Prasárny na občany

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
rob.brno
Příspěvky: 972
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od rob.brno »

Dreambox píše:Jinak tady někdo psal,že na snížení příkonu od Čez není potřeba přihláška.Ta ale potřeba je.Aspoň po mě jí chtěj poslat. :D
Na snížení příkonu není třeba přihláška, snížení je dáno jističem. Ale na účtování nižšího paušálu je třeba změnit smlouvu - tou "přihláškou" :-)

Pozor Eon, bude asi cpát smlouvu na dobu určitou 1rok, nepřistupovat na to a požadovat na dobu neurčitou - 3měs.výpověd.
xxtt

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xxtt »

brumlaj píše:
xxtt píše:320V z DC elektrolytu jsem pri opravách TV dostal nesčetne krát, a žádný problém.
Ano? A zkroutil Tě ten kondenzátor? Říká se tomu "křečovitý stah svalů". Jak tvrdý byl zdroj? O bezpečném napětí zde nehovořím. U střídavého proudu je bezpečný proud tělem nižší než u stejnosměrného v tom s Tebou souhlasím, ale riziko, že se nedostaneš z dosahu je u stejnosměrného při 300V vyšší. A co Ti hrozí u zdroje schopného dát při =300V proud stovky ampér? Kdo používá proudovou ochranu na DC?
Tvrdý byl stejne, jako síť pod napetím. dostal jsem to i pres sebe, ale pokud je to dotek prstem, tak krome bomby se nic nedeje. Nevím, jak by dopadl drát v ruce, ale silne zasažené svaly nejde ovládat i pri AC i pri DC.
Proudový chránič by mel pracovat i pri DC, myslím jsem to i zkoušel, ale zatím nepoužil. Proudové chrániče jsou čím dál bežnejší. Možná správná poznámka si je více všímat.
V ostrovní síti není ani duvod spojovat vodiče DC s PEN, a PEN získá pak charakter ochrany pospojováním.
Prímý a současne nebezpečný dotyk mezi + a - se pak stane méne pravdepodobný. Chce to do/promyslet.
rva
Příspěvky: 3598
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od rva »

Motor na 3 fáze budu používat jen párkrát ročně. A asi tehdy, když bude slunečné počasí, abych nešťavil baterky. Není pak použitelné "řešení" aspoň pro některé z nás, že si pořídí 3f FM , který bude mít vstup na DC a na tento vstup připojíme přímo vhodný počet osluněných panelů zapojených do serie? Toto napětí nebude konstantní, bude kolísat se zatížením a pokud přijde mrak, tak měnič vypne a mám pauzu na kafe?
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
xxtt

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xxtt »

rva píše:Motor na 3 fáze budu používat jen párkrát ročně. A asi tehdy, když bude slunečné počasí, abych nešťavil baterky. Není pak použitelné "řešení" aspoň pro některé z nás, že si pořídí 3f FM , který bude mít vstup na DC a na tento vstup připojíme přímo vhodný počet osluněných panelů zapojených do serie? Toto napětí nebude konstantní, bude kolísat se zatížením a pokud přijde mrak, tak měnič vypne a mám pauzu na kafe?
Bez stabilizátoru step-up nebo step-down to asi nepujde, príliš velké riziko. Stejne tak je treba vzít V/A charakteristiku panelu a ten pokles bude vadit, to nepujde tak presne napasovat, aby to současne nevadilo i meniči.

Podobný pulsní stabilizátor je ale dost levná záležitost, výrazne levnejší, než meniče na podobný výkon. Možná by šlo uvažovat neco takové udelat.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3369
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od marko250 »

Ale kluci ,dyť pán Gavor to vlastně vyřešil za nás,tak šup do "houbby markéééétu" a je to ne.Debil, asi nikdy nedržel řetězovku v ruce a neměl na place 10m3 v tvrdé kulatině.

"Chalupáři a chataři budou muset přemýšlet, zda je nutné mít cirkulárku vyžadující jistič 3 x 32 A. A třeba dojdou k závěru, že stačí moderní řetězová pila a poloviční jistič," dodal Gavor.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
xxtt

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xxtt »

marko250 píše:Ale kluci ,dyť pán Gavor to vlastně vyřešil za nás,tak šup do "houbby markéééétu" a je to ne.Debil, asi nikdy nedržel řetězovku v ruce a neměl na place 10m3 v tvrdé kulatině.
"Chalupáři a chataři budou muset přemýšlet, zda je nutné mít cirkulárku vyžadující jistič 3 x 32 A. A třeba dojdou k závěru, že stačí moderní řetězová pila a poloviční jistič," dodal Gavor.
Príliš jinotaj.
Mám retezovku Narexku, a cirkuláru DC 1.6kW mechanických s vidiovým kotoučem. Režu každý rok pres 15m3 ve velké vetšine tou cirkulárou. Je výrazne rychlejší a efektivnejší. Tlustší polena radši pantok/hokl/klín, retezovkou jen výjimky. Jistič mám 1f C 25A. Navíc slabinou Narexky je olejové čerpadlo.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od pezizka »

xxtt píše:Mám retezovku Narexku, a cirkuláru DC 1.6kW mechanických s vidiovým kotoučem.
Co používáte za DC motor, napětí, cena atd. Myslím, že minimálně jako námět by to zajímalo vícero ;)
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2208
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od gupa »

Ale je jedno jestli dám místo 3x25A nebo 1x10A, C charakteristika by neměla být jako hlavní jistič, co mi sdělil ten, co došel plombovat a raději to C vyškrábal kvůli šéfovi. Jedno to jedno proto, že se vždy bude platit minimálně o nějakou tu tisícovku véce než původně.

Co se týká finty záložního zdroje, jako že přisosávání nebo přepínání na síť, také ERU kuje změny a sankce podle toho co nyní koluje jako informace.

Jinak Narex má vedle čerpadla i dnes zastaralý systém dotahování řetězu. Doporučuji Dolmar, nový poslední modely. Oklipne se, pootočí, dotáhne se druhým kolečkem, zatáhne a zaklipne ... do 5 sekund se řeže dále. Měl jsem obavy, že je to dotahovací kolečko moc nízko, ale jsem celkově z takového systému na pilu nadšený. Moje verze nemá akorát rozběh a starý bakelitový jistič 10A to napodesátý rozběh pravidelně vyhodí. Také naté Narexce ten odhrňovač sněhu před rukou je jak z čínské provincie.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
kodl69
Příspěvky: 7431
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od kodl69 »

off topic: Já mám narex a florabest z lídlu - kupoval jsem z nouze, když byla narexka na opravě kvůli čerpadlu - stejně nefunguje - a ta věc z lídlu má to štelování bez nástrojů taky, už pořezala tak 50m3 dřeva, tvrdý/měkký 1/1 , ono se musí brousit řetěz, i dvakrát za odpoledne, to je celý kouzlo. Za1600Kč neuvěřitelnej stroj, dokonce s plynulým rozběhem.
Já zase preferuju to, že nemusím tahat těžký klády k cirkulárce, pořežu to kde to leží, pak jenom ke štípačce a na hromadu, dřevo dělám sám, nikdo mi nepomůže, že se na to ne****ru.
Bakelit jistič IJV 10A má podle katalogovýho listu jmen. nevypínací proud 1,56xIn, tj skoro 16A musí udržet, a jističe na din lištu mají jenom 1,15xIn, takže správná výměna černej 10A = 16A bílej. Už mnohokrát se toto řešilo v bytovkách po rekonstrukci rozvaděčů: "teď mi vypíná jistič co chvilku, ten starej držel furt, je to špatně, spravte to"
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3124
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od PavelR »

jeste k tomu drevu: udelal jsem si "finskou kozu" nebo tak nejak to nazyvali je toho plnej youtube. Do ni naskladam kulatinu/stipy dva rezy a je metr na tretiny. Rezu zasadne retezovkou mam makitu s motorem co necuci doboku coz je supr.
Retez liznu pilnikem co m3 cca.

Cirkularku jsem si jednou pujcil, zapnul, zjistil ze se toho bojim, vypnul, vratil, podekoval, googloval, sel svarovat vyse zminenou kozu, porezal a byl spokojen.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od brumlaj »

Ach jo, a je to tu zase - další solární daň na obzoru.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
xxtt

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xxtt »

pezizka píše:Co používáte za DC motor, napětí, cena atd.
Jedná se o motor MEZ Brno MG90-L2T, 1.6kW, 160V doplnený auto/trafem -50V proti síti. 50A mustek nutne na chladiči+10Amustek na buzení.

Jak jsem byl též upozornený, prý jsem nemohl zkoušet proudové ochrany pro DC, protože fungují jen na AC, obsahují trafo. Je tedy možné, že jsem se spletl (však jsem také proto napsal "myslím") a zkoušel neco jiného, jako jističe a motorové spoušteče, které na DC fungují. Je též možné, že jsem zkoušel na ochranu pouze pulsní DC (1/2cestne usmernené), to by bežet melo, pokud nebude nekdo s prípadným testem rychlejší. Stejne tak by melo jít na DC doplnené mezerami. Otázka jen s jakou citlivostí, lze vzít ty citlivejší 10mA, a spoléhat, že pujdou na 30mA. Stejne byl v jedné práve rozkuchané 30mA PO jenom 1cestný usmerňovač, možná tím také delali citlivost na 10mA zapojením 2cestního. Napetím to nebude, protože na toroid mohli namotat závitu kolik chteli.
Problém lze rešit i elektronicky, externe napájený snímač diference proudu.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3369
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od marko250 »

Pěkně zhrnuté na Technetu + šťavnatá diskuze ,fakt naivní lidé.
http://technet.idnes.cz/komentar-ke-zdr ... chnika_nyv
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
250w_gridfree
Příspěvky: 82
Registrován: pon zář 08, 2014 10:55 am

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od 250w_gridfree »

Ahoj,
otestoval jsem jednofázový 6 tunový štípač dřeva s motorem 2,2kw. Jistič B16 ok, B10 vybaveno. Při použití 20m prodlužky, kterou používám 7 let bez komplikací to ustojí i B10. Kabel se tedy osvědčil jako skvělý kompenzátor proudových špiček.
xxtt

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xxtt »

250w_gridfree píše:Kabel se tedy osvědčil jako skvělý kompenzátor proudových špiček.
Správný kabel opravdu v této veci dobre slouží. Proto nesnáším projektanty a instalatéry, kterí donekonečna nabalují prurezy kabelu vedoucích k motorum alibistickým stylem "aby nebylo málo", nebo nemuseli nic počítat. Proto když to neumí, ať jdou od toho, nebo se doučí. Je treba stanovit kompromis ztráty na kabelu versus záberový proud.
Stejne tak nemám rád, když napetí špičkují na trafostanicích stále po pár voltech nahoru, až se stává, že trafa a motory jsou pri zapnutí presycené, a vyhodí pak, co se vyhodit dá.
kodl69
Příspěvky: 7431
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od kodl69 »

Jinak trochu poznámka z praxe: vím o mnoha odběrnejch místech, kde není hlavní jistič, je tam jenom tahovej 3f spínač a venku v RISce pojistky E33 bez spodku, tj libovolné hodnoty, mnohdy "opravené" drátem. Doba vzniku cca 70-tý léta. Tyhle odběrný místa odpojí, nebo jim napaří platbu za jistič 3x63A - maximum E33 pojistka ? Prostě se zavádí něco, co bych přirovnal k zapojování žebřiňáku za ferari.
to 250w_gridfree:
Jasně, čím horší síť, tím větší výkon se dá zapnout "naprudko", ona pohasne půlka dědiny, ale to se moc neřeší. S tou prodlužkou doporučuju tu nejlevnější ze supermarketu, dráty sou fakt tenký a snad ani ne měděný :) a nebo softstartér, ale na štípačku zapínanou párkrát za rok se to asi nerentuje. Známýmu sem nedokázal vysvětlit, že po rekonstrukci sítě je v pořádku, že cirkulárka i kompresor vyhodí po zapnutí hlavní jistič, když předtím to nikdy nedělalo, tak je to předse horší než to bylo původně, se starým venkovním vedením po sloupech.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
250w_gridfree
Příspěvky: 82
Registrován: pon zář 08, 2014 10:55 am

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od 250w_gridfree »

Ještě musím otestovat "prodlužku" na 3f 2800w, chtěl bych to jistit B 3x10, Aby byla rezerva na 3x16. Také se pouští zřídka, takže ostatní spotřebiče v onen čas jde pohlídat
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3369
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od marko250 »

ALE O TO HLÍDÁNÍ PŘECI JDE,TO JE KROK DO VELMI VZDÁLENÉ DOBY,TOBĚ TO VYHOVUJE? I TU FV JSEM STAVĚL TAK AŤ NEMUSÍM NIC ŘEŠIT A TEĎ SEKERA DO ZAD Z DRUHÉ STRANY?!
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2244
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od fugas »

Bohužel takový temelín,abych pokryl luxus celoročně,bych neufinancoval.A vzhledem k obsazenosti domácnosti je nějaký řád bohužel nemyslitelný.Jinak by si už ode mě vezli i ten sloup,co stojí na mém pozemku.V životě je důležité mít cíl a ten můj je teď jednoznačně ustřihnout těm darmožroutům tu zlatou žílu.Ty ubohé plky o rezervovaném výkonu dokážou jednoho na.rat!Budu dělat maximum,abych došel dne,kdy jim ten jistič s hodinama nacpu do ruksaku.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od 8milan8 »

fugas píše:Bohužel takový temelín,abych pokryl luxus celoročně,bych neufinancoval.A vzhledem k obsazenosti domácnosti je nějaký řád bohužel nemyslitelný.Jinak by si už ode mě vezli i ten sloup,co stojí na mém pozemku.V životě je důležité mít cíl a ten můj je teď jednoznačně ustřihnout těm darmožroutům tu zlatou žílu.Ty ubohé plky o rezervovaném výkonu dokážou jednoho na.rat!Budu dělat maximum,abych došel dne,kdy jim ten jistič s hodinama nacpu do ruksaku.
Tak jim ho nacpeš klidně hodně hluboko, ale oni si pro ty peníze přijdou jinak. :? Tohle všechno je stejně jen reakce na to, že jim z toho balíku začali utíkat (nestačit) peníze kvůli šetřílkům (nevím ale proč takové chování navenek podporujou), tak si je doberou takto.

Jediné co se dá dělat, pokud by to mělo fakt projí je asi defenestrace, protože to je zase tlak (a hlavně finanční) na občany a nikomu to neprospívá.