Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
jozko82
Příspěvky: 42
Registrován: čtv kvě 08, 2014 9:18 pm
Reputace: 8
Bydliště: Presov, Bardejov

Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od jozko82 »

Ahojte.
Postavil som si mensi RD a po dlhsom sledovani tohoto fora a inych zdrojov uvazujem znizit v rozumnej miere spotrebu elektriny v domacnosti par panelmi, baterkou, menicom a ostatnou bizuteriou.
Neplanujem dodavat do siete ani Ws a co mozno najvacsiu cast vyroby chcem spotrebovat. Oddelenie od siete chcem riesit samostatnymi vodicmi pre kazdu vytipovanu elektricku zasuvku, ktora bude napajana z menica. Pri rieseni el. rozvodov v dome som na radu uzivatela MareC3k tahal zasuvkove rozvody kablom CYKY-J 5x2.5. Dva vodice su v kazdej zasuvke prepojene wago spojkami. Potom uz nieje problem v krabicke pod zasuvkou prehodit vodice a na zasuvku nalepit nalepku *sun* .
V dome mam el. vykurovanie (kably v poteri), teda VSE tarifu DD5 a 20hodin nizku tarifu. Nemyslim, zeby ta cena za kWh bola extra nizka, no je je dost nizka na to, aby som velmi o navratnosti investicie nerozmyslal :ugeek:
System by som chcel preto navrhnut ako ostrov so zalohou DS s maximalnym vyuzitim vyroby na spotrebu.
V idealnom pripade (vela slnka) ma FVE pokryt spotrebu kombinovanej chladnicky (cca 1.2kWh/den), malych spotrebicov ktore idu nonstop (router, EZS, TV, termostaty), svetiel v dome a prebytky pojdu do druhej spiraly el. boilera (bud 2kW alebo 1kW), pripadne do pracka alebo umyvacky.
Byvam este kratko a zatial len meriam spotreby a hladam moznosti.
Strecha je valbova, takmer so S-J orientaciou (-3st.) so sklonom 25st. Plan: Na juznu stranu mi bez zakrytia vojde v jednom rade 5 panelov po 250Wp, zapadna strana moze mat tiez 5 panelov po 250Wp. Sme rodina, ktora ma gro spotreby popoludni, preto ta zapadna strana.
Moj navrh je tych 10 panelov (juh-zapad), nejaka akumulacia 2-3Kwh v LiFe a kombi menic Axpert MKS 24/2400.
Pri danych cenach elektriny a komponentov (tu v eshope) a 70% spotrebe (snad je realna) mi vychadza orientacna navratnost 20rokov + pocit istej nezavislosti.
Elektrinou som polubeny, ruky az take lave nemam, a preto nic nechcem riesit cez dotacie a firmy, ale svojpomocne nech mam z toho aj radost :yes:
Rad by som vedel vas nazor na moj navrh, hlavne napady, pripadne konstruktivnu kritiku. Fotky zatial nedavam, lebo este neni co fotit 8-)
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od mobilik »

Dobre premyslas, ale ku panelom, bude treba dat potom 12ks, kvoli vstupnemu napatiu axperta. Maximum mozes robit string po tri panely. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
jozko82
Příspěvky: 42
Registrován: čtv kvě 08, 2014 9:18 pm
Reputace: 8
Bydliště: Presov, Bardejov

Re: Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od jozko82 »

Tak ako som planoval predtym :-)
Juznu a zapadnu stranu potom oddelit cez diody?
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od mobilik »

Ano, dal by som tam diody isto. :wink:
Inak ja by som siel aj do vyssej kapacity bateriek. Aspon 10kW by som poriesil, aj oed u litia je to nehorazna palka... :-(
Čo bolo bolo, bude len horšie...
jozko82
Příspěvky: 42
Registrován: čtv kvě 08, 2014 9:18 pm
Reputace: 8
Bydliště: Presov, Bardejov

Re: Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od jozko82 »

10kWh by bolo v baterkach urcite super, no ista forma akumulacie je uz ta tepla voda v boileri, ostatne do baterky. Asi by nebolo v dnesnej dobe rozumne tlacit vela penazi do bateriek, ked z kazdej strany pocuvam a citam o novych zavodoch a technologiach, ktore by v dohladnej dobe mali zrazit ceny dole (vsetci asi dufame). Ved paralelne prilozit dalsie clanky sa stale da, ked su loove.
Zaloha bude hlavne z DS a nepamatam dlhsi vypadok elektriny zo siete ako niekolko hodin.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od kodl69 »

Zkus vymyslet, jestli by na ty střechy nevyšlo po 6 ti panelech, tj vždy dva stringy. 1500W-2000W v průběhu dne už je komplet celá domácnost.
Ty zásuvky je celkem dobrej nápad, já bych spíš dal do sousední krabičky zásuvku na 48V. co pojede i bez měniče,skoro všecky nabíječky na mobily a NB a jiný krámky s adaptérem na těch 50V jedou, stejně jako některý led žárovky.
Ty diody nejsou úplná samozřejmost, mám stringy s 3x polykrystaly (Ump 91V) na JVV a jeden na SZZ s paralelně spojenými amorfy auria(Ump 94,5V) a mám na každým stringu měření proudu - ještě nikdy se nestalo, že by proud tekl do některýho stringu, tak nevím, ještě to nezažilo sníh...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jozko82
Příspěvky: 42
Registrován: čtv kvě 08, 2014 9:18 pm
Reputace: 8
Bydliště: Presov, Bardejov

Re: Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od jozko82 »

No 6 panelov na juznu stranu bude taky mensi hlavolam. Mam tam komin, stresny vylez a vikier. Okolo vikiera by to slo spustit nizsie, no potom rano a vecer budu niektore panely zatienene tym vikierom. Ked prestane fukat a prsat, pobeham s metrom po streche a nieco snad vymyslim. Dalsou moznostou by bolo tie panely rozhodit 6 zapadne, 3 juzne a 3 vychodne. Sice s mensou teoretickou rocnou vyrobou, ale zato s rovnomernejsou dennou vyrobou s rezervou dalsich troch panelov na vychod.
Uživatelský avatar
abphoto
Příspěvky: 103
Registrován: úte zář 01, 2015 12:13 am
Reputace: 5

Re: Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od abphoto »

jo jo ja mam 500Wp na vychode, a 310Wp na zapade, inak sa nedalo, dodava to cez letny den stabilne energiu cca od 6:20 do 19h len musi svicit oskar... diody som dlho nemal, teraz su na zapade, ale nevidim ziadny rozdiel...
SunPower 1050Wp+MidNite150classic+WBjr, LPF4 12kWh@13,2V, skoro vsecko pekne na DC, 2400W DC/AC sinus
testovacia prevadzka - ostrov amorf 99,6kWp , 3F DC/AC Sinegry 12x5kW, SMA 6x 17kW, Pb 16000Ah@48V...


Revizie VTZ elektrickych E1 A B
jozko82
Příspěvky: 42
Registrován: čtv kvě 08, 2014 9:18 pm
Reputace: 8
Bydliště: Presov, Bardejov

Re: Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od jozko82 »

Ostavam na 6+3+3 (Z+J+V). Na juznu stranu bez rannych a poobednych tienov 2 stringy nedam (ibazeby boli uzsie a vysoke panely).
abphoto: Ako dlho si takto fungoval (bez diod a potom s nimi)?
Uživatelský avatar
abphoto
Příspěvky: 103
Registrován: úte zář 01, 2015 12:13 am
Reputace: 5

Re: Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od abphoto »

bez diod asi dva mesiace, z diodami uz druhy mesiac, ale nevidim okrem maleho priemerneho poklesu cca 0,4V ziadny rozdiel, teda okrem toho ze som musel dat dve 80A diody paralene na chladici, lebo jedna hriala ja hovado... pockam na zimu a skusim ich vyhodit... ci uvidim straty prudu prietokom... ale nepredpokladam..
SunPower 1050Wp+MidNite150classic+WBjr, LPF4 12kWh@13,2V, skoro vsecko pekne na DC, 2400W DC/AC sinus
testovacia prevadzka - ostrov amorf 99,6kWp , 3F DC/AC Sinegry 12x5kW, SMA 6x 17kW, Pb 16000Ah@48V...


Revizie VTZ elektrickych E1 A B
jozko82
Příspěvky: 42
Registrován: čtv kvě 08, 2014 9:18 pm
Reputace: 8
Bydliště: Presov, Bardejov

Re: Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od jozko82 »

Nejake straty na tych diodach samozrejme su, inak by nehriali (UxI). Najskor vsak vznikaju vtedy, ked je vykonu dost aj na tie straty. Urcite sa zmysel tych diod uz tuna v niektorej teme preberal, no nenajdem to takto rychlo. Snad niekto skusenejsi poradi.
edit: tu som nieco o tom nasiel: http://www.electronics-tutorials.ws/dio ... iodes.html
Uživatelský avatar
abphoto
Příspěvky: 103
Registrován: úte zář 01, 2015 12:13 am
Reputace: 5

Re: Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od abphoto »

jo to ma zmysel pretoze to je o paralene zapojenych diodach ja vsak hovorim o seriovych... samozrejme ma to zmysel, ked to treba, zima ukaze ci to treba...
SunPower 1050Wp+MidNite150classic+WBjr, LPF4 12kWh@13,2V, skoro vsecko pekne na DC, 2400W DC/AC sinus
testovacia prevadzka - ostrov amorf 99,6kWp , 3F DC/AC Sinegry 12x5kW, SMA 6x 17kW, Pb 16000Ah@48V...


Revizie VTZ elektrickych E1 A B
jozko82
Příspěvky: 42
Registrován: čtv kvě 08, 2014 9:18 pm
Reputace: 8
Bydliště: Presov, Bardejov

Re: Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od jozko82 »

Citaj cele. Je tam aj o "seriovych"-blocking diodach. Zabezpecuju, ze prud tecie len von zo stringu. Nie naspat pri istych situaciach.
Uživatelský avatar
abphoto
Příspěvky: 103
Registrován: úte zář 01, 2015 12:13 am
Reputace: 5

Re: Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od abphoto »

jo cital som potom... ale plati premisa o zime...
SunPower 1050Wp+MidNite150classic+WBjr, LPF4 12kWh@13,2V, skoro vsecko pekne na DC, 2400W DC/AC sinus
testovacia prevadzka - ostrov amorf 99,6kWp , 3F DC/AC Sinegry 12x5kW, SMA 6x 17kW, Pb 16000Ah@48V...


Revizie VTZ elektrickych E1 A B
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od vlkazajac »

abphoto píše:jo cital som potom... ale plati premisa o zime...
Ak je zima kritická - to vie každý - potom treba posilniť južnú stranu, ako sa dá. Preto by som robil stringy po dvoch kusoch a panely by som rozmiestnil takto :

východ 4 kusy / napr. Epsolar
juh 4 kusy a západ 4 kusy ( alebo 6 ) / Axpert

S diodami by som sa nehral.

jozko82, ako ste na tom dnes ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
jozko82
Příspěvky: 42
Registrován: čtv kvě 08, 2014 9:18 pm
Reputace: 8
Bydliště: Presov, Bardejov

Re: Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od jozko82 »

No zatial pozorujem iba prazdnu strechu a hutam :-(
Uživatelský avatar
abphoto
Příspěvky: 103
Registrován: úte zář 01, 2015 12:13 am
Reputace: 5

Re: Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od abphoto »

co noveho?
SunPower 1050Wp+MidNite150classic+WBjr, LPF4 12kWh@13,2V, skoro vsecko pekne na DC, 2400W DC/AC sinus
testovacia prevadzka - ostrov amorf 99,6kWp , 3F DC/AC Sinegry 12x5kW, SMA 6x 17kW, Pb 16000Ah@48V...


Revizie VTZ elektrickych E1 A B
jozko82
Příspěvky: 42
Registrován: čtv kvě 08, 2014 9:18 pm
Reputace: 8
Bydliště: Presov, Bardejov

Re: Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od jozko82 »

Zhanam panely za rozumnu cenu. Tak ci onak, zatial nemam skolaudovany dom a o.i. mi chyba este revizia od elektroinstalacie. Cize az po nej :-)
Ked som vsak rozmyslal sediac na hrebeni strechy, tych 6 panelov by som na juznu stranu dajako vrazil. Akurat rozdelim stringy tak, aby ich vikier clonil co najmenej a bud jeden, alebo druhy string.
Momentalne som spustil DIY rekuperaciu vzduchu a la Marec3k. Takze na zimu nejaku tu zabavku mam. Snad sa dovtedy postasti dobry nakup.
Uživatelský avatar
abphoto
Příspěvky: 103
Registrován: úte zář 01, 2015 12:13 am
Reputace: 5

Re: Plánovana FVE na streche RD okr. Bardejov

Příspěvek od abphoto »

tak to drzim palce, a nech kolaudacia prebehne lahko...
SunPower 1050Wp+MidNite150classic+WBjr, LPF4 12kWh@13,2V, skoro vsecko pekne na DC, 2400W DC/AC sinus
testovacia prevadzka - ostrov amorf 99,6kWp , 3F DC/AC Sinegry 12x5kW, SMA 6x 17kW, Pb 16000Ah@48V...


Revizie VTZ elektrickych E1 A B

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek