Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
soami
Příspěvky: 551
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od soami »

To je ale bráno velkou zkratkou k výsledku.
1. Rozdíl mezi země-voda a vzduch-voda ve SCOP není až tak dramatický, jako rozdíl v pořizovacích nákladech.
2. Stejně tak většina el. z 20kWp zůstane většinu roku na střeše - pokud se nebavíme o komunitním sdílení nebo prodeji, což už ovšem je mimo rozsah tohoto serveru. Pro diskutabilní pokrytí zimní spotřeby je to tak těžce overkill.
3. 80m² pasív není úplně standard a muselo by se už od projektu tohle plánovat, protože na střechu takového malého domku ani 20kWp nedostanete.
4. Uhlí a dřevo vychází líp na kWh-to nepopírám - cca na polovinu. Ovšem právě pro ten pasív nebo NED by byl vhodnějsí malý peletový kotel a nemuselo by se řešit předimenzovaných 20kWp.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
ano stručná technická zkratka,
K Vašemu bodu 1. ten člověk, měl RD š energetickým štítkem G a plochu 150m2 a TČ vzduch - voda vzpomínal, že
tam má elektrickou topnou patronu na rozmrazování a jeho TČ má tak větší energetický příkon, než kdyby
použil TČ zem - voda.
K Vašemu bodu 2 , neřeší se kolik energie bude v létě nevyužité, ale skutečná potřeba FV panelů na zimu ,
tedy pro chod domu v zimě.
K Vašemu bodu 3 pokud chcete vystačit jen s FV, obytná plocha nemůže být libovolně velká. A pokud se bavíme
o skutečné potřebě FV panelů na zimu, co se nevejde na střechu musí být na vlastním pozemku mimo střechu.
K Vašemu bodu 4 předimenzování panelů se v tomto vlákně řeší prioritně, protože téma zadání je skutečná potřeba FV panelů v zimě. Až bude název tématu Potřeba malého peletového kotle pro RD , nebudeme řešit FV panely
na zimu.
Jinak můj názor je trvalý v tom, že investovat do FV panelů má největší smysl, protože FV panely je věc, která má největší užitnou hodnotu vzhledem k životnosti a ještě za 25 rokům, možná i za 35 roků budou FV panely vyrábět i když s menším výkonem. Dříve to bylo nemožné, ale dnes už najdete členy mypower, který má instalováno běžně
20kWp viz např. Youda, má 20kWp nebo Cobra 23 má také 20kWp nebo i Ota s 50kWp.
Naposledy upravil(a) kyocera dne úte zář 27, 2022 11:52 pm, celkem upraveno 1 x.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
soami
Příspěvky: 551
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od soami »

Dimenzovat FV pro zimní provoz s topením, a je jedno zda s TČ, je v našich podmínkách ekonomický nesmysl. Nevím, jak to bude za pár let s cenami el., ale aktuálně to tak je.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
Vy takový RD nemáte a já také ne.
Zda to někdo realizuje a jiný takové řešení odmítne je už na rozhodnutí konkrétního jednotlivce, který
vše vyslechne, vše sám zváží a sám se rozhodne, zda do takového projektu chce investovat nebo ne.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Wero
Příspěvky: 6
Registrován: úte lis 30, 2021 1:28 am

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od Wero »

kyocera píše:Zdravím,
Vy takový RD nemáte a já také ne.
Zda to někdo realizuje a jiný takové řešení odmítne je už na rozhodnutí konkrétního jednotlivce, který
vše vyslechne, vše sám zváží a sám se rozhodne, zda do takového projektu chce investovat nebo ne.
Podobný pasiv právě stavím. Minulou zimu mi stačilo 400w topení na udržení teploty nad 15°C. Ale stejně nepůjde udělat ostrov bez vnějšího zdroje. Buď peklo, nebo kogenerační jednotka.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
FV panely v nejhorším zimním počasí dávají cca 5% jmenovitého výkonu.
Což je při 20kWp 1000W. Takový pasiv, jak píšete už někdo už realizoval a to čistý ostrov a vystačil
jen s ostrovem FV bez vnějšího zdroje s TČ. . Ale Vy znáte svůj projekt sám nejlépe a víte co ve
Vašem případě možné je realizovat a co ne a pokud píšete, že potřebujete vnější zdroj, bude to pravda.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Soban
Příspěvky: 3465
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od Soban »

Tak on třeba nebude problém naflákat hromadu panelů aby člověk přes zimu vydržel, ale problém je že to nezaplatí.

Zaplatilo by se to kdyby tu energii mohl v létě prodávat, ale nikdo dnes nepřipojí 100kWp do DS.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
rva
Příspěvky: 3524
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od rva »

Když se podívám na letošní rok, tak s 33 kWp by vystačil ten, kdo má denní spotřebu pod 10 kWh. My jsme mnohem výše, tak potřebujeme distribuci. V zimě by nám pomohlo otužování, protože hodně elektřiny jde na ohřev boilerů:
Spotřeba boileru
Spotřeba boileru
Spotřebu TUV máme vysokou, ale nejsem schopen osádku domu usměrnit - přes léto spotřeba stoupne když jde voda z boilerů na doplňování hladiny v bazénu:
Spotřeba TUV
Spotřeba TUV
Výrazně topit elektřinou můžeme až od března, nyní v září zatím máme dostatek i na topení jak do podlahy, tak klimatizacemi.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od ringo »

kyocera píše: Rozhodující je energetický štítek domu.
Tohle je ten zásadní omyl. Samotný štítek není rozhodující když neznáme chování obyvatel. Někdo má např. utkvělou představu, že i když má rekuperaci musí větrat okny nebo alespoň jednou týdně dát "vydýchat" peřiny do okna. Pak může být rodinka která se každý den koupe ve vaně- oproti rodině kde se jen sprchují je spotřeba tepla pro přípravu TUV mnohonásobná. Někdo chodí doma stéle ve svetrech a stačí mu nižší teplota, někdo vyžaduje trenýrkovou teplotu. Naprosto zásadní problém - výpočtové teploty a tepelná pohoda. Lze dohledat že při suchém vzduchu (moderní domy s rekuperací bez návratu vlhkosti) je třeba vyšší teplota aby se člověk cítil stejně "pohodlně" jako ve vlhkém zatuchlém domě (prostě to ochlazování suchým pocením a dechem v suchém prostředí je daleko vyšší). Takže oak je třeba nějaký ten stupěň dva přihodit a reálná spotřeba je zase výše než byla kalkulována.
Další věc je rozdělení spotřeby - počítáte že energii z FVE znásobíte tepelných čerpadlem (odhadem 3-5) požerete jinými spotřebiči(PC, vaření,..) s faktorem nejvýše 1 tak to je sakra rozdíl v celkové bilanci.
A naopak, někdo má velký dům se štítkem G, ale celou zimu pobývá jen v jedné malé cimřičce zachumlaný ve svetru, nesleduje TV ale jen čte knihy dokud je světlo, obědy si nechává vozit, ... tak nakonec mlže mít mnohem nižší spotřebu než ten v A domku.
Jistě lze namítat že se uvažuje "nějaká standardní" chování, či "průměrná" rodina, já bych si ale netroufl definovat co to je :-)
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od kyocera »

Pro ringo
Ne , nemáte pravdu. Nezávisle na mně nebo nezávisle na Vás jsou zavedené standartní postupy .
Energetický štítek domu vyjadřuje energetickou náročnost budovy , který hodnotí energetickou spotřebu budovy při běžném provozu budovy. Nejdůležitější informací uvedenou v PENB je energetická třída, ve které se budova nachází. Více informací o energetickém štítku domu si můžete dohledat. Z energetického štítku domu si můžete spočítat náklady na topení v běžném provozu budovy. A z energetického štítku budovy si uděláte představu o šetrnosti budovy k životnímu prostředí.
Vzpomenul bych příklad jednoho našeho člena fora. Měl starý dům ve třídě G a neustálým zateplování zlepšil energetický štítek domu natolik, že se mu nyní i vyplatí provoz tepelného čerpadla. A dramaticky tak snížil náklady
na provoz budovy v běžném provozu .Tento člen fora opakovaně zveřejnil grafy, jak klesala energetická náročnost budovy v běžném provozu během roků co prováděl úpravy . Tedy docházelo ke zlepšování energetického štítku budovy
v běžném provozu budovy . Pokud se Vám nelíbí zavedené standarty energetického štítku budovy , máte možnost
v ústavně právním výboru PS prostřednictvím svého místně příslušného poslance požádat o zrušení normy , která je spojená s energetickým štítkem domu a navrhnout změnu a to nahrazení energetickým štítkem domu - modelem chování obyvatel domu. V návrhu můžete popsat Vaše argumenty pro zrušení stávající normy a uvést, že rozhodující je zda někdo ve velkém domě s velkými energetickými ztrátami typu G se choulí celou zimu v jedné místnosti zachumlaný svetrem. To by mohla být jedna stupnice v nové normě.. Ale pokud nebude nová norma přijata budeme se muset všichni i Ti
co se jim to nelíbí spokojit se standartními postupy výpočtů a energetickými štítky domů. Energetický štítek domu není odsouzení na doživotí, ale má platnost 10 roků a pokud provedete zateplení ,výměnu oken, přidáte FV panely Váš energetický štítek domu bude nově všechny informovat, že došlo ke zlepšení , tedy snížení nákladů na provoz domu
v běžném režimu. Pokud budete dům prodával bude kupujícího zajímat energetický štítek domu nikoliv Váš pravdivý příběh o tom, že pokud se choulíte v jednom svetru v jedné místnosti celou zimu i s rodinou jsou skutečné náklady ještě nižší, než udává energetický štítek Vašeho domu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Franta2776
Příspěvky: 2417
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od Franta2776 »

Já bych při tepelné ztrátě domu cca 4kWh/-12st s 50kWp panelů loňskou zimu přežil včetně vytápění v lednu jsem z 10kWp vyrobil cca 200kWh.Podmínkou je dodávka do DS po zbytek roku,jinak se to nevyplatí.
Prý už je schválená novela vládou i přes nesouhlas hasičů a min.financí.
https://energozrouti.cz/z/fotovoltaik-n ... -to-umozni

Nové parametry pro solární elektrárny by díky schválené novele měly začít platit už od 1. listopadu 2022.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
cipis
Příspěvky: 4358
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od cipis »

To jako stihnou odsouhlasit v parlamentu, nechat podepsat Zemanem a vytisknout ve sbirce zakonu za necely mesic???
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Franta2776
Příspěvky: 2417
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od Franta2776 »

Asi ano,tady je jak se vypořádali s připomínkami.
https://apps.odok.cz/attachment/-/down/2LBSCJJCCU1L
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od ringo »

Kyocero,
já netvrdím že energetický štítek je na nic a že bych jej chtěl zrušit (což tvoří podstatnou část vašeho příspěvku), ale že nemůže být jediným parametrem aby člověk mohl konstatovat zda mu stačí FVE na celoroční provoz nebo ne, že těch parametrů je daleko více. Paradoxně právě u těch lépe hodnocených domů, kde energie na vytápění už výrazně nepřevažuje energie pro ostatní účely, je důležité to hodnotit komplexně a ne to hodit pod kolonku "běžný provoz".
Je to obdobné jako s hodnocením bezpečnosti automobilů - počet hvězdiček NCAP. Když bude pětihvězdičkovým (ekvivalent A) autem jezdit věčně ožralý agresivní idiot neustále porušující předpisy tak nemá větší šanci se v autě nezabít než opatrný řidič v jednohvězdičkovém autě (G) který téměř nejezdí.
Obdobně je to i s tím TČ - sám také jedno provozuji (nepočítám druhé bazénové, klimatizaci=TČ vzduch/vzduch, v sušičce,..) několik let takže mám praktické zkušenosti. U těch TČ vzduch/voda hrozně záleží na lokalitě -průběh teplot a vlhkost vzduchu a opět i režimu provozování (což 90% instalací nijak neřeší), netroufl bych si tvrdit, že TČ zem/voda bude vždy efektivnější než vzduch/voda (nepřímé porovnání se sousedem který má země/voda).
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od FrantisekCa »

Ked som pozeral grafy a udaje o zimnej vyrobe, tak som si z toho prepocital, ze mi bude stacit 15-17 kWp a bateria 30 kVAh (Lifepo4),ak mam priemernu dennu spotrebu okolo 12 kWh, s tym, ze napr. pracka (a ine) sa da odlozit aj niekolko dni a ohrev TUV s kurenim bude riesene kotlom.
Ta bateria mozno o nieco narastie, kedze ste ma zneistili ohladom nejakeho havarijneho odpojenia a kaput menica, tam mozne este ako poistka olovo.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od kodl69 »

Na olovo se vykašli, Nebo ne, olovo je dost dobrý jako střelivo. Skutečně ti pro 12kWh/den a 17kWp/30kWh vyšlo v pvgis 0% dní s prázdnou baterkou? Nevěřím. Pozor na údaje PVGIS, jsou PRŮMĚRNÉ HODNOTY. tj ne každodenní výroba.
Osobní zkušenost mám takovou, že 6kWp a 12kWh v baterce dokáže v zimě dát každej den 1.5kWh, a občas víc, ale pořád musím mít v baterce zálohu aspoň 50% SOC, abych té 1.5kWh denně měl aspoň na týden zimního temna kdy výroba nepřekročí 0.5kWh. Proto se mi ty tvoje údaje nějak nezdají. Když svůj systém vynásobím třemi, tak jsem na zimní výrobě 4.5kWh denně. To je tak sotva na přežití, tj světlo (to mám i já), trvalý spotřeby jako wifi a pod (to mám i já) a na nějakou další spotřebu ti zůstanou nějaký 3kWh denně, a to je sakra málo, když min. 0.5kWh je jenom lednička.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
pro ringo. Test TČ je uvedený zde.
https://www.gerotop.cz/test-tepelnych-cerpadel
Pokud máte tvrdá data z měření Vašeho čerpadla a měření sousedova čerpadla a docházíte k odlišným výsledkům pak zkuste napsat na zmíněnou instituci. Pokud umíte instalovat tepelná čerpadla mnohem lépe než ostatní a přihlížíte
ke každé lokalitě a průběh teplot a vlhkosti vzduchu , můžete instalovat tepelná čerpadla lépe jako ostatní. Já tepelná čerpadla neinstaluji a takovými detaily odbíháte od tématu- skutečný počet panelů na zimu.
Jinak Vaše příspěvky nejsou konstruktivní, nepopisují Vaše nové matematické modely člověka sedícího ve svetru v
nevytopeném domě v jedné místnosti, ani žádný nový matematický model hodnocení bezpečnosti aut, který by přihlížel
k chování opilce, který porušuje předpisy. Tyto Vaše příspěvky navíc opět odbočují od tématu. Téma je skutečný počet panelů na zimu. Snažíte se něco co je dříve analyticky a matematicky definované rozpliznout a rozmělnit do stadia, že s tím nejde analyticky zacházet a přesně spočítat. Já výpočty neprovádím, ale vím o lidech, kteří takové výpočty umí a kdybych něco potřeboval
spočítat , vím kam se obrátit. Podle Vašich úvah by Vám nikdo nic nespočítal. Ve skutečnosti Vám jde jen o to do někoho štouchnout a bavit se, jak Vás někdo bere vážně a vážně Vám odpovídá. Žijeme ve světě pravidel. Pravidla se formují např. i do zavedených standartních výpočtů při energetickém štítku. Vám se možná pravidla obecně nelíbí. Vzpomínám si na Vaši diskuzi ohledně pravidel na foru mypower.
Někdo je v počtu instalace FV panelů na střechu omezený plochou střechy někdo finančně. Přesto ale je to vždy zima, to období , kdy se hodí každý panel , každý Wp navíc, který jsme v létě nainstalovali.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od FrantisekCa »

kodl69 píše:Na olovo se vykašli, Nebo ne, olovo je dost dobrý jako střelivo. Skutečně ti pro 12kWh/den a 17kWp/30kWh vyšlo v pvgis 0% dní s prázdnou baterkou? Nevěřím. Pozor na údaje PVGIS, jsou PRŮMĚRNÉ HODNOTY. tj ne každodenní výroba.
Osobní zkušenost mám takovou, že 6kWp a 12kWh v baterce dokáže v zimě dát každej den 1.5kWh, a občas víc, ale pořád musím mít v baterce zálohu aspoň 50% SOC, abych té 1.5kWh denně měl aspoň na týden zimního temna kdy výroba nepřekročí 0.5kWh. Proto se mi ty tvoje údaje nějak nezdají. Když svůj systém vynásobím třemi, tak jsem na zimní výrobě 4.5kWh denně. To je tak sotva na přežití, tj světlo (to mám i já), trvalý spotřeby jako wifi a pod (to mám i já) a na nějakou další spotřebu ti zůstanou nějaký 3kWh denně, a to je sakra málo, když min. 0.5kWh je jenom lednička.
Vychadzam z grafov a vyroby aj tu zverejnenych grafov.
Ak bude moznost, tak nahadzem aj 20 kWp (dom zastavana plocha 100m²,garaz 36m²,pristresok 25m²), len tam citam problem s prepanelovanim menicov, aj ked som uz cital nejake riesenie vypinania Axpertov, ze ked maly (nocny) odber, tak sa daju vypinat, aby nezrali bateriu.
Zivit 4 menice cez zimu nebude asi ideal.
Na terajsom baraku sme mali rocnu spotrebu (3 osoby) 4,5 MWh.
Uz sme 2 osoby, odpadla jedna telka co isla denne aj 10 hodin, spolu s PSkom a este k tomu herny notebook (90W), co ked pocitam, tak telka 165W, PS4 120W, notebook 90W tak len za 8 hodin denbe to robi 1MWh/rok.
Na chodbe, vstupne dvere je el. podlahovka, byva zapnuta tak cca 6 mesiacov, nonstop, o vykone asi 100W,co je za rok asi 0,4 MWh.
Teoreticky mi odpadne skoro 1,5 MWh, clovek sa este trocha uskromni, aspon cez tu zimu a vychadza mi teda 3MWh/rok, co je denne priemer 8,2 kWh.
Ked uz pride ciernocierna tma, prepne sa na DS. Centralu neplanujem, nakolko aj ta cini problemy.
Mozno sa este utrhnem, a na plot nasadim dalsie kWp, juznu stranu, tam mi to vychadza 25 panelov.
Hlavne je, ze manzelka je tomu naklonena, fandi. Takze mam predpoklad, ze pochopi, co si kedy moze dovolit, navyse, je stale doma, moze “operativne“ vyuzivat aktualne slnecne podmienky.
Predpokladame investiciu cca 20 000€, ja sa realne priklanam este k vyssej sume, to vsak ona nemusi vediet :mrgreen:
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od ringo »

kyocera píše:Zdravím,
Snažíte se něco co je dříve analyticky a matematicky definované rozpliznout a rozmělnit do stadia, že s tím nejde analyticky zacházet a přesně spočítat. Já výpočty neprovádím...
Já a naopak provádím spousty výpočtů a dovolil jsem si jen upozornit, že právě ta definice není dostačující a že do výpočtu vstupuje více faktorů než jen energetický štítek budovy. Že na Svěrákovu otázku "Uvezu to pane Lorenc" (kolik je třeba panelů_typu_xy) nelze jednoznačně odpovědět jen na základě znalosti jeho kategorie BMI ( podváha -> štítek A, optimální váha -> štítek B, ... obezita x-tého supně = štítek G).
Tímto v tomto vlákně končím a budu jen sledovat a těšit se, až někdo zdatnější zde zveřejní jednoznačnou tabulku počet_panelů_typu_xy=fce(kategorie_energetického_štítku) ;)
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Skutečná potřeba FV panelů pro zimu ?

Příspěvek od marko250 »

FrantisekCa píše:Ked som pozeral grafy a udaje o zimnej vyrobe, tak som si z toho prepocital, ze mi bude stacit 15-17 kWp a bateria 30 kVAh (Lifepo4),ak mam priemernu dennu spotrebu okolo 12 kWh, s tym, ze napr. pracka (a ine) sa da odlozit aj niekolko dni a ohrev TUV s kurenim bude riesene kotlom.
Ta bateria mozno o nieco narastie, kedze ste ma zneistili ohladom nejakeho havarijneho odpojenia a kaput menica, tam mozne este ako poistka olovo.
Nedokázal jsem nabít baterii 40kWh v zimě na 100% 10kWp nikdy ,při denní průměrné spotřebě domu 13kWh.Největší výroba denní byla 2021 26kWh,tady jsou údaje z 5kWp střechy za celý prosinec den po dni,měl jsem k tomu ještě dvě fasády 5kWp ,ale ty nemám monitorované se záznamem,dá se ale říci ,že udělaly to co střecha,čili stačí vynásobit dvěma každý den.V globálu bych potřeboval 50kWp abych odstřihl dráty z DS a přežil temné týdny v prosinci a lednu.
1,7
1
5,3
5,1
5,3
4,9
0,2
0,7
1,8
6,2
2,9
0,6
0,9
1,4
1,1
0,9
0,8
2,1
1,5
9,3
1,1
1,9
1,1
9,1
0,7
1
0,7
2,4
13,9
3,7
2,6
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek