výkonný polykrystal má poloviční velikost. Ale stejně jsem tak velký rozdíl nečekal. Takže pro toho, kdo nemá problém s prostorem, je výhodnější technologie amorfní, nehledě k podstatně nižší ceně...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
bSir
Příspěvky: 101
Registrován: sob bře 12, 2011 9:26 pm

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od bSir »

uvadi se, ze lepe chytaji rozptylene svetlo... jinak jsem na netu videl nejake pokusy s chlazernim panelu vodou a taky to bylo docela zajimave. Tusim, ze ten chlazeny panel ikdyz k nemu slo slunko pres dalsi sklo as vrstvu vody daval o 0,5V vic pri stejnem proudu -MPPT by to dokazalo vyuzit...
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od camel1cz »

to chlazení je zajímavé. Četl sem o kombinovaných "voltaicko-termických" panelech - příjde mi to hodně zajímavé, ale je to novinka a netuším, jaká je ekonomika provozu. Tedy jestli to vůbec někdo už má...

Víte někdo víc?

Plánuju FVE, ale amorfní panely se mi nelíbí, i když mám místa na střeše dost...
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
kuky
Příspěvky: 46
Registrován: stř dub 20, 2011 9:30 pm

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od kuky »

použivám amorfní panely cca 4 roky mám i monokrystal na jiném systému.Vzhledem k tomu že jsem ze severní moravy tak s tím sluncem to zas není žádná hitparáda těch azuro dnu je fakt málo.Tak jsem k tomu přidal ještě malou větrnou elektrárnu at se vrátím k těm amorfum,nedám na ně dopustit fungujou i pod sněhem sice minimalně ale jedou.A proto amorfy za rok dají větší zisk jak ostatní i když mají menší učinost.A votom to je čus kuky
Jiri
Příspěvky: 56
Registrován: ned bře 06, 2011 7:16 am

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od Jiri »

Pod sněhem nemůžou dávat žádný proud a nemůžou fungovat žádné panely. nějaké minimální napětí tam bude ale to je vše co z toho dostanete. S amorfníma mám tu zkušenost že při zataženém počasí nějaký výkon mají ale je potřeba opravdu velká plocha proto to aby to mělo význam.
kuky
Příspěvky: 46
Registrován: stř dub 20, 2011 9:30 pm

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od kuky »

kdyz myslím pod sněhem tak nemyslím že ja na nich pul metru sněhu ale pár čísel a pokud je dost difuzniho světla tak by jste asi divil jak fachčí 5kw pod sněhem, na druhou stranu mi stalo že v červenci se zamračilo před bouřkou tak brutálně že spadlo napětí na panelech z 27 volt na 15 volt na zahradě se rozsvítily solární světla jako kdyby byl večer.Toto se mi stalo za čtyři roky tuším dvakrát. Prosté větru dešti neporučíš.cus kuky.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od mypower.cz »

no a navic kdyz je na nich jen par cisel, a zasviti slunce, tak prvni co leti ze strechy po ranu dolu je snih ze solarnich panelů :) a pak to jede jak vino :).

Obrázek
a to jsem tomu nijak nepomohl - panel se pry mirne zahriva pri provozu a kluzky povrch udela taky sve :)
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od Gmouse »

Zdravím. Už nějakou dobu si pohravám s myšlenkou snížit častky placené ČEZu a pomoct rodinnému rozpočtu. Mám střechu dost blbě orientovanou. Buďto víc v východu (sluničko na ni svítí od rana do cca 15 hod.) anebo víc k západu (cca od 11 hod. do večera) a uvažuju o amorfních panelech. Může mi někdo znalý řict, jak je to s reálným výkonem amorfních panelů ve chvíli kdy nějsou plně nasvícené? Té "východní" střechy mám poměrně slušnou plochu a nejlevnější panel jsem našel na netu za 39 Kč/W.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od matej »

Gmouse, ve vašem případě je volba amorfních panelů opravdu nejrozumnější, dokonce bych řekl jednoznačná.
Amorfní panel nemá články čtvercového tvaru jako krystalické panely, ale má je dlouhé a úzké přes celý panel vedle sebe, takže těžko v reálném provozu zastíníte jeden celý článek. Navíc tyto panely mají integrovanou diodu přes každý článek.
Výsledek je ten, že u částečně zastíněného amorfního panelu výkon klesne poměrně k zastíněné části, kdežto u krystalických klesne mnohem více.
V současnosti při odběru výkonů v rozmezí 50 až 100 kWp je cena amorfních panelů asi 0,86 euro/Wp. U krystalických minimálně 0,92 euro/Wp.
Pravda a Láska zvítězí!.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od Gmouse »

Částečného zastínění bych se až tak moc nebál. Když jsem tu střechu pozoroval, tak se mi nestalo, že bych viděl částečně zastíněnou plochu.
Můj dotaz nebyl úplně přesně položen. Jde mi o reálný procentuální výkon panelu v jasný slunečný den, ale v čase kdy je sluníčko "za rohem".
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od drama »

Gmouse píše:Částečného zastínění bych se až tak moc nebál. Když jsem tu střechu pozoroval, tak se mi nestalo, že bych viděl částečně zastíněnou plochu.
Můj dotaz nebyl úplně přesně položen. Jde mi o reálný procentuální výkon panelu v jasný slunečný den, ale v čase kdy je sluníčko "za rohem".
Ono hodně záleží jak přesně to "za rohem" vypadá, ale z vlastní zkušenosti mohu říci, že u panelů od Evergreen Solar je výkon asi desetinový...
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od mopadzi »

Dobrý den, narazil jsem na panely http://www.nwtsolar.cz/solarni-panely
v čem je háček? Ty ceny jsou celkem fajn...asi bych šel do amorfních panelů... Ty se zapojují paralelně, že? Mám plochou střechu cca 10x10 m, při sklonu 45st panelu jak se počítá vzdálenost mezi řadami aby nedocházelo do zastínění?
díky za nakopnutí správným směrem
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od matej »

Háček asi žádný. Pokud máte dostatečnou plochu tak amorfní jsou dobrá volba. Rozestupy se volí dle výšky panelu tak aby nejmenší úhel při kterém slunce osvítí všechny panely kompletně byl cca 15-18°.
Pravda a Láska zvítězí!.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od mopadzi »

Díky.. ještě otázka: je opravdu možné dát cca 15 panelů paralelně? Oni se vzájemně napěťově neovlivňují?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od vata »

Zdravím, vyhledejte si tady někde diskuzi na téma oddělovacích diod. Já mám např. 6 amorfních panelů paralelně, na každém diodu, takže ztráty celkem dost značné už jen na diodách. Taky proto (nejen) budu panely přepojovat na 3 paralelní větve dvou panelů v sérii.
Naposledy upravil(a) vata dne úte led 24, 2012 1:24 pm, celkem upraveno 1 x.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od drama »

Samozřejmě se ovlivňují, ale proto se volí stejný druh panelů se stejnou U/I charakteristikou a měly by být stejně osvětleny. Při větším množství musíte ohlídat a ošetřit reverzní proud, aby se nějaký (zakrytý) panel neodpálil.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

amorfy jsou docela dobrá volba , pokud je kam dát :-) , mám na plitké střeše cca 60m2 s východní orientací 4kWp
mono krystalů . Ikdyž pode "vzorečků" by na té střeše mělo být jen 2,5kWp , právě kvůli vzájemnému stínění během chladnějšího období roku kdy je slunce nízko nad obzorem . Jistě , během tohoto období mne ty výkony moc radost
nedělají , pro lepší výrobu liché řady leží (0°) a sudé stojí (45°) , ale v létě , to je paráda *sun* :yes: *sun* :yes:
pokud si dobře vzpomínam , denní rekord je 34kWh :eek2: :yes: .

Popis a pár fotek je v tomto vlákně : https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=100 :idea: .
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od Toul »

drama píše:Samozřejmě se ovlivňují, ale proto se volí stejný druh panelů se stejnou U/I charakteristikou a měly by být stejně osvětleny. Při větším množství musíte ohlídat a ošetřit reverzní proud, aby se nějaký (zakrytý) panel neodpálil.
Doufám že se nepletu že v paralerním zapojení odpálení zastíného panelu zabrání právě oby Bypass diody?
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od mopadzi »

vata píše:Zdravím, vyhledejte si tady někde diskuzi na téma oddělovacích diod. Já mám např. 6 amorfních panelů paralelně, na každém diodu, takže ztráty celkem dost značné už jen na diodách. Taky proto (nejen) budu panely přepojovat na 3 paralelní větve dvou panelů v sérii.
Díky...ten amorf co se mi líbí (cenově 100Wp/2000.-) má ale Voc téměř 100V nevím jakou MPTT nabíječku za něj zařadit...
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od drama »

Toul píše:
drama píše:Samozřejmě se ovlivňují, ale proto se volí stejný druh panelů se stejnou U/I charakteristikou a měly by být stejně osvětleny. Při větším množství musíte ohlídat a ošetřit reverzní proud, aby se nějaký (zakrytý) panel neodpálil.
Doufám že se nepletu že v paralerním zapojení odpálení zastíného panelu zabrání právě oby Bypass diody?
Ano, ale ty také nemusí vydržet všechno. Např. u mého ES-210 jsou bypass diody integrovány, ale maximální reverzní proud je 20A.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek