Prasárny na občany

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

honzasl píše:Vstoupí-li v platnost, že je možné beztrestně dodávat malé množství ee do sítě, ztratí systém "perioda dovnitř, perioda ven" svůj smysl. Prostě budu plynule regulovat odběr tak, aby mi vznikal minimální přetok ven a hotovo a nemusím se honit po virtuální čisté nule.
Budu měřit třeba sekundové výkony a podle nich nastavovat odběr.

Nebo mám někde v úvaze chybu?
Sekunda je příliš mnoho, přeci jen za 1 sekundu projde přes elektroměr 100 půlvln, takže by to chtělo něco rychlejšího. Otázkou je, jestli je taková regulace realizovatelná.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od brumlaj »

jestliže projde měření každé půlvlny, pak nastoupí fázová regulace v GBO, distributor si hodí mašli z kvality své sítě a radioamatéři vyhodí krátkovlnné přijímače. To nikdo nezastaví.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od ota »

Brumla, jsem radioamater a tvoje informace,mě,dost zneklidňuje. Už tak je na všech frekvencích bordel. Můžeš mi termín fázová regulace,u GBO vysvětlit.
Díky
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od brumlaj »

ota píše:Brumla, jsem radioamater a tvoje informace,mě,dost zneklidňuje. Už tak je na všech frekvencích bordel. Můžeš mi termín fázová regulace,u GBO vysvětlit.
Díky
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=1948 řekl bych, že málokdo si dá práci s odrušováním. A měřiči ČEZu a ČTÚ nebudou vědět ke komu jet jako k prvnímu.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od kodl69 »

tohle odfiltrovat prostě nejde, ty filtry mají rozumnej útlum tak od 50MHz, ono se zdá 60dB hodně, ale ze 315V je pořád 0,3V připojených k vysílací síti nekonečných rozměrů - to je na kv konec, na to stačí i triakovej stmívač pro 100W žárovku o 50m dál v ulici. Pokud jsou kabely v zemi, je to ještě ok, ale nadzemní vedení to ještě zhorší, ale stejně jako frekvenční měniče a spínaný zdroje rušení přibývá. A co si budem nalhávat, i step down v midnite dělá pěknej širokopásmovej bordel, stejně jako pwm v powerjacku...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

brumlaj píše:jestliže projde měření každé půlvlny, pak nastoupí fázová regulace v GBO, distributor si hodí mašli z kvality své sítě a radioamatéři vyhodí krátkovlnné přijímače. To nikdo nezastaví.
Asi bych nejdřív zjistil, jestli je to pravda, nebo jestli je to nesmysl. Viz prohlášení výrobce Wattrouteru. Nemá někdo známého na ČEZ měření, kterého by se šlo zeptat?
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od honzasl »

Má.

Elektroměr který vám visí doma, v hodnotě několika desetikorun, rozhodně nelze přeprogramovat z nynějšího vyhodnocovacího intervalu plusmínus sekunda na půlperiodové měření. Na to je potřeba úplně jiné železo s jinými výkony - ale je možné že i na to někdy dojde.
Ovšem to železo bude stát víc zlaťáků a to se musí nechat schválit od ERU jako oprávněné náklady. Pak se to musí koupit a vyměnit.

Kalhoty nechte natažené, brod je ještě daleko.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od tomas »

honzasl jedná se o elektroměry u stávajících výroben, tedy čtyřkvadranty za cca 10 tisíc:
http://www.elektromery.com/product/trif ... -sl7000/79
A o změně vyhodnocovacího intervalu těchto čtyřkavdrantů také zatím nic nevím, ani žádný zákazník si zatím nestěžoval.

Elektroměry za "desetikorunu" přeprogramovat nelze, ty měří půlperiodově (jednotlivé kmity) už od přirození. ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od honzasl »

Prodávám, jak jsem nakoupil v tříminutovém telefonátu, neručím za přesnost každého písmena.

Změny se plánují, ale každopádně na programování elměrů je prostě brzy.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od tomas »

Jestli někdo neplete licencované a nelicencované elektrárny dohromady.
U licencovaných se měří 4Q elektroměry a regulace spínáním v 0V je funkční.
U nelicencovaných se měří a asi i dále bude měřit po půlvlnách (kmitech) a funkční je pouze regulace fázová.
Ze stránek výrobce GreenBona:
"Ani seberychlejší digitální elektroměr totiž nedokáže vzájemně rozlišit činnou a jalovou složku z kratšího intervalu, než je jedna perioda (nebo alespoň půlperioda) základní harmonické. Musí tedy zaznamenat "časové okno" o délce jedné sinusové periody, z něho určit činnou a jalovou složku a teprve pak může z výsledku udělat absolutní hodnotu. (Obdobně jako v našem případě současné dodávky kombinované s pulsním odběrem, tak i při čistě kapacitní či induktivní zátěži se uvnitř jedné půlperiody střídá odběr s dodávkou {součin u*i střídá znaménko po čtvrtperiodách} a každý elektroměr při tom musí zaznamenat pouze jalovou složku a nikoli zároveň činnou dodávku a odběr)."

http://www.yorix.cz/cz/greenbono/greenb ... lektromery

Pod půlvlnu už jít nemůžou nerozlišili by fázový posuv a jestli se jedná o jalový nebo činný výkon. Problém může nastat pokud si prosadí aby se i u maloodběrů měřila a platila jalovina.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od vlkazajac »

Je mi jasné, že viete, o čom hovoríte a mám patričný rešpekt, lebo je možnosť dozvedieť sa a to je cenné. Zároven si uvedomujem, že táto diskusia je plodom žabomyších vojen, na pozadí ktorých sa odvíja nepekná tienohra o využívaní OZE. Je mi skutočne ľúto, že podpora fotovoltiky nie je hlavný ťah kompetentných politikov - to som teraz slušný, ako bývam málokedy. Môj dobrý kamarát vraví: Když jsem blbej, tak se zeptám,ne ??? ( a je mi to sympatické a snažím sa osvojiť si takú stratégiu ). Lenže keby naši politici boli féroví, tak nedovedú legislatívu do takéhoto stavu a pozrú sa okolo. Zhodou okolností (? ) sú to nemecky hovoriace krajiny, ktoré všetky tri už dávno neriešia technické a legislatívne otázky a robia vecne podporu OZE. Žeby naši politici nevedeli "odezírat" ? Už sa opakujem, treba vziať do rúk hrdzavú reťaz a pekne im tie prdele premazať.
Téma hybridov alebo čistých on-grid by nemala byť na fore tou nosnou témou, alebo len okrajovou. S poľutovaním si uvedomujem, že ten ostrovný fenomén sa z fora vytráca. Realita je tvrdšia, ako adminov pôvodný zámer. Mne bude stále sympatickejšia akákoľvek robinzonovská téma. A to nezbrojím za úplnú nezávislosť.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od solárník »

Pokud vím, tak stále platí směrnice EU o povinné minimální integrační době elektroměrů. O jak dlouhý interval se konkrétně jedná, si už bohužel nepamatuji, ale rozhodně to bylo podstatně víc, než jen jedna sinusovka (a půlvlna už vůbec ne). V podstatě to simuluje setrvačnost toho historického původního hliníkového kotoučku ve starých mechanických elměrech.

Je ale možné, že teď, po té konferenci o oteplování ve Francii, jak chtějí dát důraz na obnovitelné zdroje, to upraví. To se zatím neví, protože konkrétní implementace se bude teprve vypracovávat a pak ještě na úrovni EU schvalovat.

Mimochodem, ony ty současné fázové regulace výroba/spotřeba jsou poměrně pomalé (reakční doba), jedná se o několik (až desítek) sinusovek. Ale stále je rychlejší, než právě integrační doba, takže současné elměry to nezaznamenají. Dělat fázovou regulaci výroba/spotřeba s reakcí po každé půlvlně, s tím jsem se zatím nikde nesetkal.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

dostalo se ke mě následující pojednání vo co gou : S něčím souhlasím , něčím ne , ale i tak mě zmíněné skutečnosti / souvislosti překvapili :shock: vlez-doprdelství a přizdi-sráčství je našemu "národu" zjevně až moc blízké :hell: :hell: :hell: :wall: ::facepalm:: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od honzasl »

Krásný a vzorný příklad manipulativního článku, který se hemží polopravdami a mýty.
Nepopírám, že u nás je v leckterých věcech bordel, ale tenhle článek ...... takových na fakbůku koluje tuny :)
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od brumlaj »

Souhlas s Honzou, transformátor se již stejně jako dříve v Polsku buduje i u nás Jak moc budeme přizdisráči a necháme se Německem tunelovat je naše věc. Ano, bude to něco stát, ale to je vždy při spolupráci. Je nutné vybojovat si možnost za přenos účtovat, nebo jej regulovat. Zase se ukazuje, že velké firmy obyčejné lidi jen vysávají. Vyjma almužny nepřináší žádnou přidanou hodnotu.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od honzasl »

Abych byl konkrétní a nebyl jen za chytráka. Jak už tu zaznělo, PST trafo už se dávno buduje, což v mediích jistě zaznamenal každý, kdo se trochu o energetiku zajímá.
Dále: budování dálkových vedení, dálnic, železnic a podobných zrůd prostě v demokratických zemích trvá trochu déle, než v zemích, kde se dá namalovat čára do mapy a je rozhodnuta. Takové doby tady taky byly, někomu se po tom možná stýská.

Podle mého názoru je i budování PST špatně, je to jen drahé odsunutí problému o pár let dopředu. Pokud se má v evropě nějak fungovat v příštích 50 letech, bude nutné u energosítí a dopravních tepen potřeba plánovat evropsky, nikoli na úrovni států. Je-li potřeba vedení Sever-Jih, je potřeba ho naplánovat bez ohledu na nějaké hranice.

Odstavec závěrem je jen blábolení bez kontextu.

Co se týče jednání s Němci. Nejvíc keců na zlé Němce mají lidi, kteří s nimi nikdy nic neřešili. Neexistuje žádný Němec Obecný - jsou to jen normální lidi a žijou v normálním státě se svými zájmy. Dělám v německém žoldu a rozhodně si to nemůžu vynachválit. Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by někdo z vedení odmítal technické argumenty při řešení nějakého problému. Jednání vždy rovný s rovným.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

je to tak , je v tom takovej zmatek , fám a dezinformací , že kdo to bedlivě nesleduje (jako třeba já) nemusí sto rozeznat podstatu informací :? .
Že se mocní vezou na hrbech poddaných tu bylo , je a ještě nějaký čas bude :( . Přece nejen kvůli oslabení mocných energetik a narovnávání zad se zde setkáváme , ne ? ;)
O zmíněných PST trafech se již nějaký čas z vícero stran dozvídám že jsou hotová , ale zarůstají kopřivami z důvodu jejich nepoužitelnosti v aktuálním plánu "řešení" situace s německými větráky :sm1: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

Zajímavý rozhovor s předsedou představenstva ČEPSu http://www.ceps.cz/CZE/Media/Novinky/St ... stavy.aspx zmiňuje, že PST by měly být příští rok v provozu, tak uvidíme.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

pěkný rozhovor , i tak problém zůstává - jak bylo napsáno : jde o peníze . Česká přenosová soustava zvládá dnešní potřeby včetně Německo-Rakouského "obchodu" . Po zprovoznění PST a jejich používání za dnes běných situací přetoků el. z DE do A zapříčiní nemalé brblání DE i A co si to dovolujeme ! Tudíž PST příliš nepomohou :( . Skutečné řešení spočívá ve spoplatnění přenosu el. pro všechny a možnosti volného obchodování . Kdo se za ČR podepsal pod dohodu na služby zdarma v neomezené míře by měl vyset za ko*le v průvanu :twisted: tohle mohl spískat snad jenom klaus :hell: .

Zajímavé jak se předseda ČEPSu zmiňuje o dotacích pro OZE , ale nebere v úvahu výraznější dotace tradičních zdrojů - opět je porovnáváno zkreslené .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
JiříK
Příspěvky: 1023
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od JiříK »

Tak tu máme novoroční dáreček od EONu, nebo spíš od ERÚ. Zde je odkaz na ceník pro domácnosti na rok 2016. Když jsem došel na spodek tabulky, málem jsem se utopil ve víně. O důvod víc přikoupit další a další a a a další panely, baterky a ták.

http://www.eon.cz/-a26063?field=data

No...ono to není tak horké, spočítal jsem to podle roku 2015 a zaplatím vlastně úplně stejně, jen se to jinak jmenuje. Úúúf, to jsem se letos naposledy zbytečně rozčílil. Spěte sladce, vlastně se nic neděje.
A všem hodně štěstí a úspěchů v novém ro(c)ku! :celebrate1:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...