Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Beryk
Příspěvky: 7
Registrován: pon led 12, 2015 1:42 pm

Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od Beryk »

Dobrý den všem. Chci se na tomto fóru poradit, zda jde využít moji stávající FVE a "rozšířit" ji na hybridní. Jedná se o 5,2kW se zeleným bonusem, 26x200W Suntech Poly, měnič třífázový Fronius IG Plus 55-V3. Abych neztratil bonus, je možné využít třeba wattrouter a dobíjet s ním baterie? Pak již druhý DC/AC měnič a napojit novostavbu RD. Nebo jinak? Díky všem za případné poznatky.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

dá se to udělat :yes: , jen se nesmí jakkoli zasáhnout do FVE . Systém dost připomíná klasickou UPSku k PC , to jest nabíječ + baterie + měnič , akorát v trochu větším měřítku :yes: . Provozoval sem 4kWp zelený bonus a pro zvýšení spotřeby vlastní vyrobené el. použil výkonný AC/DC nabíječ řízený zmíněným Wattroutrem + cca 5kWh LiFePO4 aku + 5kW sínus měnič . Zapojení vyžadovalo drobný zásah do hlavního rozvaděče kvůli přepínači DS/měnič , FVE jsem nenarušil - takže v poho :yes: . Co by výkonný nabíječ sloužila invertorová svářečka ... dnes bych rozhodně použil vhodnější nabíjecí zdroj k tomuto účelu vhodnější . Princip docela prostý - Wattrouter detekující přebitky ovládal skrze SSR výstup nabíječku jež ukládala přebitky do aku pro upotřebení po západu slunce , ručně jsem zapl měnič přičemž došlo k automatickému přepnutí napájení celého domu z DS na měnič :arrow: k zpětnému přepnutí došlo po vybití aku , nebo náběhu FVE . Uznávám , řešení z finančního pohledu "nesmyslné" , ale z pohledu životní filosofie :yes: .

Dnes už ZB nemám (rok 2008) , ON GRID FVE jsem předělal na ostrovní FVE :celebrate1: :D .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od Frenky »

Dalsi moznosti je pouzit ac coupling pomoci stridace STUDER nebo treba VICTRON
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od gupa »

Nevím, nezlobte se ostatní, respektoval bych podmínky tohoto fóra, jednou jsem je odsouhlasil, že nijaká diskuze o "zelenině", tak prostě jsem dal slovo a dodržím to.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od joseff »

gupa:

Ja se vubec nezlobim (ani na tebe za tvuj nazor na zeleninu ani na Beryk za jeho zeleninu), ale neposuzujme nikoho podle toho zda ma grid-on FVE, hybrid-FVE, grid-free FVE, ostrov FVE ...

I kdyz jde kazdy z nas jinou cestou, mozna vede ke stejnemu cili. A jeden se k tomu cili dostane primo, jiny oklikou pres grid-on FVE (viz treba ukazkovy priklad abrams:).

Diskutujme s kymkoliv.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravim, skutecne toto forum neni o zelenych bonusech ani o podporach. Nedelame to proto abycho dojili stat ale proto, abychom mene zaplatili energetickym monopolum. Tot filosofie tohoto fora. Stejne tak napriklad diskuzni fora zamerena na linux zcela pochopitelne striktne odmitaji diskuze o windows, pricemz tamnim uzivatelum jde take o totez a to zprovozneni pocitace a instalaci OS.

To znamena poprosil bych, kdyby se diskuze odvijela smerem k ostrovnimu nebo poloostrovnimu systemu, kdy zajednak nepobirame zadne formy statni podpory a energie tece jen smerem dovnitr, nikoliv smerem ven. Diskuze ohledne zelenych bonusu mohou probihat treba na tzb-info, nebo kdekoliv jinde.

Diky za pochopeni :))
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od brumlaj »

Celý problém bych smrsknul na {za/o}mezení přetoků do sítě, což se zde diskutuje na mnoha místech. GreenBonO tvrdí, že dokáže řídit i fázově - využije-li se tedy signál pro řízení SSR jako zdroj PWM, tak by mělo jít získat napětí 0-xV pro řízení proudového nastavení zdroje použitého k nabíjení baterií, které potom použiješ jako zdroj pro měnič, nebo UPS.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od joseff »

... a takto bychom se mohli dohadovat donekonecna, mame to zapotrebi?

Radeji Berykovi poradme - jak uz nazev jeho dotazu napovida, chce ze stavajici FVE udelat hybridni, coz je bezpochyby krok tim spravnym smerem..., chce dobijet baterie, chce poridit i druhy DC/AC měnič a napojit novostavbu RD.

To vsechno jsou komponenty, ktere neslouzi k dodavce do DS a zelenemu bonusu, ale naopak zavislost na DS snizuji - stejne jako u vasich FVE systemu.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od joseff »

Beryk:

Jak jinak a kde krome baterii bys dokazal vlastni elektrinu akumulovat a jak uz ji akumulujes?

Snaz se co nejvice primo vyuzit a az skutecne zbytek ulozit do baterii - tzn. pri dostatecnem svitu nahrivat velky bojler/akumulacni nadrz, koupit neco (nemusi to byt nutne jen wattrouter), co umi z prebytku krmit male tepelne cerpadlo, ktere ti zkrati topnou sezonu a na podzim a na jare si s nim pritopis a i v zime ti pri peknych dnech prilepsi nebo se da pri prebytcich zapinat s promenlivym prikonem i nejaky "hloupy" primotop za 200,-, dale se da elektrina akumulovat i do chladu - tzn. pri peknem pocasi namrazit na maximum mrazak/lednicku, nacerpat nekam nejakou vodu, upect chleba/buchtu ... fantazii se meze nekladou. Teprve pak by mely na radu prijit baterie, protoze jsou drahe a vydrzi (narozdil od vyse uvedenych spotrebicu) jen omezeny pocet cyklu nabiti/vybiti.

Muzes vice rozvest stavajici situaci? Chapu to spravne, ze mas FVE na strese nejakeho domu a vedle se stavi novy dum, ktery bys chtel take pripojit? Nebo jak to je?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od brumlaj »

joseff píše:.......... Teprve pak by mely na radu prijit baterie, protoze jsou drahe a vydrzi (narozdil od vyse uvedenych spotrebicu) jen omezeny pocet cyklu nabiti/vybiti.
Já bych jej neodrazoval od akumulace, on sám si musí definovat o co má zájem. Já například jsem pro maximální využití elektřiny na smysluplné účely. Přeměna v teplo je poslední možnost jak ji využít i když ji nezatracuji. Teplo se dá z elektřiny (DS) sehnat řekněme za 2,5 Kč/kWh, ale PC Ti e stejného zdroje fachá na elektřinu za 5 Kč, takže na akumulaci máš minimálně další 2,5 Kč. To není zanedbatelná částka.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od joseff »

Presne tak brumlaj, vsem nam jde o smysluplnou spotrebu, 100% souhlasim, my mu dame moznosti a on sam si musi vybrat. Sam si musi odpovedet, kolik kWh spotrebuje denne na nahrati bojleru a podobne spotrebice, ktere lze blokovat na NT a kolik kWh denne spotrebuje na provoz PC a dalsich spotrebicu ve VT. Pokud vi, ze 1 kWh z vlastni FVE ho stoji 0,- a 1 kWh z DS podle tarifu 2,5 nebo 5,-, tak si jiste dobre vybere:). Nutno podotknout, ze u bojleru lze jiste realizovat vice cyklu nabiti/vybiti nez u tech nejlepsich baterek.
rob.brno
Příspěvky: 962
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od rob.brno »

Kdysi jsem o něčem takovém přemýšlel. Aby to mělo ekonomický smysl musela by se pořizovací cena dostat tak ke 20t kč a taky by stát musel zrušit poplatek za vlastní spotřebu z kwh, což se stane pravděpodobně od 1.1.2016. Wattrouter bych nahradil, upraveným elektroměrem podle zdejšího uživatele solárníka(někde tu je jeho popis úpravy) - cca 500kč. Jako nabíječ by se dala elegantně použít nabíječka z eskutr(7t kč) s řiditelným nabíjecím proudem(tento proud by byl řízen výstupem z "wattrouteru"). No a pak nějaký sinus střídač(např. silnější stará UPS APC) a akumulátory plus nějaká bižuterie na přepínání sítí.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od honzasl »

takže na akumulaci máš minimálně další 2,5 Kč. To není zanedbatelná částka.
Jenom rychlá úvaha. Koupím si tady na mypower v ešopu baterku. http://shop.mypower.cz/baterie-clanek-l ... -40ah-2507
Ve zmíněné baterii zle uložit 3,2 V * 40 Ah = 128 Wh. Při vybíjení na 80 % z ní dostanu 102,4 Wh. Takových cyklů baterie podle výrobce vydrží 5000, tj. za dobu životnosti z baterie dostanu nějakých 512 kWh. Baterka stojí nějakých 1650 Kč, to dělá 3,222 Kč/kWh.

Otázka zní: dostanu se při menší hloubce cyklování na tak dobrou životnost, abych se dohrabal na zmíněných 2,5 Kč?
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od fukuši »

No celkem jistě se na 2,50 nedostaneš páč ti jistě mezi tím odejde nějakej článek nebo balancér,Mimochodem nemáš ho započítanej v ceně.Vidím reálně cenu za KW kolem 4Kč a to jsem hooodně optimista.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... pánové , už opět srovnáváte nesrovnatelné :eek2: , jaká je skutečná CELÁ cena elektřiny z DS ? 2,50Kč , 5,-Kč ... to tedy rozhodně NENÍ :uh: . Berte v potaz , že pořízení energetických zařízení (elektrárny + vedení + trafostanice atd) bylo , je a bude financováno ze státní kasy alijas našich peněženek :hell: . To co platíme distributorům jsou jen jejich zisky a provozní náklady z užívání námi zaplacených fabrik .

Trochu analogie :
dva chleby , jeden z pekáren a druhý domácí . Ten domácí je celý z domácích zdrojů - na vlastním pozemku vypěstovat pšenici , sklidit , rozemlýt , vlastní vejce , vypracovat těsto , upéct ve vlastní peci = domácí chléb za mnohonásobně vyšší cenu než se prodává v krámě .
Starosta mé obce z mých daní postaví pekařovi pekárnu , zemědělcovi dá dotace aby na pronajatém poli vypěstoval pšenici , tu rozemelou kdo ví kde , pekař uhněte z mouky a z dalších co nejlevnějších surovin těsto , upeče chléb jež se v sámošce prodává za pár kaček ... . Ale já , jakožto nezasvěcený občan nemám ani páru jaká je skutečná cena chleba , protože výsledná cena v krámě je masivně zdeformována všelijakými dotacemi :hell: .

Vždyť je toto do očí bijící na temelínu II. ... ČEZ coby "výrobce" a prodejce el. říká "státe , zaplať mi stavbu temelána , mě se to nevyplatí" :wall: .

Jinak fandím všem jako Beryk , snažíc se pokročit ve vývoji FVE dál , dál , a pak co nejdál od všeho prohnilého ... nechť jsem já příkladem ;) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od PavelR »

Hlavne bych rekl ze cena kterou eonu zaplatim se znacne hybe s mnozstvim odebrane el. jakmile se bude bliizit nule tak cena bude vysoka.
Ono se aji tezko urcuje cena z fve. Vzdyt ja ani za tech 2,5roku nevim kolik vyrobim za rok, protoze jsem kazdej rok neco zmenil, rozsiril atp. Tento rok to taky uz nezjistim, protoze 12panelu se mi vali na ploche strese, kde behaji stiny. Nestihl jsem to ve 14tym roce dat na zapadni strechu.

Kdyz zhodnotim veci jako je barak, fve, pelety .... kaslu na navratnost, i cesta muze byt cil :-)
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od honzasl »

Abrams. Myslím, že nejsme ve při. Cílem mého příspěvku bylo upozornit, že každá zbytečně uložená kWh v bateriích se mi o víc než tři kačky prodražuje. Akumulovat za každou cenu je nesmysl. Naopak jsem přesvědčen, že nejlepší je akumulovat v tom, v čem se ta EE využije: Teplo, chlad, suché prádlo, vyprané prádlo, konzervy s masem a zeleninou, voda v zásobníku, protože tam se prostě poplatek za uložení snižuje téměř k nule.

Úvahy o tom, kolik z ceny EE jsou různé formy dotace ze společné kasičky nemají smysl, pokud nevím, kolik v Číně činí náklady na výrobu panelu či baterky a nakolik jsou ovlivňovány místními daňovými úlevami pro výrobce (Čínská vláda prý dotuje poštovné do evropy, proto najdeme na ebai ")
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

mě dost vytáčí argumenty typu "to se ti do pěti let nevrátí - nemá smysl do toho investovat" a podobné :x .
Ovšem že je vhodnější el. smyluplně spotřebovat v okamžiku jejího nadbytku , ale přiměřená akumulace do *batt* nejen na noc přináší mnohé benefity ;) . A od změny on-grid FVE na fu*k of grid jsou aku podstatným prvkem :yes: .

... "kaslu na navratnost, i cesta muze byt cil :-)" - :yes: ::rolleyes::

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od PavelR »

smyslu plne vyuzit vetsi cast vyroby primo mnohdy ani nejde ok 5-6kwh denne veme bojler, lednicky a balast kolem, jenze kdyz ve spouste domacnosti brzy rano vsici vypadnou do prace/skoly atp a vrati se ve trebas ve 4 odpo kdy jiz vyroba pomalu ale jiste konci - v lete tedy ne ale uz do vecera to neni ono.

Takze akumulace u me doma je nutnost bez ktere by to nemelo vubec vyznam.
Dlasi vec je kompatabilita ostatnich s fve. Ono zacit varit v sedum vecer neni idealni reseni.

abrams: taky jsem se s timto setkal. vzdycky rikam ze to mam jako hobby. Pokud se nekdo pozastavi nad cenou tohoto hobby, tak mu vysvetlim, ze je to mnohem levnejsi hobby, nez si pestovat trebas alkoholizmus, tuning aut atp.
Beryk
Příspěvky: 7
Registrován: pon led 12, 2015 1:42 pm

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od Beryk »

Dobrý večer všem. Ani jsem nečekal, jak slovíčko "green" může negativně působit na tomto fóru. Zato se omlouvám a polepším se :) Ano, stávající FVE mám, ale chci se v příštích dvou let maximálně "vzdálit" od distribuce. Vysvětlím vám to. Zatím mám představu takovou: Nový RD, nízkoteplotní vytápění, vlastní studna. Hlavní zdroj tepla uvažuji TČ 8kW do AKU PAST, k tomu vakuové solární trubice, interiérový kotel s teplovodním výměníkem jako podružný zdroj ohřevu vody. A hlavně maximální množství energie z FVE panelů do akumulátorů. Moje stopka proto, abych byl pouze a jenom OFF jsou - oblíbená cirkulárka 4,5kW, malý soustruh 6kW, někdy míchačka - vše třífázové motory s vysokým výkonem :cry:
V zásadě mi jde o to, zda mohu použít stávající stav do sítě 5,2kW (a dokutat se dobíjením baterií k hybridu) anebo jej zrovna odpojit a začít od piky se stavbou hybridu nebo snad OFF??? Můj impulz byla CN od jisté firmy, kdy mi nabídla hybrid za cca. 400K bez panelů. A to se mi zdá dosti, hlavně, když mám své panely, navíc v bateriích pouze 440kWh s 4kW měničem. Pak mi leží v garáži 30 poškozených panelů různých výrobců a watáží, různě fungujících a těch se taktéž nechci vzdát.
Ještě jednou sorry za ten "green receive" ;)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek