DC jistič

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Vinnie24
Příspěvky: 33
Registrován: pát srp 07, 2015 10:47 am

DC jistič

Příspěvek od Vinnie24 »

Zdravím, poradil by mi někdo, jak zapojit tento DC jistič mezi panelem a mppt regulátorem? http://www.eshop.neosolar.cz/dc-jistic-20a

Nemám s tímto jističem zkušenosti, chápu to správně, že vlevo nahoře je přívod plus (červený kabel) z panelu, vpravo nahoře přívod minus (modrý kabel) z panelu a pak výstup dole je naopak - tj. vlevo dole minusový kabel do baterie a vpravo dole plusový kabel do baterie?díky
2 x 255 Wp IBC poly, regulátor MPPT 150V / 40A, dispej MT-50, měnič Fairstone 300W, baterie trakční Banner 12V 180Ah
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: DC jistič

Příspěvek od mypower.cz »

Do kříže to není, potisk plati bud horní nebo spodní, ne oba. Jednoduché ověření je si to voltmetrem "propískat"... Je to matoucí, nevím proč to tak je potisklé. Mám to tak taky na jističích v rozvaděči.
Vinnie24
Příspěvky: 33
Registrován: pát srp 07, 2015 10:47 am

Re: DC jistič

Příspěvek od Vinnie24 »

No to je to co nemám :) takže není - li to do kříže, pak platí shora plusko na plusko a minus na minus a dole to napojím tak jako nahoře, prostě klasika, že?
2 x 255 Wp IBC poly, regulátor MPPT 150V / 40A, dispej MT-50, měnič Fairstone 300W, baterie trakční Banner 12V 180Ah
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: DC jistič

Příspěvek od mypower.cz »

Vinnie24 píše:No to je to co nemám :)
Voltmetr ? Plán B: Žárovka a baterka... *batt* :arrow: :idea:
Vinnie24
Příspěvky: 33
Registrován: pát srp 07, 2015 10:47 am

Re: DC jistič

Příspěvek od Vinnie24 »

Nemám páru o čem je řeč, takže by mi žárovka i baterka byla k ničemu. Myslel jsem, že mi někdo poradí jednoduše podle obrázku nahoře plusový drát z panelu tam, mínusový z panelu tam a dole tam a tam. Vzhledem k tomu, že jištění mezi panelem a regulátorem má většina lidí, doufal jsem v jednoznačnou odpověď :( a přivézt si elektrikáře kvůli jednomu jističi je asi podivné :)
2 x 255 Wp IBC poly, regulátor MPPT 150V / 40A, dispej MT-50, měnič Fairstone 300W, baterie trakční Banner 12V 180Ah
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: DC jistič

Příspěvek od rva »

No já bych nahoře zapojil panely a dole bych pokračoval k regulátoru. Samozřejmě, že kde připojím nahoře + od panelů, tam budu pokračovat k + na regulátoru. Počítám, že většina používá buď pojistkové odpojovače, nebo jednopólové jističe. Já tam mám jističe dvoupólové, nějaké z číny a tam žádné matoucí značky nedali. Někde jsem zaregistroval informaci, že snad může záležet na polaritě, tak jestli někdo takovou informaci může potvrdit a hlavně zdůvodnit, tak se rád nechám poučit (že by kvůli zhášení oblouku a opalování kontaktů měly plusové póly jiný tvar, než mínusové?).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
Viktor X
Příspěvky: 115
Registrován: čtv črc 16, 2015 12:56 pm
Bydliště: Praha a okolí

Re: DC jistič

Příspěvek od Viktor X »

U DC jističů záleží na polaritě, směru toku proudu (kvůli zhášení oblouku), tedy přívod + vlevo nahoře průchozí doleva dolů a po průchodu spotřebičem (mppt regulátorem) zpět na + vpravo dole a - vpravo nahoře dál zpět do panelu.
Já uvažuji o tom něco takového použít pro plusové vedení pro panely a baterii zároveň, v tom případě bych připojil + panelů doleva nahoru a dál k regulátoru a + baterie doprava dolů. a dál k regulátoru.
EDIT mají tam nějakou "zhášecí komůrku", při změně polarity by se tam ten oblouk neposkládal správně.
EDIT II - snadto nebudě činit problémy regulátoru, když se baterie a panely budou připojovat/odpojovat prakticky zároveň.
Naposledy upravil(a) Viktor X dne sob srp 22, 2015 7:04 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: DC jistič

Příspěvek od gupa »

jisticelpndc.png
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Vinnie24
Příspěvky: 33
Registrován: pát srp 07, 2015 10:47 am

Re: DC jistič

Příspěvek od Vinnie24 »

Obrázek je nejjasnější a je to tak, jak jsem předpokládal, moc mi to pomohlo...z panelů jde shora plus na plus, minus na minus, z jističe k regulátoru to leze podle vstupu, tj. plus vlevo dole k plusu na regulátoru, minus vpravo k minusu na regulátoru...kdyby na tom jističi nebyla nakreslena ta matoucí pluska a mínuska z obou stran, udělal bych to tak jak se to má bez zbytečných dotazů, takhle jsem si to musel nechat ověřit...děkuji všem za pomoc, jste hodní...hezký večer
2 x 255 Wp IBC poly, regulátor MPPT 150V / 40A, dispej MT-50, měnič Fairstone 300W, baterie trakční Banner 12V 180Ah
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: DC jistič

Příspěvek od rottenkiwi »

Vám je to jasné, ale mne nie. Baterka má anodu a katodu a pri vybíjaní ide prúd jedným
smerom a pri nabíjaní opacne, ergo baterka je aj záťaž aj zdroj súčasne, pri tom istom
zapojení DC ističa, z toho mi vychádza, že DC istič istí len jedným smerom.

Preto by bolo vhodnejšie použiť poistku + vypínač, ak to chceme vypínať pod záťažou,
alebo poistný odpájač, ak to chcem len odpájať = nie pod záťažou, lebo odpájač
je na odpájanie nie na vypínanie.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: DC jistič

Příspěvek od gupa »

Vinnie24 píše:Zdravím, poradil by mi někdo, jak zapojit tento DC jistič mezi panelem a mppt regulátorem?
Mezi panelem a regulátorem, rottenkiwi, baterie není.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
Viktor X
Příspěvky: 115
Registrován: čtv črc 16, 2015 12:56 pm
Bydliště: Praha a okolí

Re: DC jistič

Příspěvek od Viktor X »

rottenkiwi jistič není dioda, jde jen o to zhášení oblouku, podle mně při opačné polaritě dochází k poškozování jističe, který pak zvládne jen málo cyklů, ale primární účel - přerušit obvod je naplněn. Nakonec nic nebrání jistit "klasickými" jističi, obvykle jsou značené i pro DC, ale ty nemají tak přizpůsobené jiskřiště, takže dochází k delšímu hoření oblouku a pozdějšímu přerušení proudu v obvodu.
Je pravděpodobnější, že k vybavení jističe dojde při poruše měniče nebo přetížení zátěží, tedy při vysokém odchozím proudu, při dobíjení bude proti tomu proud nula nula nic.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: DC jistič

Příspěvek od honzaL »

Zdravím.

Standardní je dát mezi panely a regulátor dvojitý pojistkový odpojovač na každý string. Pojistky pak dimenzovat jako 1,2 násobek max. proudu, který dávají panely. Za odpojovače pak dát přepěťovou ochranu a až za to dát případně nějaký vhodný vypínač na odpojení panelů třeba při bouřce. Může to být samozřejmě i DC jistič, ale funkce jištění se tady asi nepoužije snad jedině při nějakém přepětí od bouřky jako jeden z prvků v řadě. Je li ale svod panelů delší než 10m měla by být před regulátorem další přepěťová ochrana. Je jasné, že to leze do peněz a tak tam zpravidla reálně daváme jen jednu.
Hodně je třeba u přepěťových ochran dát pozor na souběh i křížení kabelů pro svod na zem jinak jsou to vyhozené peníze.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: DC jistič

Příspěvek od ota »

Hezky jsme tu rozvinuli teorii, ale tazateli to zrovna nepomohlo.
Používám stejné, hloupě označené jističe. To že je nahoře + a dole - je blbost. do kříže v žádném případě nejdou.
Plus je vlevo nahoře i vlevo dole a mínus vpravo nahoře i vpravo dole.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: DC jistič

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... beztak je to konina , JISTIT FV panely :? , proud za normáních okolností nebude nad Imp - jen v zimě vykoukne-li oskar kolem poledne z poza mraků . Přímý úder blesku tak jako tak smete všechno :hell: - můj názor .

Sám k ODPOJOVÁNÍ FV panelů používám obyč AC jističe po 50,- z výprodeje , tuším sou to B25A a teče jimi max Imp 8,5A :yes: . Pro každý string jeden a pak přes společný jistič D50A do reglu . Před příchodem bouřky (až ji vidím a slyším) schodím zmíněné jističe a po bouřce zase zapnu ;) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DC jistič

Příspěvek od kodl69 »

to Abrams: "za normálních okolností" - jištění vybavuje za abnormálních okolností, proto se tam dává.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: DC jistič

Příspěvek od abrams »

kodl69 píše:to Abrams: "za normálních okolností" - jištění vybavuje za abnormálních okolností, proto se tam dává.
Zdravím ,

jen mě nenapadají žádné situace , kdy by jištění mezi FV panely a reglem mělo zafungovat ... .
Při úderu blesku jistič shoří dřív než rozepne , náhlý zkrat na panelech vedoucí k reverznímu toku el. z reglu dřív usmaží regl než zareagují jističe , atd. . Či je nějaká situace při které by jističe měli šanci ?

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DC jistič

Příspěvek od kodl69 »

Třeba při zkratu na přívodu k jednomu stringu, potom vybaví jistič (pojistka, jak je komu libo). Regulátor asi něco vydrží, omylem jsem připojil multimetr přepnutej na 20A přímo na výstup z rozvaděčku u panelů, a došlo k přepálení DPS v multimetru, regulátor na to neřekl nic, pojistka 32A u regulátoru taky ne, ani pojistky u jednotlivejch stringů, holt asi dostatečně nízký i2t multimetru :-)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: DC jistič

Příspěvek od rva »

Ještě jsem si zkontroloval 2-pólový DC jistič mezi regulátorem a baterií, ten má taky označení + a -. Při normální činnosti regulátoru teče proud z regulátoru do baterie, ale přesto se pravděpodobně má zapojit + regulátoru na - jističe, protože možná závada je zkrat na regulátoru, do kterého pak teče zkratový proud z baterie. Náhodou to mám i takto zapojeno.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DC jistič

Příspěvek od kodl69 »

To + a - má význam při maximálním jmenovitém napětí jističe, na 48V to asi bude úplně jedno, dráha oblouku je i v obyč AC jističi víc než centimetr, a mžikový mechanizmus ho rozepne, aniž by se rozhořel, takže je to podle mě teoretická diskuze. Testoval jsem do série 40A nožovku a obyč. AC jistič 4A připojený 6mm2 drátem do zkratu k baterce - po připojení nožovky normálně vypadl, jenom trochu zvukovej efekt, ani nožovka se nestačila přetavit.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek