poptavka FV prifazovane elektrarny

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

poptavka FV prifazovane elektrarny

Příspěvek od Matess »

Zvazuji vystavbu solarni elektrarny pro snizeni plateb za energie. Mam doma stalou spotrebu 200-400W a sazbu d35D (cca 2,5kc/kWh)

Aktualne platim cca 8000kc rocne za elektrinu a 16000kc za plyn (plyn vychazi na cca 1,8kc/kWh)

Strecha je plocha a rovna, takze solarni panely bych to videl na solyndru - nikdo to neuvidi a v dobe zavistivcu to bude takhle asi nejlepsi. Uvazuji o 4-6 panelech a wattrouteru s prebytkem do bojleru, pripadne podlahovky.

Problem ktery v tom vidim je ze solyndra ma dost netypicke napeti a neda se na to koupit zadny levny menic.

Pokud pocitam dobre, tak 1kWp v solarech vyrobi za rok cca 1000kWh coz je cca 2100kc v uspore za rok.

Jaky je na to vas nazor? jak tuto vec resit? ma to vubec nejakou navratnost?
rva
Příspěvky: 3502
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: poptavka FV prifazovane elektrarny

Příspěvek od rva »

FV je hlavně koníček. Nutnost tam, kde není DS. Kvůli úsporám to není zrovna dobrá volba. Typická spotřeba elektřiny je vysoká ráno než odjedete do práce a pak večer. Teda když FV moc elektřiny nedává (půl roku v této době nedává nic). Watrouterem budete pravděpodobně nahřívat boiler, kde konkuruje levný plyn. Do podlahovky asi moc ne, v zimě vodorovné panely nedají nic kvůli nízko ležícímu Slunci a občas i vrstvě sněhu. Takže bude-li to koníček, je to dobrá volba, protože si při tom člověk neničí játra jako při sezení v hospodě.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: poptavka FV prifazovane elektrarny

Příspěvek od vla »

U výroby el. energie je problém s uschováním na později, baterky systém hodně prodražují. Návratnost bude kolem 15-20ti let, pokud něco nepojde, jako že asi jo. Přeci jen je to dlouhá doba. Ohřev vody je celkem sympatický, neb nepotřebuje baterky. Panely na ohřev když to má být Solindra bych viděl nejméně 3S-2P, nebo 3S-3P, napětí bude cca 270V a k tomu Oplockého regulátor(měnič DC-AC). To lze připojit na běžný bojler a mělo by to bez problémů ohřívat vodu. Zbývá jen problém zálohy, když nesvítí, nebo svítí málo.
Nemám rád tenhle stát.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: poptavka FV prifazovane elektrarny

Příspěvek od Matess »

akoratze reseni primeho ohrevu vody ma ten problem ze tim nahradim plyn za 1,8kc / kWh ale nenahradim nijak elektriku za 2,5kc/kWh, takze bych radeji volil cestu prifazovani (kdyz uz je to dnes mozne) a do bojleru jen zbytek. Zasekl jsem se na tom ze dostupne gti menice jsou napetove delane pro poly panely.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: poptavka FV prifazovane elektrarny

Příspěvek od pezizka »

Matess píše:akoratze reseni primeho ohrevu vody ma ten problem ze tim nahradim plyn za 1,8kc / kWh ale nenahradim nijak elektriku za 2,5kc/kWh, takze bych radeji volil cestu prifazovani (kdyz uz je to dnes mozne) a do bojleru jen zbytek. Zasekl jsem se na tom ze dostupne gti menice jsou napetove delane pro poly panely.
To je sice pravda, ale náklady budou (jen střelba od pasu) poloviční. Dost možná i méně, hodně by záleželo jaké komponenty budou použity a jaké jsou nároky na systém. Je potřeba mít komplexnější představu než jen že ušetřit ;) A 2,50 a 1.80 to není půlka. Pokud by se šlo jen do TUV, pokud jsou pro to rozumné podmínky je ekonomičtější fototermika. Ale i to má svá úskalí. Prve musíte mít představu co chcete a co jste do toho ochoten vrazit :yes: Pokud se dostanete z návratností investice pod 10 let ::rolleyes::
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm

Re: poptavka FV prifazovane elektrarny

Příspěvek od PapoS »

Bud pokojny, ak je 2,5kc/kWh finalna cena aj s mesacnym pausalom tak sa ti FV nevrati nikdy.
Jedine ze by si vsetky komponenty dostal darom :-)
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: poptavka FV prifazovane elektrarny

Příspěvek od Matess »

bojoval jsem o sazbu d35D, protoze byla jen do 31.3 a verim ze jsem udelal dobre. Neco to sice stalo, ale proti d02D jsem prakticky na polovine. Navratnost zmeny sazby mam cca 2-3 roky.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: poptavka FV prifazovane elektrarny

Příspěvek od rob.brno »

Ten stálý nízký odběr si přímo říká o baterky, tak aby se to dalo zadarmo živit i v noci. Ideálně kdyby to šlo na DC. Ještě "ideálnější" by bylo ten stálý odběr snížit nebo úplně odstavit. Aby se to vyplatilo a brzo vrátilo, tak by se vše muselo koupit co nejevněji, aku asi nicd.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: poptavka FV prifazovane elektrarny

Příspěvek od xmasin »

Podívejte se na moje vlákno, řeším podobný problém s tím, že jsem si dal práci a spočítal jsem reálnou výrobu po jednotlivých měsících a v měsíci po dnech v hodinách a ze známé trvalé spotřeby jsem si dopočítal úsporu jak v elektřině (D35d) a plynu (ohřev vody TUV). Bohužel návratnost vycházela kolem 10 let. Detaily jsou ve vlákně https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=107&t=2016, tehdy jsem počítal cenu kWh ve VT 3,03 Kč a v NT 2,04 Kč. Cenu kWh z plynu 1,15 Kč.
Co se týče realizace dnes, tak jsem si zjišťoval možnosti a v podstatě přichází v úvahu jediná rozumná varianta FVE přifázované k DS a to je FVE bez licence s přidělenou rezervovanou kapacitou a smlouvou s obchodníkem, který bude vykupovat přebytky a převezme odpovědnost za odchylku. Mikrozdroj je technicky neřešitelný.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: poptavka FV prifazovane elektrarny

Příspěvek od xmasin »

Ještě jsem aktualizoval tabulku s vývojem cen elektřiny od roku 2009 a v podstatě jsme na úrovni roku 2009.

Schválně jsem z ceníků ČEZu vytáhl ceny elektřiny v tarifu D35d za roky 2009 - 2016 a spočítal jsem meziroční nárůst nebo pokles ceny viz tabulka níže:

Rok V rozdíl V N rozdíl N
2009 3,09 Kč 2,15 Kč
2010 3,11 Kč 0,65% 2,01 Kč -6,51%
2011 3,22 Kč 3,54% 2,25 Kč 11,94%
2012 3,43 Kč 6,52% 2,43 Kč 8,00%
2013 3,52 Kč 2,62% 2,58 Kč 6,17%
2014 3,05 Kč -13,35% 2,21 Kč -14,34%
2015 3,03 Kč -1% 2,19 Kč -1%
2016 3,05 Kč 1% 2,42 Kč 2,4%

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek